Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 21)

Boys basketball

Wednesday’s games

Niagara-Orleans

Wilson 49, Akron 30

Nonleague

Panama 55, Pine Valley 51

Gowanda 66, North Collins 32

Grand Island 49, Burgard 43

St. Joe’s 81, South Park 75

Portville 37, Archbishop Walsh 25

V-Fillmore at Ellicottville, no report

WNY Maritime 82, Lafayette 67

Charter Cup

Tapestry 57, Global Concepts 44

Wilson 49, Akron 30

Akron 6 9 8 7 - 30

Wilson 23 16 7 3 - 49

AKRON (4-1, 1-1): Abrams 8, Hill 2, Holtz 1, Logan 3, Mietz 10, Nephew 1, Siska 5.

WILSON (3-2, 1-0): Carney 7, Daul 2, Evans 4, Fox 10, Frerichs 7, Martinez 1, Miller 6, Musall 12.

3-point goals: Carney, Fox 2, Frerichs, Logan, Mietz 2, Miller 2, Siska.

Panama 55, Pine Valley 51

Pine Valley 13 11 13 14 - 51

Panama 15 14 11 15 - 55

PINE VALLEY (1-2): Andrews 4, Clutter 4, Crisanti 10, Finch 3, Mansfield 11, Mihalko 6, Snyder 13.

PANAMA (3-4): Barmore 14, Delahoy 10, Hovey 7, Joslyn 3, Morse 4, Sperry 14, Spontaneo 3.

3-point goals: Crisanti 2, Finch, Hovey, Mansfield 3, Snyder, Sperry 3, Spontaneo.

Gowanda 66, North Collins 33

North Collins 13 8 5 6 - 33

Gowanda 16 15 23 12 - 66

NORTH COLLINS (1-4): M.Gullo 5, D.Gullo 5, Loretto 8, Pagles 2, Robinson 2, Zielinski 6.

GOWANDA (5-1): Brawdy 28, Hassler 8, R. John 3, MacLeod 1, Rikka 18, Rosier 6, Smuda 2.

3-point goals: M.Gullo, D.Gullo, Loretto 2, Brawdy 4, R. John, Rikka 2.

St. Joe’s 81, South Park 75

South Park 21 13 22 19 - 75

St. Joe’s 19 23 14 25 - 81

SOUTH PARK (2-5): Crockett 4, Hepburn 3, Mack 23, Mushat 26, Renfro 4, Stroud 15.

ST. JOE’S (4-3): Capen 37, D’Anniballe 6, Durkin 8, Gordon 10, Johnson 9, Ostrowski 11.

3-point goals: Capen 5, Durkin, Hepburn, Mack 2, Mushat 5, Ostrowski.

Portville 37, Archbishop Walsh 25

Portville 10 8 13 6 - 37

Walsh 3 8 3 11 - 25

PORTVILLE (3-4): Keim 5, Kloc 4, Mathes 1, K.Murray 9, B.Murray 1, Pullins 2, B.Tobola 1, D. Tobola 7, Watson 7.

WALSH (0-4): Laverty 15, Lowry 3, Ramadham 6, Yorke 1.

3-point goals: D.Tobola, Laverty, Lowry, Ramadham 2.

Tapestry 57, Global Concepts 44

Gl. Concepts 10 8 10 16 - 44

Tapestry 11 15 18 13 - 57

GLOBAL CONCEPTS (2-3, 0-1): Goldsmith 3, Mercado Jr. 5, Miller 7, D.Wallace 9, T.Wallace 14.

TAPESTRY (6-1, 2-0): Baldwin 2, Eubanks 12, Mawien 2, Nance 6, Robinson 16, Rodriguez 2, Smith 5, Thompson 2, Towns 1, Truehart 1, Wilson 8.

3-point goals: Smith, D.Wallace, T.Wallace.

WNY Maritime 82, Lafayette 67

Lafayette 13 17 19 18 - 67

Maritime 19 18 17 29 - 82

LAFAYETTE (2-4): Elliott 10, Grimes 12, Masonet 2, Panel 6, Rosa 33.

MARITIME (5-1): Carpenter 1, Grimes 4, Hall 19, Laster 15, Rich 20, Sopinski 2, Weston 20.

3-point goals: Elliott, Grimes, Rosa 4, Hall, Rich.

Today’s games

ECIC IV

Cleveland Hill at Holland, 7 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Lockport, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Roy-Hart, 7 p.m.

CCAA West 1

Maple Grove at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.

Dunkirk at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Clymer, 7:30 p.m.

Panama at Frewsburg, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Westfield, 7:30 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at Depew, 5 p.m.

I-Prep/Grover at MST Seneca, 6 p.m.

Cattaraugus/LV at Brocton, 6:30 p.m.

City Honors at Depew, 6:30 p.m.

Williamsville North at McKinley, 7 p.m.

V-Northstar at Middle Early College, 7 p.m.

V-Genesee Valley at All.-Limestone, 7:30 p.m.

Olean at Bishop Timon-St. Jude, 7:30 p.m.

Akron Holiday Tournament

V-Pembroke vs. Alden, 6 p.m.

Christian Central vs. Akron, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Niagara-Orleans

Akron 42, Wilson 36

Nonleague

Buffalo Seminary 31, North Collins 19

Mount St. Mary 67, Medina 47

West Seneca West 57, Sweet Home 48

Nardin 45, Health Sciences 42

Silver Creek 37, JFK 36

Salamanca at Cattaraugus/LV, no report

Charter Cup

Tapestry 78, Global Concepts 13

Akron 42, Wilson 36

Wilson 9 6 14 7 - 36

Akron 11 8 8 15 - 42

WILSON (2-3, 0-2): Austin 2, Frerichs 7, Kelly 3, Lewis 4, S Munnikhuysen 2, S Munnikhuysen 9, Murray 3, Mussall 6.

AKRON (6-2, 2-0): Abrams 6, Hill 8, D Jonathan 13, S Jonathan 2, Leeds 13.

3-point goals: Abrams, Frerichs.

Buffalo Seminary 31, North Collins 19

Buff. Sem. 9 8 9 5 - 31

North Collins 5 6 2 6 - 19

BUFFALO SEMINARY (3-0): Conboy 11, Johnsen 11, Lane 6, Smolarek 3.

NORTH COLLINS (2-2): Gabel 5, Rice 2, Romano 6, Spicola 2, Wroblewski 4.

3-point goals: Gabel, Romano, Smolarek.

Mount St. Mary 67, Medina 46

Medina 10 12 12 12 - 46

Mt. St. Mary 20 16 17 14 - 67

MEDINA (1-4): Brewer 6, J. Brown 24, Flores-Medina 2, Howard 5, K. Johnson 2, King 2, Williams 6.

MOUNT ST. MARY (8-1): DeMarco 4, Fittry 7, Garlow 23, Johnson 7, Mucica 14, O’Brien 4, Persico 4, Roberts 2, Telesco 2.

3-point goals: Fittry, Garlow 5.

Nardin 45, Health Sciences 42

Nardin 14 11 10 10 - 45

H. Sciences 7 14 10 11 - 42

NARDIN (2-4): Boras 5, Coughlin 8, Jauch 2, Lndsy. Karas 13, Kostelny 4, Lesakowski 5, Ulrich 8.

HEALTH SCIENCES (0-6): Brooks 4, Luper 14, Rose 14, Thompson 5, Ladd 2, Kee 3.

3-point goals: Luper, Rose, Thompson, Kee.

Tapestry 78, Global Concepts 13

Tapestry 23 20 24 11 - 78

Gl. Concepts 0 7 2 4 - 13

TAPESTRY (4-3, 2-0): Anderson 4, Bridges 11, Freeman 12, Mulkey 13, Purdue 23, Smith 15.

GLOBAL CONCEPTS (0-1, 0-1):

3-point goals: Freeman, Mulkey, Purdue 2, Smith.

Today’s games

Canisius Cup

Middle Early College at South Park, 4:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 7 p.m.

Jamestown at Lancaster, 7:30 p.m.

Clarence at Williamsville North, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Amherst, 6 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

Iroquois at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Maryvale at Lake Shore, 6:30 p.m.

Pioneer at East Aurora, 7:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at JFK, 6 p.m.

Tonawanda at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Depew at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Grand Island at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Wilson, 6 p.m.

Nonleague

Buffalo Seminary at Hutch-Tech, 5 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Portville, 6 p.m.

Salamanca at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Holland at Franklinville, 7:30 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

West Seneca East 2, Starpoint 0

WSE (4-0): Jagger Maving 16 saves, sho; Tyler Arndt gwg; Josh Maloney g

WNY Club

Blue Division

Jamestown 7, Eden/LS/Pio/Springville 1

White Division

Roy-Hart/Barker/Medina 4, Cheektowaga 2

Today’s games

WNY Federation

Kenmore East vs. Grand Island

at Hyde Park, 5 p.m.

St. Mary’s/Lanc. vs. Sweet Home

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Williamsville South vs. Williamsville East

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Clar/Amh/SHvs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

Kenmore/G.Island vs. Fron/LS/OP

at Hamburg Nike Base, 4:30 p.m.

Lanc/Iro/Depew vs. Monsignor Martin

at North Buffalo Ice Arena, 4:30 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Wsmv. North 6, Sweet Home 1

W: Nate Damiani 277

SH: Connor Merrifield 662

Starpoint 6, Amherst 1

S: Matt Pyskaty 654, Tommy Enright 632

Buffalo Public Schools

Olmsted 4, Riverside 0

O: Trae Torgerson 585

Girls bowling

Buffalo Public Schools

Olmsted 4, Riverside 0

O: Hannah Sinicki 421

Wrestling

ECIC I

Clarence 63, Wmsv. North 18

C: Jacob Wasko (285) pin 1:00

Hamburg 52, West Sen. West 30

ECIC II

Eden 38, Maryvale 37

E: Joey Puckhaber (113) pin 2:43

Iroquois 83, West Sen.East 0

Niagara-Orleans

Medina 39, Roy-Hart/Barker 30

CCAA

Chaut. Lake/West/Pan 65, Dunk/SC 24

CL: Trent Burchnowski (99) over Jeremy Sobilo

Boys swimming

ECIC IV

Iroquois 99, Depew 64

Rifle

ECIC

Alden 1088, Iroquois 1051

A: Emily Szymanski 277

Pioneer 1113, Kenmore 1091

P: Dylan Romance 284

There are no comments - be the first to comment