Share this article

print logo

High school scores & schedules (Nov. 30)

Boys basketball

Wednesday’s games

Nonleague

Akron 40, Tonawanda 38

MST Seneca 82, Buffalo Science 51

Hutch-Tech 61, WNY Maritime 60 (OT)

Lancaster Tip-off

Health Sciences 92, Cleveland Hill 22

Dunkirk 57, Lancaster 52

Akron 40, Tonawanda 38

Tonawanda 10 6 12 10 - 38

Akron 9 18 4 9 - 40

TONAWANDA (0-1): Mouton 9, Boling 12, Velasquez 2, Carney 6, Kislowski 7, Baker 2.

AKRON (1-0): Holtz 10, Logan 5, Orr 2, Mietz 17, Schultz 4, Abrams 2.

3-point Goals: Mouton 3, Boling 4, Logan, Mietz 3.

MST Seneca 82, Buffalo Science 51

Buffalo Sci. 13 14 17 7 - 51

MST Seneca 22 25 14 21 - 82

BUFFALO SCIENCE (0-1): Osmani 21, Johnson 6, Wavote 10, Workman 8, Windgard 4, Aunt 2.

MST SENECA (1-0): Cunningham 2, Chapman 19, Gray 4, Hampshire 6, James 7, Howard 27, Carter 2, Ruffins 3, Costner 12.

3-point Goals: Osmani, Johnson, Howard 4, Chapman 2.

Hutch-Tech 61, Maritime 60 (OT)

Maritime 7 16 9 20 8 -60

Hutch-Tech 11 19 13 9 9 -61

MARITIME (0-1): Grimes 5, Weston 7, Hall 17, Rich 11, Laster 16, Belvins 2, Jelks 2.

HUTCH-TECH (2-1): Mitchell 12, Whitfield 15, Bennett 12, Shahied 9, Jaeder 2, Bradshaw 1, Cyer 6, Cash 2, Smith 2.

3-point goals: Rich 2, Grimes.

Lancaster Tip-off

Health Sciences 92, Cleveland Hill 22

Health Sci. 29 21 14 28 - 92

Cleve Hill 0 4 7 11 - 22

HEALTH SCIENCES (2-0): Briggs 14, Cook 10, Fears 12, Gaines 20, Haygood 8, Lott 12, Nelson 22.

CLEVE HILL (0-1): Harris 2, Jackson 3, Johnson 3, Grant 4, Windsor 4, Baker 8.

3-point goals: Briggs 2, Lott 2.

Today’s games

Nonleague

Panama at Chautauqua Lake, 6 p.m.

CSAT at Nichols, 6:30 p.m.

V-LeRoy at Albion, 7 p.m.

Greg Martin Tournament

at Iroquois

Sweet Home vs. Alden, 5 p.m.

Kenmore East vs. Iroquois, 6:30 p.m.

Hamburg Lions Tournament

at Frontier

Lackawanna vs. Hamburg, 6 p.m.

Lake Shore vs. Frontier, 7:30 p.m.

Lew-Port Tournament

City Honors vs. Newfane, 5:30 p.m.

Gov. Simcoe (Ont.) vs. Lew-Port, 7 p.m.

Portville Tournament

V-Cuba-Rushford vs. Walsh, 7:30 p.m.

Salamanca Tipoff

Clymer vs. Ellicottville, 6 p.m.

Cattaraugus/LV vs. Salamanca, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

ECIC IV

Holland 63, Lackawanna 19

Nonleague

Cardinal O’Hara 78, Frontier 32

City Honors 54, South Park 23

Franklinville 76, Health Sciences 24

Barker 31, V-Lyndonville 27

Iroquois Tournament

St. Mary’s/Lanc. def. JFK

Iroquois 83, Middle Early College 41

West Seneca West Tipoff

Eden 48, Depew 20

West Seneca East 51, West Seneca West 34

Holland 63, Lackawanna 19

Holland 15 19 15 14 - 63

Lackawanna 5 3 7 4 - 19

HOLLAND (1-0): Schull 2, Slocum 13, Bulega 12, Schmidt 7, Ptak 2, King 10, Pikett 6, Perry 7, Galley 4.

LACKAWANNA (0-2): Robinson 6, Prince 3, Horstkotter 2, Rice 2, Arroyo 6.

3-point goals: Schmidt, Prince, Arroyo 2.

Cardinal O’Hara 78, Frontier 32

Frontier 6 0 14 12 - 32

O’Hara 14 24 19 21 - 78

FRONTIER (0-2): Lorka 4, Muka 3, Henry 8, Kruszka 7, Izzo 6, McGloin 4.

O’HARA (1-0): An. Parker 10, Aa. Parker 12, Sommerville 11, O’Neil 3, Smith 7, Harrison 16, Johnson 11, McCarthy 8.

3-point goals: Muka, Henry 2, Kruszka, Sommerville 3, O’Neil, Smith, Harrison 3, McCarthy 2.

City Honors 54, South Park 23

South Park 3 6 2 12 - 23

City Honors 12 18 14 10 - 54

SOUTH PARK (O-1): Conti 4, Green 9, Salaiye 8, Roncone 2.

CITY HONORS (1-0): Elardo 5, Wood 21, Alvira 8, Kassem-Lopez 4, Gardner 4, McFoy 2, Milne 8, Harris 2.

3-point goals: Green 2.

Franklinville 76, Health Sciences 24

Franklnv’l 28 24 12 12 - 76

Health Sci. 6 3 7 8 - 24

FRANKLINVILLE (1-0): Nugent 2, Broadwell 3, Wolfer 2, Burrell 5, A. Haskell 20, Anderson 6, D. Haskell 20, McCoy 12, Szymanski 2, O’Neal 4.

HEALTH SCIENCES (2-1): Rose 12, Ladd 2, Brooks 2, McCullen 2, Thompson 6.

3-point goals: McCoy 4, A. Haskell 3, D. Haskell 2, Broadwell, Rose

Barker 31, V-Lyndonville 27

Barker 2 6 12 11 - 31

V-Lyndonville 9 1 7 10 - 27

BARKER (1-0): Baker 8, Harris 5, Mason 1, Brown 3, Luckman 8, Annable 2, Miller 2, Parfinski 2.

V-LYNDONVILLE (0-1): Polar 1, Lemboke 4, A. Lewis 10, E. Lewis 4, Hinkson 8.

3-point goals: Baker, Harris, Luckman 2, A. Lewis, E. Lewis, Hinkson.

Iroquois Tournament

Mount St. Mary 70, JFK 12

Mount St. Mary 21 22 21 6 - 70

JFK 2 1 2 7 - 12

MT. ST. MARY (1-0): Johnson 4, Fittry 15, O’Brien 8, Mucica 10, Garlow 12, DeMarco 5, Merigold 2, Persico 4, Badgley 2, O’Hara 6, Roberts 2.

JFK (0-1): Landwehr 1, Gribble 2, Voss 4, Shekinah 5.

3-point goals: Fittry 2, Mucica 2, Garlow 2, Shekinah.

Iroquois 83, Middle Early College 41

MEC 9 14 12 6 - 41

Iroquois 27 18 18 20 - 83

MEC (0-1): Roulhac 13, Burch 7, Ruffin 3, Samuel 3, Glisson 15.

IROQUOIS (1-0): Ford 3, Shanahan 7, Streety 8, Er. McLaughlin 8, Em. McLaughlin 4, Porzio 11, Wittek 17, Reidel 9, Quinn 16.

3-point goals: Roulhac 3, Burch 2, Ruffin, Samuel, Glisson 5, Ford, Porziio, Reidel.

West Seneca West Tipoff

Eden 48, Depew 20

Eden 12 14 8 14 - 48

Depew 5 3 6 6 - 20

EDEN (2-0, 1-0): Zittel 5, Klawon 1, M. Woodard 4, B. Woodard 16, Szuflita 13, Wach 2, Lauer 7.

DEPEW (0-1, 0-1): Kryszos 3, Willis 4, Torres 3, Khalil 3, Taboni 7.

3-point goals: Zittel, B. Woodard 4, Szuflita, Lauer, Khalil, Taboni.

West Sen. East 51, West Sen. West 34

W. Sen. East 12 13 12 14 - 51

W. Sen. West 6 15 5 8 - 34

W. SEN. EAST (1-0): Eisenmenger 6, Weiner 8, Cenname 8, Kelly 1, Kmiotek 4, S. Kaufman 9, K. Kaufman 11, Kumro 4.

W. SEN. WEST (0-1): Bernardoni 1, Miloshevski 4, Soloman 3, Sigler 5, Loffredo 2, Vanderlip 9, Gill 8, Marshall 2.

3-point goals: Cenname 2, Vanderlip 3.

Today’s games

Nonleague

Panama at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Orchard Park vs. Nardin

at Villa Maria, 6 p.m.

Tapestry at Wilson, 6 p.m.

Christian Central at Wmsv. East, 6:30 p.m.

Portville Tournament

Ellicottville vs. V-Cuba-Rushford, 6 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Starpoint 2, Kenmore West 0

SP (1-0) Tom Mazgaj 2g; Cam Antonio sho (16 svs)

CISAA

Nichols 7, Appelby (Ont). 1

N (12-10-2) Dylan Lugris 3g; Robbie Nuchereno 27 saves

WNY Club

White Division

Depew 10, Roy-Hart 1

Today’s games

WNY Federation

Grand Island vs. Williamsville South

at Northtown Center, 5:30 p.m.

Amherst vs. Sweet Home

at Northtown Center, 7:30 p.m.

Girls hockey

CISAA

Appleby (Ont.) 3, Nichols 1

N (0-1-0): Katy Knoll g

Today’s games

WNY Federation

Kenmore/Grand Island vs. Williamsville

at Northtown Center, 4 p.m.

Frontier/Lake Shore/Orchard Park vs. Monsignor Martin

at North Buffalo Ice Arena, 4:30 p.m.

Wrestling

ECIC I

Clarence 58, Orchard Park 24

C: Nathan Matteson (99) win by pin

ECIC II

Starpoint 52, Sweet Home 36

Wmsv. South 50, Lake Shore 21

WS: Hudson Denz (99) wins, 8-5

Nonleague

Medina 65, CSAT 15

Medina 65, St. Mary’s/Lanc. 18

Attention All-Stars

Please send the following all-league selections to sports@buffnews.com as soon as possible.

Girls soccer: CCAA Central, Buffalo Public Schools.

Girls volleyball: All-WNY large schools, All-WNY small schools, All-ECIC, ECIC I, ECIC II, ECIC III, ECIC IV, CCAAs.

Field hockey: All-WNY.

There are no comments - be the first to comment