Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 27)

Boys soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 3, Lancaster 0

C: Quinn Neelon 2g; Kenny Suen sho, 4 svs

Orchard Park 4, Frontier 1

OP (6-3-1, 5-3): Bryce Mateer g-2a, Jimmy Doran g-a

Williamsville North 6, West Seneca West 0

ECIC II

Hamburg 10, West Seneca East 0

H (6-2-3): Cullen Ingraham 4a, Dylan Miskell 3g, Nate Nudek sho

Starpoint 4, Amherst 1

S: Max Balko g-2a

ECIC III

East Aurora 7, Springville 0

EA: Bryce Schiltz 3g-a

Iroquois 1, Cheektowaga 0

I (5-4-1, 5-2-1): Cole Augustine gwg, Austin Hetzendorfer sho

Pioneer 3, Lake Shore 1

ECIC IV

Alden 4, Tonawanda 2

A: Brad Kibler 2g

Eden 2, Depew 2 (2OT)

D: Matt Wilson g-a

IAC

Park 1, Gow 0

D’Youville Cup

McKinley 4, Riverside 2

M (5-2-1, 5-1): Isaak Sabtow 2g, Sajan Magar g-a

Nonleague

Lackawanna 3, Lafayette 0

LAC: Ibrahim Albakri sho

V-Keshequa 1, Medina 0

Today’s games

Monsignor Martin

Canisius at Bishop Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

Christian Central at Card. O’Hara, 4:30 p.m.

St. Mary’s/L. at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

St. Joe’s at Nichols, 4:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Sweet Home, 7 p.m.

ECIC IV

Holland at Alden, 5 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at Lockport, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Grand Island at Kenmore East, 7 p.m.

DYouville Cup

I-Prep/Grover at Hutch-Tech, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Frewsburg at North Collins, 4:30 p.m.

Silver Creek/For. vs. Westfield/Brocton, 7 p.m.

CCAA East

Randolph at Franklinville, 4:30 p.m.

Ellicottville at Salamanca, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Portville, 7 p.m.

CCAA West

Olean at Dunkirk, 4:30 p.m.

Maple Grove at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia at Southwestern, 4:30 p.m.

Nonleague

Depew at Maryvale, 4:30 p.m.

Akron at Olmsted, 7 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 3, Mount Mercy 1

MSM (5-5, 4-4): Megan Persico 3g

Sacred Heart 3, Buffalo Seminary 0

SH: Alyssa Piazza 3g, Alex Miller sho

St. Mary’s/Lanc. 7, Christian Central 0

SM (7-2-1, 6-1): Sam Carlson, Sky Baun 2g-a; Jill Bernas 2g

ECIC I

Lancaster 1, Clarence 0

L (5-3-1, 4-2-1): Caitlin VonVreckin gwg; Shea Vanderbosch sho, 14 saves

Niagara-Orleans

Newfane 5, Roy-Hart 1

N: Emily Foltz 3g-2a, Kayleigh Daniels 2g-a

Akron 3, Medina 0

A: Kara Seguin 3g; Jenna Robnett 3a; Laurie Poeller sho, 4 saves

CCAA Central

Frewsburg 3, Chautauqua Lake 0

F: Maddie Sohl 2g-a

North Collins 3, Westfield/Brocton 1

NC (6-1-1): Emma Kron 2g, Rebecca Holmes g

CCAA East

Allegany-Limestone 11, Salamanca 0

AL: Hallie Domes 3g

Franklinville 3, Portville 2

F: Abby Burrell 20 saves

Randolph 1, Ellicottville 0

R: Kara Leeper gwg; Corin Carpenter sho, 7 saves

CCAA West

Falconer 5, Dunkirk 2

F: Isabella Penhollow 2g-a, Ellie DeLeon 2g

D: Kaitlyn Davis 2g

Maple Grove 7, Fredonia 0

MG: Clare Crossley 2g-a, Morgan Plymel 2g, Sarah Berg g-a

Olean 3, Southwestern 2 (OT)

O: Calista Heister 2g; Kayla O’Connor 15 saves

Radcliffe Cup

City Honors 9, McKinley 0

CH: Natalie Milne, Anna Tyne 2g each

Middle Early College 5, South Park 0

MEC (3-0, 3-0): Evan Dalil 3g-a, Kade Hudges sho

Buffalo Arts at Riverside, ccd.

Nonleague

Alden 3, Lake Shore 0

A: Kate Hummel g-a

Maryvale 9, Olmsted 3

M (4-3-2): Lexi Aquilino 6g, Karli Murray 5a

Silver Creek 3, Cassadaga Valley 1

SC: Abby Rice 2g

West Seneca East 3, West Seneca West 0

WSE: Megan Matusiak 2g

Williamsville North 5, East Aurora 0

WN (8-2): Chloe Hurrell 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary at Nichols, 4:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Williamsville East, 7 p.m.

Niagara Frontier

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Lockport at North Tonawanda, 4:45 p.m.

Nonleague

Nardin at Frontier, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Late Monday

ECIC IV

Depew 25-25-16-25, Lackawanna 12-15-25-18

D: Alyssa Nichy 10 aces

Tuesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/L. 25-25-25, Mt. St. Mary 6-21-21

SM: Bridget Vogl 12 digs; Kelly Cleversley 12 kills

ECIC III

Springville 25-25-25, Cheektowaga 15-16-23

S (3-3, 3-3): Meadow Wittman 17 assists, 2 kills; Devyn Rowe 17 digs, 6 kills

Buffalo Public Schools

Buff. Arts 25-22-25-22, McKinley 16-25-18-25

M (4-3): Mirelys Negron 4 aces; Yaidelice Rosado 2 aces

Lafayette 25-25-25, Riverside 21-8-9

CCAA Central

Hutch-Tech 25-25-25, da Vinci 5-6-1

HT (8-0, 7-0): Nisa Raqib 13 kills, Chloe Boka 16 aces

CCAA East

Ellicottville at Allegany-Limestone, 6:30 p.m.

Cattaraugus/LV 25-25-25, Olean 18-19-20

CLV (8-1, 5-1): Mackenzie Ryan 9 kills; Menleigh Ellis 4 aces, 6 kills

O (4-6, 2-4): Emily Puller 11 kills; Destiny Custer 9 digs

Portville 25-25-25, Randolph 15-12-10

P: Brooke Decker 11 kills, 3 aces; Sydney Colligan 11 kills, 4 aces

CCAA North

Cassadaga Valley 25-25-25, Dunkirk 15-8-6

CV (9-1, 7-0): Savanna Nickerson 15 assists, 4 aces; Maranda Perez 9 kills, 6 digs, 1 block; Jenna Caskey 11 aces, 7 kills, 5 digs

N. Collins 25-25-25, Silver Creek 9-16-18

NC (6-3, 5-2): McKenna Williams 16 assists; Isabelle Wroblewski 8 kills, 7 aces; Irene Mancuso 6 kills

Nonleague

East Aurora 25-25-25, W. Sen. West 12-8-12

EA (6-0): Maddie McLaughlin 12 kills, 2 blocks; Olivia Covington 8 kills, 5 aces, 1 block

Medina 25-25-25, Tapestry 22-22-19

M (5-3): Divere Brown 5 aces, 6 assists; Breanna Islam 4 kills

Orchard Park 25-25-19-25-25, Wmsv. South 17-27-25-15-13

OP (9-3): Ashley Dogal 12 kills, 0 errors; Sadie Joba 23 kills

Sacred Heart 25-23-25-25, Lockport 11-25-12-22

SH (6-2): Siobhan Ryan 10 kills

Wilson 25-25-15-25, Niagara Falls 14-22-25-10

W (4-3): Brooke Wisor 15 digs; Sarah Nugent 6 aces, 3 blocks, 2 kills

Alden 25-25-25, Iroquois 13-14-17

A: Shelby Kersten 9 kills, 7 blocks, 5 aces

Today’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary at Cardinal O’Hara, 6 p.m.

Nichols at Mount Mercy, 6 p.m.

Sacred Heart at Niagara Catholic, 6 p.m.

ECIC I

Jamestown at West Seneca West, 5 p.m.

CCAA Central

Falconer at Chautauqua Lake, 6:30 p.m.

Panama at Southwestern, 6:30 p.m.

CCAA North

Forestville at Fredonia, 6:30 p.m.

Nonleague

Sweet Home at Nia.-Wheatfield, 4:30 p.m.

Akron at JFK, 5:30 p.m.

Cleveland Hill at Maryvale, 5:30 p.m.

Tapestry at Buffalo Arts, 6 p.m.

Roy-Hart at Cheektowaga, 6 p.m.

Williamsville East at Clarence, 6 p.m.

Hamburg at Frontier, 6 p.m.

Pioneer at Olmsted, 6 p.m.

V-Mercy at St. Mary’s/Lanc., 6 p.m.

City Honors at Starpoint, 6 p.m.

Lake Shore at West Seneca East, 6 p.m.

North Tonawanda at Wmsv. North, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 25-26-25, W. Sen. West 19-24-18

C (9-3, 4-1): Alex Croff 10 kills; Shawn Trznadel 7 kills, 15 assists

Frontier 25-25-28, Lancaster 16-20-26

F: Brandon Dunz 21 kills

Wmsv. North 25-17-25-26, Orchard Park 17-25-16-24

ECIC II

Sweet Home 25-25-25, Amherst 19-9-18

SH (7-2, 6-1): DJ Genau 11 assists, 1 ace; Jack Hiwiller 5 aces

Wmsv. South 25-25-22-25, W. Seneca East 13-15-25-21

WS: Dan Proch 10 kills, 3 aces

ECIC III

Eden 25-25-25, Iroquois 9-11-11

Lake Shore 25-25-17-25, Starpoint 22-17-25-19

LS: Cole Wishman 7 kills, Zach Evans 36 assists

Maryvale 20-25-25-25, Cheektowaga 25-12-21-18

M (8-1, 6-1): Nate Zawadzki 42 assists, 2 digs; Jordan Nosal 22 kills, 6 blocks, 2 aces

Nonleague

Wmsv. East 25-25-25, East Aurora 9-17-20

WE (6-2): Drew Elliott 13 kills

Today’s games

ECIC II

West Seneca East at Hamburg, 6:30 p.m.

Nonleague

Cardinal O’Hara at Kenmore West, 5 p.m.

Kenmore East at Hutch-Tech, 6 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Akron 7, Wilson 1

A (9-0, 7-0): Abby Stone 5g-a

Roy-Hart 3, Kenmore 0

RH: Samantha Choate 2g; Jamie Bower sho, 4 saves

Nonleague

Barker 5, Sacred Heart 2

B (9-1): Rachel Hurtgam, Ciara Gregoire 2g-a each

Today’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Buffalo Seminary, 4:15 p.m.

ECIC

Williamsville North at Clarence, 4:45 p.m.

Sweet Home at Eden, 5 p.m.

Starpoint at Hamburg, 5 p.m.

Orchard Park at Iroquois, 5 p.m.

W. Seneca East at West Seneca West, 5 p.m.

Williamsville South at Amherst, 5:30 p.m.

East Aurora vs. Wmsv. East, 5:30 p.m.

Boys cross country

Buffalo Public Schools

at Delaware Park Rose Garden

Race No. 1

City Honors 15, McKinley 48

City Honors 15, Riverside 50

City Honors 15, South Park 50

McKinley 15, Riverside 50

McKinley 15, South Park 50

Riverside 25, South Park 30

Patrick Sabato (CH) 15:30

Race No. 2

Lafayette 28, Hutch-Tech 29

Lafayette 15, Buffalo Arts 48

Lafayette 15, Burgard 48

Hutch-Tech 15, Buffalo Arts 50

Hutch-Tech 15, Burgard 50

Buffalo Arts 24, Burgard 35

Montaka Shad (HT) 14:20

Race No. 3

I-Prep/Grover 24, Olmsted 32

I-Prep/Grover 23, Bennett 32

I-Prep/Grover 23, MST Seneca 32

Olmsted 22, Bennett 34

Olmsted 25, MST Seneca 32

Bennett 27, MST Seneca 28

Ali Sadik (IP) 14:06

Race No. 4

Middle Early College 19, Emerson 38

Middle Early College 19, East 36

Middle Early College 23, da Vinci 35

Emerson 27, East 28

Emerson 23, da Vinci 32

East 25, da Vinci 30

Anthony Smith (MEC) 18:04

ECIC I

Frontier 17, West Seneca West 43

Josh Teron (F) 17:02.1

ECIC II

Hamburg 27, Sweet Home 28

Ray Sambrotto (SH) 18:38

Wmsv. South 22, Wmsv. East 36

David Bergamasco (WS) 22:37

ECIC III

East Aurora 15, Lake Shore 48

Alex Hillyard (EA) 17:51

Pioneer 20, West Seneca East 42

Josh Glaub (WSE) 18:12

Niagara-Orleans

Akron 26, Roy-Hart 31

Ozzy Moore (RH) 18:39

Barker 27, Wilson 31

Will Schwarzmueller (W) 17:49

Newfane 23, Medina 36

Newfane 15, Albion 50

Medina 20, Albion 32

Samuel Auernhamer (N) 17:12

CCAA

Fredonia 29, Gowanda 45, Southwestern 64, Olean 95

Diego Ray (F) 15:50

Girls cross country

Monsignor Martin

Nardin 22, St. Mary’s/Lanc. 37

Nardin 15, Gow 50

St. Mary’s/Lanc. 15, Gow 50

Libby Benzer (SML) 21:47

Nichols 17, Mount Mercy 43

Nichols 27, Sacred Heart 29

Claire Foley (N) 22:41

ECIC I

West Seneca West 17, Frontier 45

Emma Luckman (WSW) 20:41.7

ECIC II

Hamburg 21, Sweet Home 34

Raechel Zielinski (H) 21:29

Wmsv. South 15, Wmsv. East 50

Amberlee Robertson (WS) 22:01

ECIC III

East Aurora 15, Lake Shore 50

Molly McLaughlin (EA) 21:30

Pioneer 24, West Seneca East 31

Cate Caltagirone (P) 23:01

Niagara-Orleans

Akron 27, Roy-Hart 32

Margo Henley (A) 21:32

Newfane 23, Albion 32

Newfane 17, Medina 44

Albion 17, Medina 42

Kim Goerss (N) 20:38

Wilson 25, Barker 31

Gabrielle Baker (B) 22:25

CCAA

Fredonia 21, Southwestern 55, Gowanda 59, Olean inc.

Emily Brown (F) 19:10

Boys golf

Monsignor Martin

St. Joe’s 199, St. Francis 203

M: Shane Broad (SJ) 36 at Sheridan

ECIC Large North

Williamsville North 248, Clarence 263

M: Jacob Belote (WN) 36 at Glen Oak

ECIC Small North

Alden 289, Tonawanda 306

M: Anthony Angelo (T), Gavin Kirkwood (T), Colton Simonds (T) 41 at Beaver Island

Starpoint 298, Depew 303

M: Colin Zlotek (D) 45 at Lancaster CC

ECIC Large South

Orchard Park 241, Hamburg 298

M: Charlie Fischer (OP) 36 at Orchard Park CC

Lancaster 274, West Seneca 303

M: Jakob Jerebko (L) 41 at Fox Valley

ECIC Small South

East Aurora/Holland 248, Iroquois 266

M: Andrew LaCongo (EAH) 36 at Elma Meadows

Pioneer 272, Lake Shore/Eden 342

M: Sam Hyman (P) 38 at Gowanda CC

Niagara Frontier

Kenmore East 277, Grand Island 278

M: Jason Lupp (GI) 40 at River Oaks

Niagara-Orleans

Roy-Hart 256, Newfane 285

M: Murphy Lang (RH) 38 at Shelridge

Wilson 232, Barker 269

M: Nate Fox (W) 36 at Niagara Orleans

Girls golf

Monsignor Martin

Sacred Heart 269, Mount St. Mary 332

M: Emily Kase (SH) 39 at Glen Oak

ECIC

Clarence 179, Depew 264

at Brookfield CC

Girls gymnastics

ECIC I

Frontier 158.65, Williamsville North 157.40, Clarence 154.40

Girls swimming

Monsignor Martin

Sacred Heart 78, Buffalo Seminary 16

ECIC I

Clarence 110, Hamburg 75

Orchard Park 131, Williamsville East 49

Williamsville North 111, Jamestown 74

ECIC II

Iroquois 55, Amherst 39

ECIC IV

East Aurora 44, Holland 18

Springville 70, Cleveland Hill 32

Niagara Frontier

Lew-Port 57, Niagara-Wheatfield 43

Niagara Falls 56, Kenmore East 42

Nonleague

Buffalo Public Schools 133, Maryvale 43

Girls tennis

ECIC I

Orchard Park 4, Williamsville North 1

ECIC II

Amherst 5, Sweet Home 0

ECIC III

Iroquois 3, Maryvale 2

Starpoint 3, Lake Shore 2

Niagara Frontier

Lockport 5, Kenmore West 0

Nonleague

Hamburg 5, East Aurora 0

There are no comments - be the first to comment