Share this article

print logo

Area bowling (Dec. 13)

Area bowling

ABBOTT: Cagney’s C2 — Ike Layton 700, Brandon Williams 696, Ron Bruckman 688, Eugene Neubeck 279-685, Jim McCaffery 258-678.

BRAD ANGELO: Race and Roll — Jason Hillman 275-267-780, Ron Hinman 252-665. United Church — Scott Geist 697.

BROADWAY: Cheektowaga Pollice Department — Jack Stresing 255-266-788, Steven Lach 695, Mike Sebastiano 694, Marc Lomas 256. Ingersoll Rand — Brian Vogel 289-685. Monday Nite Out — Randy Klinger 259-278-769, Tony Dolan 269-765, Rich Kingsley 259-747, Chris Kleihans 257-704, Scot Kapuscinski 690, Danielle Dolegala 238-631.

CLARENCE: Cornerstone Grille — Mike Krupa 257-752, Joe Pohlman 257-726, Steve Ratzel 276-684, Dan Chamberland 268-682, Dave Ruszala 255. Penny Lane Cafe — Joe Trigilio 279-712, Jim Pursel 256-707, Fred Back 256-692, Joe Elbers 299, Jared Allen 259.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Paul Zagorski 252-679, Jeff Poblocki 251-677, John Applewood 675, Derek Szymkowiak 251.

ISLAND: Rainbow Air — Mike Mallwitz 269-268-267-804, Tommy Kalman 279-751, Chris Patterson 709, Ed O’Keefe 266-700, Mike Digati 693.

KENMORE: Monday Nite Three — Mike Zientara 258-737, Ed Fullagar 689.

LANCASTER: Jim Reese Proshop — John Lagree 276-752, Dan Streer 267-715, Jim Reese 711, Paul Augustyn 684, Jeff Kosmoski 267-680. 4-Man — Nic Schreiber 719, Mark Seifert 268-712, Pat Stefanik 707, Dana Voytovich 258-692, Doug Doctor Jr. 681.

MANOR: Geiger Bros Construction — Dale Geiger 692. JJ Mover’s — Kelly Brace 254-707, Kenneth Goetz 258-675, Dennis Smith 255, Chris Clark 258, LaRhonda Johnson 236-633.

MANOR II: North Presbyterian — Ryan Habalou 268, Mike Yates 250-671, Chris Fecio 677. Wilber Wright Memorial — Jeff Dio 278-705, Rick Kinder 695, Joe Ruberto 265-670, Frank Spagna 258-671, Karen Zientara 253, Brian Hook 255. Bell / Arc — Joe Moley 279-733, Jon Novak 688, Dennis Heil 683, Jeremy Smith 267, Rich Kermin 267. Liberty — Mike Yates 681, Bob Enright 250. Saturday Juniors — Samantha Michlin 229-605.

SPARE TIME: Best Approach Classic — John Pieri 279-717, Tony Pietrzak 289-699, Tom Suarez 685, Mark Pietrzak 675, Jim Poley 267.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Kevin Farner Jr. 687, Kyle Abdo 257-677, Todd Benkelman 257-676, Samantha Farner 225.

STRIKERS: Tuesday Night 3-Man — Joe Demma 257-720, Matt Schwab 675, Jim Vaughan 289, Pat Heister 268.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Nick Byers 276-735, Paul Pittner 278-257-722, Kevin Volker 693, Dave Tolkacz 261-669, Kristina Szczerbinski 673, Chris Puckett 668, Dan Eberl 667, Paul Krafft 659, Lewis Small 279-658.

TRANSIT: Monday Doubles — Henry Poole 258-727, Larry Panaro 257-729, Matt Zasowski 258-730, Dave Monte 277-268-765, Andy Salisbury 256-268-768, Jessica Mamon 246-672. Schoolmasters — Dave Jarvis 699, Mike Andriaccio 687, Tom Watson 677, Ronald Szalkowski 675, David Karchansky 267-675. Tuesday B — Mike Andriaccio 277-701.

There are no comments - be the first to comment