Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 16)

Boys basketball

Friday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 75, East 72

Burgard at Emerson, 6:30 p.m.

Hutch-Tech 62, I-Prep/Grover 38

Middle Early College 81, South Park 75

Yale Cup Division II

City Honors 69, da Vinci 35

Lafayette 68, Riverside 59

MST Seneca 81, Buffalo Arts 43

ECIC II

Lake Shore 68, West Seneca East 43

ECIC IV

Eden at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port 89, Kenmore East 56

CSAT at Grand Island, ppd

Lockport at Kenmore West, ppd

Niagara-Wheatfield at N. Tonawanda, ppd

Niagara-Orleans

Medina 61, Albion 40

Akron at Wilson, ppd

Nonleague

Silver Creek 71, Oracle Charter 47

Barker at V-Lyndonville, 7 p.m.

Amherst 66, Jamestown 44

Cassadaga Valley 49, Cattaraugus/LV 40

All.-Limestone at Buffalo Science , ppd

Maryvale at Olean, ppd

Starpoint at Williamsville North, ppd

AdPro Public/Private Challenge

at St. Mary’s/Lanc.

St. Joe’s 68, Cheektowaga 65

Newfane 56, Nichols 50

St. Mary’s/Lanc. 73, Lancaster 58

Holiday Valley Tournament

at Ellicottville

Chautauqua Lake vs. Springville, ppd

Otto-Eldred Tournament

at Otto-Eldred

Oswayo Valley (Pa.) 54, Portville 52

McKinley 75, East 72

McKinley 22 17 21 15 -75

East 19 25 18 10 -72

MCKINLEY (3-1, 2-1): Elias 28, Evans 5, Lewis 8, Rogers 12, Spencer 18, Windsor 4.

EAST (4-1, 2-1): Allen 20, Anderson 25, Carter 7, Miller 4, Oberlander 2, Shaw 10, Smith 4.

3-point goals: Allen, Anderson, Carter, Elias 4, Shaw 2, Smith, Spencer.

City Honors 69, da Vinci 35

City Honors 18 7 22 22 -69

da Vinci 11 13 5 6 -35

CITY HONORS (3-4, 1-0):C Chapman 6, J Chapman 5, Flewellyn 2, Radford 12, Slaughter 22, Solomon 4, Taylor 18.

DA VINCI (0-2, 0-2): Barton 3, Escobar 2, Fonn 3, Garcia 4, Henning 6, Hollan 2, Montrose 2, White 13.

3-point goals: J Chapman, Fonn, Slaughter, Taylor, White.

Lafayette 68, Riverside 59

Riverside 20 19 9 11 - 59

Lafayette 11 20 22 15 - 68

RIVERSIDE (0-5, 0-1):Hall 3, Kyle 2, Laureano 28, Maldonado Rivera 19, Villegas 4.

LAFAYETTE (1-3, 1-2): Benningcourt 6, Elliott 5, Grimes 10, Panel 15, Robinson 11, Rodriguez 2.

3-point goals: Elliott, Laureano 2, Maldonado Rivera 2.

MST Seneca 81, Buffalo Arts 43

Buffalo Arts 11 8 6 18 - 43

MST Seneca 14 30 21 16 - 81

BUFFALO ARTS (1-3, 1-2): Benefield 11, Gisendorfer 8, Mack 2, Reid 5, Slobert 17.

MST SENECA (3-2, 2-0): Carter 4, Chapman 21, Costner 7, Cunningham 4, Gray 26, Hampshire 7, James 4, Price 6, Werts 2.

3-point goals: Benefield, Gisendorfer , James, Reid.

Lake Shore 68, West Seneca East 43

W. Sen. East 13 7 9 14 - 43

Lake Shore 17 20 20 11 - 68

W. SEN. EAST (0-2, 0-2): Bilski 3, Deneka 1, Ferrell 5, Ibrahim 6, Marcezin 3, Mitchell 11, Radka 4, Weiner 5, Winfree 5.

LAKE SHORE (4-1, 3-0): Brueckl 10, Buchanan 6, Cybulski 11, Evans 9, Jimerson 1, Lockwood 6, Luke 1, Park 18, Utley 4, Wilson 2.

3-point goals: Bilski, Brueckl 2, Buchanan 2, Cybulski, Evans, Mitchell, Winfree.

Lew-Port 89, Kenmore East 56

Lew-Port 28 25 23 13 - 89

Kenmore East 12 6 16 22 - 56

LEW-PORT (4-2, 1-0): Boslett 12, Clayborne 9, Duff 2, Kasbaum 19, Powers 8, Scott 25.

KENMORE EAST (1-3, 0-2): Everett 18, Henderson 4, Murdie 2, O’Neil 11, Price 4, Young 17.

3-point goals: Boslett 3, Everett 5, Kasbaum, O’Neil, Scott 5, Young 3.

Medina 61, Albion 40

Albion 10 10 10 10 - 40

Medina 13 14 13 21 - 61

ALBION (1-5, 0-1): Farley 14, Gardner 7, Pritchard 13, Ward 3, Webster 3.

MEDINA (0-3, 0-0):Cooper 18, Fry 6, Lewis 9, Luthart 11, Phillips 4, I Rhim 9, T Rhim 2, Sherman 2.

3-point goals: Farley 2, Lewis, Luthart 3, Pritchard 2, I Rhim.

Silver Creek 71, Oracle Charter 47

Oracle 12 10 10 15 - 47

Silver Creek 20 18 15 18 - 71

ORACLE (0-5): Astifes 8, Halton 2, Kabra 3, Marshall 14.

SILVER CREEK (3-1): Benton 25, Galfo 5, Gates 9, Jamison 16, Jones 1, Woleben 15.

3-point goals: Astifes 2, Galfo, Gates, Jamison 4.

Cass. Valley 49, Cattaraugus/LV 40

Cass. Valley 7 12 14 16 - 49

Catt/LV 6 7 13 14 - 40

CASS. VALLEY (3-3):Crabtree 8, Goot 17, Moore 11, Ozga 2, Pattyson 6, Peterson 3, Sanabria 2.

CATT/LV (0-4):Baker 24, Goodenow 5, Ly 2, Minnekine 3, O’Donnell 2, O’Neill 4.

3-point goals: Baker 3, Crabtree 2, Goodenow, Minnekine, Moore, Peterson.

AdPro Public/Private Challenge

St. Joe’s 68, Cheektowaga 65

Cheektowaga 22 17 18 8 - 65

St. Joe’s 9 15 19 25 - 68

CHEEKTOWAGA (1-2): Bragg 6, Brown 14, Bryant 16, Gibson 10, Jackson 4, Pugh 4, Saloman 11.

ST. JOE’S (3-2): Capen 25, D’Anniballe 4, Durkin 7, Gordon 5, Johnson 8, Martone 7, Ostrowski 12.

3-point goals: Bragg 2, Durkin, Gibson 2, Johnson 2, Martone, Ostrowski 2, Saloman.

Newfane 56, Nichols 50

Newfane 15 10 16 15 - 56

Nichols 17 12 10 11 - 50

NEWFANE (3-2): DeVoogel 22, DiTullio 2, Gilson 3, Gross 11, Hill 2, Weber 16.

NICHOLS (3-3): Bair 6, Banaszak 8, Horan 9, Jones 10, Peterson 2, Stineman 15.

3-point goals: Bair 2, Banaszak 2, DeVoogel 6, Horan, Weber.

Today’s games

Nonleague

Cardinal O’Hara at Fredonia, 2 p.m.

AdPro Public/Private Challenge

at St. Mary’s/Lanc.

Maple Grove vs. Christian Central, noon

Depew vs. Archbishop Walsh, 1:30 p.m.

Medina vs. St. Francis, 3 p.m.

Wmsv. South vs. Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

Health Sciences vs. Canisius, 6 p.m.

Southtowns Tournament

at East Aurora

Orchard Park vs. Holland, 1 p.m.

Iroquois vs. East Aurora, 2:30 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Canisius Cup

MST Seneca 42, Burgard 31

I-Prep/Grover 45, da Vinci 32

Riverside 36, Lafayette 2

Buffalo Arts 75, Emerson 46

City Honors 58, Hutch-Tech 54

Olmsted 70, McKinley 40

Monsignor Martin

Christian Central 52, Park 41

Nichols 34, Mount Mercy 28

St. Mary’s/Lanc. at Cardinal O’Hara, ppd

Archbishop Walsh at Nia. Catholic, ppd

ECIC I

Lancaster 50, West Seneca West 31

Clarence at Jamestown, ppd

ECIC II

Hamburg 41, Sweet Home 20

Wsmv. South at Wmsv. East, 6:30 p.m.

Starpoint at West Seneca East, ppd

ECIC III

Lake Shore at Springville, ppd

ECIC IV

Alden at Eden, ppd

Depew at Lackawanna, ppd

Niagara Frontier

Kenmore East 49, Lew-Port 38

Grand Island at CSAT, ppd

Kenmore West at Lockport, ppd

N. Tonawanda at Niagara-Wheatfield, ppd

Niagara-Orleans

Newfane 63, Roy-Hart 38

Albion 27, Medina 16

Wilson at Akron, ppd

Ellicottville Tournament

Randolph 75, Gowanda 44

Nonleague

V-Lyndonville at Barker, 6:30 p.m.

Allegany-Limestone 55, Fredonia 44

Starpoint at West Seneca East, 6:30 p.m.

Clymer at Maple Grove, 7:30 p.m.

Holland 51, Pioneer 25

Forestville at Salamanca, 7:30 p.m.

North Collins at Global Concepts , ppd

Health Sciences at Niagara Falls, ppd

Otto-Eldred Tournament

at Otto-Eldred

Portville vs. Oswayo Valley (Pa.), 4 p.m.

MST Seneca 42, Burgard 31

MST Seneca 14 14 6 8 - 42

Burgard 5 10 11 5 - 31

MST SENECA (3-1, 3-1): Johnson 6, Keith 6, Kilgore 8, Lewis 6, Mosley 8, Richardson 8.

BURGARD (0-2, 0-2): Gbraba 2, Pearson 10.

I-Prep/Grover 45, da Vinci 32

da Vinci 10 6 5 11 - 32

I-Prep 11 14 12 8 - 45

DA VINCI (1-2, 1-2): Cottrell 7, Jenkins 13, Louder 2, Mercedes 2, Scunngio 6, Smith 6.

I-PREP (4-1, 4-0): Chambers 10, Green 4, Hassan 13, Jones 13, Oo 16, Pagan 2, Riveria 2.

3-point goals: Hassan 2, Jenkins 3, Jones 2.

Riverside 36, Lafayette 2

Lafayette 2 0 0 0 - 2

Riverside 4 13 9 10 - 36

LAFAYETTE (0-4, 0-4): Mayinga 2.

RIVERSIDE (1-3, 1-3):Gallego 11, Guthrie 14, Montez 2, Morales 4, Perez 2.

3-point goals: Gallego.

Buffalo Arts 75, Emerson 46

Emerson 12 22 4 8 - 46

Buffalo Arts 20 14 23 18 - 75

EMERSON (1-8, 1-2):Anderson 12, Berrios 2, Cornwell 8, Sharp 24.

BUFFALO ARTS (2-4, 2-0): Barber 19, Benedict 6, Bush 40, Meredith 4, Rashada 6.

3-point goals: Anderson 2, Sharp.

City Honors 58, Hutch-Tech 54

Hutch-Tech 17 13 8 16 - 54

City Honors 11 18 17 12 - 58

HUTCH-TECH (1-4, 0-2): Jones 11, Knight 4, Newsome 8, Oden 6, Smith 23, Thompson 2.

CITY HONORS (4-0, 3-0): Alvira 13, Elardo 4, Gardner 7, Kassem-Lopez 3, Milne 4, Wood 27.

3-point goals: Alvira 3, Newsome, Smith 2.

Olmsted 70, McKinley 40

Olmsted 13 25 16 16 - 70

McKinley 5 7 14 14 - 40

OLMSTED (5-0, 3-0): Burch 9, Conyers 20, Jones 2, McDuffie 20, Rutledge 8, Woods 6.

MCKINLEY (1-5, 1-2): Debose 6, Dentice 8, Donald 13, Ward 3, J Wilson 1, V Wilson 3, Woods 6.

3-point goals: Burch 2, Donald, Ward, V Wilson.

Christian Central 52, Park 41

Park 7 2 20 12 - 41

Chr. Central 9 15 12 16 - 52

PARK (0-2, 0-1): Acoff 2, Nwora 22, Warren 13.

CHR. CENTRAL (2-1, 1-0): Dugan 2, Fleming 4, Hearon 28, Lekeuneu 18.

3-point goals: Lekeuneu.

Nichols 34, Mount Mercy 28

Nichols 5 9 7 13 - 34

Mount Mercy 5 8 10 5 - 28

NICHOLS (3-4, 2-0): Cunningham 7, Dockery 15, Russo 10, Sauer 2.

MOUNT MERCY (3-2, 0-1): Ashe 5, Ferrentino 7, Fredo 2, Hamm 1, Hughes 2, C Strang 3, J Strang 6.

3-point goals: Russo, C Strang.

Lancaster 50, West Seneca West 31

Lancaster 17 10 11 12 - 50

W. Sen. West 4 7 11 9 - 31

LANCASTER (2-0, 1-0): Backert 6, H Kirisits 7, H Kirisits 2, Lucarelli 5, Mahony 13, Papke 10, Wozniak 7.

W. SEN. WEST (1-3, 0-2): Bernardoni 4, Gill 2, Hall 4, Marshall 4, Sigler 2, Soloman 7, Vanderlip 8.

3-point goals: Mahony, Papke, Soloman, Vanderlip 2, Wozniak.

Hamburg 41, Sweet Home 20

Hamburg 5 9 11 16 - 41

Sweet Home 8 0 5 7 - 20

HAMBURG (1-1, 1-1): J Chiacchia 2, L Chiacchia 7, Geary 2, Harrison 7, McKeone 12, Ross 2, Sega 1, Silverheels 6, Tone 2.

SWEET HOME (2-5, 0-4): Flash 2, Fumerelle 12, Hubert 2, Millender 1, Petrus 3.

3-point goals: L Chiacchia, Fumerelle 2.

Kenmore East 49, Lew-Port 38

Kenmore East 14 12 17 6 - 49

Lew-Port 8 10 6 14 - 38

KENMORE EAST (5-1, 1-0): Cummings 4, Lagattuta 14, McCarthy 3, Sordetto 28.

LEW-PORT (0-3, 0-1): Briganti 6, Crum 14, McGrath 12, Myrtle 2, Nicoletti 2, Spameni 2.

3-point goals: Crum, Lagattuta, Sordetto 3.

Newfane 63, Roy-Hart 38

Newfane 22 15 17 9 - 63

Roy-Hart 9 5 8 16 - 38

NEWFANE (5-0, 2-0): Daniels 1, Emborsky 14, Foltz 19, Geer 4, Knoll 6, Littman 6, Passuite 6, Perry 7.

ROY-HART (2-2, 0-1): Fry 4, Glena 6, LaPort 6, Lovewell 5, Metz 3, Todd 8, Townsend 2, Washington 5.

3-point goals: Emborsky 2, Metz, Washington.

Albion 27, Medina 16

Medina 3 4 6 3 - 16

Albion 4 10 5 8 - 27

MEDINA (1-3, 0-1): D Brown 1, J Brown 4, Johnson 6, King 5.

ALBION (2-2, 1-0): Baker 4, Hapeman 5, Lathrop 2, Snook 16.

Allegany-Limestone 55, Fredonia 44

All.-Lime. 7 13 17 18 - 55

Fredonia 12 11 8 13 - 44

ALL.-LIME. (3-0): Davis 23, Giardini 16, Hemphill 5, Kinney 2, Maley 2, Wolfgang 7.

FREDONIA (0-3): Beers 2, Farriat 8, Gullo 16, Morrison 8, Price 10.

3-point goals: Giardini 4, Gullo 2, Price, Wolfgang.

Holland 51, Pioneer 25

Holland 9 13 10 19 - 51

Pioneer 3 5 3 14 - 25

HOLLAND (6-1): Bulega 5, King 5, Perry 2, Pikett 7, Ptak 2, Schmidt 11, Scull 3, Shanahan 2, Slocum 14.

PIONEER (1-4): Cass 2, Eigenbrod 7, Fuller 8, Sapp 4, L Schwab 2, L Schwab 3.

3-point goals: Fuller, King, Schmidt.

Randolph 75, Gowanda 44

Gowanda 12 11 6 15 - 44

Randolph 24 10 22 19 - 75

GOWANDA (1-2, 0-1): Gable 2, Hawkins 14, Kota 3, Scanlon 23, Stang 2.

RANDOLPH (1-2, 1-0): Adams 3, Hvizdak 39, Kennedy 9, Leeper 20, McClune 2, Rhodes 2.

3-point goals: Hvizdak 5, Kota, Leeper 2, Scanlon 4.

Today’s games

Ellicottville Tournament

at Ellicottville

Gowanda vs. Frewsburg, 11 a.m.

Randolph vs. Ellicottville, 3 p.m.

Jamestown Tournament

at Jamestown

Sherman vs. Maple Grove, 2:15 p.m.

Tapestry vs. Chautauqua Lake, 4 p.m.

Warren (Pa.) vs. Southwestern, 5:45 p.m.

Panama vs. Jamestown, 7:30 p.m.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

Williamsville North 6, Clarence 2

WN: (7-0-1): Brett Sardina 2g-a, Andrew Bruno g-2a

West Seneca West 6, Kenmore West 5

WSW:(3-0-1, 4-1-1) Josh Ball gwg, Jake Fort 3g-a

Lancaster 4, Orchard Park 3

L (2-0-1):Jacob Jackson 3a, Eli Marino 2g

St. Francis vs. Lockport

at Cornerstone Arena, ppd

Kenmore East vs. Starpoint

at Cornerstone Arena, ppd

Nonleague

Williamsville East 8, Geneva 0

WE: Sam Pastore, Mike Wolf 2g each

Canisius 1, I-Pelham 1

Pelham wins 2-1 in shootout

St. Mary’s/Lanc. 3, Potsdam 1

SML: Joe Henry gwg, Lucas Prince 2a.

Lawrenceville Tournament

at Lawrenceville, N.J.

Nichols 2, Canterbury (Conn.) 1 (2OT)

N ( 14-12-3): Owen Gonter gwg

Today’s games

WNY Federation

Kenmore East vs. Williamsville South

at Northtown Center, 3 p.m.

Frontier vs. Niagara-Wheatfield

at Dwyer Arena, 5:30 p.m.

Nonleague

St. Francis at V-Aquinas, 12 p.m.

St. Francis vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 5 p.m.

V-Penfield vs. Grand Island

at Northtown Center, 7 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at X-Canton, TBA

Hilton Tournament

at Hilton

Williamsville East vs. TBA, TBA

Lawrenceville Tournament

at Lawrenceville, N.J.

Nichols vs. Lawrenceville (NJ), 11:35 a.m.

Nichols vs. Taft School (Conn.), 9:15 p.m.

Salmon River Tournament

at Salmon River

Canisius vs. TBA, TBA

Girls hockey

Friday’s games

WNY Federation

Front/LS/OP 6, Clar/Amh/Sweet Home 1

FLOP: Brooke Becker 2g; Emily Kromer g-2a; Maggie Spyche 18 saves

Kenmore/GI vs. Clar/Amh/SH

at Northtown Center, ppd

Wrestling

Today’s games

ECIC Championships

at Starpoint, 9 a.m.

Southern Tier Officials

Holiday Classic

at Seneca Allegany Community Ctr., TBA

Boys swimming

ECIC II

Amherst 72, Frontier 22

Nonleague

Hamburg 64, Lancaster 34

Sweet Home 133, Lake Shore 30

Wmsv. East 110, Clarence 60

There are no comments - be the first to comment