Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 5)

Football

NYSSWA’s 2017 All-State Teams

CLASS B

First team offense

QB KeShone Beal-11 (Cheektowaga)

RB Rashad Law-11 (Maryvale)

OE Jalin Cooper (Medina)

OL Tariq Whitaker (Cheektowaga)

First team defense

DL Jakwon Ingram (Lackawanna)

LB Nick Costanzo (Maryvale)

DB Khalil Horton (Lackawanna)

Second team: OE Ray Blackwell (Maryvale), DL Terrance Bass (Cheektowaga), DB Tywon Wright-10 (Dunkirk).

Third team: QB Connor Desiderio-10 (Maryvale), OL Robert Rice (Lackawanna), LB Julian Nixon (Newfane), DB Dylan Casey (Maryvale), DB London Smith (Lackawanna).

Fourth team: OE Christian Snell (Alden), OL Carter Post (Depew), DB Mason Lewis (Medina).

Fifth team: QB Brandon Gross (Newfane), Ugene Harrison-11 (Albion), OL Derek Biscaro (Pioneer), DL C.J. Ozolins-10 (St. Mary’s), DB Alekzander Bryant (Cheektowaga), DB Dylan Vincent (Olean).

Honorable mention: QB — Tony Maple (Burgard), Noble Smith (Lackawanna); RB – Quantavis Kleckley-11 (Dunkirk); Line – Connor Hill (Newfane); LB – Icar Simon-11 (Olean).

CLASS C

First team offense

RB Jake Sarow (Akron)

OL Sam Arrington (Cleveland Hill)

P Cole Snyder-11 (Southwestern)

First team defense

DL Manny Al-Hemyari (Cleveland Hill)

LB Vinny Certo (Southwestern)

LB Ryan Majerowski (Cleveland Hill)

LB Aaron Wahler-11 (Cleveland Hill)

Second team: RB Javon Thomas-11 (Cleveland Hill), LB Robbie Penhollow-11 (Cassadaga Valley/Falconer), DB Jordan Snyder (JFK).

Third team: LB James Purpura (Cleveland Hill), DB Alex Card-11 (Southwestern).

Honorable mention: QB – James Bailey (JFK), Steve Frerichs-11 (Wilson); OE – Marcel Wilson-11 (Wilson); DB – Brian Burns (Southwestern).

CLASS D

First team offense

RB Nick Fabrizio (Maple Grove)

First team defense

DL Thomas Delahoy (Cly/Sher/Pan)

LB Carter Russo (Maple Grove)

LB Zak Trim (Maple Grove)

Second team: QB Brock Blecha (Franklinville/Ellicottville), RB Nash Nelson (Maple Grove), OL Sam Erickson (Franklinville/Ellicottville), OL Walt Woodarek (Franklinville Ellicottville), DL Dalton Goldberg (Cly/Sher/Pan), LB Derek Ecklund-11 (Cly/Sher/Pan), LB Griffin Chudy (Franklinville/Ellicottville), DB Devin Pope (Chautauqua Lake), DB Easton Tanner-11 (Maple Grove).

Third team: OE Zach Fischer-11 (Maple Grove).

Honorable mention: QB – Gerrit Hinsdale-10 (Cly/Sher/Pan); RB – Tanner Ramsey (Cly/Sher/Pan); Line – Truman Purslow (Maple Grove); LB – Taige Jones-11 (Maple Grove), Wyatt Sluga (Randolph/Frewsburg).

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College at Hutch-Tech, ppd.

ECIC I

West Seneca West 83, Orchard Park 72

Clarence 63, Williamsville North 50

Lancaster at Jamestown, ppd.

ECIC II

Sweet Home 78, Starpoint 39

ECIC III

Iroquois 77, Springville 49

East Aurora 58, Pioneer 53

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, no report

Depew 83, Eden 27

JFK 67, Holland 64

Niagara-Orleans

Albion 71, Akron 47

Medina 80, Roy-Hart 53

CCAA East 1

Gowanda 60, Portville 44

Allegany-Limestone 64, Salamanca 38

Randolph at Silver Creek, ppd.

CCAA East 2

North Collins 67, Cattaraugus/LV 40

Ellicottville 54, Forestville 33

Franklinville 77, Pine Valley 52

CCAA West 1

Maple Grove 71, Falconer 44

Chautauqua Lake 72, Fredonia 59

Olean 64, Dunkirk 45

CCAA West 2

Clymer 62, Brocton 49

Panama 52, Westfield 49

Sherman at Cassadaga Valley, ppd.

Nonleague

Cheektowaga at South Park, ppd.

Charter Cup

Health Sci. at WNY Maritime, no report

W.S.West 83, Orchard Park 72

Orchard Park 14 16 17 25 - 72

W. Sen. West 23 23 22 15 - 83

ORCHARD PARK (3-5, 1-3): Burney 9, Liberatore 21, Mancabelli 6, McTigue 13, Morris 12, Shoop 6, Wereski 5.

W. SEN. WEST (10-0, 5-0): Baugh 10, Borton 4, Espe 2, Johnson 34, Ryniec 14, Wayland 17, Weir 2.

3-point goals: Liberatore, McTigue, Morris, Ryniec 2, Wayland 2, Wereski.

Clarence 63, Wmsv. North 50

Wmsv. North 8 10 9 23 - 50

Clarence 14 15 16 18 - 63

WMSV. NORTH (3-4, 1-2): Abaya 2, Belote 15, Hopkins 4, Konotopskyj 10, Mann 3, Terry 6, Swieck 4, Federio 6.

CLARENCE (3-5, 1-3): Ferris 13, Kabayiza 2, O’Brien 6, Olivieri 9, Putney 15, Reger 4, Reinhardt 14

3-point goals: Mann, Ferris 3, O’Brien 2, Olivieri, Putney 2, Reinhardt, Terry 2, Federio 2.

Sweet Home 78, Starpoint 39

Starpoint 8 11 9 11 - 39

Sweet Home 24 16 18 20 - 78

STARPOINT (1-6, 1-2): Chase 4, Gawel 6, Lang 3, Mott 9, Rankie 3, Schreader 7, Walters 4, Wick 1, Wunderlich 2.

SWEET HOME (7-2, 2-1): Hill 11, John 10, Lovering 3, Manuel 10, McDuffie 14, Nix 5, Robertson 8, Trueheart 14, White 3.

3-point goals: Lang, Lovering, Mott, Schreader, Trueheart 2, White.

Iroquois 77, Springville 49

Iroquois 16 12 26 23 - 77

Springville 12 11 12 14 - 49

IROQUOIS (4-5, 1-1): Derrick 4, Gawlik 4, Hetzendorfer 11, Holleig 17, Kowalski 2, Matla 10, Ottomano 4, Tait 23.

SPRINGVILLE (3-4, 1-4): Atterbery 5, Fransisco 5, Goodridge 24, Pruitt 8, Sion 2, Sobota 5.

3-point goals: Atterbery, Goodridge 2, Sobota, Tait 4.

East Aurora 58, Pioneer 53

East Aurora 11 9 23 15 - 58

Pioneer 8 10 12 23 - 53

EAST AURORA (1-6, 1-2): Boss 3, Covington 14, Denz 14, Kmicinski 6, Philips 2, Tanner 6, Tillmann 11, Wittman 3.

PIONEER (4-4, 1-2): Burley 26, Giboo 7, Hurlburt 5, Hyman 3, Rinker 9.

3-point goals: Boss, Burley 2, Covington 2, Denz 3, Giboo, Hurlburt, Hyman, Rinker, Tanner, Tillmann.

Albion 71, Akron 47

Albion 18 20 11 22 - 71

Akron 8 11 16 12 - 47

ALBION (2-9, 1-2): Farley 15, Fox 3, Gardner 10, Hillman 5, Pritchard 14, Ward 14, Webster 3, Zona 2.

AKRON (5-3, 1-2): Abrams 4, Hill 6, Holtz 17, Logan 2, Mietz 12, Schultz 6.

3-point goals: Fox, Hillman, Holtz 3, Mietz, Pritchard 4, Ward 3, Webster.

Ellicottville 54, Forestville 33

Ellicottville 22 11 11 10 - 54

Forestville 0 14 7 12 - 33

ELLICOTTVILLE (8-0, 1-0): Bowen 14, Chudy 17, Grinols 3, Neumann 1, Palmatier 1, Rowland 6, Stuve 12.

FORESTVILLE (3-5, 0-1):Christian 7, Drozdziel 4, Gadewoltz 13, Hastings 1, Narraway 2, West 6.

3-point goals: Christian, Drozdziel, West.

Franklinville 77, Pine Valley 52

Franklnv’l 19 23 17 18 - 77

Pine Valley 9 9 7 27 - 52

FRANKLNV’L (7-2, 0-0):Blecha 8, Burell 2, Burton 3, Clark 26, Haskell 10, Kopp 15, Mooney 2, Watts 11.

PINE VALLEY (1-3, 0-1): Clutter 4, Crisanti 11, Loop 4, Mansfield 13, M Snyder 12, R Snyder 2, Yaskow 6.

3-point goals: Burton, Clark, Crisanti, Haskell 2, Kopp, M Snyder.

Today’s games

Yale Cup Division I

Burgard at East, ppd

I-Prep/Grover at McKinley, ppd.

Emerson at South Park, ppd.

Yale Cup Division II

da Vinci at MST Seneca, ppd.

City Honors at Olmsted, ppd.

Buffalo Arts at Riverside, ppd.

Monsignor Martin

Nichols at Park, 6:30 p.m.

Timon-St. Jude at Archbishop Walsh, ppd.

Cardinal O’Hara at Canisius, ppd.

St. Joe’s at Niagara Catholic, ppd.

Christian Central at St. Mary’s/Lanc., ppd.

ECIC II

Wmsv. South at Wmsv. East, ppd.

ECIC III

Lake Shore at Maryvale, ppd.

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, ppd.

Niagara Frontier

Lockport at CSAT, ppd.

North Tonawanda at Kenmore East, ppd.

Kenmore West at Lew-Port, ppd.

Niagara-Orleans

Barker at Wilson, ppd.

Girls basketball

Thursday’s games

ECIC II

Hamburg 59, Starpoint 28

ECIC IV

Eden 43, JFK 17

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. 59, Lake Shore 50

Maryvale 48, Springville 33

North Collins at Global Concepts , ppd.

Hamburg 59, Starpoint 28

Starpoint 8 5 6 9 - 28

Hamburg 18 9 18 14 - 59

STARPOINT (4-5, 1-3): Bradley 10, McNamara 2, Mott 10, Weber 4, Williams 2.

HAMBURG (3-4, 2-2): J Chiacchia 7, L Chiacchia 2, Fitzpatrick 2, Geary 8, Harrison 6, McKeone 23, Sega 3, Silverheels 3, Villarini 4, Webb 1.

3-point goals: Bradley 2, Mott, Silverheels.

Eden 43, JFK 17

Eden 12 8 16 7 - 43

JFK 2 10 5 0 - 17

EDEN (6-3, 4-1): Klawon 2, Lauer 5, Musielak 4, Szuflita 1, Wach 5, B Woodard 13, M Woodard 4, Zittel 9.

JFK (1-5, 1-2): Gribble 2, McMahon 1, Stewart 2, Thomas 10, Vohwinkel 2.

3-point goals: Thomas 2, B Woodard, Zittel.

Maryvale 48, Springville 33

Springville 4 8 6 15 - 33

Maryvale 12 18 7 11 - 48

SPRINGVILLE (3-3): J Engel 6, M Engel 2, Frank 2, Lewandowski 5, Oakley 4, Solly 2, Stedman 4, Zabawa 8.

MARYVALE (4-3): Cadwallader 5, Gorlick 2, Mcgee-Ross 11, Murray 10, Smith 6, Varano 14.

3-point goals: Lewandowski.

Today’s games

Today’s games

Canisius Cup

McKinley at Buffalo Arts, ppd.

East at Burgard, ppd.

Olmsted at City Honors, ppd.

MST Seneca at da Vinci, ppd.

South Park at Lafayette, ppd.

Hutch-Tech at Middle Early College, ppd.

Monsignor Martin

Buffalo Seminary at Cardinal O’Hara, ppd.

ECIC I

Lancaster at Clarence, ppd.

ECIC III

East Aurora at Iroquois, 6:30 p.m.

Lake Shore at Pioneer, ppd.

ECIC IV

Depew at Holland, 6 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 6:30 p.m.

Alden at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore West, ppd.

CSAT at Lockport, ppd.

Grand Island at Niagara-Wheatfield, ppd.

Kenmore East at North Tonawanda, ppd.

Niagara-Orleans

Akron at Albion, ppd.

Roy-Hart at Medina, ppd.

CCAA West 1

Fredonia at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Falconer at Maple Grove, 7:30 p.m.

Olean at Dunkirk, ppd.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Clymer, 7:30 p.m.

Sherman at Frewsburg, 7:30 p.m.

Westfield at Panama, 7:30 p.m.

CCAA East 1

Salamanca at Allegany-Limestone, ppd.

Gowanda at Portville, ppd.

Silver Creek at Randolph, ppd.

CCAA East 2

Forestville at Ellicottville, ppd.

Cattaraugus/LV at North Collins, ppd.

CCAA East 1

Nonleague

I-Prep/Grover at Christian Central, ppd.

Niagara Falls at Niagara Catholic, ppd.

Charter Cup

Global Concepts at Oracle Charter, ppd.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Grand Island 4, Williamsville East 1

GI: Nathan Reichel 3a,Parker Morrow g-a Dylan Russo g-a

Orchard Park vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7:30 p.m.

St. Joe’s 5, Clarence 0

SJ: Adam Glica 2g; Ben Weppner sho, 7 saves

Today’s games

WNY Federation

Amherst vs. Niagara Falls

at Northtown Center, 5:30 p.m.

North Tonawanda vs. Starpoint

at Hockey Outlet, ppd.

Kenmore West vs. West Seneca East

at West Seneca Ice Rink, ppd.

Hamburg vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, ppd.

Nonleague

Lancaster at X-Massena, 8 p.m.

Sweet Home at III-Cicero-N.Syracuse , 8:30 p.m.

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Lanc/Iro/Depew 4, Williamsville 4

WS/Ham/Eden 1, Fron/LS/OP 1 (OT)

HEWS: Adrianna Harmon 69 saves

FLOP: Grace Henningan tying goal

Clar/Amh/SH 5, Monsignor Martin 4 (OT)

CASH (8-2-1): Emma Faso g-3a; Charleigh Rondeau 2g

Today’s games

WNY Federation

Msgr. Martin vs. WS/Ham/Eden

at West Seneca Ice Rink, ppd

Boys bowling

ECIC North Small

Cheektowaga 6, Depew 1

C: Dominic Pulkownik 247-632

ECIC North Large

Williamsville East 4, Amherst 3

A: James Heim 703

ECIC South Large

West Seneca West 7, Frontier 0

W: Bryan Hill 629

Hamburg 6, West Seneca East 1

H: Lou Reczek 560

ECIC South Small

Lackawanna 7, Holland 0

L: Drew Kowalski 201

H: Andrew Montgomery 223

Niagara Frontier League

Lockport 6, Kenmore West 1

L: Brandon Pardee 240-621

Girls bowling

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 3, Park 1

Sacred Heart 3, Mount St. Mary 1

Cardinal O’Hara 3, Nardin 1

ECIC North Large

Amherst 7, Williamsville East 0

A: Kelly Normandin 237-648, Rachel Banning 235

ECIC North Small

Cheektowaga 5, Depew 2

C: Emily Crone 223-610

Maryvale 7, Cleveland Hill 0

CH: Will Borchert 243-658

M: Ryan Lent 238-653

ECIC South Large

West Seneca West 5, Frontier 2

W: Kendall Jaskier 237, F: Brittany McAndrews 646

ECIC South Small

Holland 6, Lackawanna 1

Niagara Frontier League

Lockport 6, Kenmore West 1

L: Emily Swendsen 237-688

Boys swimming

ECIC IV

Eden 99, Cleveland Hill 86

Rifle

ECIC

Kenmore 1109, Iroquois 1034

K: Chris Donn 280

Lancaster 1120, Alden 1099

L: Kiersten Mucha 283

Holland 1005, Orchard Park 986

H: Emily Jablonski 266

There are no comments - be the first to comment