Bowman Cup rosters unveiled - The Buffalo News
print logo

Bowman Cup rosters unveiled

The rosters for the 13th Annual Scotty Bowman Showcase have been unveiled for the three-game event, which starts at 5 p.m. March 22 at KeyBank Center.

The first two games pit scholastic juniors from Buffalo against counterparts from Rochester and Buffalo's seniors against Rochester's finest. The junior-game winner wins the Tim Horton Memorial Cup. The seniors game champ earns the Scotty Bowman Cup.

The third game, The Rick Martin Memorial Cup, features Buffalo and Rochester-area players who play junior hockey or for prep schools. The contest begins at 9 p.m.

Here are the rosters for the two scholastic teams filled with Buffalo-area players along with the junior/prep-level players selected for the Rick Martin Cup.

TIM HORTON MEMORIAL CUP

Buffalo Juniors

Forwards: Andrew Bruno (Williamsville North), Matt Carden (Lewiston-Porter), Tyler Edholm (Sweet Home), Gavin Farrell (Bishop Timon-St. Jude), Logan Gare (Canisius), Parker Leemer (W. Seneca West), Kyle Mack (Frontier), Parker Morrow (Grand Island), Zach Rehbaum (Williamsville South), Brett Sardina (Williamsville North), Jeff Walczak (Frontier), Chace Woods (Niagara Wheatfield).

Defense: Andrew Czyz (Sweet Home), Jacob Fort (W. Senece West), Owen Gonter (Hamburg), Griffen Green (Williamsville North), Owen Green (Kenmore West), Anthony Trigilio (Williamsville North).

Goalies: Jason Lupp (Grand Island), Nick Shotwell (Lewiston-Porter), Ben Weppner (St. Joe's).

Coaches: Bob Rosen (Williamsville North), John McFall (Hamburg), Robert Roszak (Kenmore West).

Rochester Juniors

Forwards: Jordan Alves (Churchville-Chili), Phillip Barilla (Irondequoit), Carson Fotheringham (Athena/Odysey), Andrew Harley (Brockport), Colin Horan (Webster Thomas), Tyler Knicley (Fairport), Sam Lambert (Victor), John Mozrall (Pittsford), Jon Roth (Brighton), Mitch Rydzynski (Victor), Darrick Smith (Rush-Henrietta), Sam Sedia (Hilton)

Defense: Tyler Blackburn (Hilton), Reese Burek (Fairport), Andrew Ebersol (Penfield), Ben Leach (Brockport), AJ Nestler (Rush-Henrietta), David Regan (Irondequoit)

Goalies: Ethan Conrad (Batavia Notre Dame), Payton Hall (Webster-Schroeder), Noah Schwartz (Canandaigua), Chayse Ierlan (Victor)*

Coaches: Greg Stahl (Brockport), Nate Miller (Batavia ND), Brian Young (Churchville-Chili)

SCOTTY BOWMAN CUP

Buffalo Seniors

Forwards: Adam Batz (Williamsville North), Nathan Berke (St. Joe's), Zachary Biasillo (Orchard Park), Chris Blachowski (Lancaster), Jason Delmont (Hamburg), Pat Faliero (Timon), Jeremy Ienco (St. Joe's), Dominic Khoury (W. Seneca East), Shawn Kross (Lancaster), Michael Olszewski (Niagara Falls), Mike Steffan (Williamsville East).

Defense: Seth Glanowski (St. Joe's), Ryan Kelly (Clarence), Jack Lalley (St. Joe's), Adam Pray (Kenmore West), Zach Valvo (Grand Island), Noah Wrazin (Niagara Wheatfield).

Goalies: Griffin Coppola (Hamburg), Tom Held (Orchard Park), Jake Zurat (Williamsville North).

Coaches: Richard Crozier (St. Joe's), Phil Prynn (W. Seneca East), Jake Zurat (Williamsville North)

Rochester Seniors

Forwards: Andy Bronstein (Pittsford), Cameron Clark (Batavia ND), Mason Eichmann (Fairport), Maison Fadale (Brockport), Connor Haims (Pittsford), Brendan Manning (Victor), Colin O'Leary (Greece), Joe Post (Canandaigua), Alec Rockow (Brockport), Mitchell Walton (Geneseo), Ryan Webster (Batavia ND)

Defense: Tyler Dellina (Aquinas), Alec DeYoung (Webster Schroeder), Bobby Doyle (Pittsford), Jordan Falk (Fairport), Walden Grady (Brockport), Adam Witcheber (Penfield)

Goalies: Ryan Babineau (Webster Thomas), Linday Browning (Penfield), Michael Layer (Fairport)

Coaches: Steve Thering (Pittsford), Marc Staley (Batavia ND), Brendan Rothfus (Brighton)

RICK MARTIN MEMORIAL CUP JUNIOR/PREP STARS GAME

Team Hasek

Forwards: Matt Barbolini (16-under Jr. Sabres), Angelo Cammilleri (16-under-Jr. Sabres), Joe Lauderdale (18-under Jr. Sabres), Shane Murphy (16-under Regals), Trevor Peca (16-under Jr. Sabres), Tim Pellittieri (Regals), Steven Senese (Nichols), Jack Smith (16-under Jr. Sabres), Erik Urbank (20-under Jr. Sabres).

Defense: Jacob Bell (St. Francis), Gabe Blanchard (16-under Regals), Matt Doyle (16-under Jr. Sabres), Robbie Haak (18-under Jr. Sabres), Anthony Scanzuso (North Jersey Avs), Jack Tucker (20-under Jr. Sabres).

Goalies: Josh Graziano (Nichols), Dylan Wiemer (18-under Jr. Sabres).

Coach: Cody McCormick

Team Perreault

Forwards: Sutter Donegan (18-under Jr. Sabres), Tyler Kelly (Millbrook), Greg Koutsomitis (Milbrook/Regals), Tyler Cooligan (Kent School), Ethan Kirbis (16-under Jr. Sabres), Colton McKenna (20-under Jr. Sabres), Sam DiBietto (Northwood Prep), Jared Smith (18-under Jr. Sabres), Zach Nazzarett (16-under Jr. Sabres).

Defense: Justyn Segarra (16-under Jr. Sabres), Jason Vent (Monarchs), Jack Millar (Nichols), Connor Zak (Nichols), Ryan Winn (Trinity), Jordan Gonzalez (18-under Jr. Sabres).

Goalies: Ben Kraws (16-under Jr. Sabres), Neil Dake (Regals).

Coach: Pat Kaleta

There are no comments - be the first to comment