Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 10)

High schools

Baseball

Sunday’s games

Nonleague

Canisius 6, Fairfax (Va.) 0

C (1-0): Jack Collins WP, CG 3-hitter, 5 Ks; Mike Mazzara 2B, 3B; Mitch Rosati 2 hits

St. Joe’s 9, V-Aquinas 2

SJ (2-0): CJ Falk 3 hits, 3 RBIs; Ryan Sutherland 2 hits

Monday’s games

Niagara-Orleans

Albion at Newfane, 4:45 p.m.

Nonleague

City Honors at Medina, noon

Fredonia at Gowanda, noon

Brocton at Catt./Little Valley, 1 p.m.

JFK at East Aurora, 1 p.m.

Softball

Monday’s games

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:30 p.m.

Large School Coaches Poll

State classification in parentheses; first-place votes in brackets; *-tie in points.

Team (Class) Rec. Pts

1. Lancaster (AA) [5] 2-0 89

2. Orchard Park (AA) [5] 0-0 84

3. Clarence (AA) 1-0 54

4T. West Seneca East* (A-1) 0-0 50

4T. Wmsv. North* (AA) 0-1 50

6. Wmsv. East (A-1) 1-0 42

7. Lew-Port (A-2) 2-0 30

8. Niagara Wheatfield (AA) 1-0 28

9T. Amherst* (A-2) 1-0 21

9T. Niagara Falls* (AA) 2-2 21

Others receiving votes: Williamsville South (A-1) 19, Kenmore West (AA) 14, Nardin 12, Hamburg (A-1) 10, Sacred Heart 10, Frontier (AA) 5, Starpoint (A-2) 4, Grand Island (A-1) 3.

Track & field

Warrior Relays

Saturday at Cheektowaga

Combined team results

Cheektowaga 196, Lancaster 176, Hamburg 158, Iroquois 95, Depew 87, Nardin 59, Sweet Home 48, Mount St. Mary 24, St. Mary’s/Lanc. 21, Tapestry 10.

Boys team results

Cheektowaga 132, Lancaster 92, Hamburg 88, Depew 50, Iroquois 42, Sweet Home 22, St Mary’s/Lanc. 12.

Boys individual results

Shuttle Hurdles: Cheektowaga* (Eric Bartnik, Andrew Reichert, Lamar Reeves, Rhyan Riggs) 1:07.9. 4x800: Hamburg (David Oswald, Jon Hawes, Gnor Termini, Matt Hess) 8:52.1. 4x200: Cheektowaga (Kyle Krzanowicz, Bartnik, Seth Conner, Alonzo Rodriguez-Spencer) 1:32.3. Fresh SMR: Cheektowaga (Imani Reed, Moises Cortijo, Austin Chandler, Logan Riggs) 4:19.9. Swedish Relay: Iroquois (Chance Camillo, Tim Schilling, Patrick Moran, Ryan Mitchell) 2:14.7. DMR: Sweet Home 11:28.9. 4x400: Hamburg 3:44.8. Varsity SMR: Cheektowaga (Rodriguez-Spencer, Krzanowicz, Bartnik, Conner) 3:45.5, 4x100: Lancaster 45.3. Pole Vault: Cheektowaga (Reichert, Bartnik) 20-0. High Jump: Cheektowaga (Reeves, Jake Kaminski) 11-0. Long Jump: Hamburg (Alex Andrzejewski, Jacob Wicher) 37-2.5. Triple Jump: Cheektowaga (Krzanowicz, JasonWilliams) 75-3.75. Shotput: Lancaster (Jon Surdej, Paul Kemsly) 100-11. Discus: Lancaster (Kemsly, Surdej) 267-9.

Girls team results

Lancaster 84, Hamburg 70, Cheektowaga 64, Nardin 59, Iroquois 53, Depew 37, Sweet Home 26, Mount St Mary 24, Tapestry 10, St. Mary’s/Lanc. 9.

Girls individual results

Shuttle Hurdles: Cheektowaga* (Jessica Ineson, Mai Le, Sammy Stachowiak, Jayla Moss) 1:20.5. 4x800: Hamburg (Rachel Zielinski, Molly Kabza, Samantha Zitomer, Morgan Lewis) 10:49.6. 4x200: Lancaster (Olivia Gervan, Amanda Konieczny, Morgan Foster, Sydney Burgard) 1:51.6. Fresh SMR: Nardin (Ella Dileo, Annie Attea, Sally Berry, Gabby Andolina) 5:01.2. Swedish Relay: Cheektowaga (Siara Romanczak, Moss, Torrie Jenkins, Ayana Bursie) 2:36.0. DMR: Nardin (Danielle Orie, Gabreille Orie, Mandy Bushway, Grace Branch) 12:45.1. 4x400: Lancaster 4:32.6. Varsity SMR: Nardin 4:32.5, 4x100: Tapestry 50.9. Pole Vault: Iroquois (Taylor Woltz, Chantell Gauther) 9-0. High Jump: Lancaster (Gervan, Foster) 9-4. Long Jump: Nardin (Hannah Lane, Allison Busha ) 27-5.25. Triple Jump: Hamburg (Maria Covelli, Emma Maxon) 59-8.5. Shotput: Sweet Home* (Tirzah Peters, Arleasia McGee) 75-4. Discus: Lancaster* (Bri McKenzie, Ashley Andrews) 227-3.

*-Meet record

There are no comments - be the first to comment