Share this article

print logo

2017 Buffalo News/BCANY Award Winners

Sixth annual Boys Basketball Banquet. Awards handed out Monday at Ilio DiPaolo’s

Basketball Coaches Association of New York Player Awards
For a coach (or his players) to be eligible for BCANY Awards, he must be a member of BCANY.

All-BCANY Large Schools
Marcellus Cooper-12, Amherst
Davion Warren-12, Bishop Timon-St. Jude
James Rojas-12, Jamestown
Tyler Aquilina-12, Kenmore West
Ray Blackwell-11, Maryvale
Trevor Book-11, North Tonawanda
Joe Jones-11, Park
Shakur Harris-12, South Park
Bo Sireika-11, St. Francis
Greg Dolan-11, Williamsville South

All-BCANY Small Schools
Devin Pope-11, Chautauqua Lake
Willard Anderson-11, East
Nick Montgomery-12, East Aurora
Elliott Bowen-11, Ellicottville
Sam Erickson-11, Franklinville
Davonte Gaines-11, Health Sciences
Tyron Lott-11, Health Sciences
Jalin Cooper-11, Medina
Max Weber-11, Newfane
Chris Robson-12, Sherman

BCANY WNY Players of the Year:
Large School: Dominick Welch-12, Cheektowaga
Small Schools: Tavien Kemp-12, Archbishop Walsh

BCANY Coaches Awards
ECIC I Coach of the Year:
John Otto, Lancaster
ECIC II Coach of the Year:
Chris Kensy, Amherst
ECIC III Coach of the Year:
Chris Koselny, East Aurora
ECIC IV Coach of the Year:
Kevin Shadle, Lackawanna
ECIC Coach of the Year
John Otto, Lancaster
Monsignor Martin Coaches of the Year
Class A: Brian Ferris, St. Francis
Class B: Paul Rath, St. Mary’s
Yale Cup Coaches of the Year
Yale Cup I: Zaire Dorsey, McKinley
Yale Cup II: Andy Bush, Olmsted
Niagara Frontier League Coach of the Year
Ryan Mountain, North Tonawanda
Niagara-Orleans League Coach of the Year
Tom Forrestel, Medina
CCAA I West Coach of the Year
Jeff Anastasia, Olean
CCAA I East Coach of the Year
Kevin Hind, Randolph
CCAA II Coach of the Year
Dave McCann, Ellicottville/West Valley

BCANY Class AA Coach of the Year:
John Otto, Lancaster
BCANY Class A Coach of the Year:
Ryan Mountain, North Tonawanda
BCANY Class B Coach of the Year:
Ty Parker, Health Sciences
BCANY Class C Coach of the Year:
Mike Putney, Chautauqua Lake
BCANY Class D Coach of the Year:
Jeff Haskell, Franklinville
Lifetime Achievement Award
Mark Clifford, IAABO Board 53 Rules Interpreter

BCANY/IAABO Board 53 Official of the Year
Darryl Carter

BCANY Milestone Awards
30 YEARS: Mark Kensy, Maryvale; Jeff Anastasia, Olean
20 YEARS: Larry Jones, Depew
BCANY Hall of Fame inductee
Don Silveri, Villa Maria
Centercourt Coach of the Year Award
Selected by Chad “Centercourt” Andrews
Ryan Mountain, North Tonawanda

Buffalo News/BCANY Press Row Award
Corey Desiderio, The Buffalo News

#PrepTalkLive Award
Dean Adams (@deanadams99), Cardinal O’Hara

2017 Shining Moments
Best Shot
Fourth three helps Falcons to final four
Wize Threat-12, Health Sciences
Best Dunk
Two-handed follow vs. Lackawanna
Davonte Gaines-11, Health Sciences
Best Championship Tuesday Dunk
One-hander off drive in B final
Cal McTigue-12, East Aurora
A’aron Mungro All-Hustle Team
Named for the 2003 City Honors state champion who packed 7 feet of heart into his 5-10 frame.
Joe Jamison-10, Canisius
Sam Erickson-11, Franklinville
Josiah Haygood-10, Health Sciences
Haris Bekric-11, Lackawanna
Jakari Woods-12, South Park

Glue Guys
These guys did it all to help their teams to tremendous seasons
Da’Shawn Hines-12, Amherst
Aaron Swan-12, Chautauqua Lake
Daquan Hunt-12, St. Mary’s

All-WNY High Honorable Mention
Ryan Bradley-11, Canisius
Josh Denz-12, East Aurora
Vito Fulciniti-12, Lancaster
Tazuan Rose-11, Niagara Falls
Will Johnson-12, Nichols
Monty Shoemaker-12, Olean
Noah Hutchins-10, Park
Roburt Welch-12, St. Francis
Dakota Wiley-12, Williamsville South

Sixth Man Award
Selected by Chad “Centercourt” Andrews
Daesean Ashley-10, Canisius

2017 All-Western New York Boys Basketball Team
The 59th annual All-Western New York team was chosen by The Buffalo News with an assist from area coaches, officials and voters on The News polls.
Fourth team: G Jayce Johnson, Canisius-11, F Nick Montgomery, East Aurora-12, F Tyler Aquilina, Kenmore West-12, F Jalin Cooper, Medina-11, G Dan Scott, Park-10.
Third team: F Marcellus Cooper, Amherst-12, F Joe Harrison, Bishop Timon-St. Jude-12, G Trevor Book, North Tonawanda-11, G Julian Cunningham, St. Francis-10, G Bo Sireika, St. Francis-12.
Second team: G Devin Pope, Chautauqua Lake-11, G Willard Anderson, East-11, G Davonte Gaines, Health Sciences-11, C Joe Jones, Park-11, G Shakur Harris, South Park-12.
First team: G Tavien Kemp, Archbishop Walsh-12, F Davion Warren, Bishop Timon-St. Jude-12, G Dominick Welch, Cheektowaga-12, F James Rojas, Jamestown-12, G Greg Dolan, Wmsv. South-11.

The Buffalo News
Large School Poll Champions
Canisius Crusaders (18-10), coach Kyle Husband

The Buffalo News
Small School Poll Champions
Health Sciences Falcons (21-5), coach Ty Parker

Allen Wilson Player of the Year Award
Selected by The Buffalo News
Dominick Welch-12, Cheektowaga

There are no comments - be the first to comment