Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 8)

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 89, Emerson 37

East 90, I-Prep/Grover 58

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

Grand Island 59, MST Seneca 42

Tapestry 61, Kenmore West 48

Middle College 73, Cardinal O’Hara 60

McKinley 89, Emerson 37

Emerson 13 3 5 16 - 37

McKinley 22 24 18 25 - 89

EMERSON (0-2, 0-1):

MCKINLEY (1-0, 1-0): Bostic 1, Elias 4, Evans 2, Le Counte 21, Lewis 6, Rogers 8, Spencer 15, Strong 13, Windsor 13.

3-point goals: Le Counte, Strong 2.

East 90, I-Prep/Grover 58

I-Prep 11 15 19 13 - 58

East 28 22 21 19 - 90

I-PREP (0-3, 0-1): Bates 2, Cox 3, Dean 2, Goree 1, Hunter 12, Pagan 5, Rojas 2, Ruiz 13, Santiago 13, Smith 2, Tracy 3.

EAST (1-0, 1-0): Allen 15, Anderson 35, Carter 6, Green 2, Miller 8, Ruffins 10, Shaw 11, Smith 3.

3-point goals: Anderson 5, Cox, Hunter, Pagan, Ruffins 2, Santiago 3, A Smith, Tracy.

Grand Island 59, MST Seneca 42

MST Seneca 10 5 9 18 - 42

Grand Island 19 13 16 11 - 59

MST SENECA (1-1): Chapman 6, Gray 2, Hampshire 5, Howard 16.

GRAND ISLAND (3-0): Callen 16, Carey 12, Messing 2, C Sionko 15, L Sionko 10, Wilkes 4.

3-point goals: Callen 3, Hampshire, Howard 2, C Sionko 2, L Sionko 2.

Middle College 73, O’Hara 60

MEC 14 23 16 20 - 73 O’Hara 17 17 11 15 - 60 MIDDLE COLLEGE (1-2): Dobbins 22, J. Jones 22, Jackson 12, Clemons 9, Queeno 2, K. Jones 2, Stevens 2, Stover 2.

O’HARA: Hemphill 20, Haynes 12, Benton 8, Broadnax 7, Lee 7, Dudley 4, Cottman 2.

3-pointers: Dobbins 2, J. Jones 2, Clemons, Lee, Haynes 2, Benton, Broadnax.

Friday’s games

Yale Cup Division I

Emerson at McKinley, 6:30 p.m.

Burgard at Middle Early College, 6:30 p.m.

Hutch-Tech at South Park, 6:30 p.m.

Yale Cup Division II

Buffalo Arts at da Vinci, 6:30 p.m.

Lafayette at MST Seneca, 6:30 p.m.

Riverside at Olmsted, 6:30 p.m.

ECIC I

Clarence at West Seneca West, 6:30 p.m.

Williamsville North at Frontier, 7:30 p.m.

Lancaster at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at West Seneca East, 6:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Iroquois, 6:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Lackawanna, 6:30 p.m.

Depew at Tonawanda, 6:30 p.m.

Cleveland Hill at JFK, 7 p.m.

Nonleague

Newfane at North Tonawanda, 7 p.m.

Cattaraugus/Little Valley at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.

Randolph at Ellicottville, 7:30 p.m.

Jamestown at Fredonia, 7:30 p.m.

Albion at Maryvale, 7:30 p.m.

Portville at Panama, 7:30 p.m.

Brocton at Pine Valley, 7:30 p.m.

Global Concepts at Silver Creek, 7:30 p.m.

Olean at V-Wellsville , 7:30 p.m.

Cataract Classic

at Niagara Falls

Lew-Port vs. Sweet Home, 5 p.m.

East Aurora vs. Roy-Hart, 6:30 p.m.

V-McQuaid vs. Niagara Falls, 8 p.m.

St. Joes Tournament

Holy Trinity (L.I.) vs. St. Francis, 5:30 p.m.

St. John Baptist vs. St. Joe’s, 7 p.m.

Tom Keenan Classic

at Canisius

Nazareth (NYC) vs. V-Aquinas, 5:30 p.m.

Williamsville South vs. Canisius, 7 p.m.

Girls basketball

Thursday’s games

ECIC I

Lancaster at Frontier, 7 p.m.

ECIC II

West Seneca East 54, Sweet Home 37

ECIC IV

JFK at Tonawanda, ppd

Nonleague

Buffalo Seminary 36, Health Sciences 24

Nardin 46, Medina 32

Pine Valley 56, Dunkirk 47

Olean 52, Frewsburg 25

All.-Limestone 62, V-Bolivar-Richburg 12

West Seneca East 54, Sweet Home 37

Sweet Home 6 12 13 6 - 37

W. Sen. East 12 13 9 20 - 54

SWEET HOME (1-3, 0-2): Flash 4, Fumerelle 14, Gerber 2, Hubert 2, Joyce 3, Millender 12.

W. SEN. EAST (4-0, 1-0): Cenname 5, Eisenmenger 10, K Kaufman 9, S Kaufman 7, Kelly 9, Kmiotek 4, Kumro 3, Weiner 7.

3-point goals: Eisenmenger, Flash, Fumerelle, Joyce, K Kaufman, S Kaufman.

Buffalo Sem. 36, Health Sciences 24

Health Sciences 7 8 2 7 - 24

Buffalo Sem. 12 8 14 2 - 36

HEALTH SCIENCES (0-3): Rose 12, Brooks 2, Thompson 4, Elliott 2, Johnson 4.

BUFF SEMINARY (1-0): Lu 2, Convey 4, Smolek 6, Lane 8, Johnson 8, Soletto 2, Garres 6.

3-point goals: Rose 2.

Nardin 46, Medina 32

Nardin 9 13 16 8 - 46

Medina 8 5 13 6 - 32

NARDIN (1-2): Boras 7, Coughlin 4, Jauch 4, Karas 14, Lesakowski 2, Locke 7, Ulrich 8.

MEDINA (1-2): Brown 5, Johnson 8, King 9, Williams 10.

3-point goals: Boras, Karas, Williams 2.

Olean 52, Frewsburg 25

Olean 15 21 6 10 - 52

Frewsburg 4 12 7 2 - 25

OLEAN (2-0): H Aiello 7, S Aiello 26, Brooks 12, Graham 2, Lyons 2, Miketish 3.

FREWSBURG (0-1): Iuculano 3, Carlson 6, Jones 6, Gray 10.

3-point goals: H Aiello, S Aiello 2, Brooks.

Allegany-Limestone 62, V-Bolivar-Richburg 12

V-Bol-Rich 0 3 7 2 - 12

All.-Lime. 17 17 11 17 - 62

V-BOL-RICH (0-1):

ALL.-LIME. (1-0): M Davis 19, T Davis 6, B Giardini 17, E Giardini 2, Hemphill 6, Kinney 3, Maley 5, Wolfgang 4.

3-point goals: B Giardini 3, Kinney.

Friday’s games

Canisius Cup

da Vinci at Burgard, 5 p.m.

East at I-Prep/Grover, 5 p.m.

South Park at Riverside, 5 p.m.

MST Seneca at Lafayette, 5:15 p.m.

Middle College at City Honors, 6:30 p.m.

McKinley at Emerson, 6:30 p.m.

Olmsted at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Amherst, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Kenmore West, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Nonleague

Silver Creek at North Collins, 6 p.m.

Mount St. Mary at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Christian Cent., 6:30 p.m.

Grand Island at Newfane, 6:30 p.m.

Nia. Catholic at Niagara-Wheat., 6:30 p.m.

Clarence at East Aurora, 7:30 p.m.

Southwestern at Frewsburg, 7:30 p.m.

Westfield Tournament

Clymer vs. Randolph, 6:30 p.m.

Dunkirk vs. Westfield, 8 p.m.

Boys hockey

Thursday’s games

WNY Federation

Williamsville East 3, Grand Island 1

WE: Sam Pastore 2g

Lancaster 3, Clarence 3 (OT-tie)

L (0-1-1): Matthew Binkowski 32 saves, Jacob Jackson g.

Friday’s games

WNY Federation

Frontier vs. Bishop Timon-St. Jude

at Leisure Rinks, 5:30 p.m.

Lew-Port vs. Sweet Home

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Hamburg vs. Starpoint

at Cornerstone Arena, 6 p.m.

Williamsville East vs. West Seneca West

at West Seneca Ice Rink, 6:30 p.m.

St. Joe’s vs. Orchard Park

at Leisure Rinks, 7:30 p.m.

Lancaster vs. Williamsville North

at Northtown Center, 7:30 p.m.

Williamsville South vs. West Seneca East

at West Seneca Ice Rink, 8:30 p.m.

Girls hockey

WNY Federation

Williamsville 2, Monsignor Martin 1

W: Ella Huntley gwg

Frontier/Lake Shore/Orchard Park vs. Clarence/Amherst/Sweet Home, ccd.

Boys bowling

Niagara Frontier League

Lockport 6, Kenmore East 1

L: Bradon Pardee 244-621

Girls bowling

Niagara Frontier League

Lockport 7, Kenmore East 0

L:Emily Swendsen 248-645

Boys squash

Monsignor Martin

Canisius 9, St. Joe’s 0

Canisus 9, Gow 0

Co-ed swimming

Syracuse Cup

Hutch-Tech 108, MEC 23

HT:Gabby Sousif 100Fly, 200IM

Olmsted 120, Buffalo Arts 34

City Honors 122, Riverside 23

I-Prep 76, Lafayette 65

Rifle

Alden 1,105, Kenmore 1,087

AL: Frank Lewalski 277, Emily Szymanski 277.

There are no comments - be the first to comment