Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 19)

Boys basketball

Monday’s games

ECIC I

Orchard Park 60, Frontier 33

Niagara Frontier

North Tonawanda 77, Nia.-Wheatfield 45

CCAA West 1

Dunkirk 82, Chautauqua Lake 66

Olean 97, Falconer 23

Southwestern 54, Fredonia 43

CCAA West 2

Panama 65, Brocton 62 (OT)

Nonleague

Williamsville South 92, O’Hara 85

Newfane 85, Emerson 58

Orchard Park 60, Frontier 33

Frontier 8 6 7 12 - 33

Orchard Park 13 13 9 25 - 60

FRONTIER (2-2, 0-2): Dunz 9, Ebert 6, Hiam 4, Jenkins 4, Taylor 2, Weiss 8.

ORCHARD PARK (3-2, 1-1): Bartolotti 4, Burney 2, Liberatore 5, McTigue 5, Morris 18, Prince 9, Shoop 2, Swiatek 5, Wereski 10.

3-point goals: Liberatore, McTigue, Morris 2, Prince, Wereski.

N. Tonawanda 77, Nia.-Wheatfield 45

Nia. Wheat. 14 7 14 10 - 45

N. Tonawanda 15 21 14 27 - 77

NIA. WHEAT. (3-3, 1-2): Devantier 2, Ruffino 18, Scullion 5, Sommers 3, Stanley 6, Ware 11.

N. TONAWANDA (4-1, 1-1): Beach 2, Book 30, Casterline 12, Ferry 7, Fox-Stoddard 6, Holler 2, McNeill 2, Moultrie 3, Reid 3, Wisniewski 10.

3-point goals: Book 5, Ferry, Moultrie, Reid, Ruffino, Ware, Wisniewski 2.

Dunkirk 82, Chautauqua Lake 66

Chaut. Lake 11 23 18 14 - 66

Dunkirk 26 21 22 13 - 82

CHAUT. LAKE (2-2, 0-1): Adams 16, Majka 4, Pope 37, Sauerland 8, Wood 1.

DUNKIRK (3-2, 1-0): Butts 7, Farnham-DeJesus 15, Garcia 8, Kristian-Johnson 22, Lockett 6, Rivera 5, Sobilo 7, Velez 12.

3-point goals: Butts, Farnham-DeJesus, Lockett, Rivera, Velez 2.

Olean 97, Falconer 23

Falconer 6 5 4 8 - 23

Olean 32 27 14 24 - 97

FALCONER (0-4, 0-1): Crick 6, Dallas 7, Rowan 1, Schrader 4, Wood 1, Young 4.

OLEAN (4-0, 1-0): Bihler 6, Droney 11, Dwaileebe 5, Harris 9, Klein 3, Parr 20, Prizel 7, Ramarge 13, Schmidt 12, Weakfall 11.

3-point goals: Crick 2, Dallas, Dwaileebe, Klein, Parr 4, Ramarge 3, Weakfall 2.

Southwestern 54, Fredonia 43

Fredonia 11 6 14 12 - 43

Southwestern 12 14 12 16 - 54

FREDONIA (0-3, 0-1): Field 12, Piper 7, Plaister 2, Putney 8, Rivera 4, Shuart 1, Tarnowaki 3, Tinstman 6.

SOUTHWESTERN (3-0, 1-0): Card 13, Hnatyszyn 3, Mathews 6, Miller 6, Munir 3, Pannes 8, Pascarella 15.

3-point goals: Card, Mathews 2, Munir, Pascarella 3, Putney 2, Tarnowaki.

Panama 65, Brocton 62 (OT)

Brocton 12 10 19 16 5 - 62

Panama 14 19 11 13 8 - 65 BROCTON (0-4, 0-1): Booker 8, Brown 25, Rexford 9, Rivera 10, Rizzo 10.

PANAMA (2-4, 1-0): Barmore 8, Delahoy 8, Hovey 5, Joslyn 8, Morse 5, Sperry 13, Spontaneo 18.

3-point goals: Brown 3, Hovey, Morse, Rexford 2, Rizzo, Sperry 2, Spontaneo 6.

Williamsville South 92, O’Hara 85

Wmsv. South 26 20 18 28 - 92

O’Hara 15 19 22 29 - 85

WMSV. SOUTH (3-2): Degree 11, Dolan 47, Richards 26, Sanford 8.

O’HARA (2-2): Benton 20, Broadnax 5, Dudley 3, Haynes 15, Hemphill 32, Lee 4, Velazquez 6.

3-point goals: Benton 2, Broadnax, Degree 3, Dolan 4, Haynes 3, Richards 3.

Newfane 85, Emerson 58

Emerson 8 15 14 21 - 58

Newfane 22 23 19 21 - 85

EMERSON (0-5): Houston 5, McGee 2, Rodriguez 9, Sullivan 8, Young 2.

NEWFANE (4-2): Boudeman 3, DeVoogel 23, DiTullio 3, Dunbar 6, Geise 2, Gross 16, Hill 8, Ibrahim 4, Leibring 2, Moreland 2, Weber 16, Wisniewski 1.

3-point goals: DeVoogel 5, DiTullio, Rodriguez 3, Weber 2.

Tuesday’s games

Yale Cup Division I

South Park at East, 6:30 p.m.

Burgard at I-Prep/Grover, 6:30 p.m.

Hutch-Tech at McKinley, 6:30 p.m.

Yale Cup Division II

Olmsted at da Vinci, 5 p.m.

Lafayette at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

Riverside at City Honors, 6:30 p.m.

ECIC I

Wmsv. North at W. Seneca West, 6:30 p.m.

Clarence at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Amherst, 6:30 p.m.

Hamburg at Sweet Home, 6:30 p.m.

W. Seneca East at Wmsv. South, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Lake Shore, 6:30 p.m.

Pioneer at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Lackawanna at Eden, 7 p.m.

Alden at JFK, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at CSAT, 6:30 p.m.

N. Tonawanda at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Ken West at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.

Grand Island at Lew-Port, 7 p.m.

CCAA West 2

Frewsburg at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Aquinas at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Starpoint at Lockport, 6:30 p.m.

Albion at Buffalo Science , 7 p.m.

TBA at Canisius, 7 p.m.

Emerson at Roy-Hart, 7 p.m.

V-Cuba-Rushford at All.-Lime., 7:30 p.m.

Falconer at Catt/Little Valley, 7:30 p.m.

Salamanca at Pine Valley, 7:30 p.m.

Forestville at Silver Creek, 7:30 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 59, Sacred Heart 48

ECIC I

Jamestown 51, Clarence 40

Frontier 51, Williamsville North 35

ECIC IV

Tonawanda 44, Lackawanna 29

Niagara Frontier

Kenmore East 62, CSAT 24

Nonleague

V-Oak-Ala 56, St. Mary’s/Lanc. 45

Maryvale 40, Mount Mercy 38

Pine Valley 65, Salamanca 39

Springville 35, City Honors 27

Cheektowaga 45, Health Sciences 42

Iroquois 65, West Seneca West 32

Franklinville 73, Fredonia 52

Cardinal O’Hara 59, Sacred Heart 48

O’Hara 16 8 21 14 - 59

Sacred Heart 5 15 14 14 - 48

O’HARA (3-2, 1-0): Harrison 9, Johnson 10, McCarthy 8, A Parker 4, A Parker 19, Smith 4, Sommerville 5.

SACRED HEART (3-3, 0-1): Balthasar 6, Colleary 1, Hardick 1, Hill 3, M Ryan 14, S Ryan 18, Sees 6.

3-point goals: Harrison, McCarthy 2, M Ryan 3, S Ryan 2, Sommerville.

Jamestown 51, Clarence 40

Clarence 20 3 5 12 - 40

Jamestown 16 15 9 11 - 51

CLARENCE (1-2, 1-2): Bienko 7, Callaghan 2, Carey 10, Eckert 10, Reynolds 11.

JAMESTOWN (1-2, 1-0): Bennett 12, Brightman 3, Frederick 2, Gates 3, Lundmark 13, Starkweather 2, Stockwell 16.

3-point goals: Bennett 2, Bienko, Brightman, Carey, Gates, Stockwell 2.

Frontier 51, Williamsville North 35

Frontier 14 6 16 15 - 51

Wmsv. North 4 8 10 13 - 35

FRONTIER (1-3, 1-0): Canale 3, Doyle 4, Izzo 23, Kruska 15, Kwiatkowski 4, McGloin 2.

WMSV. NORTH (1-3, 0-1): Meggo 6, Ghea 3, Craffery 11. Quinlan 3, Bangert 7, Sheppard 2, Doner 3.

3-point goals: Canale, Doyle, Izzo 2, Kruska 3, Meggo 2, Quinlan, Bangert Craffery.

Tonawanda 44, Lackawanna 29

Tonawanda 9 17 10 8 - 44

Lackawanna 10 4 5 10 - 29

TONAWANDA (2-5, 1-1): Balling 14, Farrell 13, Hollock 16, Toth 1.

LACKAWANNA (0-4, 0-4): Horstkotter 2, Prince 5, Robinson 9.

3-point goals: Hollock 4, Robinson.

Kenmore East 62, CSAT 24

CSAT 5 8 3 8 - 24

Kenmore East 13 18 14 17 - 62

CSAT (2-3, 0-1): Brown 2, Evans 1, Gurbacki 6, Harden 2, Nelson 4, Santiago 5, Small 4.

KENMORE EAST (6-1, 2-0): Cummings 7, Lagattuta 11, McCarthy 8, McKenna 3, Root 2, Smith 3, Sordetto 24, Sujka 2, Weeks 2.

3-point goals: Gurbacki, Lagattuta, McKenna, Sordetto 2.

V-Oak-Ala. 56, St. Mary’s/Lanc. 45

V-Oak.-Ala. 15 7 14 20 - 56

St. Mary’s/L. 9 10 19 7 - 45

V-OAKFIELD-ALABAMA (6-0): Smith 15, Hilchey 12, Schlagenhauf 13. Porter 6, Woodward 2.

ST. MARY’S/L (3-2): Bish 8, Mazurowski 9, Nawojski 7, Ottomano 11.

3-point goals: Porter 2.

Springville 35, City Honors 27

Springville 10 3 6 16 - 35

City Honors 4 3 16 4 - 27

SPRINGVILLE (2-1): Frank 2, Lewandowski 19, Oakley 3, Rosati 4, Zabawa 7.

CITY HONORS (4-1): Alvira 2, Elardo 2, Gardner 3, Kassem-Lopez 5, Wood 15.

3-point goals: Gardner, Kassem-Lopez, Lewandowski 2.

Cheektowaga 45, Health Sciences 42

H. Sciences 13 13 3 13 - 42

Cheektowaga 11 6 18 10 - 45

HEALTH SCIENCES (0-5): Luper 7, Rose 22, Thompson 9.

CHEEKTOWAGA (1-3): Domanowski 7, Moore 5, Muscoreil 7, Rumph 24, Scott 2.

3-point goals: Luper 2, Moore, Rose, Thompson 2.

Iroquois 65, West Seneca West 32

Iroquois 13 26 13 13 - 65

W. Sen. West 4 4 4 20 - 32

IROQUOIS (5-0): E McLaughlin 4, E McLaughlin 4, Porzio 14, Quinn 13, Reidel 13, Shanahan 5, Streety 6, Thomas 2, Wittek 4.

W. SEN. WEST (1-4): Gill 1, Hall 9, Keane 3, Loffredo 2, Marshall 6, Sigler 1, Soloman 7, Vanderlip 3.

3-point goals: Hall, Porzio, Reidel 3, Shanahan, Soloman, Vanderlip.

Franklinville 73, Fredonia 52

Fredonia 11 14 9 18 - 52

Franklnville 19 22 15 17 - 73

FREDONIA (0-4): Beers 6, Farriat 7, Gross 3, Gullo 8, Morrison 6, Price 14, Walton-Bald 8.

FRANKLNV’L (3-0): Broadwell 3, A Haskell 20, D Haskell 32, McCoy 11, Wolfer 2.

3-point goals: Broadwell, Gross, Gullo 2, D Haskell 5, McCoy 3, Price 3.

Maryvale 40, Mount Mercy 38

Mount Mercy 12 10 9 7 - 38

Maryvale 10 12 11 7 - 40

MOUNT MERCY (3-3): Ashe 3, Ferrentino 3, Fredo 6, Hamm 11, Hughes 11, Strang 4.

MARYVALE (2-2): Boshier 1, Cadwallader 9, Mcgee-Ross 9, Murray 4, A Smith 15, T Smith 2.

3-point goals: Hughes 2.

Tuesday’s games

Canisius Cup

I-Prep/Grover at Burgard, 5 p.m.

East at South Park, 5 p.m.

Emerson at Middle Early College, 6 p.m.

McKinley at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

Monsignor Martin

Nardin at Mount St. Mary, 6 p.m.

ECIC I

Williamsville East at Clarence, 7:30 p.m.

ECIC III

Iroquois at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Eden at Holland, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Grand Island, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Ken. West, 6:30 p.m.

Niagara Falls at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Akron, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Chautauqua Lake, 7:30 p.m.

Olean at Falconer, 7:30 p.m.

Nonleague

Starpoint at Lockport, 5 p.m.

TBA at Archbishop Walsh, 5:15 p.m.

TBA at Christian Central, 6 p.m.

Roy-Hart at Alden, 7 p.m.

Lake Shore at St. Mary’s/Lanc., 7 p.m.

Maple Grove at Clymer, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Frewsburg, 7:30 p.m.

Jamestown at Hamburg, 7:30 p.m.

Depew at Lancaster, 7:30 p.m.

Randolph at Panama, 7:35 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Kenmore West 1, West Seneca West 0

KW (3-4): Ethan Yotter gwg

St. Francis 5, North Tonawanda 2

Girls hockey

Monday’s games

WNY Federation

Clar/Amh/SH 7, Kenmore/GI 6 (OT)

C: Emma Faso, gwg

Williamsville 2, Fron/LS/OP 1 (OT)

W: Sam Ingham gwg

Tuesday’s games

WNY Federation

Fron/LS/OP vs. Clar/Amh/SH

at Northtown Center, 4 p.m.

WS/Ham/Eden vs. Lanc/Iro/Depew

at Holiday Rinks, 4 p.m.

Williamsville vs. Kenmore/Grand Island

at Lincoln Ice Arena, 7:40 p.m.

Boys Bowling

ECIC Large North

Starpoint 6, Wsmv. South 1

S: Nick Coleman 235-663

Williamsville North 4, Amherst 3

WN: Mike Zelma 246

ECIC Small North

Maryvale 5, Alden 2

A: Alex Rzepka 256-692

M: Ryan Lent 266-670

Tonawanda 4, Cheektowaga 3

T: Jon Kurdziel 656

ECIC Large South

Frontier 7, West Seneca East 0

F: Jim Erler 255, Jacob Swinarski 654

Orchard Park 6, Iroquois 1

O: Nate Nahresbski 254-706.

I: Dylan Devoe 712

Hamburg 6, Lancaster 1

H: Lou Reczek 604

ECIC Small South

Pioneer 6, Eden 1

P: Karson Hurlburt 618

Springville 7, Holland 0

S: Nick Abdo 233-690

Girls Bowling

ECIC Large North

Amherst 7, Williamsville North 0

A: Rachel Banning 233; Kelly Normandin 210-606

ECIC Small North

Cheektowaga 6.5. Tonawanda 0.5

Maryvale 6, Alden 1

M: Katrina Korn 200-580

C: Caitlin Kirst 603

ECIC Large South

Lancaster 7, Hamburg 0

L: Abby Schroeder 224-571

ECIC Small South

Pioneer 6, Eden 1

P: Cassandra Green 552

Springville 7, Holland 0

S: Emily Leverentz 194-565

Co-ed swimming

Syracuse Cup

City Honors 119, Buffalo Arts 35

McKinley 121, Riverside 36

I-Prep 84, Middle College 34

Boys swimming

ECIC IV

Pioneer 54, Ckeetowaga 47

Cheektowaga 64, Depew 28

Pioneer 68, Depew 24

Rifle

ECIC

Lancaster 1117, Pioneer 1098

L: Kiersten Mucha 290

There are no comments - be the first to comment