Share this article

print logo

Area bowling (Sept. 20)

Area bowling

ABBOTT: Tripi/Stoldt Memorial — Robby Snyder 258-677, John Pasco 677, Fritz Simmeth 250. Monday Night Trios — John Stobnicki 279-253-757, Edward Tojek 300-268-746, Rick Angle 708, Jim Winsor 280-276-706, Andy Rettig 300-705. Cagney’s C2 — Chris Gable 279-736, Brandon Williams 257-685, Bill Jablonski 266-681, Bill Gerlach 277, Mark Bigaj 257.

AIRPORT: BBS Doubles — Melvin Roland 276-679, Warren Wright 279-667, Andre Sanders 253-679, Carmen Evans 232, Sarita Henderson 225.

BRAD ANGELO: United Church — Tim Caraco 267-707, Chris Landry 267-676, Kyle Kraus 674, Lee Wright 670.

BROADWAY: CPD — Lindsey Styborski 245-234-673, James Hoerner 269, Jim Diehl 261. Monday Night Out — Jay Paolella 259-699, Randy Klinger 269-690, Danny Tronolone 689, Steve Wood 689, Jim Pfeiffer 300-682.

CLARENCE: Cornerstone Grille — Joe Pohlman 254-691, Geoff Harloff 256-685, Aaron Cratsenberg 684, Jim Pursel 256-683, Fred Gravanda 680.

EDEN: Don Greuschow Memorial — Paul Zagorski 255-679, Fran Kuras 255-677, Nicole Bongiovanni 247-651, Jeremy Jimerson 267,, Greg Jacobs 253. Jerry Haag Memorial -- Gerard Kopack 279-714, Derek Szymkowiak 296-683, Andrew Herbert 267-685, John Taber 252.

ISLAND: A-Best Roofing — Bob Kukla 267-759, Ken Herby 255-261-762, Andy Moran 268-739, Jim Robinson 725, Rich Freer 711.

K & L: Frank Galfo Memorial — Alex Dailey 268-715, Mike D’Amico 266-696, Oscar Waterman 268, Jack Frost 259, Paul Evans 255.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — John Palamara 256-722, Tom Wesley 258-708, Jim Purpura 690, Joe Montante Jr. 688, Chris Baum 676, Josh Moore 300.

MANOR II: Wilber Wright Memorial — Jeff Dio 290-731, John Grembowicz 265-683, Josh Nowak 279, Adam Kausch 258, Andy Heim 256. Bell/Arc — John Yambor 265-717, John Leible 268, Jon Nowak 268, John Vallone 268. North Presbyterian — Charles Jaenecke 691, Mike Yates 679. Saturday Juniors Morning — Alex Weinreich 224-616, Nick Coleman 229, Connor Merrifield 215, Chris Bailey 181, Samantha Michlin 175. Saturday Juniors Noon — Jarod Powers 245-622, Jess Sass 205, Tyler Conhiser 201, Mike Falzone 201, Jason Bosley 204, Zach Hance 222.

SPARE TIME: Best Approach Classic — Mark Pietrzak 254-729, John Pieri 278-728, Tom Suarez 250-706, Tom Madill 278-685, Pat Enright 676.

SPRINGVILLE: Freedom Tire Men’s — Tood Benkelman 717. Davies Hillside Farms — Kevin Farner 258-760, Joe Wagner 266-677, Lance Nagel 255-676, Nick Hunt 258, Kyle Abdo 258.

STRIKERS: Schuab Equipment — Jim Fitzgerald 257, Matt Williams 255. Monday Night Trio — Ron Flatley Sr. 257-734, Ryan Flatley 279-703, John Buchholt 297-692.

THE EDGE: Carl Reczek Memorial — Kirk Melancon 279-738.

TRANSIT: Monday Doubles — Brian Cline 268-300-254-822, Henry Poole 256-269-253-778, Brian Mullen 279-264-751, Terry Selk 727, Paul Mamon 300-719, Matt Zasowski 279-719, Jessica Mamon 243-247-691, Marion Singleton 245-229-691. Buffalo Insurance Men — Christian Williams 674, Dennis Steinhauser 253.

There are no comments - be the first to comment