Share this article

print logo

High school scores & schedules (Jan. 3)

Boys basketball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Archbishop Walsh at Christian Central, ppd.

ECIC IV

Eden at Alden, ppd.

Niagara Frontier

CSAT at Grand Island, ppd.

CCAA West 1

Dunkirk 70, Falconer 30

Olean 63, Southwestern 33

Fredonia at Maple Grove, no report

CCAA West 2

Frewsburg 56, Brocton 28

Panama 67, Clymer 66

Sherman 53, Westfield 49

Nonleague

All.-Limestone at Buffalo Science, ppd.

Newfane at Clarence, ppd.

Riverside at Lake Shore, ppd.

Medina at Orchard Park, ppd.

Springville at Starpoint, ppd.

Dunkirk 70, Falconer 30

Falconer 8 7 12 3 - 30

Dunkirk 21 15 23 11 - 70

FALCONER (0-7, 0-3): Crick 7, Dallas 2, Olson 2, Schrader 1, Troutman 2, Wood 10, Young 6.

DUNKIRK (6-4, 3-0): Butts 9, Farnham-DeJesus 3, Garcia 2, Kristian-Johnson 6, Lockett 14, Odebralski 7, Pedrogo 2, Sobilo 10, Velez 8, Yannie 8.

3-point goals: Butts, Crick, Lockett 4, Odebralski.

Panama 67, Clymer 66

Clymer 21 15 18 12 - 66

Panama 19 18 12 18 - 67

CLYMER (2-4, 0-2): Beckerink 5, Hinsdale 7, C Neckers 9, D Neckers 8, Overton 3, TeWinkle 2, Wade 23, Wiggers 6, Willink 3.

PANAMA (4-4, 2-0): Barmore 10, Delahoy 15, Hovey 11, Joslyn 2, Morse 11, Sperry 6, Spontaneo 12.

3-point goals: Hinsdale, Hovey 2, Morse, C Neckers 3, D Neckers 2, Overton, Sperry 2, Spontaneo 3, Wade 3, Wiggers.

Sherman 53, Westfield 49

Westfield 9 18 8 14 - 49

Sherman 12 6 22 13 - 53

WESTFIELD (2-2, 0-1): Baribeau 8, Bills 2, Culbreth 2, Hauser 9, Horr 11, Jafarjian 13, Schuster 2, Torres 2.

SHERMAN (3-3, 3-0): Ayers 5, Cooper 2, Gleason 16, Meeder 6, Ramsey 16, Swabik 2.

3-point goals: Ayers, Hauser 3, Horr, Ramsey.

Today’s games

Monsignor Martin

Timon-St. Jude at Canisius, 6:30 p.m.

St. Francis at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

St. Mary’s/L. at Niagara Catholic, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Hamburg, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at North Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

WNY Maritime at Burgard, 6:30 p.m.

Olmsted at I-Prep/Grover, 6:30 p.m.

Frontier at Maryvale, 7:30 p.m.

Charter Cup

Tapestry at Oracle Charter, ppd.

Thursday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at West Seneca West, 6:30 p.m.

Williamsville North at Clarence, 7:30 p.m.

Lancaster at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Sweet Home, 6:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, 6:30 p.m.

Depew at Eden, 7 p.m.

JFK at Holland, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 6:30 p.m.

Medina at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA East 1

Portville at Gowanda, 7:30 p.m.

Allegany-Limestone at Salamanca, 7:30 p.m.

Randolph at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Cattaraugus/LV, 7:30 p.m.

Franklinville at Pine Valley, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Fredonia at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Maple Grove at Falconer, 7:30 p.m.

Dunkirk at Olean, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Brocton at Clymer, 7:30 p.m.

Panama at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

Cheektowaga at South Park, 5:30 p.m.

Iroquois at Springville, 6:30 p.m.

Charter Cup

Health Sciences at WNY Maritime, 7:30 p.m.

Girls basketball

Tuesday’s games

Nonleague

Forestville at Salamanca, no report

Oracle Charter at Silver Creek, ppd.

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/L. at Christian Central, 6 p.m.

Nichols at Nardin, 6 p.m.

Niagara Catholic at Sacred Heart, 6:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Williamsville East, 6:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

JFK at Lackawanna, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at Kenmore West, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Lockport, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Falconer, 7:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 7:30 p.m.

Southwestern at Olean, 7:30 p.m.

Nonleague

Hinsdale vs. Archbishop Walsh, 6 p.m.

Health Sciences at Buffalo Arts, 6 p.m.

Tapestry at McKinley, 6 p.m.

V-Kendall at Barker, 6:30 p.m.

Maryvale at Grand Island, 6:30 p.m.

Newfane at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Iroquois at Alden, 7 p.m.

Williamsville North at Amherst, 7 p.m.

Lancaster at Kenmore East, 7 p.m.

Cattaraugus/LV at Gowanda, 7:30 p.m.

East Aurora at Jamestown, 7:30 p.m.

Chautauqua Lake at Panama, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Salamanca, 7:30 p.m.

Pine Valley at Westfield, 7:30 p.m.

Clarence at Williamsville South, 7:30 p.m.

Thursday’s games

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at Lake Shore, 6:30 p.m.

Boys hockey

Today’s games

WNY Federation

St. Joe’s vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 5 p.m.

Sweet Home vs. North Tonawanda

at Hockey Outlet, 6 p.m.

Thursday’s games

WNY Federation

Grand Island vs. Williamsville East

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Orchard Park vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7:30 p.m.

St. Joe’s vs. Clarence

at Northtown Center, 8 p.m.

WNY CLUB

Large School rankings

1. Orchard Park (10) 100

2. Canisius 86

3. St. Joe’s Maroon 83

4. Jamestown 63

5. Lancaster 62

6. Cheektowaga 52

7. Eden/Lake Shore 34

8. Dunkirk/Fred. 29

9. Iroquois/Alden 26

10. Roy-Hart/Brk/Med 15

Small school rankings

1. Depew (5) 95

1. E.A./Holland (5) 95

3. City Honors/O’Hara 78

4. Orchard Park B 71

5. St. Joe’s White 55

6. St. Joe’s Black 50

7. West Seneca East 38

8. Wilson/Newfane 33

Red Division W L T OTL Pts

Orchard Park A 10 0 0 0 20

Canisius 6 2 1 0 13

Depew 6 3 0 1 13

St. Joe’s Maroon 4 1 0 1 9

Lancaster 2 5 1 0 5

Iroquois 1 6 1 0 3

Top scorers: Liam McGowan (OP) 16-6-22, Zach Kaczmarek(D) 13-9-22, Andrew Bauer (D) 13-8-21, Jim Doran (OP) 6-10-16, Cal Couell (OP) 3-13-16.

White Division W L T OTL Pts.

EA/Holland 7 1 1 0 15

City Hnrs/O’Hara 5 4 1 0 11

Cheektowaga 3 2 1 0 7

Dunk/Fred 2 4 2 1 7

Roy-Hart 2 4 0 0 4

Olean 1 6 1 0 3

Wilson/Newfane 0 8 0 0 0

Top scorers: Dominic Zittel (EA/H) 11-11-22, Ben Portman (CH/OH) 9-10-19, Brock Roldan (EA/H) 15-4-19, Andrew Sarafin (EA/H) 6-11-17, Patrick Sabto (CH/OH) 6-6-12.

Blue Division W L T OTL Pts.

Jamestown 7 0 0 0 14

Orchard Park B 6 3 0 0 12

Eden/L. Shore 5 4 0 0 10

St. Joe’s White 4 3 0 0 8

St. Joe’s Black 3 2 0 0 6

W. Seneca East 2 8 0 0 4

Buffalo 1 8 0 0 2

Top scorers: Mike Marten (E/LS) 9-8-17, Jordan Baron (J) 8-8-16, T.J. Wahl (E/LS) 4-10-14, Jarrett Wolf (E/LS) 9-5-14, Jacob Gerace (J) 8-5-13.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Frontier/Lake Shore/Orchard Park vs. Lancaster/Iroquois/Depew

at Holiday Rinks, 4 p.m.

Thursday’s games

WNY Federation

Lancaster/Iroquois/Depew vs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

West Seneca/Hamburg/Eden vs. Frontier/Lake Shore/Orchard Park

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

There are no comments - be the first to comment