Share this article

print logo

Area bowling (Oct. 26)

AREA BOWLING

ABBOTT: Cagney’s C2 — Tom Nicometo 259-277-740, Brian Satison 256-712, Hayden Brock 696, Brandon Williams 695, Howard Miller 686. UAW 774 — JR Baker 677. UAW 897 — Matt Hill 278-741, Mike Goergen 267-696, Jihn Mentlewski 685, Casey Chlebowski 266.

ALLIE BRANDTS: Lockport Businessmen — Milan Carr 200-246-249, Ron Kipp 193-226-258, Chris Foshee 240-160-267, Ron Chatt 246.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Brian Przybysz 300-695, Mike Koester 701, George Majkut 257-694, Gregg Krupp 256.

BROADWAY: Tony Zielinski Memorial — Andy Bielanin 257-715, Kurt Thurnherr 289-263-713, Brian Kiszewski 269-711, Scott Ciura 257-698, David Senker 300, Julie Selk 248-662. Whitey Kiszewski Memorial — Jimmy Wangler III 276-769, Colin Suto 279-748, Brian Kiszewski 279-747, Joe Doxbeck 690, John Swiat 687, Steve Szuder 681, Eric Danat 257-677.

KENMORE: Federal League — Mike Sanchez 289-741, Rob Phillips Jr 266-691. Joan Bovo Memorial— Nicole Bongiovanni 260-692, Donna Fitzpatrick 234-672, Vickie Mayfield 237-629, Ashley Fitzpatrick 622. Leo Greenauer Memorial — Adam Collura 276-782, Josh Moore 278-762, Mark Anastastia 257-743, Tom Wesley 270-739, Jim Purpura 276-735, Paul Gennuso 259-717. Tuesday Majors — Keith Marzec 255-703, Jon Jack 692, Nate Wiewiorski 690, Dylan Greenauer 676.

LANCASTER: Nickel Creek — Tony Johns 268-740, Jim Demola III 258-732, Mike Thrush 290-731, Chris Hewson 279-711, Curk Burgess 277-704.

MANOR: JJ Mover’s — Mike Noakes 681. Local #135 Mixed — Louis Scapillato 257. Wednesday Night Men — Patrick A’Hearn 254-286-734, Rob Ricketts 254-267-725, Greg Sacco 267-705, James Leslie 254-704, Bill Fontana 279.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — Richard Austin 279-300-803, Mike Brenda 266-290-802, Aaron Gallman 279-723, Ray Jaskowiak 289-718, Mike Cipolla 300-711.

SPARETIME: Broad Spectrum 3-Man — Kevin Bienko 688, George Szczublewski 679. Tuesday Night Buffalo Firefighters — Bob Senker 289-762, Andy Pruitt 680, AJ Kiener 277.

SPRINGVILLE: Davies Hillside Farms — Tony Dolan 278-707, Brad Booth 676, Kevin Farner 676. Steve Hutch Memorial — Brayton Wilson 702, Paul Kaiser 675, Bill Marshall 288.

STRIKERS: Tuesday Night 3-Man — Ed Jensen 716, Joe Kurek 278-703, Chris Jentsch 256-695, Jim Vaughan 269, Pat Heister 254. Wednesday Night Businessmen — Ed Jensen 278-769, Ed Smith 257-720, Paul Flynn 290-715, Carmen Monaco 259-688. Labatt’s Blue Men — Scott Chorzak 257-277-746. Tom McNamara 266-712, Chris Maser 257-257-740.

TRANSIT: Bowlers Choice 4-Man — Brian Cline 280-289-266-835, Ron Stacy 268-299-779, Gerald Grabner 258-259-765, Jason Ciliberto 279-764, Steve Biondi 267-745, Tammy Derkovitz 254-259-708, Holly Parrish 259-226-690, Kathy Geissler 254-653, Jessica Mamon 236-652, Sue Schottke 258-681. Storm Bowlers Choice Pro Shops Singles Shootout — John Lagree 254-745, Jim Pursel Jr. 289-733, Lavern Dietz 256-709, Wayne Schmidt 257-718, Joe Trigilio 264-693. Championship: Jim Imbirowicz 213 defeated John Danielwicz 207, Gary Kinyon 197, Ken Vanepps 194, Chuck Putzbach 170.

TONAWANDA: Boulevard Produce — Nick Byers 256-737, Steven Krafft 257-691, Cody Regian 245-684, Chaz Ridge 244-678, Ben Burl 246-671. Tuesday Night Men — Joey Bellanti 670, John Volker 279-664, Drew Birmingham 256-659, Kyle Zack 659, Dan Eberl 657, Ed Gerth 655, Ron Phillips Jr. 653. Engineering Society — Dennis Fiegl 279, Nino Milone 267-689, Jim Rago 264, Tim Juliano 250, Julia Hay 233-601. Lousy Bowlers — Taylor Falzone 300.

WIMBLEDON: LT Vending — Troy Kruszka 275-731, Jake Lamancuso 255-726, Chris Brown 266-716, Jake Cashion 299-713, Jeffrey Smith 256-710, Bill Swiat 268.

11TH FRAME: Snake Vogt Memorial League — Scott Meidenbauer 267-738, Brent Hardy 257-268-702, Bob Rudnick 702, Greg Merkle 255-694, Steve Cartwright III 279-691.

There are no comments - be the first to comment