Share this article

print logo

High school scores & schedules (March 11)

High schools

Boys basketball

FAR WEST REGIONALS

Saturday at Genesee CC

Class AA

V-Fairport 63, Niagara Falls 32

Nia. Falls 12 6 5 9 - 32

Fairport 13 16 18 16 - 63

NIAGARA FALLS (15-9): Lamar 13, Miller 6, Ralands 3, Rose 6, D. Sanders 4

FAIRPORT (22-1): Masion 16, Algier 13, Keeley 12, Gabel 7, Hendricks 5, Muncey 5, Kennedy 3, Sullivan 2.

3-point goals: Lamar 2, Miller, Rose 2, Keeley 2, Muncey, Hendricks, Masino, Kennedy.

Class A

V-Irondequoit 65, N. Tonawanda 41

N. Tona 7 9 9 16 - 41

Irond. 15 17 20 13 - 65

N. TONAWANDA (20-5): Book 11, Casterline 3, Farkas 2, Johnson 2, Milbrand 3, Quinn 9, Tripi 8, Woodard 3.

V-IRONDEQUOIT: Drumgoole 21, Goldsberry 18, Stenglein 15, Sizer 7, Walker 3, June 1.

3-point goals: Book, Quinn 3, Tripi 2, Drumgoole, Stenglein.

Class B

Health Sciences 50, V-Mynderse 47

Sciences 14 9 16 11 - 50

Mynderse 11 15 15 6 - 47

HEALTH SCIENCES (20-4): Briggs 7, Cook 3, Gaines 12, Haygood 3, Lott 12, Nelson 1, Threat 12.

V-MYNDERSE: Johes 10, Battler 13, B. Anderson 5, D. Anderson 8, Mein 9, Trout 2.

3-point goals: Briggs, Threat 4, Jones, B. Anderson, D. Anderson.

Class C

V-Northstar 77, Chautauqua Lake 70

Cht. Lake 14 15 19 22 - 70

Northstar 14 27 15 21 - 77

CHAUT. LAKE (19-4): Meredith 12, Pope 30, Swan 26, Vinciguerra 2.

V-NORTHSTAR: Brown 16, Clemetson 2, Medeiros 5, Roberts 6, Brown 38, Pickett 2, Blizzard 8.

3-point goals: Meredith 2, Pope, Swan 2, Medeiros, Brown 2.

Class D

Franklinville 63, V-C.G. Finney 40

Franklnv’l 21 9 17 16 - 63

Finney 15 10 6 9 - 40

FRANKLNV’L (17-4): Blecha 16, Burton 2, Clark 11, Erickson 19, Kopp 15.

V-C.G. FINNEY: Occur 3, Gercae 10, Smith 9, Harris 3, Occur 10, Odum 5.

3-point goals: Clark 3, Kopp 5, Occur, Gercae 2, Smith , Harris, Occur.

NYSCHSAA CLASS B FINAL

Saturday at Fordham University, Bronx

LaSalle (NYC) 80, St. Mary’s/Lanc. 52

Girls basketball

FAR WEST REGIONALS

Saturday at Buffalo State

Class AA

V-Mercy 47, Clarence 40

Mercy 4 16 12 15 - 47

Clarence 15 4 6 15 - 40

V-MERCY: Koang 8, Breedlove 17, McDonough 11, Titus 11.

CLARENCE (22-3): Cullinan 8, Davies 4, DiGulio 6, Eckert 12, Reynolds 10.

3-point goals: McDonough 2, Titus 1, DiGulio 2, Reynolds.

Class A

V-Pittsford-Mendon 61, Amherst 55

Pittsford 13 13 17 18 - 61

Amherst 7 19 14 15 - 55

V-PITTSFORD-MENDON: Winn 7, Cullinan 10, Fursman 3, Green 9, Stark 7, Lyons 25.

AMHERST (19-5): Halt 9, Klein 12, Shutts 7, Stelley 2, Sullivan 10, C Wanzer 8, E Wanzer 7.

3-point goals: Lyons, Winn, Fursman, Halt, Klein, Shutts, E Wanzer.

Class B

Fredonia 55, V-Mynderse 46

Mynderse 11 7 15 13 - 46

Fredonia 17 11 13 14 - 55

V-MYNDERSE: Snyder 3, Doell 2, Case 7, Brown-Trice 13, Shaffen 4, Miller 17.

FREDONIA (20-6): Beers 1, H. Cybart 5, C. Cybart 13, Gullo 15, Price 17, St. George 4

3-point goals: Snyder, Case 2, C. Cybart 2, Gullo 3, Price 4.

Class C

V-South Seneca 73, Frewsburg 34

S. Seneca 18 16 22 17 - 73 Frews. 4 8 12 10 - 34

V-SOUTH SENECA: Kenyon 10, Shaulis 11, Minges 12, Larvanway 14, Shaulis 8, McDonald 6, Podgorny 1, Parsons 4, Badalamenti 6, Fletcher 1.

FREWSBURG (20-3): Blanchard 6, Boardman 5, Dilts 4, Gray 5, Iuculano 12, Lynn 2.

3-pointers: Minges 1.

Class D

Panama 49, V-Notre Dame-Batav. 40

N. Dame 12 6 6 16 - 40

Panama 12 9 12 16 - 49

V-NOTRE DAME-BATAVIA: Finch 2, Wilcox 4, Rhodes 6, Bowen 1, Thornton 6, Sutherland 8, McCulley 13.

PANAMA (12-5): Angeletti 12, Barmore 4, Bowen 17, M Johnson 2, N Johnson 5, Lisciandro 9.

3-point goals: Rhodes 2, Bowen 2, Lisciandro.

NYSCHSAA FINALS

Saturday at Fordham University, Bronx

Class A

Kellenburg 51, Sacred Heart 44

Sac. Heart 5 12 14 13 - 44

Kellen. 12 13 9 17 - 51

SACRED HEART (18-8, 6-4): Grimm 6, Hill 2, M Ryan 20, S Ryan 17.

KELLENBURG: Boll 11, Palaclo 3, Sprottee 2, Faya 1, Kramer 8, Mikowski 12, Staab 11, Gomez 5.

3-point goals: M Ryan 2, S Ryan.

Boys hockey

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

Division I Semifinals

Saturday at HarborCenter

Wmsv. North 1, I-Mamaroneck 0

WN: Trevor Cavalier g; Jake Zurat 13 svs.

V-Pittsford 2, X-Massena 1

Division II Semifinals

I-Pelham 6, V-Brockport 0

X-St. Lawrence 6, VII-Beekmantown 0

Finals

Sunday at HarborCenter

Division I

Williamsville North vs. V-Pittsford, 3 p.m.

Division II

I-Pelham vs. X-St. Lawrence, noon

There are no comments - be the first to comment