Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 4.)

Boys basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 72, Bishop Timon-St. Jude 59

St. Francis 66, Cardinal O’Hara 58

St. Mary’s/Lanc. 67, Niagara Catholic 64

ECIC II

Williamsville South 74, Hamburg 46

Niagara Frontier

North Tonawanda 61, Kenmore West 47

Nonleague

Burgard 69, WNY Maritime 46

I-Prep/Grover 49, Olmsted 43

Maryvale 62, Frontier 42

Charter Cup

Tapestry at Oracle Charter, ppd

Canisius 72, Timon-St. Jude 59

Timon 5 9 16 29 - 59 Canisius 16 15 20 21 - 72 TIMON-ST. JUDE (8-2, 0-1): Cunningham 12, Goudelock 10, Radford 18, Tonge 3, Torres 3, World 12.

CANISIUS (9-1, 1-0): Bradley 10, Evans 10, Fairclough 2, James 17, Johnson 11, MacDonald 8, Trapper 12, Vass 2.

3-point goals: Bradley 2, Cunningham 4, James 3, Tonge, Torres, Trapper 2, World 2.

St. Francis 66, Cardinal O’Hara 58

St. Francis 17 16 18 15 - 66 O’Hara 10 13 18 17 - 58 ST. FRANCIS (6-4, 1-0): Bartholomew 6, Collins 1, Ivey 9, Palmer 3, Poumpey 11, Scott 2, Sireika 14, Theisen 20.

O’HARA (3-5, 0-1): Benton 18, Boyd 3, Cottman 2, Haynes 16, Hemphill 16, Lee 3.

3-point goals: Benton 2, Haynes 2, Sireika 2, Theisen 4.

St. Mary’s/Lanc. 67, Nia Catholic 64

St. Mary’s/L 8 19 13 27 - 67

Nia. Cath 15 12 21 16 - 64

ST. MARY’S/L (6-0, 1-0): Brown 15, Ciezki 7, Kegler 6, Lukasik 4, O’Brien 11, Osei 2, Propis 7, Russell 2, Szablewski 13.

NIA. CATHOLIC (5-2, 0-1): Bradberry 19, Burch 16, Harris 9, Siner 11, Smith 3, Wright 6.

3-point goals: Bradberry 3, Ciezki, Harris, Szablewski, Wright.

Williamsville South 74, Hamburg 46

Wmsv. South 15 17 24 18 - 74 Hamburg 16 17 6 7 - 46

WMSV. SOUTH (7-2, 3-0): Degree 14, Dolan 39, Foster 2, Goetzman 3, Richards 6, Sanford 7.

HAMBURG (1-5, 0-2): A Genzel 4, J Genzel 14, Haney 8, Henry 4, McDermott 4.

3-point goals: Degree 2, Dolan 4, J Genzel 2, Goetzman, McDermott, Sanford.

North Tonawanda 61, Ken West 47

Ken West 6 16 16 9 - 47 N. Ton 18 13 11 19 - 61

KENMORE WEST (3-3, 0-2): Boyes 3, Dolce 3, Fron 10, James 21, La Plante 6, Schmidt 4.

N. TONAWANDA (7-2, 2-2): Book 26, Casterline 2, Ferry 5, Fox-Stoddard 2, McNeill 6, Moultrie 5, Reid 14, Wisniewski 1.

3-point goals: Book 3, Boyes, Dolce, Ferry, Reid 2.

Burgard 69, WNY Maritime 46

Maritime 13 9 8 16 - 46 Burgard 18 15 20 16 - 69

MARITIME (6-2): Blevins 3, Grimes 5, Hall 11, Laster 15, Rich 4, Sopinski 1, Weston 8.

BURGARD (5-3): Carmichael 5, Earley 2, Myers 13, Pringle 16, Rosenthal 8, Roshanally 5, Williams 20.

3-point goals: Blevins, Carmichael, Grimes, Laster 2, Roshanally, Williams 4.

I-Prep/Grover 49, Olmsted 43

Olmsted 8 4 14 17 - 43

I-Prep 9 14 14 12 - 49

OLMSTED (5-3): Brown 3, Carr-Johnson 8, Green 2, Nikonowics 2, Richards 16, Young 3.

I-PREP (3-5): Bates 1, Cox 5, Goree 4, Pagan 9, Ruiz 12, Santiago 11, Smith 7.

3-point goals: Brown, Carr-Johnson 2, Cox, Pagan, Ruiz 2, Santiago, Smith, Young.

Maryvale 62, Frontier 42

Frontier 9 10 8 15 - 42 Maryvale 13 17 16 16 - 62 FRONTIER (2-4): Bailey 4, Ebert 23, Hiam 7, Jenkins 4, Jones 2, Weiss 2.

MARYVALE (6-1): Amato 6, Bailey 4, Blackwell 21, Casey 13, Crombie 3, Law 6, Mitchell 2, Smith 5, Taylor 2.

3-point goals: Amato, Crombie, Ebert 2, Hiam, Smith.

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Middle College at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at W.S. West, 6:30 p.m.

Williamsville North at Clarence, 7:30 p.m.

Lancaster at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Sweet Home, 6:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, 6:30 p.m.

Depew at Eden, 7 p.m.

JFK at Holland, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 6:30 p.m.

Medina at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA East 1

All.-Limestone at Salamanca, 7:30 p.m.

Randolph at Silver Creek, 7:30 p.m.

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Catt./Little Vley, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Maple Grove at Falconer, 7:30 p.m.

Dunkirk at Olean, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Brocton at Clymer, 7:30 p.m.

Sherman at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Panama at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Cheektowaga at South Park, 5:30 p.m.

Iroquois at Springville, 6:30 p.m.

Charter Cup

Health Sciences at WNY Maritime, 7:30

Girls basketball

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 83, Christian Central 52

Nichols 52, Nardin 20

Sacred Heart 93, Niagara Catholic 10

ECIC II

Williamsville East 61, Starpoint 50

ECIC IV

Eden 42, Cleveland Hill 35

Niagara Frontier

Kenmore West 41, North Tonawanda 37

Niagara Falls 35, Lockport 26

Buffalo Public Schools

MST Seneca 51, East 22

CCAA West 1

Fredonia 55, Maple Grove 36

Nonleague

V-Oakfield-Alabama 46, Albion 23

McKinley 71, Tapestry 58

Barker 31, V-Kendall 24

Maryvale 44, Grand Island 39

Newfane 60, Niagara-Wheatfield 42

Iroquois 59, Alden 18

Amherst 52, Williamsville North 23

Lancaster 45, Kenmore East 27

Gowanda 35, Catt./Little Valley 24

East Aurora 46, Jamestown 37

Panama 63, Chautauqua Lake 50

Williamsville South 64, Clarence 45

St. Mary’s/Lanc. 83, Christ Central 52

St. Mary’s/L 14 22 24 23 - 83 Chr. Central 9 23 3 17 - 52 ST. MARY’S/L (7-4, 1-0): Bish 4, DiPirro 2, Kline 18, Maroney 6, Mazurowski 9, Molnar 2, Nawojski 14, Ottomano 6, Zanghi 22.

CHR. CENTRAL (4-2, 1-1): Hearon 21, Lekeuneu 26, Nickel 1, Tyson 4.

3-point goals: Lekeuneu, Mazurowski.

Nichols 52, Nardin 20

Nichols 12 15 13 12 - 52 Nardin 3 3 6 8 - 20

NICHOLS (4-4, 3-0): Cunningham 4, Dockery 19, McCluskey 2, Midgal 4, Russo 8, Snyder 4.

NARDIN (2-5, 0-3): Boras 4, Jauch 4, Karas 4, Kostelny 7, Lesakowski 1.

Sacred Heart 93, Niagara Catholic 10

Nia. Catholic 2 3 2 3 - 10 Sacred Heart 30 13 28 22 - 93

NIA. CATHOLIC (0-2, 0-1): Campbell 5, Grandy 1, Puzan 4.

SACRED HEART (6-4, 1-1): Abruzzino 8, Balthasar 1, Collard 6, Colleary 5, Grimm 6, Hardick 3, Hill 8, Jenifer 2, Kamens 4, M Ryan 15, S Ryan 6, Scannell 4, Sees 10, Sippel 9, Unger 6.

3-point goals: Colleary, Hardick, M Ryan 2.

Williamsville East 61, Starpoint 50

Starpoint 15 20 8 7 - 50 Wmsv. East 15 16 15 15 - 61

STARPOINT (4-4, 1-2): Bradley 18, Chambers 16, Held 2, Mott 12, Mullane 2, Weber 5.

WMSV. EAST (6-2, 1-1): Beyer 3, Kozlowski 2, MacLay 5, Miske 11, Reid 8, Romanowski 32.

3-point goals: Bradley 2, MacLay, Miske 3, Mott 2.

Eden 42, Cleveland Hill 35

Eden 19 15 7 1 - 42 Cleve Hill 5 4 8 18 - 35

EDEN (5-3, 3-1): Bennett 2, Musielak 2, Szuflita 3, Wach 4, B Woodard 12, M Woodard 2, Zittel 17.

CLEVE HILL (3-4, 1-2): Douglas 8, LaCourse 4, McIntosh 6, Palmer 2, Scott 15.

3-point goals: B Woodard 4, Zittel 3.

Ken West 41, North Tonawanda 37

N. Ton 8 11 8 10 - 37 Ken West 12 6 9 14 - 41 N. TONAWANDA (4-3, 1-2): Kennedy 2, Piotrowski 17, Ringer 4, Sammarco 4, Sopi 4, Wilson 6.

KENMORE WEST (1-5, 1-1): Cohn 2, Eubanks 24, Huss 3, Rivera 6, Romano 3, Tucker 3.

3-point goals: Piotrowski, Rivera 2, Romano.

Niagara Falls 35, Lockport 26

Nia Falls 10 11 6 8 - 35 Lockport 4 8 2 12 - 26

NIAGARA FALLS (2-3, 1-1):Frank 21, Harris 5, Strong 2, Thomas 7.

LOCKPORT (5-1, 2-0):Darrell 7, Krchniak 2, Mullane 9, Webb 8.

3-point goals: Darrell 2, Harris, Mullane, Thomas, Webb.

MST Seneca 51, East 22

MST Seneca 12 10 20 9 - 51 East 4 3 11 4 - 22

MST SENECA (4-1, 4-1): Downing 7, Keith 13, Lewis 12, Mosley 15, Richardson 2, Thompson 2.

EAST (1-5, 1-4): Carter 4, Clark 11, Simmons 5, Willis 2.

3-point goals: Clark 2, Keith, Lewis 2, Mosley.

Fredonia 55, Maple Grove 36

Maple Grove 11 13 5 7 - 36

Fredonia 17 10 19 9 - 55

MAPLE GROVE (2-1, 0-1): Caskey 6, Grissom 2, Hemminger 16, Hill 5, Schuppenhauer 7.

FREDONIA (2-4, 2-1): Beers 13, Farriat 8, Goss 6, Gullo 2, Morrison 8, Price 7, Walton-Bald 8.

3-point goals: Beers 3, Goss 2, Hemminger 3.

V-Oakfield-Alabama 46, Albion 23

Albion 8 3 6 6 - 23

Oak-Ala 11 16 9 10 - 46

ALBION (2-4): DiCureia 2, Doty 1, Hapeman 7, Lathrop 4, Pettit 1, Snook 4, Wolck 2, Wolcott 2.

V-OAKFIELD-ALABAMA (5-0): Carlsen 4, Hilchey 8, Mandel 4, Schlagenhauf 9, Smith 13, Woodward 3.

3-point goals: Hapeman.

McKinley 71, Tapestry 58

Tapestry 9 10 10 29 - 58

McKinley 14 13 26 18 - 71

TAPESTRY (4-4): Anderson 11, Bridges 2, Freeman 10, Purdue 13, Smith 22.

MCKINLEY (2-6): Cook 21, Debose 7, Dentice 3, Donald 6, J Wilson 15, V Wilson 9.

3-point goals: Dentice, Freeman 2, Purdue, Smith, J Wilson 3.

Barker 31, V-Kendall 24

V-Kendall 4 4 11 5 - 24 Barker 9 9 9 4 - 31

V-KENDALL (0-1): Marks 9, Regan 2, ReQua 9, Sutphen 2, Wright 2.

BARKER (3-1): Baker 5, Brown 4, Harris 6, Leising 2, Luckman 9, Miller 5.

3-point goals: Baker, Harris, Luckman, ReQua.

Maryvale 44, Grand Island 39

Maryvale 9 13 6 16 - 44

Grand Island 7 13 13 6 - 39

MARYVALE (3-3): Allarad 4, Cadwallader 7, Mcgee-Ross 7, Murray 11, Smith 8.

GRAND ISLAND (4-4): Bailey 10, Brandon 6, Carey 5, Eichel 7, Sweeney 11.

3-point goals: Bailey, Cadwallader, Smith, Sweeney.

Newfane 60, Niagara-Wheatfield 42

Newfane 18 15 11 16 - 60 Nia. Wheat. 12 11 8 11 - 42 NEWFANE (8-1): Emborsky 29, Foltz 10, Geer 6, Knoll 3, Littman 8, Passuite 2.

NIA. WHEAT. (0-2):

3-point goals: Emborsky 3.

Iroquois 59, Alden 18

Iroquois 21 20 5 13 - 59 Alden 8 1 2 7 - 18 IROQUOIS (10-0): Ford 2, McLaughlin 3, Porzio 12, Quinn 12, Reidel 7, Shanahan 6, Streety 2, Thomas 4, Wittek 11.

ALDEN (2-6): Diebel 2, Heist 2, Hummel 11, Keuker 1.

3-point goals: Hummel, McLaughlin, Porzio 2, Reidel, Shanahan 2.

Amherst 52, Williamsville North 23

W. North 4 4 2 13 - 23

Amherst 10 19 19 4 - 52

WMSV. NORTH (2-6): Bangert 4, Craffey 9, Ghee 4, Sheppard 2.

AMHERST (3-4): Halt 8, Klein 16, Shutts 6, Steimle 3, Stelley 6, Sullivan 2, Waker 2, Wanzer 11.

3-point goals: Bangert, Craffey 3, Wanzer 3.

Lancaster 45, Kenmore East 27

Lancaster 8 20 11 6 - 45 Ken East 4 5 10 8 - 27 LANCASTER (7-0): Backert 13, Kirisits 4, Mahony 12, Pepke 5, Wagner 5, Wozniak 6.

KENMORE EAST (6-3): Cummings 2, Lagattuta 9, Sordetto 16.

3-point goals: Backert 2.

Gowanda 35, Cattaraugus/Little Valley 24

Catt/LV 6 8 6 4 - 24

Gowanda 8 0 16 11 - 35

CATT/LV (0-2): Eaton 3, A Gostomski 4, B Gostomski 7, Harper 6.

GOWANDA (2-2): Gable 8, Hawkins 13, Scanlon 13, Whalen 1.

3-point goals: Scanlon.

East Aurora 46, Jamestown 37

East Aurora 4 19 8 15 - 46 Jamestown 12 7 16 2 - 37 EAST AURORA (5-1): Brinker 21, Martin 4, E Oar 3, K Oar 2, Reimer 2, Tully 12.

JAMESTOWN (2-5): Bennett 10, Brightman 4, Evan 4, Gates 3, Lundmark 6, Stockwell 10.

3-point goals: Bennett 2, Gates, Lundmark 2.

Panama 63, Chautauqua Lake 50

Chaut. Lake 8 13 10 19 - 50

Panama 16 19 7 21 - 63

CHAUT. LAKE (1-3): Fardink 4, Henry 6, Jacobson 11, Phelps 10, Purdue 6, Woodis 3, Zenns 11.

PANAMA (7-0): Angeletti 19, Barmore 11, Johnson 10, Lisciandro 3, Marsh 4, Schnars 14, Yuchnitz 2.

3-point goals: Barmore, Jacobson, Johnson 2, Phelps 2, Purdue, Schnars, Zenns.

Williamsville South 64, Clarence 45

Clarence 12 8 17 8 - 45

Wmsv. South 11 24 18 11 - 64

CLARENCE (3-4): Bienko 14, Callaghan 1, Carey 6, Eckert 10, Jebens 2, Reynolds 10.

WMSV. SOUTH (5-1): A DeBerry 10, N DeBerry 3, Dolan 17, Kaisaniemi 2, Lassiter 18, Petrie 2, Scalisi 12.

3-point goals: Dolan 2, Lassiter 4.

Thursday’s games

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at Lake Shore, 6:30 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

St. Joe’s 3, Orchard Park 1

SJ: Jayden Baldinelli 2g-a

Sweet Home 4, North Tonawanda 2

SH (7-1, 8-1) Blake Russo 2g

WNY Club

Red Division

Depew 7, Iroquois 3

Blue Division

Jamestown 7, Buffalo 3

Girls hockey

WNY Federation

Frontier/Lake Shore/Orchard Park 7, Lancaster/Iroquois/Depew 4

FLOP: Jessica Peters, 2g

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 5, Wsmv. North 2

C: Ben Chamberland 243-603

Sweet Home 6, Wsmv. South 1

SH: Ben Brown 613, WS: Josh Dehn 227

ECIC South Large

Orchard Park 6, West Seneca West 1

OP: Nate Ostrander 265-667

ECIC South Small

Springville 5, Eden 2

S: Emmitt Collins 562

Buffalo Public

Olmsted 3, daVinci 1

O: Trea Torgeson 616

Girls bowling

ECIC South Small

Springville 6, Eden 1

S: Emily Leverentz 490

Buffalo Public Schools

Olmsted 3, daVinci 1

O: Hannah Finicki 471

Boys swimming

ECIC

Cleveland-Hill 106, Pioneer 74

Orchard Park 79, Clarence 47

Co-ed swimming

Niagara-Orleans

Boys

Medina 84, Akron 81

Albion 92, Roy-Hart 30

Girls

Akron 106, Medina 61

Albion 114, Roy-Hart 56

Wrestling

ECIC I

Clarence 45, Jamestown 30

C: Johnny Pallozzi (110) Dec.10-6

ECIC II

Wsmv. South 52, Sweet Home 25

W: Jaden Friel (106) T-F 18-2

Lake Shore 43, Starpoint 39

LS: Devin Jeffery (138) Dec.6-5

ECIC III

Pioneer 73, Springville 9

P: Dylan Wylie (160) pin fall 1:58

Eden 48, Lackawanna 26

E: Max Prieschel (113) pin 3:18

Monsignor Martin

St. Joe’s 73, St. Mary’s 6

J: Jack Carey (113) pin

CCAA

Randolph 51, Catt.-Little Valley 15

R: Garrett Luce (113) Dec. 3-2

Rifle

ECIC

Clarence 1,114, Kenmore 1,093

C: Jessica Clark 287

There are no comments - be the first to comment