Share this article

print logo

High school scores & schedules (August 27)

High schools

Boys soccer

Saturday’s games

Nonleague

Hutch-Tech 3, Lake Shore 1

HT (1-0): Ndagano Gloire 2g-a; Mahamudi Sheikh 2a

Coaches vs. Cancer Tournament

at Sweet Home

Orchard Park 5, Kenmore West 1

OP (1-0): Jimmy Doran, Chase Eagan, Cole Blodgett g-a each

Lancaster 3, Newfane 1

L (1-0-1): Jason Martin 2a

Williamsville East 4, Niagara-Wheatfield 0

WE (1-0): Trey Buscaglia 3g

Williamsville North 3, Grand Island 0

McKinley 5, Hamburg 5

H (0-0-1): Dylan Miskell 2g

Kenmore East 9, North Collins 0

KE (2-0): Dylan Cunningham 5a, Kyle Hofschneider 3g-2a, Papouch Schmoyer 3g

Sweet Home 2, West Seneca West 0

Lackawanna vs. Wmsv. South, 12 p.m.

Frontier Tournament

City Honors 3, Eden 0

Frontier 3, Cheektowaga 0

F (2-0): Alex Hiam, Camron Walsh, Jack Schmittendorf g each

All-Tournament Team

City Honors: Dylan Herstek, Sebastian Flewellyn

Eden: Brandon Gregoire, Patrick Guddihy

Cheektowaga: Ryan Moretta, Alec Zimmerman

Frontier: Dan Novak, Camron Walsh, Jack Schmittendorf, Jonathan Czajka, Jonah Kozak

Tonawanda Tournament

Wilson 0, Tonawanda 0

North Tonawanda 3, Riverside 1

Girls soccer

Saturday’s games

Nonleague

Kenmore West at Wilson, 10 a.m.

Tonawanda Tournament

Tonawanda 6, City Honors 3

T (1-1): Hope Balling, Taylor Hollock 2g each

Starpoint 5, Medina 0

S (2-0): Julia Mascaro 3g, Kristen Pickard 2g

Boys volleyball

Saturday’s games

Clarence Tournament

Pool A

Lockport 25-25, Orchard Park 12-13

Lancaster 25-25, Amherst 7-18

Lockport 25-25, Amherst 5-11

Lancaster 25-25, Orchard Park 18-17

Orchard Park 25-25, Amherst 14-9

Lockport 25-25, Lancaster 18-17

Pool B

Eden 25-25, Sweet Home 12-16

W. Seneca West 25-22, Cheektowaga 16-25

Eden 25-25, Cheektowaga 20-15

W. Seneca West 25-25, Sweet Home 21-20

Sweet Home 22-25, Cheektowaga 25-22

Eden 25-25, West Seneca West 18-19

Pool C

Canisius 25-25, Williamsville South 12-16

Clarence 25-25, St. Francis 15-13

Canisius 25-25, St. Francis 10-22

Clarene 25-25, Williamsville South 14-16

Wmsv. South 30-25, St. Francis 28-12

Canisius 25-25, Clarence 15-19

Pool D

Frontier 25-16, St. Joe’s 16-25

Hamburg 23-25, Iroquois 25-9

Frontier 25-25, Iroquois 23-19

Hamburg 25-25, St. Joe’s 17-9

St. Joe’s 25-25, Iroquois 14-13

Frontier 20-25, Hamburg 25-21

Gold Bracket

Quarterfinals

Lockport 25-25, Clarence 21-15

Eden 25-25, Frontier 14-19

Canisius 25-25, Lancaster 17-13

West Seneca West 25-28, Hamburg 15-26

Semifinals

Lockport 25-25, West Seneca West 19-15

Canisius 28-13-16, Eden 26-25-14

Finals

Lockport 25-20-15, Canisius 20-25-13

Silver Bracket

Semifinals

Orchard Park 30, St. Joe’s 25

Cheektowaga 32, Williamsville South 30

Finals

Orchard Park 30, Cheektowaga 22

Bronze Bracket

Semifinals

St. Francis 30, Sweet Home 17

Iroquois 30, Amherst 25

Finals

Iroquois 30, St. Francis 22

All-Tournament Team

Most Valuable Player: Jesse Donorovich (Lockport)

Canisius: Troy Gooch, Matt Donnelly

Eden: Drew Hesse, Collin Rigley

Lockport: Zach Schneider

W.S. West: Nicholas Pozzuto, Jack Breen

Boys golf

Friday’s games

Niagara-Orleans

Medina 233, Newfane 332

M: Ian Wagner (M) 38

There are no comments - be the first to comment