Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 9)

Boys basketball

Friday’s games

Yale Cup Division I

Middle Early College 56, Burgard 51

South Park 74, Hutch-Tech 51

Emerson at McKinley, no report

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 54, da Vinci 29

MST Seneca 83, Lafayette 56

Olmsted 56, Riverside 49

ECIC I

West Seneca West 64, Clarence 47

Williamsville North at Frontier, ppd.

Lancaster at Orchard Park, ppd.

ECIC II

Hamburg at West Seneca East, ppd.

ECIC III

Lake Shore 65, Iroquois 43

ECIC IV

Lackawanna 71, Alden 51

Depew 68, Tonawanda 31

JFK 58, Cleveland Hill 41

Nonleague

Timon-St. Jude 78, Notre Dame (Ont.) 72

North Tonawanda 57, Newfane 53

Ellicottville 52, Randolph 43

Jamestown 57, Fredonia 50

Maryvale 71, Albion 50

Portville 62, Panama 51

Silver Creek 66, Global Concepts 36

Olean 71, V-Wellsville 44

Cattaraugus/LV at Cass. Valley, no report

Brocton at Pine Valley, no report

Cataract Classic

at Niagara Falls

Sweet Home 70, Lew-Port 56

Roy-Hart 45, East Aurora 37

Niagara Falls 76, V-McQuaid 54

St. Joe’s Tournament

St. Francis 77, Holy Trinity (L.I.) 70

St. Joe’s 75, St. John Baptist 49

Tom Keenan Classic

at Canisius

Nazareth (NYC) 56, V-Aquinas 35

Canisius 80, Williamsville South 51

Middle Early College 56, Burgard 51

Burgard 13 12 10 16 - 51

MEC 15 12 8 21 - 56

BURGARD (1-1): Myers 14, Pringle 12, Villoa 10, Morrison 2, Williams 11, Hollingsworth 1.

MIDDLE COLLEGE (2-1): Jones 11, Dobbins 13, Clemons 9, Jackson 8, Stevenson 5.

3-point goals: Jones 3, Dobbins 2.

South Park 74, Hutch-Tech 51

Hutch-Tech 17 8 14 12 - 51

South Park 19 21 18 16 - 74

HUTCH-TECH (3-2, 0-1): Bennett 2, Cash 13, Cyer 4, Jeter 5, Koway 4, Mitchell 10, Whitfield 13.

SOUTH PARK (1-2, 1-0): Armstead 9, Crockett 4, Lewis 2, Mack 3, Mushat 26, Renfro 2, Stroud 24, Ward 2, White 2.

3-point goals: Armstead, Mushat 2, Stroud 2.

Buffalo Arts 54, da Vinci 29

Buffalo Arts 7 18 15 14 - 54

da Vinci 6 12 5 6 - 29

BUFFALO ARTS (1-1, 1-0): Benefield 9, Carter-Keith 16, Edwards 2, Lacey 1, Mack 5, Slobert 17, Woodruff 4.

DA VINCI (0-1, 0-1): Barton 2, Fonn 2, Graham 2, Henning 5, Montrose 2, White 17.

3-point goals: Carter-Keith 2, Mack, Slobert 2, White.

MST Seneca 83, Lafayette 56

Lafayette 9 12 8 27 - 56

MST Seneca 23 12 26 22 - 83

LAFAYETTE (0-2, 0-1): Davis 4, Elliott 18, Grimes 13, Hoy 2, Masonet 5, Panel 10, Robinson 6.

MST SENECA (2-1, 1-0): Anderson 2, Carter 4, Chapman 22, Costner 6, Gray 10, Hampshire 8, Howard 18, James 4, Myree 6, Price 3.

3-point goals: Elliott 4, Grimes, Hampshire, Howard 3, Masonet, Panel.

Olmsted 56, Riverside 49

Riverside 11 9 10 19 - 49

Olmsted 10 11 17 18 - 56

RIVERSIDE (0-2, 0-1): Carlson 2, Hall 6, Kyle 5, Laureano 29, Riveria 3, Silva 2, Villegas 2.

OLMSTED (4-0, 1-0): Brown 4, Carr-Johnson 9, Lamar 13, Nikonowics 6, Richards 12, Young 12.

3-point goals: Carr-Johnson, Laureano 5, Riveria.

West Seneca West 64, Clarence 47

Clarence 5 13 10 19 - 47

W. Sen. West 21 11 17 15 - 64

CLARENCE (1-1, 0-1): Ferris 8, Kabayiza 5, O’Brien 2, Olivieri 3, Putney 10, Ramakrishna 2, Reinhardt 8, Scherrer 7, Zuffranieri 2.

W. SEN. WEST (4-0, 1-0): Baugh 8, Borton 12, Breen 3, Broad 5, Glinski 2, Johnson 13, Ryniec 11, Wayland 10.

3-point goals: Breen, Ferris 2, Johnson, Putney 2, Scherrer 2, Wayland 2.

Lake Shore 65, Iroquois 43

Lake Shore 19 20 8 18 - 65

Iroquois 11 14 12 6 - 43

LAKE SHORE (2-1, 1-0): Brueckl 6, Buchanan 5, Cybulski 22, M.Evans 3, Z.Evans 5, Lockwood 2, Luke 2, Park 13, Utley 7.

IROQUOIS (1-2, 0-1): Derrick 2, Fredia 14, Gawlik 6, Hetzendorfer 6, Kowalski 3, Matla 3, Popovski 2, Tait 10.

3-point goals: Buchanan, Cybulski 3, M.Evans, Z.Evans, Fredia 2, Matla, Tait 2, Utley.

Lackawanna 71, Alden 51

Alden 8 15 9 19 - 51

Lackawanna 23 11 17 20 - 71

ALDEN (0-4, 0-1): Jeziorski 5, Jurek 4, Kibler 2, Leigh 14, Schuh 5, Snell 21.

LACKAWANNA (1-2, 1-0): Aviles 2, Brower 1, Giddens 5, Grabar 22, Rice 15, Rivera 2, Rodriguez 3, Smith 13, Threeths 8.

3-point goals: Giddens, Grabar 4, Leigh 2, Rice, Smith, Snell.

Depew 68, Tonawanda 31

Depew 13 18 25 12 - 68

Tonawanda 0 5 10 16 - 31

DEPEW (3-1, 2-0): Arricale 2, Biersbach 26, Bruencz 3, Cieselski 18, Johnson 3, Miller 14, Pagano 2.

TONAWANDA (0-4, 0-1): Boling 10, Carney 2, Mouton 6, Velazquez 10, Zeughardt 3.

3-point goals: Biersbach, Boling 2, Bruencz, Johnson, Miller, Mouton 2, Velazquez, Zeughardt.

JFK 58, Cleveland Hill 41

Cleve Hill 9 10 16 6 - 41

JFK 14 9 20 15 - 58

CLEVE HILL (0-3, 0-1): Barker 1, Dorsey 5, Grant 4, Harris 5, Hennings 8, Jackson 2, Wahler 4.

JFK (2-1, 1-0): Baker 17, Braniecki 16, Fischer 2, Manzella 5, Snyder 12, Suarez 6.

3-point goals: Baker, Braniecki, Snyder.

Timon-St. Jude 78, Notre Dame (Ont.) 72

Notre Dame 10 22 25 15 - 72

Timon 23 19 20 16 - 78

NOTRE DAME (ONT) (0-1): Graziani 17, Guarin 16, Baptiste 4, Moore 16, Jones 18, Cooper 1.

BISHOP TIMON-ST. JUDE (1-0): World 4, Goudelock 21, Cunningham 16, Radford 34, Glinski 4, Mobil 1.

3-point goals: Graziani 3, Guarin 3, Moore 2, Jones, Goudelock 4.

North Tonawanda 57, Newfane 53

Newfane 13 11 10 19 - 53

N. Tonawanda 12 13 15 17 - 57

NEWFANE (1-2):Auernhamer 2, DeVoogel 16, Gilson 2, Gross 6, Ibrahim 4, Weber 23.

N. TONAWANDA (2-0): Book 29, Casterline 10, Ferry 11, McNeill 1, Moultrie 4, Reid 2.

3-point goals: Book 2, DeVoogel 2, Ferry 2, Weber 4.

Ellicottville 52, Randolph 43

Randolph 14 8 10 11 - 43

Ellicottville 15 13 12 12 - 52

RANDOLPH (1-1): Hind 13, McCoy 5, Sherman 8, Steward 3, Wakefield 14.

ELLICOTTVILLE (3-0): Bowen 16, Chudy 16, Grinols 14, Rowland 4, Stuve 2.

3-point goals: Grinols 3, Hind 3, Steward, Wakefield 4.

Jamestown 57, Fredonia 50

Jamestown 19 13 7 18 - 57

Fredonia 6 19 6 19 - 50

JAMESTOWN (2-1): Faulkner 2, Freeney 11, Hill 11, Moore 9, E.Rojas 7, M.Rojas 17.

FREDONIA (0-2): Field 6, Piper 6, Pucci 2, Putney 10, Shuart 3, Swartz 4, Tarnowaki 19.

3-point goals: Hill 3, Putney 3, E.Rojas, Tarnowaki 3.

Maryvale 71, Albion 50

Albion 5 16 12 17 - 50

Maryvale 26 21 13 11 - 71

ALBION (1-3): Farley 5, Fox 3, Gardner 8, Hillman 1, Jakes 2, Pritchard 12, Ward 11, Webster 2, Zona 6.

MARYVALE (1-1): Amato 5, Blackwell 20, Casey 4, Crombie 6, Dockery 2, Gueth 6, Mitchell 9, Smith 3, Taylor 16.

3-point goals: Amato, Fox, Mitchell, Pritchard, Ward.

Portville 62, Panama 51

Portville 17 12 18 15 - 62

Panama 13 14 12 12 - 51

PORTVILLE (2-2): Keim 15, Kloc 7, B.Murray 2, K.Murray 11, B.Tobola 10, D.Tobola 5, Watson 12.

PANAMA (1-3): Barmore 20, Delahoy 6, Morse 9, Sperry 3, Spontaneo 13.

3-point goals: Keim, Spontaneo 3, D.Tobola, Watson.

Silver Creek 66, Global Concepts 36

Gl. Concepts 10 11 10 5 - 36

Silver Creek 17 13 18 18 - 66

GLOBAL CONCEPTS (1-1): Cammer 2, Golosmith 4, Johnson 3, L Kalimo 1, N.Kalimo 4, Mercado Jr. 4, Miller 5, D.Wallace 2, T.Wallace 11.

SILVER CREEK (3-1):Benton 23, Galfo 2, Gates 3, Jamison 13, Woleben 22, Yochum 3.

3-point goals: Benton, Gates, Jamison 3, Johnson, T.Wallace.

Olean 71, V-Wellsville 44

Olean 15 18 17 21 - 71

V-Wellsville 3 13 16 12 - 44

OLEAN (3-0): Bihler 8, Chapman 4, Droney 11, Dwaileebe 5, Harris 5, Parr 4, Ramarge 5, Schmidt 19, Weakfall 10.

V-WELLSVILLE (3-1): Acampora 7, Jusanice 11, Scott 3, A. Cook 10, Caldwell 3, Tronetti 3, McKinley 2, Reed 3, C. Cook 2.

3-point goals: Dwaileebe, Harris, Ramarge, Weakfall 2, Acampora, Jusanice 3, Caldwell, Tronetti, Reed.

Roy-Hart 45, East Aurora 37

East Aurora 5 18 8 6 - 37

Roy-Hart 9 12 13 11 - 45

EAST AURORA (0-2): Boss 12, Denz 8, Kivari 2, Kmicinski 5, Tillmann 10.

ROY-HART (3-1): Brigham 2, C.Bruning 8, J.Bruning 18, Halstead 8, Kindron 9.

3-point goals: Boss 3, J.Bruning 3, Kindron, Tillmann 2.

St. Francis 77, Holy Trinity (L.I.) 70

Holy Trinity 12 21 12 25 - 70

St. Francis 19 20 19 19 - 77

HOLY TRINITY (0-1): Sixsmith 24, S.Callahan 4, Kalimian 13, Knight 7, Gibson 12, J.Callahan 10.

ST. FRANCIS (1-1): Bartholomew 6, Bickerstaff 4, Ivey 8, Lacki 3, Palmer 3, Poumpey 7, Scott 4, Sireika 26, Theisen 16.

3-point goals: Sixsmith 2, Knight 2, Gibson 3, Ivey 2, Lacki, Sireika 2, Theisen 2.

St. Joe’s 75, St. John Baptist 49

St. John Bapt. 9 9 10 21 - 49

St. Joe’s 24 16 20 15 - 75

ST. JOHN BAPTIST (0-1): Watson 7, Lancellotti 5, Tucker 4, Dipietrantonio 1, Glavin 11, G.Fitzgerald 7, Delcore 4, K.Fitzgerald 8, Goens 2.

ST. JOE’S (2-1): Capen 27, Clark 1, Durkin 14, Galvin 5, Gordon 2, Johnson 2, Martone 3, McCann 2, Norward 8, Ostrowski 8, Wojtaszek 3.

3-point goals: Lancellotti, Glavin 2, G.Fitzgerald, K.Fitzgerald 2, Capen 2, Durkin 2, Martone, Ostrowski.

Today’s games

Nonleague

Cardinal O’Hara at Tapestry, 2:30 p.m.

North Tonawanda at Walsh, 6 p.m.

Cataract Classic

at Niagara Falls

Medina vs. Nichols, noon

Franklinville vs. Nia. Catholic, 1:30 p.m.

East vs. Amherst, 3 p.m.

Monroe (Ohio) vs. Wmsv. North, 4:30 p.m.

Wilson vs. Grand Island, 6 p.m.

Park vs. Niagara Falls, 7:30 p.m.

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

St. John Baptist vs. St. Francis, 1:30 p.m.

McKinley vs. Dunkirk, 5 p.m.

Holy Trinity (L.I.) vs. St. Joe’s, noon

Shootout in the Swamp

at Allegany-Limestone

TBA vs. Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

TBA vs. Allegany-Limestone, 7:30 p.m.

Tom Keenan Classic

at Canisius

V-Aquinas vs. Wmsv. South, 2 p.m.

Nazareth (NYC) vs. Canisius, 3:30 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Canisius Cup

I-Prep/Grover 47, East 13

South Park 50, Riverside 29

MST Seneca 33, Lafayette 25

City Honors 56, Middle Early College 35

Emerson 60, McKinley 38

Olmsted 37, Hutch-Tech 31

da Vinci at Burgard, ccd.

ECIC II

Hamburg at Amherst, ppd.

ECIC IV

Holland 49, Alden 25

Nonleague

Silver Creek 51, North Collins 15

Mount St. Mary 76, Buffalo Arts 37

Newfane 49, Grand Island 42

Roy-Hart 49, CSAT 45

Kenmore East 46, Kenmore West 33

Nia. Catholic at Nia.-Wheatfield, no report

Niagara Falls at Christian Central, ccd.

Salamanca at Forestville, ccd.

Westfield Tournament

Clymer vs. Randolph, no report

Dunkirk vs. Westfield, no report

I-Prep/Grover 47, East 13

East 2 3 2 6 - 13

I-Prep 14 16 11 6 - 47

EAST (1-1, 1-1): Carter 4, Clark 1, Simmons 2, Willis 6.

I-PREP (2-1, 2-0): Jones 18, Mercado 14, Pagan 11.

3-point goals: Jones 2, Mercado, Pagan.

South Park 50, Riverside 29

South Park 10 13 15 12 - 50

Riverside 14 5 6 4 - 29

SOUTH PARK (2-1, 2-0): Green 23, Hunter 10, Roncone 13, Rosie 2, Wilson 2.

RIVERSIDE (0-1, 0-1): Gallego 12, Guthrie 4, Kalwira 2, Montez 4, Morales 4.

3-point goals: Gallego 3, Green 3, Roncone.

MST Seneca 33, Lafayette 25

MST Seneca 6 13 4 10 - 33

Lafayette 4 7 9 5 - 25

MST SENECA (1-1, 1-1): Johnson 2, Keith 10, Kilgore 6, Lewis 5, Mosley 6, Ruffins 2, Thompson 2.

LAFAYETTE (0-2, 0-2): Caddele 23, Nikuze 2.

3-point goals: Caddele 2, Lewis.

City Honors 56, Middle Early College 35

MEC 4 7 12 12 - 35

City Honors 19 14 9 14 - 56

MEC (0-3, 0-2): Green 4, Roulhac 7, Samuel 7, Small 5, Woods 12.

CITY HONORS (2-0, 1-0): Alvira 16, Elardo 8, Gardner 4, McFoy 2, Milne 2, Wood 24.

3-point goals: Alvira 2, Roulhac, Samuel, Woods 2.

Emerson 60, McKinley 38

McKinley 5 5 11 17 - 38

Emerson 13 7 23 17 - 60

MCKINLEY (0-3, 0-1): Debose 10, Dentice 6, Donald 8, Jackson 3, Wilson 11.

EMERSON (2-5, 1-1): Anderson 11, Berrios 4, Cornwell 2, Jefferies 2, Martin 3, Sharp 14, Thornton 11, Weatherspoon 13.

3-point goals: Anderson 2, Sharp, Thornton 3.

Olmsted 37, Hutch-Tech 31

Olmsted 9 7 10 11 - 37

Hutch-Tech 14 4 10 3 - 31

OLMSTED (4-0, 2-0): Burch 9, Conyers 5, Marchione 3, McDuffie 7, Rutledge 7, Woods 4.

HUTCH-TECH (1-3, 0-1): Jackson 2, Jones 5, Knight 4, Newsome 3, Smith 11, Thompson 4.

3-point goals: Burch, Smith.

Holland 49, Alden 25

Holland 14 15 13 7 - 49

Alden 8 1 5 11 - 25

HOLLAND (4-1, 3-0): Bulega 3, King 8, Perry 2, Pikett 2, Ptak 5, Schmidt 8, Shanahan 5, Slocum 16.

ALDEN (1-3, 1-1): Gadd 2, Heist 4, Jordan 2, Keuker 5, Tyburski 4, Wlostowski 8.

3-point goals: Ptak, Shanahan, Wlostowski 2.

Mount St. Mary 76, Buffalo Arts 37

Mt. St. Mary 22 14 26 14 - 76

Buffalo Arts 7 12 7 11 - 37

MOUNT ST. MARY (4-1): Badgley 2, Fittry 8, Garlow 29, Johnson 6, Merigold 2, Miller 2, Mucica 4, O’Brien 11, Persico 8, Telesco 4.

BUFFALO ARTS (1-3): Barber 10, Benedict 4, Bush 15, Rashada 5.

3-point goals: Garlow 4, O’Brien, Persico.

Newfane 49, Grand Island 42

Grand Island 9 7 7 19 - 42

Newfane 10 8 16 15 - 49

GRAND ISLAND (1-1): Bailey 7, Carey 6, Eichel 5, Hoy 7, Pachla 2, Robinson 2, Sweeney 13.

NEWFANE (3-0): Daniels 2, Emborsky 25, Foltz 10, Geer 3, Knoll 2, Littman 4, Perry 2.

3-point goals: Emborsky 3, Sweeney.

Roy-Hart 49, CSAT 45

CSAT 12 8 13 12 - 45

Roy-Hart 9 11 20 9 - 49

CSAT (1-2): Brown 6, Davis-Patterson 12, Gurbacki 14, Harden 2, Santiago 4, Small 7.

ROY-HART (2-1): Christopher 4, Draper 6, Fry 6, Glena 4, Hill 6, Lovewell 6, Todd 8, Washington 9.

3-point goals: Gurbacki 2, Todd.

Kenmore East 46, Kenmore West 33

Ken. East 16 7 12 11 - 46

Ken. West 7 8 7 11 - 33

KENMORE EAST (4-1): Cummings 4, Lagattuta 11, McCarthy 8, Sordetto 23.

KENMORE WEST (0-1):

3-point goals: Lagattuta, Sordetto 3.

Today’s games

Nonleague

McKinley vs. Sweet Home

at Daemen, 3:15 p.m.

Chautauqua Lake at Jamestown, 5:30 p.m.

Allegany-Limestone Tournament

TBA vs. TBA, 10:30 a.m.

TBA vs. TBA, 6 p.m.

Westfield Tournament

TBA vs. TBA, 5:15 p.m.

TBA vs. TBA, 6 p.m.

Wilson Tipoff

Sacred Heart vs. Wmsv. North, noon

Lancaster vs. Mount Mercy, 1:45 p.m.

Lockport vs. Nichols, 3:15 p.m.

Nardin vs. Wilson, 4:45 p.m.

Boys hockey

Friday’s games

WNY Federation

Sweet Home 5, Lew-Port 0

SH (3-0): Kyle Neudorf 2g-a; Joe Torrillo 3a

Wmsv. East 4, West Seneca West 4 (OT)

Wmsv. South vs. W. Seneca East, no report

Frontier vs. Bishop Timon-St. Jude, ccd.

St. Joe’s vs. Orchard Park, ccd.

Hamburg vs. Starpoint, ccd.

CISAA

Ridley (Ont.) 3, Nichols 3

N (13-12-3): Trevor Davis 2g

Ontario Bay Tournament

Amherst 3, III-Ontario Bay 2

A (1-3): Ryan Stark 2g, gwg; Charles Singara g

Saratoga Springs Ice Hockey Tournament

Williamsville North 8, I-Somers 2

WN: Kevin Martin 2g-2a; Andrew Bruno 2g-2a

Today’s games

WNY Federation

Lockport vs. Sweet Home

at Northtown Center, 1 p.m.

Starpoint vs. Kenmore East

at Northtown Center, 3 p.m.

Williamsville South vs. Hamburg

at Northtown Center, 5:30 p.m.

North Tonawanda vs. Lew-Port

at Dwyer Arena, 7:30 p.m.

Ontario Bay Tournament

Amherst vs. Immaculate Heart, 3 p.m.

Saratoga Springs Ice Hockey Tournament

Wmsv. North vs. Saratoga Springs, 3 p.m.

Wrestling

Friday’s games

Pioneer Invitational

at Pioneer, 4 p.m.

Today’s games

Cheektowaga Invitational

at Cheektowaga, 8 a.m.

Jon Vesper Duals

at Clarence, 9 a.m.

Pioneer Invitational

at Pioneer, 10 a.m.

Portville Tournament

at Portville, 9 a.m.

Springville GI Invitational

at Springville, 8 a.m.

Wildcat Dual Tournament

at Depew, 9 a.m.

Girls hockey

Friday’s games

Clinton, N.Y. Tournament

Williamsville 4, X-Canton 3 (OT)

W: Kelly Dormer gwg; Holly Schmelzer 2g; Amanda Gaffney g-2a

Today’s games

Clinton, N.Y. Tournament

Williamsville vs. Potsdam, 4 p.m.

Boys bowling

Late Thursday

Niagara Frontier

Niagara Falls 7, Grand Island 0

Nathen Papiernik (NF) 278-735

Girls bowling

Late Thursday

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 4, Blind Score 0

Mount Mercy 4, Nardin 0

Mount St. Mary 4, Park 0

Sacred Heart 4, Buffalo Seminary 0

Niagara Frontier

Niagara Falls 5, Grand Island 2

McKenzie Gilmore (NF) 185-524

Boys swimming

ECIC I

Williamsville North 57, Lancaster 41

ECIC IV

Starpoint 103, Depew 49

Niagara Frontier

Lockport 119, Grand Island 62

Niagara-Wheatfield 122, Lew-Port 61

Nonleague

Springville 55, Iroquois 46

V-Pembroke 53, Roy-Hart 41

Girls swimming

Nonleague

Roy-Hart 56, V-Pembroke 38

Attention All-Stars

Please send the following all-league selections to sports@buffnews.com as soon as possible.

Girls soccer: CCAA Central, Buffalo Public Schools.

Girls volleyball: CCAAs.

Field hockey: All-WNY

There are no comments - be the first to comment