Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 6)

Boys soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 1, Williamsville North 0

C: Kyle Pollard g, Ross Showalter a, Kenny Suen 4-save shutout

Jamestown 1, West Seneca West 0

Lancaster 3, Orchard Park 1

ECIC II

Williamsville East 2, Hamburg 2

Amherst 3, West Seneca East 0

A (1-1, 1-1): Jaafar Kadoom 2g, Brandon Simonson g-a, James Heim shutout

Williamsville South 3, Starpoint 2 (OT)

ECIC III

Iroquois 2, Lake Shore 0

ECIC IV

Alden 6, Depew 1

A: Jeremy Jeziorski 2g-a

Eden 2, Holland 1

E (1-5, 1-1): Jon Bauer gwg, Anthony Gombos g

Nonleague

I-Prep/Grover 3, Grand Island 3 (OT)

GI: Luke Ailinger g-a

IP: Solomon Thang 2g

Maryvale 1, Springville 1 (OT)

Tonawanda 4, Medina 0

T (2-2-1): Aaron Holler g-a, Devon Carey 5-save shutout

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

Christian Cntl. at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

St. Francis at Nichols, 4:30 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Holland, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Kenmore West at N. Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Newfane at Albion, 6:30 p.m.

CCAA East

Randolph at All.-Limestone, 4:30 p.m.

Salamanca at Franklinville, 4:30 p.m.

Ellicottville at Portville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Westfield at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Pine Valley at Frewsburg, 4:30 p.m.

Silver Creek at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA West

Dunkirk at Falconer, 4:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 4:30 p.m.

Olean at Southwestern, 4:30 p.m.

Nonleague

East Aurora at Canisius, 4:30 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Clarence 2, Frontier 0

C (3-1, 1-0): Olivia Sargentieri gwg, Emma Faso g, Grace Fabian 11-save shutout

ECIC II

Williamsville East 2, West Seneca East 0

WE (1-0, 1-0): Tess Ford g, Alyssa Fabozzi g, Sarah Panepento shutout

ECIC IV

JFK 4, Lackawanna 0

JFK (1-0, 1-0): Kelsey Flynn 3g, Hannah Thomas g, Gina Demorbius shutout

Niagara Frontier

Grand Island 9, CSAT 0

GI (3-0, 1-0): Faith Gworak 2g

Niagara Falls 2, Kenmore West 0

Niagara-Orleans

Wilson 4, Roy-Hart 0

W (2-0-1, 1-0): Skylar Munnikhuysen 2g-a, Emily Kelly shutout

Newfane 6, Albion 6 (OT)

A: Mariah Plain 3g, Brylie Hapeman 2g

N: Kayleigh Daniels 3g

CCAA East

Ellicottville 2, Randolph 0

E: Lauren Olejniczak gwg, Robin Freaney shutout

Portville 4, Franklinville 1

Allegany-Limestone 7, Salamanca 0

AL: Alyssa Spring 3g, Sofia Fortuna 2a

CCAA Central

Frewsburg 5, Chautauqua Lake 1

F (1-2): Gabby Iuculano 3g

Silver Creek 4, Cassadaga Valley 0

Radcliffe Cup

City Honors 6, McKinley 0

CH (1-0): Natalie Milne 3g, Anna Hills 2g

Nonleague

Iroquois 9, Cheektowaga 0

I (2-1, 1-1): Grace Kulniszewski 5g

Dunkirk 5, Eden 3

D: Emilee Hanlon 5g

Southwestern 7, Jamestown 0

St. Mary’s/Lanc. 3, V-Pembroke 1

SML: Sam Carlson g-a

Pioneer 5, Amherst 1

P (4-0): Meghan Root 3g, Kate Eigenbrod 3a

Starpoint 2, Williamsville South 1

S (4-0, 1-0): Kristin Pickard g, Morgan Henry gwg

Depew 1, Sweet Home 0

D: Zoe Harris g, Madison Catalano 6-save shutout

Hamburg 2, Akron 0

H (2-0): Cassie Schiller gwg, Claire Byrne 3-save shutout

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nia. Catholic at Buffalo Sem., 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at O’Hara, 4:30 p.m.

Sacred Heart at Mount Mercy, 4:30 p.m.

Nardin at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Christian Central at Park, 4:30 p.m.

ECIC IV

Springville at Holland, 5:30 p.m.

JFK at Tonawanda, 7 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Kenmore West, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Lockport, 4:45 p.m.

Nonleague

Ellicottville at Olean, 3:30 p.m.

Maple Grove at Cass. Valley, 4:30 p.m.

Kenmore East at Nichols, 4:30 p.m.

City Honors at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

ECIC I

Lancaster 25-25-25, Wmsv. North 10-13-18

L: Grace Blair 4 kills, 7 blocks

ECIC II

Wmsv. South 25-25-25, W.S. East 17-11-20

WS (1-0): Megan Muehlbauer 10 kills

ECIC III

Maryvale 25-25-25, Cheektowaga 18-21-14

M (1-0): Julia Carter 11 kills, 5 aces; Morgan Michalski 16 assists, 7 aces, 5 kills

ECIC IV

Alden 25-25-25, Holland 16-16-7

A (1-0): Emma Wlostowski 8 aces, 22 assists

Cleveland Hill 18-25-25-13-25, Tonawanda 25-18-21-25-9

CH: Christina Mohney 7 aces, Alison McIntosh 9 kills

Eden 25-25-25, Lackawanna 14-6-3

E: Sam Logan 10 kills, Lainy Overhoff 7 aces, Kaitlin Schmitz 21 assists

Niagara Frontier

Lockport 25-25-25, N. Tonawanda 19-16-22

L: Ashlynn Johnson 26 assists; Liz Mullane 8 kills

CCAA East

Portville 25-25-25, Ellicottville 13-9-17

P: Beth Miller 12 kills, 10 aces, 3 blocks

Nonleague

Clarence 25-25-25, Grand Island 20-17-12

C (1-0): Jaide Cummings 8 kills, 4 aces; Lindsey Leipold 20 assists, 8 digs

Depew 25-25-25, JFK 16-8-20

D: Briana Lelonek 12 kills, 10 aces

Starpoint 25-25-25, Amherst 11-20-13

S: Kara Flynn: 16 assists, Hailey Lucas 9 digs

Wednesday’s games

ECIC II

Williamsville East at Hamburg, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 5 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 6 p.m.

Wilson at Newfane, 6 p.m.

Albion at Roy-Hart, 6 p.m.

CCAA East

Cattaraugus/LV at All.-Lime., 6:30 p.m.

CCAA Central

Chautauqua Lake at Falconer, 6:30 p.m.

Maple Grove at Sherman, 6:30 p.m.

CCAA North

Southwestern at Panama, 6:30 p.m.

Nonleague

Mt. St. Mary at Kenmore East, 4:45 p.m.

V-Mercy at Sacred Heart, 5:30 p.m.

Tapestry at Nichols, 6 p.m.

Springville at Lake Shore, 6:30 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

Niagara Frontier

Kenmore West 21-15-25-25-15, Kenmore East 25-25-21-22-12

KW: Ben Bissell 17 kills, 4 aces; Ryan Emler 21 assists, 4 blocks

Nonleague

Clarence 25-25-25, Sweet Home 6-17-18

C: Teddy Payne 15 assists; Devin Dzierba 8 aces, 7 kills; Shawn Trznadel 9 kills

St. Mary’s/L. 25-25-25, Hutch-Tech 9-12-12

SM: Blake English 8 kills, Christine Szablewski 7 kills, Eric Brown 7 aces

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster at Orchard Park, 6 p.m.

ECIC II

Amherst at Sweet Home, 6 p.m.

Wmsv. South at West Seneca East, 6 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Maryvale, 6 p.m.

Nonleague

Lake Shore at Depew, 5 p.m.

West Seneca West at Grand Island, 5 p.m.

Frontier at Lockport, 5 p.m.

Williamsville East at East Aurora, 6 p.m.

Eden at Iroquois, 6 p.m.

Starpoint at Canisius, 6:30 p.m.

Field hockey

Tuesday’s games

ECIC

Iroquois 8, West Seneca West 0

I (1-0): Alex Bonafide 2g, Sam Gaglio 2g

Niagara-Orleans

Barker 9, Newfane 0

B (1-0, 1-0): Katrina Clare 3g

Roy-Hart 1, Wilson 0

RH (2-0, 2-0): Danielle Kozma g, Jamie Bower 5-save shutout

Medina 3, Kenmore 2

Nonleague

Akron 7, Nichols 0

A (2-0): Abby Stone 3g, Alexis Bell 2g

Wednesday’s games

ECIC

Orchard Park at Wmsv. South, 4:30 p.m.

Hamburg at Clarence, 5 p.m.

Eden at East Aurora, 5 p.m.

West Seneca East at Lancaster, 5 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 5 p.m.

Amherst at Holland, 5:15 p.m.

Pioneer at Williamsville North, 7 p.m.

Boys cross country

Nonleague

W.S. West 20, W.S. East 41

Josh Glaub (WSE) 17:16

Girls cross country

Nonleague

W.S. West 15, W.S. East 48

Emma Lartman (WSW) 21:18

Girls swimming

Nonleague

Amherst 113, Buffalo Public Schools 63

Girls tennis

Nonleague

Maple Grove 5, Frewsburg 0

Nichols 3, Niagara Falls 2

Boys golf

Monsignor Martin

Nichols 203, Timon-St. Jude 210

M: Ryan Sheehan (TSJ) 37 at Cazenovia Park

St. Francis 204, St. Mary’s/Lanc. 262

St. Francis 204, Christian Central 276

M: Mike Donner (SF) 37 at Wanakah

St. Mary’s/Lanc. 206, Chrstn. Central 276

M: Alex Bellet (SM) 46 at Wanakah

ECIC North Large

Wmsv. East 273, Sweet Home 277

M: Tyler Edholm (SH) 37 at Transit Valley

ECIC North Small

Depew 321, Tonawanda 372

M: Collin Zlotek and Tom Burgio (D) 45

Girls golf

ECIC North Large

Clarence 178, Lancaster 196

M: Brenna Callahan 39 at Brookfield

There are no comments - be the first to comment