Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 12)

Boys soccer

Monday’s games

ECIC I

Clarence 5, Orchard Park 0

C: Ross Showalter 3g, Quinn Neelon g-a

Frontier 2, West Seneca West 0

F: Alex Hiam, Parker Colling g each

ECIC II

Starpoint 3, Sweet Home 0

S: Matt Warner 3g

Hamburg 2, Williamsville South 0

H: Will McGowan, Gabe Mastrangelo g each

ECIC III

Cheektowaga 2, Lake Shore 1 (OT)

C (3-2-1, 2-1-1): Sulton Ahmed g, Erik Muscareil gwg

Iroquois 1, Maryvale 0

I: Cole Augustine gwg; Andrew Hetzendorfer sho, 4 saves

Pioneer 4, Springville 0

P: Kyle Burley 3g

ECIC IV

Lackawanna 7, Depew 0

L (4-0, 3-0): Abdulhamid Albaneh 4g, Jabreel Almontaser 2g

Eden 5, Alden 2

E (2-4, 2-2): Geio Schifano 2g-2a

Tonawanda 2, Holland 0

T (3-2-1, 2-1): Aaron Holler, Nick Gardner g each; Devon Carey sho, 8 saves

Niagara-Orleans

Wilson 2, Akron 2

W: Riley Trzenski 2g

A: Taylor Carmer, Kyle Lon g each

Newfane 9, Medina 1

N (5-3): Trevor Moreland 3g-3a, Jarrett Gilson 2g-2a

Roy-Hart 2, Albion 1

RH: Jamesan Johnson g-a, Noah Kindron gwg

D’Youville Cup

Olmsted 2, Middle Early College 0

McKinley 5, Riverside 4

M (3-1-1, 2-0): Dhan Biswa 3g-2a, Ko Toe 11 saves

CCAA East

Allegany-Limestone 2, Portville 0

AL: Bryant Talbot, Dylan Talbot g each

Ellicottville 6, Salamanca 2

E: Noah Stuve 3g

Randolph 2, Franklinville 0

R: Brett Boyer, Marcus Evans g each

CCAA Central

Pine Valley 2, Chautauqua Lake 0

PV: Dakota Loop, Rickard Johnson g each

Westfield/Brocton 4, S. Creek/Forestville 2

WB: Jason Almeter 2g-a, Josh Heim g-a

Frewsburg 2, North Collins 1

F: Garrett Swanson g-a, Tom Rhodes g

CCAA West

Southwestern 1, Fredonia 0

Maple Grove 4, Falconer 0

MG: Jack Novotny 2g, Tristan Spillane 2a

Olean 1, Dunkirk 0

O: Zack Linderman g

Nonleague

Christian Central 8, W. Seneca Christian 0

CC: Perry Martey 3g, Josh Tyson 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Nia. Catholic at Cardinal O’Hara, 4:30 p.m.

St. Mary’s/L. at Christian Cent., 4:30 p.m.

Timon-St. Jude at Nichols, 4:30 p.m.

Canisius at St. Francis, 7 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville East, 5 p.m.

Niagara Frontier

Lockport vs. CSAT

at Shoshone Park, 4:45 p.m.

Nia.-Wheatfield at Grand Island, 7 p.m.

North Tonawanda at Kenmore East, 7 p.m.

Kenmore West at Lew-Port, 7 p.m.

CCAA East

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

Nonleague

Springville at Eden, 4:30 p.m.

Girls soccer

Monday’s games

ECIC I

Orchard Park 2, West Seneca West 0

OP (3-2-2, 2-1-2): Julia Shurr a, Alyssa Lutz sho

ECIC II

Williamsville East 4, Amherst 0

WE (3-0, 3-0): Bella Buscgalia 2g, Sarah Panepanto sho

ECIC III

Pioneer 2, East Aurora 0

P (6-0, 4-0): Meghan Root 2g (100th goal), Erin Byers 2a, Jasmine Sims sho

ECIC IV

Alden 3, Depew 0

A (4-1, 3-1): Alexis Grassl sho, Sara O’Connor g

Holland 5, JFK 0

H: Kaitlyn Bulega 2g-a, Cassidy Slocum 2a

Niagara-Orleans

Medina 6, Roy-Hart 0

M: Destiny Satkowski 5g, Kayla Bloom sho

Wilson 4, Albion 0

W (3-1-1, 2-1): Skylar Munnikhuysen 2g

Barker at Akron, ccd.

Radcliffe Cup

Middle Early College 1, Emerson 0

MEC (1-0): Kade Hudges sho, Amari Burch g

Olmsted vs. City Honors, ccd.

I-Prep/Grover vs. Lafayette, ccd.

Riverside vs. South Park, ccd.

Nonleague

North Collins 3, Cattaraugus/LV 1

NC (2-0-1): Emma Kron 2g, Brianna Krawczyk g

Maple Grove 4, Jamestown 0

MG: Adrianna Carlson, Clare Crossley 2g each

Randolph 1, Westfield 1

Nichols 2, Frontier 1

N (3-3): Marin Geiger gwg

Hamburg 3, Mount Mercy 0

H (3-0): Abby Kane g-2a, Eve Bierl g-a, Julia Baldonado gwg

Lancaster 4, Williamsville South 2

L (1-2-1): Caitlin VonVreckin g-3a, Raelyn Stranc g-a

West Seneca East 2, Springville 1

WSE (2-3): Samantha Smith gwg

North Tonawanda 5, City Honors 0

NT: Bella Finley, Macey Gioeli 2g each

Today’s games

Monsignor Martin

Card. O’Hara at Buff. Seminary, 4:30 p.m.

Park at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

Nardin vs. Sacred Heart

at D’Youville, 4:30 p.m.

Mt. St. Mary at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Sweet Home, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Lackawanna, 4:45 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Kenmore West, 4:45 p.m.

CSAT at Lockport, 4:45 p.m.

Grand Island at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Kenmore East at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane vs. Medina

at Lyndonville High School, 4:30 p.m.

CCAA East

All.-Limestone at Randolph, 4:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Salamanca, 4:30 p.m.

Franklinville at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Frewsburg, 4:30 p.m.

North Collins at Silver Creek, 5 p.m.

CCAA West

Falconer at Maple Grove, 4:30 p.m.

Dunkirk at Olean, 4:30 p.m.

Fredonia at Southwestern, 5 p.m.

Radcliffe Cup

City Honors vs. Olmsted

at Riverside, 5:30 p.m.

Nonleague

Chaut. Lake at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Hutch-Tech at Maryvale, 4:30 p.m.

Christian Central at Roy-Hart, 4:30 p.m.

Girls volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 25-25-25, Nichols 17-21-16

MSM (3-0, 1-0): Daniella Gugino 11 kills; Samantha Hare 10 digs

Nardin 25-25-25, Niagara Catholic 8-10-9

N (1-0): Erin Wright 7 kills; Grace McNamara 12 aces

Sacred Heart 25-25-25, Card. O’Hara 13-7-11

SH (2-0, 1-0): Clare Falkowski 6 aces

ECIC I

Clarence 25-25-23-25, Frontier 18-16-25-15

C (3-1, 2-0): Jenna Hugenschmidt 12 kills, 15 digs; Kennedy Oleszak 7 kills, 4 blocks

Lancaster 23-25-30-27, Orchard Park 25-14-28-25

L: Katie Becht 16 digs, Kate Kozak 13 kills, Julia Kurowski 12 kills

W.S. West 25-25-20-27, Jamestown 15-22-25-25

ECIC II

Sweet Home 25-25-25, Starpoint 19-15-20

SH (1-1, 1-1): Christie Ackendorf 13 kills, 2 blocks, 2 aces, 10 digs; Lauren Hubert 22 assists, 7 digs, 4 aces, 3 kills

Wmsv. East 25-25-25, Wmsv. South 11-19-16

WE (3-0, 3-0): Makayla Greenfield 31 assists, 3 aces; Rachel Steffan 17 kills, 6 digs

Hamburg 25-25-25, Amherst 10-16-14

H: Eleanor Clarke 12 kills, Madison Jensen 19 assists

ECIC III

East Aurora 25-25-25, Pioneer 19-13-11

EA (1-0, 1-0): Maddie McLaughlin 9 kills, Olivia Alessi 6 kills, 5 aces

Iroquois 25-29-25, Lake Shore 21-27-23

I (2-0, 2-0): Sarah Wittek 8 kills, Rachel Donner 24 assists

Maryvale 25-25-25, Springville 16-16-17

M (2-0, 2-0): Julia Carter 12 kills, 3 blocks; Christie McGee-Ross 4 kills, 5 blocks

ECIC IV

JFK 18-16-25-25-25, Cleve Hill 25-25-22-13-22

Alden 25-25-25, Lackawanna 10-11-12

A (2-1, 2-1): Shelby Kersten 9 kills, 2 blocks, 2 aces

Eden 25-25-25, Tonawanda 5-6-11

Niagara Frontier

Kenmore East 25-25-25, CSAT 9-7-16

N. Tonawanda 25-25-25, Nia. Falls 14-16-24

NT (1-2, 1-2): Bailey Crampton 14 assists, Chase Steingasser 6 aces

Niagara-Wheatfield 25-26-25-25, Kenmore West 17-24-27-16

NW (4-0, 3-0): Callista Zayatz 10 kills, 4 blocks; Katie Kostiw 7 kills; Mackenzie Franks 40 assists, 19 digs

KW (2-1, 1-1): Abby Borkowski 11 kills, 25 digs; Sydney McIntosh 8 kills, 2 blocks

Nonleague

Depew 25-25-22-25, Holland 16-15-25-9

D: Briana Lelonek 13 aces, Kara Mendola 8 kills

N. Collins 25-18-25-25, Ellicottville 8-25-6-20

NC (2-2): Isabelle Wroblewski 7 kills, 5 assists; Mckenna Williams 3 kills, 14 assists

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at St. Mary’s/Lanc., 6 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Medina, 6 p.m.

Akron at Newfane, 6 p.m.

Albion at Wilson, 6 p.m.

Buffalo Public Schools

Buffalo Arts at Hutch-Tech, 6:30 p.m.

MST Seneca at Middle Early Coll., 6:30 p.m.

da Vinci at South Park, 6:30 p.m.

CCAA East

Cattaraugus/LV at Portville, 6:30 p.m.

All.-Limestone at Randolph, 6:30 p.m.

Olean at Salamanca, 6:30 p.m.

CCAA North

Fredonia at Brocton, 6:30 p.m.

Cassadaga Valley at Gowanda, 6:30 p.m.

Dunkirk at Silver Creek, 6:30 p.m.

Nonleague

Hamburg at Grand Island, 5 p.m.

Mount St. Mary at Lockport, 5 p.m.

City Honors at Niagara Falls, 6 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 6 p.m.

Boys volleyball

Monday’s games

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 25-25-25, Kenmore West 16-17-17

N-W (1-2, 1-1): Billy Scullion 8 kills, 2 blocks; Kyle Otminski 23 assists

Lockport 25-25-25, Kenmore East 2-11-13

L (3-0, 2-0): Jesse Donorovich 11 digs; Zach Schneider 11 kills

North Tonawanda 25-25-25, Niagara Falls 12-21-18

NT (2-0, 2-0): Josh Roy 9 kills, 4 aces; Trevor Book 5 kills

NF (0-2, 0-2): Anthony Dean 14 kills, Zach Brydges 12 digs

Nonleague

West Seneca East 25-21-25-25, St. Francis 22-25-21-19

St. Joe’s 18-26-25-13-15, Grand Island 25-24-21-25-13

SJ (2-0): Keith Norward 18 kills, 5 aces

Clarence 22-25-25-25, Williamsville South 25-15-19-19

C: Teddy Payne 39 assists; Alex Croff, Devin Dzierba 16 kills

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Clarence, 6 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 6 p.m.

Frontier at Williamsville North, 6 p.m.

ECIC II

Lake Shore at Iroquois, 6 p.m.

Williamsville East at Sweet Home, 6 p.m.

ECIC III

Eden at Starpoint, 6 p.m.

Nonleague

V-Lyndonville at Card. O’Hara, 6:30 p.m.

Amherst at Hamburg, 6:30 p.m.

Field hockey

Monday’s games

ECIC

Iroquois 2, Clarence 1 (SO)

I (3-0): Holly Stiller gwg in sho

Eden 3, Hamburg 0

E: Sabrina Battleson 3g, Adriana Harman sho

East Aurora at Holland, 5 p.m.

Orchard Park 3, West Seneca West 0

OP (3-1): Grace Potenza, Karly Gregory, Morgan Baxendale g each

Pioneer 3, West Seneca East 1

P (2-2): Julia Brzezicki g-a

Amherst 4, Lancaster 2

A (3-1): Olivia Cinquino 2g, Casey Adimey 2a

Williamsville South 4, Starpoint 1

WS (2-1): Marnie Reidell 2g; Mary Zells 2a

Williamsville North 3, Sweet Home 1

Today’s games

ECIC

Starpoint at Amherst, 5:30 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Barker, 4:45 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Kenmore at Akron, 5 p.m.

Girls tennis

Monday’s games

ECIC I

Williamsville North 3, Clarence 2

ECIC II

Williamsville East 5, Amherst 0

Williamsville South 3, Hamburg 2

ECIC III

Iroquois 4, Starpoint 1

ECIC IV

East Aurora 5, Springville 0

Niagara-Frontier

Lockport 4, North Tonawanda 1

Niagara-Wheatfield 5, Kenmore West 0

CCAA West

Maple Grove 4, Chautauqua Lake 1

Salamanca 4, Dunkirk 1

Nonleague

Villa Maria Academy (Pa.) 4, Nichols 1

Boys golf

Monday’s games

ECIC North Large

Sweet Home 257, Clarence 264

M: Tyler Edholm (SH) 37 at Brighton

ECIC North Small

Maryvale 287, Tonawanda 306

M: Anthony Angelo (T) 42 at Beaver Island

Starpoint 278, Amherst 290

M: Dillon Zdrojewski (S) 41, Andrew Willett (S) 41 at Park CC.

ECIC South Small

Iroquois 254, Springville 290

M: Fred Waterman (I) 40 at Elma Meadows

Niagara Frontier

North Tonawanda 272, Kenmore East 287

M: Jackson Hummel (NT) 42, Ben Zenosky (KE) 42, Paul Cartone (KE) 42 at Brighton

Niagara-Orleans

Akron 235, Newfane 284

M: Brennan Murdy (A) 44, Stephen Wagner (A) 44 at Dande Farms

Roy-Hart 253, Barker 275

M: Murphy Lang (RH) 43, Jake Harris (B) 43 at Niagara Orleans

Girls golf

Monday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 308, Mount Mercy 340

M: Catherine Johnson (M) 56 at Sheridan

Nardin 261, Buffalo Seminary 334

M: Hayley Mahoney (N) 45, Emma Lalley (N) 45 at Cazenovia

There are no comments - be the first to comment