Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 29)

Boys basketball

Thursday’s games

Nonleague

Canisius 50, Cardinal Gibbons (Ga.) 37

Lake Shore 74, Dunkirk 60

CSAT 74, East Aurora 61

Nichols 63, Orchard Park 59

Clarence Tournament

Lockport 59, Fredonia 42

Clarence 92, Lafayette 56

Five Guys Holiday Tournament

at Williamsville North

St. Mary’s/Lanc. 57, Olmsted 49

Wmsv. North 52, Wmsv. East 41

Harvey Austin Tournament

at McKinley

Tapestry 90, MST Seneca 73

McKinley 86, Riverside 70

Jolly Boys Bob Hettler Classic

North Tonawanda 59, Cheektowaga 50

Sweet Home 64, Amherst 56

Ken-Ton Tournament

St. Joe’s 97, Kenmore East 43

Kenmore West 59, Cardinal O’Hara 55

Maryvale Tournament

Cleveland Hill 41, Hamburg 39

Maryvale 64, South Park 63

Randolph Tournament

Maple Grove 66, Sherman 61

Rush-Henrietta Tournament

Timon-St. Jude 67, V-Rush-Henrietta 61

West Seneca West Tournament

West Seneca East 57, Iroquois 48

West Seneca West 83, Lew-Port 52

Canisius 50, Card Gibbons (Ga.) 37

Canisius 27 5 9 9 - 50 Gibbons 11 12 8 6 - 37

CANISIUS (7-0): Bradley 6, Fairclough 2, James 9, Jamison 9, Johnson 9, MacDonald 11, Vass 2.

CARDINAL GIBBONS : Finnerty 16, Baley 2, Bones 5, Beaner 6, Hoak 2, Brady 6.

3-point goals: Finnerty, James, MacDonald 3.

Lake Shore 74, Dunkirk 60

Lake Shore 26 19 10 19 - 74 Dunkirk 17 10 15 18 - 60 LAKE SHORE (6-1): Brueckl 12, Buchanan 14, Cybulski 13, Evans 2, Luke 3, Park 28, Utley 2.

DUNKIRK (5-4): Butts 16, Farnham-DeJesus 13, Kristian-Johnson 16, Lockett 2, Odebralski 2, Sobilo 8, Velez 3.

3-point goals: Brueckl 2, Buchanan 2, Butts 2, Cybulski 2, Farnham-DeJesus, Park 2, Velez.

CSAT 74, East Aurora 61

East Aurora 14 16 12 19 - 61 CSAT 18 18 13 25 - 74

EAST AURORA (0-6): Boss 5, Denz 27, Kmicinski 8, Mucci 2, Philips 2, Tillmann 3, Wittman 14.

CSAT (2-1): Ashley 17, Greamen 7, Gulledge 21, Stephens 5, Tyes 8, Williams 4, Willoughby 12.

3-point goals: Ashley 2, Boss, Denz 2, Greamen, Gulledge 3, Stephens, Tillmann, Willoughby 4.

Clarence 92, Lafayette 56

Lafayette 10 10 17 19 - 56 Clarence 24 22 22 24 - 92 LAFAYETTE (2-5): Elliott 5, Humphrey 4, Masonet 13, Robinson 5, Rodriguez 2.

CLARENCE (2-4): Kabayiza 20, O’Brien 4, Olivieri 7, Putney 20, Reger 2, Reinhardt 16, Scherrer 2, Simkin 8, Stevens 4, Wurtz 7, Zuffranieri 2.

3-point goals: Kabayiza 3, Masonet 3, O’Brien, Olivieri, Robinson, Stevens.

Wmsv. North 52, Wmsv. East 41

Wmsv. East 7 2 15 17 - 41 Wmsv. North 13 6 7 26 -52 WMSV. EAST (5-2):Comerford 2, Keenan 24, Ranallo 6, Shifflet 4, C Williams 3, C Williams 2.

WMSV. NORTH (3-2): Abaya 9, Belote 15, Hopkins 7, Johnston 4, Poland 8.

3-point goals: Belote 2, Keenan 6, Ranallo 2, C Williams.

Tapestry 90, MST Seneca 73

Tapestry 25 31 14 20 - 90 Seneca 14 20 22 17 - 73

TAPESTRY (7-1): Baldwin 3, Barns 2, Eubanks 12, James 4, Mawien 1, Nance 8, Plummer 20, Robinson 6, Towns 18, Truehart 6, Wilson 10.

MST SENECA (3-4): Anderson 2, Costner 2, Cunningham 2, Gray 25, Hampshire 15, Howard 9, James 3, Myree 5, Price 10.

3-point goals: Eubanks 2, Gray, Hampshire 3, Howard, D James, Myree, Plummer 3, Towns 4.

McKinley 86, Riverside 70

Riverside 14 12 12 32 - 70 McKinley 27 20 23 16 - 86

RIVERSIDE (0-6): Carlson 3, Kyle 5, Laureano 25, Stevens Rivera 32, Villegas 2.

MCKINLEY (5-2): Bostic 5, Elias 35, Jones 1, Le Counte 7, Lewis 10, Rogers 4, Spencer 16, Windsor 6.

3-point goals: Bostic, Elias 3, Laureano 5, Stevens Rivera 7.

N. Tonawanda 59, Cheektowaga 50

N. Tona 15 15 16 13 - 59 Cheek 11 14 17 8 - 50 N. TONAWANDA (5-2): Beach 2, Book 25, Casterline 2, Ferry 13, Fox-Stoddard 4, Moultrie 1, Reid 12.

CHEEKTOWAGA (2-4): Bragg 20, Brown 6, Bryant 13, Cleague 11.

3-point goals: Book 2, Bragg 4, Brown, Cleague 2, Ferry 3, Reid.

Sweet Home 64, Amherst 56

S. Home 10 16 16 22 - 64 Amherst 12 10 14 20 - 56 SWEET HOME (6-1): Hill 11, John 7, Lucas 3, Manuel 10, McDuffie 8, Nix 9, Robertson 4, Trueheart 12.

AMHERST (4-3): Ashley 28, Lewis 3, Moore 2, Mullen 13, Patterson 4, Tan 2, Waldu 2, Womack 2.

3-point goals: Ashley 2, John, Manuel 2, Mullen 3, Nix, Tan, Trueheart.

St. Joe’s 97, Kenmore East 43

St. Joe’s 25 24 26 22 - 97 Ken East 10 14 16 3 - 43 ST. JOE’S (5-5): Abdur-Rahman 3, Capen 37, Durkin 7, Gordon 3, Hausbeck 3, Johnson 7, Jones 2, Martone 14, Ostrowski 21.

KENMORE EAST (1-6): Baker 8, Brooks 2, Carvalho 2, Everett 3, Harper 2, Murdie 14, O’Neil 9, Young 3.

3-point goals: Abdur-Rahman, Capen 3, Hausbeck, Martone 4, Murdie 4, O’Neil, Ostrowski 7.

Ken West 59, Cardinal O’Hara 55

O’Hara 19 13 6 17 - 55 Ken West 14 16 11 18 - 59

O’HARA (3-3): Benton 17, Boyd 2, Broadnax 7, Haynes 10, Hemphill 10, Lee 3, Velazquez 6.

KENMORE WEST (3-2): Boyes 7, Fron 4, James 30, La Plante 2, Poummit 2, Rainey 7, Schmidt 7.

3-point goals: Benton 3, Broadnax 2, Haynes 2.

Cleveland Hill 41, Hamburg 39

Hamburg 8 9 10 12 - 39 Cleve Hill 13 10 12 6 - 41

HAMBURG (1-4): J.Genzel 6, Henry 13, Regan 2, McDermott 4. A.Genzel 8, Haney 6.

CLEVE HILL (2-6): Barker 2, Butler 8, Grant 7, Hennings 5, Jackson 7, Johnson 10, Wahler 2.

3-point goals: Hennings, Jackson, Johnson, Henry.

Maryvale 64, South Park 63

South Park 12 22 18 11 - 63 Maryvale 7 18 12 27 - 64 SOUTH PARK (3-6): Armstead 2, Crockett 8, Hepburn 3, Mack 13, Mushat 10, Renfro 4, Stroud 20, White 3.

MARYVALE (5-1): Amato 5, Bailey 5, Blackwell 13, Casey 20, Mitchell 8, Smith 1.

3-point goals: Amato, Bailey, Casey 3, Crockett, Hepburn, Mack 2, Mushat 2, White.

Timon 67, V-Rush-Henrietta 61

Timon 16 18 12 21 - 67 Henrietta 11 17 14 19 - 61 TIMON-ST. JUDE (8-1): Cunningham 21, Goudelock 9, Radford 15, Shields 3, Tonge 4, Torres 2, World 13.

V-RUSH-HENRIETTA (0-1): Broyld 12, Jackson 2, McCullough 6, Swain 4, White 32, Williams 5.

3-point goals: Cunningham 5, Goudelock 3, McCullough, Shields, White, Williams.

West Seneca East 57, Iroquois 48

Iroquois 11 8 9 20 - 48 W. S. East 18 6 13 20 - 57

IROQUOIS (3-5): Fredia 4, Gawlik 6, Hetzendorfer 9, Holleig 5, Kowalski 2, Matla 6, Ottomano 3, Tait 13.

W. SEN. EAST (1-5): Barney 2, Ibrahim 9, Mitchell 20, Radka 16, Rodriguez 1, Sarick 4, Winfree 5.

3-point goals: Holleig, Ibrahim, Matla 2, Mitchell 2, Ottomano, Tait 3, Winfree.

West Seneca West 83, Lew-Port 52

Lew-Port 9 8 15 20 - 52 W. S. West 25 24 19 15 - 83

LEW-PORT (6-4): Clayborne 5, Coppins 4, Duff 6, Kasbaum 19, Maggard 2, Morissette 2, Perreault 2, Raber 2, Salick 2, Scott 8.

W. SEN. WEST (9-0): Baugh 15, Breen 2, Espe 4, Johnson 29, Koller 3, Ryniec 12, Wayland 17, Weir 1.

3-point goals: Johnson 3, Ryniec 2, Wayland 3.

Today’s games

Nonleague

Lancaster at Alden, 5:30 p.m.

WNY Maritime at Tonawanda, 6:30 p.m.

Brocton at Frewsburg, 8 p.m.

Clarence Tournament

Fredonia vs. Lafayette, 4:30 p.m.

Lockport vs. Clarence, 6 p.m.

Five Guys Holiday Tournament

at Williamsville North

Olmsted vs. Williamsville East, 6 p.m.

St. Mary’s/Lanc. vs. Wmsv. North, 7:30 Harvey Austin Tournament

at McKinley

MST Seneca vs. Riverside, 2 p.m.

Tapestry vs. McKinley, 3:30 p.m.

I-90 Tournament

at Villa Maria

V-Northstar vs. East Aurora, 3 p.m.

V-Leadership Academy vs. East, 4:45 p.m.

St. Paul (Ont.) vs. Medina, 6:30 p.m.

Rome Free Acad vs. St. Francis, 8:15 p.m.

Jolly Boys Bob Hettler Classic

at Amherst

Cheektowaga vs. Amherst, 5 p.m.

N. Tonawanda vs. Sweet Home, 6:30 p.m.

Springville GI Invitational

Catt/Little Valley vs. Eden, 1:30 p.m.

North Collins vs. Springville, 6 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

Nonleague

V-Irondequoit 67, Lockport 39

Depew Tournament

Newfane 49, Depew 35

Iroquois 44, St. Mary’s/Lanc. 42

JCC Holiday Classic

at Jamestown CC

Southwestern 68, Chautauqua Lake 59

Lancaster Classic

Niagara Falls 41, Cheektowaga 37

Lancaster 59, Wmsv East 54 (OT)

Orchard Park Tournament

East Aurora 31, V-Rush-Henrietta 24

Orchard Park 49, Hamburg 47

Sacred Heart Tournament

Clarence 40, Grand Island 30

Sacred Heart 77, Olmsted 43

Tonawanda Tournament

Tonawanda 51, CSAT 45 (OT)

North Tonawanda 48, Roy-Hart 35

V-Irondequoit 67, Lockport 39

Lockport 10 7 11 11 - 39 Irondequoit 8 28 14 17 - 67

LOCKPORT (4-1): Darrell 3, Johnson 3, Krchniak 8, Mullane 12, Rippe 3, Webb 6, White 4.

V-IRONDEQUOIT: Memmott 3, Holmes 3, Williams 13, Nicholas 2, Paige 27, Brennan 6, Dano 10, Butler 3.

3-point goals: Butler, Memmott , Holmes , Paige 6, Dano 2, Darrell, Johnson, Rippe, Webb 2.

Newfane 49, Depew 35

Newfane 27 9 9 4 - 49 Depew 8 9 9 9 - 35 NEWFANE (7-1): Beiter 6, Emborsky 15, Foltz 10, Geer 1, Knoll 2, Littman 6, Perry 5, White 4.

DEPEW (2-7): Bulas 4, Khalil 5, Krasteva 5, Krysztof 18, Theriault 1, Willis 2.

3-point goals: Emborsky, Khalil, Krasteva, Krysztof 3.

Iroquois 44, St. Mary’s/Lanc. 42

Iroquois 8 14 6 16 - 44 St. Mary’s 14 9 8 11 - 42

IROQUOIS (9-0): E McLaughlin 7, E McLaughlin 5, Porzio 10, Quinn 10, Reidel 5, Streety 2, Wittek 5.

ST. MARY’S/L (6-4): Bish 16, Kline 2, Maroney 8, Nawojski 4, Zanghi 12.

3-point goals: Bish 2, E McLaughlin, Porzio 2, Reidel.

Niagara Falls 41, Cheektowaga 37

Nia Falls 13 5 9 14 - 41 Cheek 7 12 10 8 - 37 NIAGARA FALLS (1-3):Frank 8, Harris 19, Lamar 2, Strong 3, Thomas 4, Ubiles 5.

CHEEKTOWAGA (1-6): Benz 3, Domanowski 6, Muscoreil 10, Patterson 2, Rumph 16.

3-point goals: Benz, Harris 4, Rumph.

Lancaster 59, Wmsv. East 54 (OT)

Wmsv. Et 11 12 12 14 5 - 54 Lancaster 14 14 4 17 10 - 59 WMSV. EAST (5-2): Beyer 4, McNamara 4, Miske 11, Reid 5, Romanowski 30.

LANCASTER (6-0): Backert 5, H Kirisits 2, H Kirisits 6, Mahony 19, Morgus 2, Pepke 7, Wagner 3, Wozniak 15.

3-point goals: Backert, H Kirisits 2, Mahony, Miske 3, Wozniak 3.

East Aurora 31, V-Rush-Henrietta 24

Henrietta 6 6 9 3 - 24 East Aurora 9 8 10 4 - 31 V-RUSH-HENRIETTA (4-3):Crane 3, Garrett 2, Gregg 7, Taylor 5, Watts 7.

EAST AURORA (4-0): Brinker 14, Martin 9, Potenza 2, Tully 6.

3-point goals: Taylor.

Orchard Park 49, Hamburg 47

Hamburg 11 11 9 16 - 47 Orch Park 11 18 14 6 - 49

HAMBURG (1-4): J Chiacchia 5, L Chiacchia 7, Geary 16, Harrison 5, McKeone 8, Sega 1, Silverheels 5.

ORCHARD PARK (6-0): Fischer 16, Flannery 10, Hore 11, Miller 2, O’Connor 4, Probst 3, Stevenson 3.

3-point goals: L Chiacchia, Flannery 2, Hore, Probst.

Clarence 40, Grand Island 30

G. Island 9 6 7 8 - 30 Clarence 4 12 12 12 - 40 GRAND ISLAND (4-2): Bailey 7, Brandon 5, Eichel 6, Hoy 3, Sweeney 9.

CLARENCE (3-2): Barker 6, Carey 7, Eckert 14, McCrath 7, Reynolds 6.

3-point goals: Bailey, Sweeney.

Sacred Heart 77, Olmsted 43

Olmsted 8 18 7 10 - 43 Sac. Heart 28 9 23 17 - 77

OLMSTED (5-1): Burch 8, Conyers 10, Jones 5, McDuffie 15, Rutledge 1, Woods 1.

SACRED HEART (4-4): Abruzzino 2, Balthasar 2, Collard 1, Colleary 2, Grimm 8, Kamens 3, M Ryan 27, S Ryan 25, Sees 4, Sippel 1, Unger 2.

3-point goals: Burch 2, Kamens, M Ryan 3, S Ryan 4.

Tonawanda 51, CSAT 45 (OT)

CSAT 5 8 9 19 4 - 45 Tona 13 9 11 8 10 - 51

CSAT (3-5): Brown 4, Davis-Patterson 17, Dupree 6, Gurbacki 10, Hendricks 3, Santiago 5.

TONAWANDA (3-7): Balling 8, Cheney 7, Farrell 14, Hamill 9, Hollock 11, Toth 2.

3-point goals: Cheney, Gurbacki 2, Hamill, Hendricks, Hollock 2.

Today’s games

Elmira Holiday Inn Classic

Cardinal O’Hara vs. TBA, 6 p.m.

Lady Blue Devils Holiday Classic

at Kenmore West

Wmsv. North vs. Mount Mercy, 2 p.m.

Mount St. Mary vs. Ken West, 3:30 p.m.

Orchard Park Tournament

V-Rush-Henrietta vs. Hamburg, 2 p.m.

East Aurora vs. Orchard Park, 3:30 p.m.

Sacred Heart Tournament

Grand Island vs. Olmsted, 3:30 p.m.

Clarence vs. Sacred Heart, 6:30 p.m.

Springville GI Invitational

Middle College vs. Cleveland Hill, 3 p.m.

West Seneca East vs. Springville, 4:30 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Frontier 6, Lancaster 3

F (1-3-1): Brandon Holland 3g-a; Ryan Messing g-2a

Belmont Hill Tournament

at Brunswick (Conn.)

Brunswick (Conn.) 4, Nichols 3

Cataract Classic

at Hyde Park

North Tonawanda 4, Lew-Port 2

Amherst 4, Niagara Falls 0

A (4-4): Evan Czora 21 saves, Matthew Croll g-a

Mount St. Charles Holiday Faceoff

at Woonsocket, R.I.

St. Joe’s 1, LaSalle 0

SJ: Niko Pavicich gwg; Ben Weppner sho

WNY Club

Orchard Park Invitational

At Leisure Rinks

Semifinals

A Bracket

Canisius 4, St.Joe’s Maroon 3

Orchard Park 10, Lancaster 10

B Bracket

East Aurora/Holland 4, St.Joe’s White 3

Jamestown 5, Cheektowaga 2

Friday’s games

B Bracket finals

Jamestown vs. E. Aurora/Holland, 8 a.m.

A Bracket finals

Orchard Park vs. Canisius, 9:45 a.m.

Today’s games

WNY Federation

Sweet Home vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 10 a.m.

Bishop Timon-St. Jude vs. Lancaster

at West Seneca Ice Rink, 9 a.m.

Nonleague

I-Pelham vs. Williamsville East

at Northtown Center, 11:30 a.m.

Frontier vs. Starpoint

at Hockey Outlet, 8 p.m.

II-Shenendehowa vs. Canisius

at Northtown Center, 9:30 a.m.

Indoor track and field

Holiday Extra Meet

at Houghton College

Boys

55H: Aaron Jones (Hutch-Tech) 8.08. 3200: David Bergamasco (Will-South) 9:54.07. 1000: Ian Russ (Holland) 2:44.11. 600: J. Peron (Frontier) 1:26.06. 55: Peter Borzillieri (W.Seneca West) 6.69. 1600: Tyler Bishop (W.Seneca West) 4:52.57. 300: Peter Borzillieri (W. Seneca West) 37.23. 4x800: Cole Hanks, Brody Jones, John Lyons, Grady Regan (Holland A) 8:47.12. 4X400: Jones, Mark Manue, Noah Reed-Eason, Alhagie Sesay (Hutch-Tech) 3:42.81. 4x200: Patrick Muldowney, Ben Pinkowski, Jon Smith, Ian Snyder (St. Francis) 1:41.34. LJ: Borzillieri (W.Seneca West) 21-11.00. TJ: Nathaniel Dvais (Sweet Home) 40-08.00. SP: James Wilson (Tapestry) 40-06.00. WT: Caleb Nickens (Sweet Home) 59-05.25. HJ: Pinkowski (St.Francis-Buf) 6-02.00. PV: Liam Doyle (Hamburg) 11-00.00.

Girls

55H: Nisa Raqib (Hutch-Tech) 9.14. 3000: Sydney Nowicki (Lockport) 10:39.20. 1000: Megan McLaughlin (Holland) 3:10.42. 600: Molly McLaughlin (Holland) 1:40.96. 55: Kahiya James (Lockport) 7.34. 1500MW: Corrin Sacilowski (Springville) 7:38.55. 1500: Anna Rybczynski (W.Seneca West) 5:00.92. 300: James (Lockport) 42.41. 4x800: Molly Kabza, Emmy Walker, Raechel Zielinski, Samantha Zitomer (Hamburg “A”) 4:26.16.

4X400: Madeline Freeland, Breanna Lambert, Sarah Mruk, Rybczynski (W.Seneca West) 4:26.16. 4x200: Taylor Hunter, Jayden Mann, Mirielle Ngoopos, Nevaeh Parker (Tapestry) 1:50.07. LJ: Veronica Zimmerman (Will-East) 15-02.00. TJ; Raqib (Hutch-Tech) 35-02.25. SP: Madison Palmer (Holland) 33-06.25. WT: Anisah Emerson (Will-South) 41-09.00. HJ: Raqib (Hutch-Tech) 5-01.00. PV: Ellie Delicia (Hamburg) 7-00.00.

Boy’s swimming

Nonleague

Frewsburg 52.00, Jamestown 50

St. Joe’s 59.00, Frewsburg 42

St. Joe’s 55.00, Jamestown 46

There are no comments - be the first to comment