Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 14)

Football

Today’s games

Class AA

Hutch-Tech at Frontier, 7 p.m.

Friday’s games

Class AA

Bennett at Lockport, 4 p.m.

Clarence at Jamestown, 7 p.m.

Orchard Park at Lancaster, 7:30 p.m.

Class A North

Starpoint at North Tonawanda, 7 p.m.

Kenmore West at Sweet Home, 7 p.m.

Williamsville East at Williamsville South, 7:15 p.m.

Class A South

Lake Shore at Hamburg, 7 p.m.

West Seneca West at Iroquois, 7 p.m.

West Seneca East at McKinley, 7 p.m.

Class B-1

Burgard/MST at Lew-Port, 7 p.m.

Cheektowaga at Pioneer, 7 p.m.

Class B-2

Albion at Fredonia/WB, 7 p.m.

Depew at Springville, 7 p.m.

Class B-3

Tonawanda at Barker, 7 p.m.

Newfane at Medina, 7:30 p.m.

Class C North

Wilson at Akron, 7 p.m.

Class C South

Silver Creek/Forestville at Gowanda/Pine Valley, 7 p.m.

Allegany-Limestone at Southwestern, 7 p.m.

Class D

Salamanca at Cattaraugus/Little Valley, 7 p.m.

Portville at Chautauqua Lake, 7 p.m.

Frank/Ell/West Valley at Maple Grove, 7 p.m.

Clymer/Sherman/Panama at Randolph/Frewsburg, 7 p.m.

Nonleague

Kenmore East at Amherst, 7 p.m.

Niagara-Wheatfield at Grand Island, 7 p.m.

Maryvale at Olean, 7 p.m.

V-Aquinas at St. Joe’s, 7 p.m.

East Aurora/Holland at Dunkirk, 7:30 p.m.

Boys soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Park at Bishop Timon-St. Jude, ccd.

ECIC IV

Lackawanna 3, Tonawanda 0

L (5-0, 4-0): Abdulhamid Albaneh 2g, Ibrahim Albakri sho

Niagara-Orleans

Roy-Hart 3, Medina 0

R-H: Noah Kindron g-a, Kodey Hayes sho

Wilson 2, Albion 1 (OT)

W: Matthew Couturier gwg, Marcus Schwarzmueller g

DYouville Cup

Middle Early College at da Vinci, 5 p.m.

Hutch-Tech 1, Riverside 0

HT (2-2, 1-2): Ndagano Gloire gwg, Soe Soe Aye sho

Lafayette 1, I-Prep/Grover 0

L: In Seit gwg; Tha Win sho, 7 saves

McKinley 8, MST Seneca 0

M (3-1-1, 3-0): Zak Shiabi, Issak Savtow 4g each

South Park at Olmsted, 5 p.m.

CCAA East

Franklinville 2, Ellicottville 0

F: Anthony Gadomski 2g

Portville 3, Randolph 0

P: Sheldon Carlson 2g

Allegany-Limestone 3, Salamanca 0

CCAA Central

Silver Creek at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

North Collins 1, Pine Valley 0

NC: David Gullo gwg, Anthony Novoa sho

Frewsburg at Westfield/Brocton, 4:30 p.m.

CCAA West

Olean 4, Falconer 2

Southwestern 2, Maple Grove 1

Fredonia at Dunkirk, 7 p.m.

Nonleague

Oracle Charter 4, CSAT 1

St. Joe’s 4, Grand Island 0

SJ (5-1): Oliver Wright 3g, Hunter Parucki 2a, Chris Collins sho

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at St. Mary’s/L., 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Frontier, 5 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 5 p.m.

Wmsv. North at Jamestown, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Starpoint, 5 p.m.

Hamburg at Sweet Home, 7 p.m.

Amherst at Williamsville South, 7 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Springville, 4:45 p.m.

East Aurora at Maryvale, 5 p.m.

Iroquois at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Depew, 4:30 p.m.

Alden at Holland, 6:30 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Deaf at Chesterton Acad., 3:30 p.m.

Bishop Timon-St. Jude at Akron, 4:45 p.m.

City Honors at West Seneca East, 5 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

ECIC I

Clarence 2, Orchard Park 0

C: Emma Faso g; Cassie Bykowicz g; Grace Fabian sho, 4 saves

Frontier 3, West Seneca West 0

F (4-2, 3-1): Alyssa Lorka gwg, Arianna Tschip sho

Lancaster 10, Jamestown 0

L: Brianna Grazen 2g-a, Caitlin VonVreckin g-2a, Alison Jurkowski 2g

ECIC II

Williamsville East 5, Williamsville South 1

WE (4-0, 4-0): Tess Ford 2g-a, Emma Scalione 2g

Hamburg 3, West Seneca East 2

H (4-0, 2-0): Eve Bierl 2g, gwg

Iroquois 7, Maryvale 2

I (4-1, 3-1): Grace Kulniszewski 3g-2a, Riley Riedel 2g-a, Grace Donovan g-a

ECIC III

Lake Shore 4, Cheektowaga 1

LS: Sara Mruk 2g; Olivia Pericak 2a

Pioneer 4, Springville 0

P (7-0, 5-0): Ashley Bliss g-3a, Meghan Root 2g-a

ECIC IV

Eden 1, Depew 0

E (2-3, 2-2): Alli Jacobs g, Alexa Kuppel sho

Tonawanda 11, Lackawanna 0

T: Baylin Tighe 3g; Hope Balling, Taylor Hollock 2g each

Alden 4, Holland 1

Nonleague

Mount Mercy 4, Olmsted 1

MM: Alesia Hamm 2g-2a, Abby Hillery 2g

East Aurora 1, Amherst 0

EA (5-1-1): Anna Cashmore gwg

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Buff. Seminary, 4:30 p.m.

Niagara Catholic at O’Hara, 4:30 p.m.

Chrstn. Cent, at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Grand Island, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 4:30 p.m.

Akron at Newfane, 4:45 p.m.

Medina at Albion, 6:30 p.m.

CCAA East

Ellicottville at Cattaraugus/LV, 4:30 p.m.

Randolph at Franklinville, 4:30 p.m.

Salamanca at Portville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Silver Creek at Pine Valley, 4:30 p.m.

Frewsburg at Westfield, 4:30 p.m.

CCAA West

Southwestern at Maple Grove, 4:30 p.m.

Olean at Falconer, 4:30 p.m.

Fredonia at Dunkirk, 7 p.m.

Radcliffe Cup

Emerson at Buffalo Arts, 5 p.m.

McKinley at Hutch-Tech, 5 p.m.

South Park at I-Prep/Grover, ccd.

Middle Early College at Lafayette, ccd.

Nonleague

Nardin at Williamsville North, 4:15 p.m.

Cass. Valley at North Collins, 4:30 p.m.

Roy-Hart at Sweet Home, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Mount Mercy, 6 p.m.

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Nichols 13-18-17

SM (2-0, 2-0): Caroline Zanghi 7 kills, 3 blocks

Sacred Heart 25-25-25, Nardin 13-12-12

ECIC I

Orchard Park 25-25-25, West Seneca West 10-18-16

OP (4-1, 3-1): Molly Bleech 4 kills, 1 ace

Clarence 25-25-25, Williamsville North 20-17-22

C (4-1, 3-0): Jaide Cummings 8 kills, 2 blocks, 14 digs

Lancaster 25-25-25, Jamestown 11-5-9

L: Meghan Vona 5 kills, 4 aces; Sami Moll 7 assists, 2 kills

ECIC III

East Aurora 25-25-22-25, Iroquois 19-14-25-14

EA: Olivia Alessi 10 kills, 6 aces; Maddie McLaughlin 11 kills, 4 blocks

Maryvale 25-25-25, Lake Shore 18-10-20

M (3-0, 3-0): Morgan Michalski 11 assists, 4 aces; Keke Ubaydah 5 digs, 4 aces

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 5 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West 26-25-22-23-25, Kenmore East 24-19-25-25-21

KW: Abby Borkowski 20 kills, 5 aces, 16 digs; Sarah Denman 10 kills

KE: Serena Sordetto 24 kills; Jordan McKenna 23 kills, 5 aces

Grand Island 25-25-25, Lew-Port 12-10-22

GI (2-3, 2-0): Marissa Hovey 5 digs, Jenna Tavano 4 kills

CCAA East

Salamanca at All.-Limestone, 6:30 p.m.

CCAA Central

Panama 25-25-25, Clymer 22-18-14

P: Madalyn Bowen 16 kills, 3 digs; Quinn Payne 29 assts, 4 aces, 4 digs

Chautauqua Lake at Sherman, 6:30 p.m.

Maple Grove at Southwestern, 6:30 p.m.

Nonleague

New Life Christian at CSAT, 5 p.m.

Alden 25-25-25, Depew 20-16-14

Amherst at Cheektowaga, 5:30 p.m.

Hutch-Tech 25-25-25, Lackawanna 14-9-11

HT (3-0): Eh Dah Way 12 digs, Nisa Raqib 10 kills

Pioneer 25-26-25, Buffalo Arts 19-24-6

P (1-3): Emma Conroy 9 aces

Today’s games

ECIC II

Williamsville South at Lake Shore, 6 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 6 p.m.

ECIC III

Springville at Iroquois, 5:30 p.m.

Niagara Frontier

CSAT at Lew-Port, 5 p.m.

Roy-Hart at Akron, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 6 p.m.

Medina at Wilson, 6 p.m.

Buffalo Public Schools

Lafayette at Hutch-Tech, 5 p.m.

MST Seneca at I-Prep/Grover, 5 p.m.

Emerson at Buffalo Arts, 6:30 p.m.

da Vinci at East, 6:30 p.m.

Olmsted at McKinley, 6:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Ellicottville, 6:30 p.m.

Portville at Olean, 6:30 p.m.

CCAA North

North Collins at Fredonia, 6 p.m.

Silver Creek at Cassadaga Valley, 6:30 p.m.

Brocton at Dunkirk, 6:30 p.m.

Gowanda at Forestville, 6:30 p.m.

Nonleague

City Honors at N. Tonawanda, 4:30 p.m.

Falconer at Cattaraugus/LV, 6 p.m.

Niagara Catholic at Tapestry, 6 p.m.

Lancaster at Hamburg, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 26-19-25-22-15, Niagara Falls 24-25-23-25-7

NW (2-2, 2-1): Billy Scullion 18 kills

Nonleague

Lockport 25-25-25, Orchard Park 6-8-13

L (4-0): Zach Schneider 12 kills, 12 digs; Sean Denniston 12 digs

Canisius 27-25-25, North Tonawanda 25-11-15

C (5-2): Troy Gooch 16 kills, 2 aces; Matt Donnelly 12 kills

NT (2-1): Trevor Book 7 kills, 3 blocks; Alec Roy 5 kills, 4 digs

Cheektowaga at St. Francis, 6:30 p.m.

St. Joe’s 25-27-26-25-15, Williamsville East 18-29-28-23-13

SJ: Connor Wolbert 18 kills, 5 blocks; Keith Norward 13 kills

East Aurora 3, Holland 0

Hutch-Tech at Kenmore East, 5 p.m.

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 6 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 6 p.m.

Clarence at Williamsville North, 6 p.m.

ECIC II

Hamburg at West Seneca East, 6 p.m.

Amherst at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

Eden at Cheektowaga, 6 p.m.

Nonleague

Holland at Cardinal O’Hara, 5 p.m.

Hutch-Tech at St. Mary’s/Lanc., 6:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC

Williamsville East 4, West Seneca East 1

WE (2-1): Holly Schmelzer g-a

Williamsville North , Williamsville South

Orchard Park 3, East Aurora 0

OP (4-2): Karly Gregory, Sara Puskar, Sammy Detwiler g each

Lancaster 2, Eden 1

L (3-1): Isabelle Licata gwg

Iroquois 8, Hamburg 0

I (4-0): Sam Gaglio 3g, Lexi Bonafede 2g, Abby Greier sho

Clarence 3, Pioneer 1

C (2-1-1): Maggie Kelkenberg 2g, Alexa Tuzzo g

Sweet Home 6, West Seneca West 0

SH: Riley Kromer 3g; Brielle Brodnicki 2g; Priscilla Gil sho, 3 saves

Nonleague

Medina 3, Sacred Heart 3

Today’s games

Niagara-Orleans

Wilson at Kenmore, 4:45 p.m.

Akron at Newfane, 4:45 p.m.

Cross country

Today’s games

Buffalo Public Schools

Superintendent’s Run

at Delaware Park Rose Garden, 5 p.m.

Girls tennis

ECIC I

Clarence 5, Frontier 0

ECIC II

Iroquois 4, West Seneca East 1

ECIC IV

East Aurora 3, Alden 2

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 5, Lockport 0

Nonleague

McDowell (Pa.) 4, Nichols 1

Iroquois 4, West Seneca East 1

Boys golf

Monsignor Martin

Canisius 204, Nichols 211

M: Gabe Schulefand (N) 38 at CC of Buffalo

St. Francis 48, Gow 206

St. Francis 148, Cardinal O’Hara 198

M: Jack Haxton (SF) 37, Mike Donner (SF) 37, Mike Tomczak (SF) 37, Noah Unger (SF) 37 at Brighton

Timon-St. Jude 176, St. Mary’s/Lanc. 194

M: Ryan Sheehan (T) 40 at Lancaster CC

ECIC Large North

Sweet Home 253, Will. South 291

M: Tyler Edholm (SH) 37 at Brighton

Williamsville East 270, Clarence 275

M: Jacob Nostrant (WE) 39 at Brookfield

ECIC Large South

Frontier 264, Hamburg 289

M: Joe Tempski (F) 38 at Brierwood

ECIC Small South

Iroquois 275, Pioneer 301

M: Tyler Birdd (I) 41 at Elma Meadows

East Aurora/Holland 260, Springville 335

M: Jake Roach (EAH) 37, Matt Jeffe (EAH) 37 at East Aurora CC

Niagara Frontier

CSAT 343, Niagara Falls inc.

M: Anthony Castiglia (CSAT) 52 at Hyde Park

Kenmore East 274, Kenmore West 296

M: Cole Phillips (KW) 38, Sean Barrett (KE) 38 at Sheridan

Niagara-Orleans

Medina 205, Akron 249

M: Ian Wagner (M) 34 at Dande Farms

Girls golf

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 258, Mount Mercy 289

M: Shelby Kmidowski (BS) 43 at Delaware

There are no comments - be the first to comment