Share this article

print logo

Area colleges (April 30)

Area colleges

BASEBALL

UB 5, Eastern Michigan 2

UB (14-25, 6-8): Vinny Mallaro, Chris Kwitzer 2 RBIs each; Shawn Dubin WP, 7 IP, career-high 9 K’s

Niagara 11-1, Fairfield 7-4

N (20-18, 10-8): Peter Battaglia HR, 4 RBIs; Tanner Kirwer, Wyatt Olson HR each (first game); Philippe Langlois HR (second game)

Canisius 10-4, Quinnipiac 4-7

C (25-17, 8-6): Christ Conley 2 HR, 6 RBIs (both games)

St. Bonaventure 9, LaSalle 7

SB (21-15, 11-6): Taishi Terashima, Jared Baldinelli 2 RBIs each

Mt. Aloysius 14-13, D’Youville 0-5

Elmira 6-14, Medaille 1-3

ECC 3-1, Monroe CC 2-9

SOFTBALL

Kent State 11-10, UB 1-0

Niagara 2-8, Quinnipiac 0-6

N (17-23, 8-8): Sierra Bertrand no-hitter, 5 K’s (first game); Jerri Ann Orfano 2 HR, 3 RBIs; Taylor Moody 2 2B, 2 RBIs

Marist 4-5, Canisius 3-4, second game 8 inn.

C (18-31, 6-10): Lauren Castro 2 HR, 3 RBIs (first game)

St. Bonaventure 0-4, Rhode Island 2-3

SB (12-34, 2-14): Mckenna Holtz 2B, 3 RBIs (second game)

Buffalo State 2-4, Potsdam 1-1

BS (15-21, 11-7): Julia Blujus, Cassandra O’Hern 2 RBIs each (second game); Allie Block 2 CG wins, 13 K’s (both games)

Medaille 3-5, Penn State-Altoona 0-0

M (22-15): Morgan Ziemba, Mercedes Sulzbach 3B each (first game); Ziemba 2 RBIs (second game)

Hilbert 2-1, Pitt-Greensburg 1-7

H (12-22): Victoria Dzaak CG win, 2 H, 5 K (first game)

ECC 12-17, Niagara CCC 4-5

MEN’S LACROSSE

Wells 21, Medaille 17

M (1-13, 0-8): David Groves 9g, Tyler Fales 3g-2a

Morrisville State 10, Hilbert 5

H (8-6, 4-4): Tyler Nicoloff 2g-a

WOMEN’S LACROSSE

Cortland 19, Buffalo State 5

BS (6-10, 3-5): Jackie Dufresne 2g

Medaille 17, SUNY Poly 14

M (12-3, 6-3): Emma Campagna 5g, Sarah Espe, Amanda Ruszczyk 4g-a each

Monroe CC 23, ECC 5

MEN’S TENNIS

Mid-American Conference Championship

at Kalamazoo, Mich.

1-UB 4, 2-Western Michigan 3

WOMEN’S TENNIS

Mid-American Conference Semifinals

at Muncie, Ind.

4-Miami (Ohio) 4, 1-Ball State 2

3-UB 4, 2-Akron 2

Mid-American Conference Championship

4-Miami (Ohio) vs. 3-UB, 1 p.m.

TRACK AND FIELD

UB Invite

Men’s individual: 200: Joshua Gali (UB) 21.56. 110H: Christian Doherty (UB) 14.80. 400H: Mitchell Moore (UB) 53.00. Steeplechase: Cooper Roach (Canisius) 9:14.62. 4x100: UB (Gali, Brian Cummiskey, Mitchell Fuller, Ryan Billian) 41.53. 4x400: UB (Kaishaun Cathey, Ray Anikwue, Stephen George, Fuller) 3:25.81. PV: Daniel Normoyle (UB) 4.74. LJ: Doherty (UB) 7.03. SP: Devon Patterson (UB) 17.77. D: Samuel Wray (UB) 51.31.

Women’s individual: 800: Corinne Birchard (UB) 2:16.18. 3000: Stephanie Ward (UB) 9:51.72. 100H: Selina Von Jackowski (UB) 13.84. 400H: Brianna Colello (UB) 1:05.04. Steeplechase: Kayla Stewart (Canisius) 11:25.34. 4x100: UB (Kailyn Arcury, Von Jackowski, Christine Lyttle, Tyra Forbes) 46.58. 4x400: UB (Von Jackowski, Sydney March, Colello, Amy Villarini) 3:58.97. LJ: Mikayla Pearce (UB) 5.96. D: Miranda Daucher (UB) 49.95. HT: Daucher (UB) 54.84. Javelin: Taylor Haude (Daemen) 24.62.

MEN’S GOLF

Atlantic 10 Championships

at Orlando, Fla.

Team: 1. Richmond 561, 11. St. Bonaventure 605.

There are no comments - be the first to comment