Share this article

print logo

High school standings, polls, schedules & leaders (Dec. 19)

Boys basketball

Msgr. Martin A League All

Park 0-0 4-0

Canisius 0-0 4-0

Timon/St. Jude 0-0 2-0

St. Francis 0-0 3-1

St. Joe’s 0-0 2-3

Msgr. Martin B

Nichols 0-0 5-3

Niagara Catholic 0-0 4-1

Cardinal O’Hara 0-0 1-1

Christrian Central 0-0 2-3

Walsh 0-0 0-3

St. Mary’s/Lancaster 0-0 2-0

Yale Cup I

South Prk 2-0 2-2

East 2-1 4-2

McKinley 2-1 3-1

Middle Early College 1-0 2-0

I-Prep/Grover 1-1 1-3

Burgard 0-1 2-2

Hutch-Tech 0-2 2-3

Emerson 0-2 0-5

Yale Cup II

MST Seneca 2-0 3-2

Olmsted 2-0 5-1

City Honors 1-0 2-4

Buffalo Arts 1-2 1-3

da Vinci 0-1 0-1

Riverside 0-1 0-5

Lafayette 0-2 0-3

ECIC I

West Seneca West 2-0 5-0

Jamestown 1-0 3-1

Frontier 0-1` 2-1

Lancaster 0-1 1-2

Orchard Park 0-1 2-2

Williamsville North 1-0 1-1

Clarence 0-1 1-2

ECIC II

Amherst 1-0 2-1

Williamsville East 1-0 3-1

Williamsville South 0-0 1-2

Hamburg 0-0 1-1

Starpoint 1-1 1-2

Sweet Home 0-1 4-1

West Seneca East 0-1 1-1

ECIC III

Lake Shore 2-0 3-2

Pioneer 1-0 3-1

Maryvale 1-0 2-1

Cheektowaga 1-1 1-1

Iroquois 1-1 2-2

East Aurora 0-1 0-3

Springville 0-3 0-3

ECIC IV

Depew 2-0 3-1

Lackawanna 2-0 2-2

JFK 1-1 2-2

Alden 1-1 1-4

Holland 1-2 2-5

Cleveland Hill 0-1 0-4

Eden 0-1 0-1

Tonawanda 0-1 0-4

Niagara Frontier

Lockport 1-0 2-1

Niagara Falls 1-0 2-2

Niagara-Wheatfield 1-1 3-1

CSAT 0-0 0-2

Grand Island 0-0 3-1

Kenmore West 0-0 1-1

Lew-Port 0-0 3-2

North Tonawanda 0-1 3-1

Kenmore East 0-1 1-2

Niagara-Orleans

Akron 1-0 4-0

Medina 1-0 1-3

Newfane 1-0 3-2

Wilson 0-0 2-3

Roy-Hart 0-1 4-2

Albion 0-1 1-5

Barker 0-1 2-4

CCAA East I

Allegany-Limestone 0-0 3-0

Gowanda 0-0 4-1

Portville 0-0 2-4

Randolph 0-0 1-2

Salamanca 0-0 1-2

Silver Creek 0-0 4-1

CCAA East II

Cattaraugus/LV 0-0 0-3

Ellicottville 0-0 4-0

Forestville 0-0 3-3

Franklinville 0-0 2-1

North Collins 0-0 1-4

Pine Valley 0-0 1-1

CCAA West I

Chautauqua Lake 0-0 3-1

Dunkirk 0-0 2-2

Falconer 0-0 0-5

Fredonia 0-0 0-2

Maple Grove 0-0 1-0

Olean 0-0 3-0

Southwestern 0-0 3-1

CCAA West II

Brocton 0-0 0-1

Cassadaga Valley 0-0 2-3

Clymer 0-0 3-2

Frewsburg 0-0 0-3

Panama 0-0 1-4

Sherman 0-0 1-1

Westfield 0-0 2-1

Charter Schools

Tapestry 1-0 5-1

Health Sciences 1-0 4-0

WNY Maritime 1-0 4-1

Buffalo Science 0-0 2-1

Global Concepts 0-0 1-1

Oracle 0-2 0-6

GIRLS basketball

ECIC I League All

Orchard Park 1-0 4-0

Lancaster 1-0 2-0

Jamestown 0-0 1-2

Williamsville North 0-0 1-2

Frontier 0-0 0-4

Clarence 0-1 0-1

West Seneca West 0-2 1-3

ECIC II

Williamsville South 3-0 3-2

West Seneca East 1-0 4-0

Amherst 1-0 1-1

Hamburg 1-1 1-1

Starpoint 0-1 3-2

Williamsville East 0-1 4-0

Sweet Home 0-3 2-5

ECIC III

East Aurora 2-0 2-0

Iroquois 0-0 4-0

Lake Shore 0-0 1-1

Pioneer 0-0 0-4

Springville 0-0 1-0

Maryvale 0-1 1-2

Cheektowaga 0-1 0-3

ECIC IV

Holland 4-0 6-1

Eden 2-0 3-2

Alden 1-1 1-3

Tonawanda 1-1 1-4

Depew 1-2 1-4

JFK 0-1 0-2

Cleveland Hill 0-1 1-2

Lackawanna 0-3 0-3

Niagara Frontier

Kenmore East 1-0 5-1

CSAT 0-0 2-2

Lockport 1-0 2-0

Grand Island 0-0 2-1

Niagara-Wheatfield 1-0 2-0

Kenmore West 0-0 0-3

Lew-Port 0-1 0-3

Niagara Falls 0-1 0-1

North Tonawanda 0-1 0-2

Niagara-Orleans

Newfane 2-0 5-0

Albion 1-0 2-2

Akron 0-0 4-2

Barker 0-0 2-0

Medina 0-1 1-3

Roy-Hart 0-1 2-2

Wilson 0-1 3-2

CCAA East I

Allegany-Limestone 0-0 3-0

Gowanda 0-0 1-2

Portville 0-0 4-1

Randolph 0-0 3-3

Salamanca 0-0 1-2

Silver Creek 0-0 4-1

CCAA East II

Cattaraugus/LV 0-0 1-5

Ellicottville 0-0 2-2

Forestville 0-0 0-3

Franklinville 0-0 2-0

North Collins 0-0 2-1

Pine Valley 0-0 2-1

CCAA West I

Chautauqua Lake 1-0 2-2

Southwestern 1-0 5-0

Dunkirk 0-0 1-4

Falconer 0-0 1-2

Fredonia 0-0 0-1

Maple Grove 0-0 2-1

Olean 0-1 2-1

CCAA West II

Cassadaga Valley 0-0 3-2

Clymer 0-0 3-1

Frewsburg 0-0 0-3

Panama 0-0 5-0

Sherman 0-0 2-1

Westfield 0-0 2-2

Canisius Cup

I-Prep/Grover 4-0 4-1

Olmsted 3-0 5-0

South Park 3-0 3-1

City Honors 3-0 4-0

MST Seneca 3-1 3-1

Buffalo Arts 1-0 1-4

Emerson 1-1 2-5

Burgard 1-3 1-3

da Vinci 2-2 2-2

East 1-2 1-3

McKinley 1-2 1-5

Hutch-Tech 0-2 1-4

Lafayette 0-3 0-3

Riverside 0-3 0-3

Middle Early College 0-3 0-4

Charter Schools

Tapestry 1-0 3-3

Global Concepts 1-0 1-3

Health Sciences 0-1 1-5

Oracle 0-1 0-1

Buffalo Science 0-0 0-0

Boys hockey

WNY FEDERATION

Division 1 W L T OTL Pts.

Lancaster 4 0- 1 0 9

Nia.-Wheatfield 3 0 1 0 7

Wmsv. North 3 0 1 0 7

St.Joe’s 3 2 0 0 6

Canisius 1 2 0 1 3

Bishop-Timon 1 2 0 0 2

Clarence 0 3 1 0 1

Orchard Park 0 2 0 0 0

Frontier 0 3 0 0 0

Division 2 W L T OTL Pts.

West Sen. West 3 0 1 0 7

West Sen. East 2 0 0 0 4

Starpoint 2 1 0 0 4

Grand Island 2 2 0 0 4

Kenmore West 2 4 0 0 4

Wmsv. East 1 0 1 0 3

Kenmore East 1 1 0 0 3

Hamburg 1 1 0 0 2

Wmsv. South 1 5 0 0 2

Division 3 W L T OTL Pts.

Sweet Home 4 0 0 0 8

St. Francis 2 0 1 0 5

N. Tonawanda 2 1 1 0 5

St. Mary’s 2 0 0 0 4

Lockport 1 1 0 0 2

Amherst 0 2 0 0 0

Lew-Port 0 3 0 0 0

Niagara Falls 0 4 0 0 0

WNY CLUB

Large School rankings

1. Orchard Park (10) 100

2. St. Joe’s Maroon 88

3. Canisius 82

4. Jamestown 62

5. Lancaster 52

6. Iroquois/Alden 42

7. Eden/Lake Shore 40

8. Dunkirk/Fred. 39

9. Cheektowaga 28

10. Roy-Hart/Brk/Med 16

Small school rankings

1. Depew (10) 100

2. City Honors/O’Hara 85

3. E.A./Holland 79

4. Orchard Park B 74

5. St. Joe’s White 60

6. St. Joe’s Black 52

7. West Seneca East 39

8. Wilson/Newfane 34

Red Division W L T OTL Pts

Orchard Park A 8 0 0 0 16

Depew 6 3 0 1 13

Canisius 5 1 1 0 11

St. Joe’s Maroon 3 0 0 1 7

Lancaster 2 4 1 0 5

Iroquois 1 5 0 0 2

Top scorers:Zach Kaczmarek(D) 13-9-22, Andrew Bauer (D) 13-8-21, Liam McGowan (OP) 12-6-18, Jim Doran (OP) 6-10-16, Cal Couell (OP) 3-13-16.

White Division W L T OTL Pts.

EA/Holland 5 1 1 0 11

City Hnrs/O’Hara 5 3 0 0 10

Cheektowaga 2 2 1 0 5

Dunkirk/Fredonia 1 4 2 0 4

Roy-Hart 1 4 0 0 2

Olean 1 6 0 0 2

Wilson/Newfane 0 7 0 0 0

Top scorers: Dominic Zittel (EA/H) 7-9-16, Ben Portman (CH/OH) 6-10-16, Brock Roldan (EA/H) 9-3-12, Andrew Sarafin (EA/H) 6-8-14, Clark Jordan (CH/OH) 4-6-10.

Blue Division W L T OTL Pts.

Jamestown 5 0 0 0 10

Eden/Lake Shore 5 2 0 0 10

Orchard Park B 5 2 0 0 10

St. Joe’s White 2 2 0 0 4

St. Joe’s Black 2 2 0 0 4

West Seneca East 2 7 0 0 4

Buffalo 1 7 0 0 2

Top scorers: Mike Marten (E/LS) 9-6-15, Jordan Baron (J) 7-6-13, T.J. Wahl (E/LS) 3-10-13, Jarrett Wolf (E/LS) 7-5-12, Peter Brockman (E/LS) 3-8-11.

Girls hockey

WNY FEDERATION

W L T OTL Pts.

Front/LS/OP 5 1 0 0 15

Williamsville 5 2 0 0 15

Msgr. Martin 4 1 0 0 12

Clar/Amherst/SH 4 2 0 0 12

WS/Ham/Eden 1 4 0 0 3

Lanc/Iro/Depew 0 4 0 0 0

Kenmore/GI 0 5 0 0 0

Scoring leaders: Holly Schmelzer (W) 5-7-12; Emily Kromer (F) 4-5-9:Jenna Woods (W) 6-1-7; Kayla Blas (M) 5-3-8, Emma Faso (A) 6-2-8, Charleigh Rondeau (A) 4-4-8

Goalie leaders (Min. 60 MP): Maggie Spyche (FLOP) 1.00; Jenna Lukomski (Wmsv.) 1.51; Victoria Cotrrell (FLOP) 1.67, Grace Harrington (MMA) 2.00.

High School standings, polls, schedules and leaders

There are no comments - be the first to comment