High school scores & schedules (Dec. 7) - The Buffalo News

Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 7)

Boys basketball

Wednesday’s games

ECIC IV

Depew 76, Holland 69

Nonleague

Hutch-Tech 54, City Honors 38

Grand Island 78, Christian Central 39

Burgard 57, Medina 30

North Tonawanda 91, Tonawanda 24

Clymer 50, Falconer 35

V-Elba 47, Albion 37

Niagara-Wheatfield 60, Alden 45

Silver Creek 62, Forestville 37

Gowanda 61, Fredonia 55

Sweet Home 55, Jamestown 50, 7:30 p.m.

Pioneer at North Collins, 7:30 p.m.

Charter Cup

WNY Maritime 60, Oracle Charter 47

Hutch-Tech 54, City Honors 38

Hutch-Tech 14 7 12 21 - 54

City Honors 8 14 8 7 - 38

HUTCH-TECH (3-1): Mitchell 10, Whitfield 19, Bennett 5, Jeader 6, Geegba 2, Cyer 2, Cash 10

CITY HONORS (0-3): Bulluck 2, J. Chapman 2, Flewellyn 3, Radford 17, Slaughter 8, Solomon 3, Taylor 3

3-point goals: Whitfield, Flewellyn, Slaughter 2, Taylor.

Depew 76, Holland 69

Depew 21 23 17 15 - 76

Holland 15 16 27 11 - 69

DEPEW (2-1, 1-0): Arricale 2, Biersbach 27, Cieselski 13, Clark 8, Cotton 3, Miller 13, Neu 4, Pagano 4, Wentland 2.

HOLLAND (2-2, 1-1): Perry 11, Pawlack 9, Ratajczak 2, Kirsch 3, Lewandowski 9, Nellis 13, Kolbmann 9, Rivera 13.

3-point goals: Biersbach 5, Cieselski 2, Cotton, Miller 3, Rivera, Kolbmann, Nellis 2, Lewandowski, Pawlack 3, Perry 3.

Grand Island 78, Christian Central 39

Chr. Central 17 6 10 6 - 39

Grand Island 22 14 22 20 - 78

CHR. CENTRAL (2-3): Miller 11, Moser 2, D Tyson 5, J Tyson 21.

GRAND ISLAND (2-0): Bibik 1, Callen 6, Carey 26, Messing 1, C Sionko 18, L Sionko 8, Soos 3, Wilkes 15.

3-point goals: Callen, Miller, C Sionko 5, Soos, D Tyson, J Tyson 4.

Burgard 57, Medina 30

Burgard 19 14 19 5 - 57

Medina 10 4 12 4 - 30

BURGARD (1-0): Myers 11, Pringle 12, Villa 12, Morrison 1, Williams 12, Lee 2, Carmichael 2, Roshanally 3, Lewis 2.

MEDINA (0-1): Allis 2, Cooper 5, Fry 2, Jones 4, Lewis 4, Luthart 3, Phillips 2, Rhim 8.

3-point goals: Myers, Roshanally, Williams 2.

North Tonawanda 91, Tonawanda 24

N. Tonawanda 25 24 23 19 - 91

Tonawanda 7 11 0 6 - 24

N. TONAWANDA (1-0): Book 27, Casterline 12, Ferry 8, Fox-Stoddard 11, Holler 4, LaVerdi 3, McNeill 6, Moultrie 9, Reid 11.

TONAWANDA (0-3): Baker 7, Boling 3, Carney 3, J Velazquez 6, K Velazquez 2, Zeughardt 3.

3-point goals: Boling, Book 3, Carney, Ferry 2, LaVerdi, Moultrie, Reid 2, J Velazquez.

Clymer 50, Falconer 35

Clymer 8 9 18 15 - 50

Falconer 6 4 14 11 - 35

CLYMER (2-1):Beckerink 14, Hinsdale 3, Miller 2, Neckers 3, Overton 12, TeWinkle 4, Wade 8, Wiggers 4.

FALCONER (0-4):Bollman 2, Crick 10, Dallas 6, Olson 2, Rowan 2, Samuelson 4, Schrader 4, Wood 3, Young 2.

3-point goals: Beckerink 2, Crick 2, Neckers, Overton 4.

V-Elba 47, Albion 37

Albion 3 10 9 15 - 37

V-Elba 11 10 16 10 - 47

ALBION (1-2): Dugan 3, Farley 12, Gardner 2, Hillman 1, Pritchard 7, Ward 12.

V-ELBA (2-0): O’Halloran 1, Pflaumer 14, Stanton 6, Dillon 8, Boyce 18.

3-point goals: Pritchard, Ward 3. Pflaumer 3, Dillon.

Niagara-Wheatfield 60, Alden 45

Nia.-Wheat. 16 21 13 10 - 60

Alden 17 8 12 8 - 45

NIA. WHEAT. (3-0): Cloudin 8, Devantier 11, McVay 7, Ruffino 15, Stanley 6, Ware 13

ALDEN (0-3): Fairbanks 4, Gilbert 2, Jurek 7, Keller 2, Kibler 2, Leigh 11, Schuh 5, Snell 12

3-point goals: Devantier 3, Ruffino, Stanley 2, Ware, Jurek, Leigh

Silver Creek 62, Forestville 37

Silver Creek 16 24 13 9 - 62

Forestville 5 12 8 12 - 37

SILVER CREEK (2-1):Benton 19, Brennan 1, Galfo 2, Gates 4, Jamison 8, Woleben 28.

FORESTVILLE (1-1): Lelonek 3, West 4, Soto 7, Narraway 4, G. Christian 3, Markham 6, Hastings 6, Gadewoltz 2, S. Christian 2.

3-point goals: Lelonek, G. Christian, Markham.

Gowanda 61, Fredonia 55

Gowanda 16 12 20 13 - 61

Fredonia 15 15 13 12 - 55

GOWANDA (2-1): Brawdy 17, Hassler 20, John 2, MacLeod 2, Rikka 12, Rosier 2, Mercado 6.

FREDONIA (0-1): Tarnowski 12, Nicosia 4, Playister 2, Putney 8, Pucci 2, Myers 9, Field 4, Swartz 8, Shuart 6

3-point goals: Brawdy, Tarnowski 2, Putny 2,.

Sweet Home 55, Jamestown 50

Sweet Home 20 14 12 9 - 55

Jamestown 13 11 14 12 - 50

SWEET HOME (3-0): John 15, Nix 6, Lucas 4, McDuffie 8, Hill 5, Trueheart 11, Robertson 6.

JAMESTOWN (1-1): Crofoot 4, Freeney 12, Hill 18, Moore 5, E Rojas 3, M Rojas 6, Leeper 2.

3-point goals: John, Trueheart 3, Hill 4, E Rojas.

Maritime 60, Oracle Charter 47

Oracle 13 18 7 9 - 47

Maritime 20 18 5 17 - 60

ORACLE (0-3, 0-2): Astifes 5, Bol 4, Halton 2, Kabra 9, Marshall 9, Tryler 2.

MARITIME (2-1, 1-0): Carpenter 2, Grimes 2, Hall 25, Laster 12, Rich 11, Weston 8.

3-point goals: Astifes, Hall 3, Kabra, Rich.

Today’s games

Yale Cup Division I

I-Prep/Grover at East, 6:30 p.m.

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

MST Seneca vs. Grand Island, 5 p.m.

Tapestry vs. Kenmore West, 6:45 p.m.

Middle Early College vs. O’Hara, 8:30 p.m.

Girls basketball

Mount Mercy 52, Emerson 34

Mount St. Mary 80, Nichols 57

Kenmore East 60, St. Mary’s/Lanc. 55

Sherman 52, Gowanda 42

Southwestern at Randolph, 7:30 p.m.

Pastor-Cooper Memorial

at Daemen

Wilson 54, Buffalo Arts 32

Olmsted 45, Tapestry 38

Amherst vs. Cardinal O’Hara, 8:30 p.m.

Mount Mercy 52, Emerson 34

Mount Mercy 14 15 15 8 - 52

Emerson 5 6 10 13 - 34

MOUNT MERCY (2-0): E. Fredo 11, Hamm 7, Hillary 2, Ferrentino 3, H. Fredo 2, C. Strang 7, J. Strang 14, Ashe 6.

EMERSON (0-5): Berrios 2, Cornwell 3, Jefferies 5, Sharp 14, Thornton 6, Weatherspoon 4.

3-point goals: Jefferies, Thornton 2.

Mount St. Mary 80, Nichols 57

Nichols 5 14 19 19 - 57

Mount St. Mary 23 20 22 15 - 80

NICHOLS (2-1): Dockery 23, Dolan 12, Roach 5, Russo 5, Sauer 5, Snyder 7.

MOUNT ST. MARY (3-1): Johnson 2, Fittry 5, O’Brien 10, Mucica 14, Garlow 34, Telesco 2, Schmitter 2, DeMarco 3, Persico 3, Miller 3, Badgley 2.

3-point goals: Roach, Fittry, Mucica 3, Garlow 2, DeMarco.

Kenmore East 60, St. Mary’s/Lanc. 55

St. Mary’s/L 16 15 13 11 - 55

Kenmore East 8 19 10 23 - 60

ST. MARY’S/L (1-1): Ottomano 5, Bish 11, Sterns 4, Mazurouski 10, DiPirro 2, Maroney 2, Kleine 11, Nawojski 10.

KENMORE EAST (3-1): Cummings 3, Lagattuta 18, McCarthy 13, Sordetto 20, Weeks 6.

3-point goals: Mazurouski 3. Kleine, Sordetto 2.

Sherman 52, Gowanda 42

Gowanda 6 18 4 14 - 42

Sherman 17 11 15 9 - 52

GOWANDA (1-1): Allen 4, Gable 6, Hawkins 9, Kota 3, Scanlon 18, Stang 2.

SHERMAN (1-0): Charette 8, Gratto 11, Murdock 2, Myers 16, Sands 6, Starceski 9.

3-point goals: Scanlon 4.

Pastor-Cooper Memorial

Wilson 54, Buffalo Arts 32

Buffalo Arts 0 11 14 7 - 32

Wilson 12 5 16 21 - 54

BUFFALO ARTS (1-2): Barber 11, Benedict 4, Bush 8, Nelson 2, Rashada 7.

WILSON (2-0): Austin 2, Dinse 4, Faery 4, Frerichs 3, Kelly 14, Lewis 4, S Munnikhuysen 4, S Munnikhuysen 11, Murray 2, Mussall 2, Regan 2, Schultz 2.

Olmsted 45, Tapestry 38

Tapestry 6 2 10 20 - 38

Olmsted 11 16 7 11 - 45

TAPESTRY (2-2): Anderson 2, Bridges 2, Freeman 3, Love 2, Purdue 9, Smith 20.

OLMSTED (3-0): Burch 7, Conyers 4, Jones 2, McDuffie 18, Rutledge 14.

3-point goals: Freeman, Purdue, Smith 2.

Cardinal O’Hara 63, Amherst 57

Amherst 18 14 15 10 - 57

O’Hara 9 11 23 20 - 63

AMHERST (0-1): Bardeen 5, Halt 10, Klein 14, Shutts 6, E Stelley 10, P Stelley 2, Wanzer 10.

O’HARA (2-0): Ag.Parker 13, Aa.Parker 9, Smith 2, Johnson 11, Harrison 13, McCarthy 15

3-point goals: Klein, Shutts 2, Wanzer 2, McCarthy 4, Aa.Parker 1, Harrison 1.

Today’s games

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 6:30 p.m.

Lancaster at Frontier, 7 p.m.

ECIC II

Sweet Home at W. Seneca East, 6:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Cheektowaga, 6:30 p.m.

ECIC IV

Holland at Alden, 7 p.m.

JFK at Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Buff. Seminary, 5 p.m.

Pioneer at Iroquois, 6:30 p.m.

Nardin at Medina, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 6:30 p.m.

Pine Valley at Dunkirk, 7:30 p.m.

Franklinville at Fredonia, 7:30 p.m.

Olean at Frewsburg, 7:30 p.m.

Maryvale at Springville, 7:30 p.m.

V-Blvr.-Rchbrg. at All.-Limestone, 7:45 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Niagara-Wheatfield 2, Clarence 1

Nonleague

Timon-St. Jude 4, St. Mary’s/Lanc. 3 (OT)

TSJ: Fergus Gould gwg

WNY Club

Blue Divison

Orchard Park B 6, Buffalo 4

Red Division

Canisius 6, Depew 3

Today’s games

WNY Federation

Williamsville East vs. Grand Island

at Hyde Park, 5 p.m.

Lancaster vs. Clarence

at Northtown Center, 7 p.m.

Girls hockey

Today’s games

WNY Federation

Monsignor Martin vs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

Front/LS/OPark vs. Clar/Amh/SH

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Wrestling

ECIC I

Clarence 46, West Seneca West 33

C: Matt Gawron (138) won by pin

Hamburg 50, Wmsv. North 30

H: Ryan Forrest (126) win 9-2

ECIC II

Amherst 51, Depew/Cleve. Hill 24

A: Jonah Christakis (160) pin, 1:15

Lake Shore 45, Sweet Home 39

LS: Kyle Kilian (132) pin, 1:59

ECIC III

Cheektowaga 54, Lackawanna 30

C: Akai Proctor (132) pin, 0:56

Pioneer 64, Eden 15

P: Caleb Riordan (152) pin, 4:57

Niagara-Orleans

Wilson 54,Barker/Roy-Hart 28

Monsignor Martin

St. Joe’s 78, Gow 9

SJ Garrett Coolidge (152) pin, 0:22

Nonleague

St. Joe’s 66, Ken-Ton 18

SJ: Garrett Grenauer (126) pin, 2:23

Boys bowling

ECIC North Large

Sweet Home 6, Williamsville East 1

SH: Connor Merrifield 231-224-238-693; Michael Falzone 225-213-209-647

WE: Drew Elliott 257

Wmsv. North 6, Wmsv. South 1

WN: Cole Gradl 602

CCAA

Dunkirk 4, Southwestern 0

D: Trevor Skelly 207-201- 587

Girls bowling

ECIC North Small

Depew 4, Maryvale 3

D: Rachel Wagner 212-590

ECIC North Large

Sweet Home 6, Williamsville East 1

CCAA

Dunkirk 4, Southwestern 0

D: Hannah Ellman 540

Boys swimming

ECIC IV

Cleveland Hill 108, Depew 63

Niagara Frontier

Niagara Falls 115, North Tonawanda 61

Rifle

ECIC

Pioneer 1095, Orchard Park 983

P: Linxin Zha 276

Squash

Nichols 6, Nardin 1

There are no comments - be the first to comment