High school scores & schedules (Sept. 29) - The Buffalo News

Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 29)

Football

Thursday’s games

Class A North

Williamsville South 20, Kenmore West 16

Williamsville East 23, North Tonawanda 22

Class A South

Amherst 24, Lake Shore 6

Class AA

Williamsville North 34, Jamestown 13

Nonleague

West Seneca East 8, Hutch-Tech 0

Wmsv. South 20, Kenmore West 16

Wmsv. South 7 7 0 6 - 20

Kenmore West 0 8 8 0 - 16

WS: Foster 2 run (O’Neil kick)

WS: Jones 12 run (O’Neil kick)

KW: Stewart 11 pass from Fron (Stewart pass from Fron)

KW: Fron 1 run (Stewart pass from Fron)

WS: Foster 1 run (pass failed)

WE: McFadden 31 FG

NT: Brown 1 run (kick good)

WE: Osborne 64 pass from Skorka (McFadden kick)

WE: Kieffer 24 pass from Skorka (kick failed)

NT: Brown 5 run (kick good)

NT: Overton 5 run (Stauffer run)

WE: Shifflet 4 run (Khadra kick)

Amherst 24, Lake Shore 6

Amherst 8 16 0 0 - 24

Lake Shore 0 0 6 0 - 6

A: Barefield 15 run (Bearfield run)

A: Kilgo 4 pass from Womack (Bearfield run)

A: Fowler 39 pass from Womack (Fowler from Womack)

LS: Utley 30 run (run failed)

Wmsv. North 41, Jamestown 13

Wmsv. North 0 14 13 14 - 41

Jamestown 13 0 0 0 - 13

J: Rodrigues 95 pass from Pumford (Schultz kick)

J: Pumford 51 pass from Boggs (kick failed)

WN: Nusall 1 run (Bianco kick)

WN: Kelly 71 pass from Nusall (Bianco kick)

WN: Ghemmegne 7 run (pass failed)

WN: Kelly 25 pass from Nusall (Bianco kick)

WN: Wells 43 run (Bianco kick)

WN: Wells 88 run (Bianco kick)

West Seneca East 8, Hutch-Tech 0

W. Sen. East 0 0 8 0 - 8

Hutch-Tech 0 0 0 0 - 0

WSE: Woltz 4 run (Dolac run)

Boys soccer

Thursday’s games

ECIC I

Lancaster 1, Orchard Park 0

L (8-2-2, 6-2-1):Zach Foley g; Brandon Driscoll a

Clarence 2, Williamsville North 1

C: Taha Ahmed g; Chris O’Brien gwg

ECIC II

Amherst 5, West Seneca East 2

A: Jafaar Kadoom g, a; Gio Ronghi gwg

Niagara-Orleans

Newfane 5, Albion 1

N (9-4, 7-1): Mateo May 4g-a; Trevor Moreland g, 3a

Roy-Hart 2, Wilson 0

RH: Jamasen Johnson 2g; Kodey Hayes sho, 6 svs

DYouville Cup

Burgard 5, South Park 4 (OT)

B (5-0, 5-0): Desire Nzovihaya 2g, gwg; Dieuveilo Soba g, a

Middle Early College at City Honors, 5 p.m.

Lafayette 5, Hutch-Tech 0

L (6-3-1, 5-1): Ali Somo 2g; Mee Reh 1g, 2a

McKinley 3, I-Prep/Grover 0

M (7-3-1, 6-1): Isaac Sabtow 3a, Zack Shiabi 2g

Nonleague

St. Mary’s/D 5, Chesterton Academy 4

SM (3-3, 2-1): Nick Barrus 3 g

Gow 7, Archbishop Walsh 1

Friday’s games

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 5:30 p.m.

ECIC III

Springville at Maryvale, 4:45 p.m.

East Aurora at Cheektowaga, 5 p.m.

Iroquois at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC IV

Holland at Lackawanna, 5 p.m.

Depew at Alden, 6:30 p.m.

Nonleague

Silver Creek at Dunkirk, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Fredonia, 4:30 p.m.

Global Concepts at Medina, 4:30 p.m.

Gow at Nichols, 4:30 p.m.

Falconer at Salamanca, 4:30 p.m.

Hinsdale at Ellicottville, 5 p.m.

Randolph at Pine Valley, 7 p.m.

V-McQuaid at St. Francis, 7 p.m.

Girls soccer

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 4, Niagara Catholic 0

MM: Sophia Bernardoni 2g

ECIC I

Clarence 1, Williamsville North 0

C (9-2, 7-1): Emma Faso g, Sydney David a, Grace Fabian sho, 4 svs

Orchard Park 1, Lancaster 0

OP (7-4-2, 5-3-1): Julia Schurr g; Alyssa Lutz sho 6 svs

West Seneca West 4, Jamestown 0

WSW (3-8, 2-6): Maya Kamberaj sho; Emily Jaworski g, a

ECIC II

Amherst 4, Williamsville South 3

A: Chloe Styn 2 g, gwg

Starpoint 2, West Seneca East 1

S (8-2-1, 5-2-1): Kristin Pickard 2g, Julia Mascaro 2a

ECIC III

Springville 6, Maryvale 2

Iroquois 2, Lake Shore 0

I (7-3, 6-3): Grace Donovan 2a; Grace Kulniszewski gwg

ECIC IV

Depew 8, Lackawanna 0

D: Madison Catalano sho; Hailee Torres gwg

Tonawanda 6, JFK 2

T: Hope Balling 3g

Holland 6, Eden 3

H: Kate Bulega 2g; Jayna Galley 2g, 2a

Niagara-Orleans

Akron 7, Barker 0

A: Jenna Robnett 2g 2a; Kara Seguin 2g, 1 a

CCAA East

Allegany-Limestone 7, Ellicottville 0

AL: Alyssa Spring 3g; Tierney Hemphill sho

CCAA West

Olean 6, Dunkirk 2

O: Calista Heister 4g

CCAA Central

North Collins 2, Frewsburg 1 (OT)

NC (7-1-1): Brianna Krawczyk g; Emily Winter, gwg

Nonleague

V-Mercy 1, Mount St. Mary 0

Kenmore East 8, Hutch-Tech 0

KE (5-7): Lauren Reinhardt 2g

V-Mercy at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Friday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Nichols, 4:30 p.m.

Mt. Mercy at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Barker, 4:30 p.m.

Albion at Newfane, 4:30 p.m.

Wilson at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Radcliffe Cup

I-Prep/Grover at Buffalo Arts, 5 p.m.

Lafayette at Emerson, 5 p.m.

da Vinci at Hutch-Tech, ccd.

Olmsted at McKinley, ccd.

Riverside at Middle Early College, ccd.

Nonleague

Eden at North Collins, 4 p.m.

Kennedy Cath. at Christian Central, 5 p.m.

Lancaster at Amherst, 5:30 p.m.

Jamestown at Maple Grove, 7 p.m.

Allegany-Limestone at Pioneer, 7 p.m.

Girls volleyball

Thursday’s games

ECIC II

Wmsv. South 25-25-25, W. Seneca E. 8-5-13

WS (7-3, 6-1): Hayley Marchewka 14 assists, 3 aces; Megan Muehlbauer 8 kills

Niagara-Orleans

Akron 25-25-25, Medina 22-9-17

A (10-0, 6-0): Sharrah Jonathan 13 kills; Neely Abrams 25 assists

Roy-Hart 25-25-25, Albion 19-17-12

RH (5-3, 4-2) Skyler Christopher 16 serve points, 6 aces, 9 kills; Asten Moore 6 kills, 3 blocks

Wilson 25-25-25, Newfane 13-19-18

W (5-3, 4-2): Rachel Blasiuf 7 kills, 7 digs; Brooke Wisor 3 aces 6 digs

Buffalo Public Schools

Middle Early College 29-25-25, East 27-10-10

Lafayette 26-25-21-25, Olmsted 24-21-25-19

Riverside 25-25-25, da Vinci 17-15-11

R (2-3): Brianna Gallego 10 kills, 4 aces

Hutch-Tech 25-25-25, Emerson 9-9-1

HT (10-0, 9-0): Tooley Paw 22 aces

McKinley 25-25-25, MST Seneca 22-11-15

Mc (5-3, 5-3): Gay-Doh-Soe 4 aces; Shana Namenek 5 aces

CCAA North

North Collins 26-25-20-25, Gowanda 24-12-25-16

NC (7-3, 6-2): Irene Moncuso 11 kills, 9 digs, 5 aces; Morgan Mathis 4 kills, 9 digs, 7 aces

CCAA East

Cattaraugus/Little Valley 25-25-26, Allegany-Limestone 22-18-24

C (9-1, 6-1): Savannah Damon 9 kills, 1 ace; Ariah Tocha 8 kills

Portville 25-25-25, Ellicottville 15-17-18

P: Haley Unverdorben 29 assists, 6 kills

Nonleague

Iroquois 25-21-25-25, Amherst 22-25-21-21

I (7-3): Julia Peinkofer 10 kills, 4 aces

Mount St. Mary 18-25-25-26, East Aurora 25-20-22-24

MSM (9-2,5-1): Daniella Gugino 12 kills; Lillian Mueller 10 kills; Sarah Vicari 32 assists

City Honors 25-25-25, Depew 8-13-22

CH (2-6): Alena McKelvey 11 kills, 8 digs, 5 aces; Brianna Damstetter 3 kills, 3 solo blocks, 1 ace

Friday’s games

ECIC I

Frontier at Clarence, 6 p.m.

ECIC II

Starpoint at Amherst, 5 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Maryvale, 6 p.m.

Lake Shore at Springville, 6 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Cleveland Hill, 5:30 p.m.

Depew at JFK, 5:30 p.m.

Alden at Holland, 6 p.m.

Eden at Lackawanna, 6 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Lockport, 5 p.m.

CSAT at Niagara Falls, 5 p.m.

Grand Island at North Tonawanda, 5 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Tapestry, 4:30 p.m.

Clymer at Brocton, 6:30 p.m.

Salamanca at Dunkirk, 6:30 p.m.

Forestville at Ellicottville, 6:30 p.m.

Panama at Portville, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Canisius 25-25-26, St. Francis 12-17-24

C (9-2, 3-0): Matt Donnelly 11 kills, 6 blocks; Brian Herrmann 19 assists

ECIC I

Frontier 26-19-25-25, Clarence 24-25-15-13

F (5-3, 5-1) Jason Norsen 10 kills, 2 aces; Brandon Dunz 22 kills

Lancaster 25-25-25, Orchard Park 19-16-17

L (3-6, 1-4): Garrett Gaczewski 6 blocks; Michael Reukauf 8 digs

ECIC II

Hamburg 25-25-25, East Aurora 8-13-11

Sweet Home 25-25-25, Williamsville South 18-19-21

SH (8-2, 7-1): Dylan Aarum 10 kills, Alex Stoj 6 kills

Williamsville East 25-25-25, West Seneca East 22-14-22

ECIC III

Starpoint 25-25-25, Depew 12-14-14

S (4-4, 4-3): Nikolas Zhilevich 8 aces, 5 kills; Adam Converse 4 kills

Cheektowaga 25-25-28, Iroquois 19-14-26

C: Ervin Harrell 11 kills; Jacob Warden 7 kills; Andrew Reichert 3 kills, 3 blocks

Nonleague

Amherst 25-25-25, Holland 12-7-20

A: Marcus Hall 6 kills

Friday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at St. Mary’s/Lanc., 6:30 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at Grand Island, 5 p.m.

Lockport at Kenmore East, 5 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 5 p.m.

Nonleague

Wayne at Medina, 4:30 p.m.

Field hockey

Thursday’s games

ECIC

Pioneer 4, Holland 0

P (6-4, 6-4): Riley McMahon 3g; Tomi Cordz sho

Niagara-Orleans

Barker 5, Newfane 0

B (10-1, 6-1): Katrina Clare 3g

CISAA

Branksome Hall 2, Nichols 1

N (1-7, 0-3): Tori Mariano g

Friday’s games

ECIC

Eden at Williamsville South, 4:30 p.m.

Williamsville East at Holland, 5 p.m.

Lancaster at Starpoint, 5 p.m.

East Aurora at West Seneca East, 5 p.m.

Clarence at West Seneca West, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Wilson, 6:30 p.m.

Boys golf

Monsignor Martin

Canisius 199, Bishop Timon 206

M: Matthew Jackson (C) 36 at Cazenovia Park

Nichols 158, St. Mary’s/L 185

Nichols 158, Cardinal O’Hara 208

Nichols 158, Gow 203

M: Jack Schlehr (N) 37 at CC of Buffalo

Park 209, CCA 0 (foreit)

M: Noah Hutchins (P) 49 at Ivy Ridge

ECIC Large North

Clarence 264, Williamsville East 279

M: Justin Gugliuzza (C) 39 at Transit Valley CC

ECIC Large South

Orchard Park 228, Lancaster 271

M: Jackson Roskow (OP) 36 at Orchard Park CC

ECIC Small North

Amherst 278, Alden 284

M: Christian Frank (Al) 43 at Audubon

ECIC Small South

Pioneer 273, Springville 299

M: Bryce Burton (P) 40 at Spruce Ridge

Niagara Frontier League

Grand Island 254, CSAT 361

M: Jason Lupp (GI) 38 at River Oaks

Nia.-Wheatfield 258, Lew-Port 289, Ken West 295

M: Anthony Dellsanti (NW) 34 at Shelridge

Niagara-Orleans League

Wilson 218, Albion 245

M: Nate Fox (W) 34 at Willowbrook

Girls tennis

ECIC I

Clarence 4, Williamsville North 1

Lockport 4, North Tonawanda 1

Orchard Park 5, Frontier 0

ECIC II

Williamsville South 5, Sweet Home 0

ECIC III

Iroquois 4, Starpoint 1

Maryvale 5, Lakeshore 0

ECIC IV

Alden 5, Depew 0

East Aurora 4, Springville 1

Niagara Frontier League

Niagara Wheatfield 5, Kenmore West 0

CCAA West

Falconer 3, Chautauqua Lake 2

Girls swimming

ECIC I

Frontier 54, Williamsville North 48

Independent

Buffalo Public Schools 128, Alden 54

Girls Gymnastics

Division II

Maryvale 140.20, Wmsv. South 139.45

There are no comments - be the first to comment