All-Western New York first-team selection Claire Wanzer averaged nearly 20 points per game in helping Amherst win the Section VI Class A championship. (Harry Scull Jr./Buffalo News)
  • Published

First Team

Name    School  Grade    Pos.       Ht.          PPG       RPG       APG

Claire Wanzer     Amherst               12           G            5-9         19.8       3.9        3.1

Cori Dickson       Cardinal O’Hara 12           G            5-3         11.3       2.3        2.4

Anndea Zeigler   Cardinal O’Hara 12           F/G         5-9         14.4       5.4        2.1

Marissa Hamilton             Ellicottville          12           F/G         5-11       20.5       9.6        3.7

Sara Pfeiffer       Olean    10           G            5-7         28.4       4.2        –

 

Second Team

Name    School  Grade    Pos.       Ht.          PPG       RPG       APG

Danielle Haskell Franklinville         9             G            5-5         19.8       4.5        3.9

Hannah Cybart   Fredonia              12           F/G         5-8         18.0       6.1        –

Raeann White    Lake Shore          12           G            5-4         14.5       5.1        1.1

Micaela Ryan      Sacred Heart       11           F/G         6-1         19.0       4.0        1.1

Amari DeBerry    Williamsville South           8             C             6-4         19.8       7.1        1.0

 

Third Team

Name    School  Grade    Pos.       Ht.          PPG       RPG       APG

Morgan Davis     Allegany-Limestone         11           C             6-1         21.0       14.0       1.4

Estella Anderson               Buffalo East        12           F/C         6-1         29.8       20.0       1.1

Ella Rose Eckert Clarence              11           F             6-0         13.0       11.0       –

Kendall Mills       Kenmore East     12           G            5-6         16.9       2.3        4.2

Rachel Senek      Wilson   12           G            5-5         20.8       7.1        5.2

 

Fourth Team

Name    School  Grade    Pos.       Ht.          PPG       RPG       APG

Tess Borgosz      Depew  12           C             6-3         17.5       13.1       –

Emma Brinker     East Aurora         11           C/F         6-2         20.4       13.0       2.3

Gabby Iuculano  Frewsburg           10           G            5-3         16.8       2.8        2.1

Natalie Angeletti              Panama               9             F             5-11       15.1       12.2       1.4

Nia Caver            Tapestry              12           F             5-10       24.2       9.7        5.3

Honorable mention

Underclassmen indicated by class

Mallory Ashe (Mount Mercy), Danielle Brandt-11 (Sweet Home), Je’Ne Brown-10 (Medina), Sydney Burk (Southwestern), Kelly Burns (Mount St. Mary), Alexis Campbell (Buffalo Arts), Aviance Clark (Depew), Tashawni Cornfield-9 (Lake Shore), Caitlyn Cybart (Fredonia), Carissa DiTullio (Lockport). Paige Emborsky-11 (Newfane), Emmalea Erlandson (Elliottville), Sam Fischer-11 (Orchard Park), Jennifer Grimm-10 (Sacred Heart), Allyson Haskell-11 (Franklinville), Kennedy Izzo-10 (Frontier), Emma Klein-8 (Amherst), Kathryn Krhniak (Lockport), Claire Kruszka-9 (Frontier), Olivia Lynn (Frewsburg). Molly Mahony-11 (Lancaster), MacKenzie Marsh (Randolph), Zaria McCullough (Williamsville South), Julianna Meisenheimer (East Aurora), Kayla Neumann (Wilson), Angel Parker-10 (Cardinal O’Hara), Shilah Parker (Cardinal O’Hara), Chanyce Powell (Albion), Katie Price-11 (Fredonia), Taylor Quinn-11 (Iroquois). Riley Reidel-11 (Iroquois), Carly Reynolds-11 (Clarence), Jasmine Rose-10 (Health Sciences), Ranya Rumph-11 (Cheektowaga), Hayley Schoelerman (Tonawanda), Cassidy Slocum-11 (Holland), Serena Sordetta-11 (Kenmore East), Sydney Turley (Cleveland Hill), Katie Villarini (Hamburg), Caroline Zanghi-10 (St. Mary’s of Lancaster).

The 2017 All-WNY boys and girls basketball teams

Click here to see the comments. Add yours now!