• Published

Boys basketball

Thursday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 102, Riverside 48

Burgard 71, Hutch-Tech 56

Middle Early College 59, Emerson 51

South Park 72, East 67

Yale Cup Division II

Lafayette 58, da Vinci 38

MST Seneca 83, I-Prep/Grover 50

Monsignor Martin

Park 86, Cardinal O’Hara 50

St. Mary’s/Lanc. 53, Nichols 42

ECIC III

Cheektowaga 94, Depew 40

ECIC IV

JFK 44, Holland 31

Niagara-Orleans

Barker 55, Roy-Hart 45

Newfane 64, Wilson 47

Nonleague

All.-Limestone 51, V-Wellsville 46 (OT)

Olmsted 55, WNY Maritime 39

Forestville 48, Brocton 42

Gowanda 56, Southwestern 49

McKinley 102, Riverside 48

Riverside 8 3 13 24 - 48

McKinley 23 26 23 30 - 102

RIVERSIDE (7-12, 4-10): Adorno Nunez 2, Deleon Vasquez 6, Hack 6, Laureano 6, Rivera 19, Stevens 6.

MCKINLEY (14-6, 10-4): Bgaraba 2, Booze 21, Bostic 4, Elias 11, Evans 11, Johnson 7, Kemp 7, Rogers 12, Spencer 10, Strong 4, Thomas 4, Winsor 6, Young 3.

3-point goals: Booze, Deleon Vasquez 2, Hack, Laureano 2, Rivera 5, Young.

Burgard 71, Hutch-Tech 56

Hutch-Tech 9 16 19 12 - 56

Burgard 20 13 16 22 - 71

HUTCH-TECH (4-15, 2-11): Barney 4, Bennett 6, Cash 1, Caudle 1, Jacobs 2, Mitchell 9, Nor 2, Pawlak 10, Whitfield 21.

BURGARD (11-9, 6-8): Calloway 5, Griffin 2, Morrison 2, Myers 8, Pringle 4, Riley 41, Villa 2, Williams 7.

3-point goals: Calloway, Pawlak, Whitfield.

Middle Early College 59, Emerson 51

MEC 13 13 14 19 - 59

Emerson 13 15 15 8 - 51

MEC (12-8, 9-5): Bishop 6, Clemons 12, Dobbins 18, Goree 6, Jackson 2, Kompany 5, McDuffie 9.

EMERSON (0-18, 0-13): Edwards 22, Hunter 10, Rice 4, Smith 2, Spencer 6, Sullivan 7.

3-point goals: Bishop, Dobbins 4, Edwards 3, Hunter.

South Park 72, East 67

East 21 13 15 18 - 67

South Park 18 14 18 22 - 72

EAST (13-7, 11-3):Allen 18, Anderson 31, Maryon 8, Shaw 5, Stevens 2, Williams 3.

SOUTH PARK (15-4, 13-1):Harris 25, Jackson 9, Lewis 2, Mack 8, Mushat 13, White 15.

3-point goals: Anderson 3, Harris, Mack 2, White 2, Williams.

Lafayette 58, da Vinci 38

da Vinci 5 10 8 15 - 38

Lafayette 18 11 17 12 - 58

DA VINCI (0-12, 0-12):Hargrove 4, Henning 9, Kulian 4, Lewis 13, Macarrone 8.

LAFAYETTE (11-9, 7-5):Burts 19, Elliott 4, Felix 6, Grimes 2, Jan Del 8, Lopez 10, Rosa 9.

3-point goals: Burts 2, Lewis, Rosa.

MST Seneca 83, I-Prep/Grover 50

MST Seneca 15 27 23 18 - 83

I-Prep 12 13 10 15 - 50

MST SENECA (16-4, 11-1): Anderson 9, Chapman 18, Hampshire 5, Howard 14, D Jones 15, S Jones 2, Prince 13, Speed 7.

I-PREP (7-11, 7-6): Carlock 7, Clark 10, Dean 6, Forester 9, Lewis 3, Ngoma 4, Pagan 4, Ruiz 7.

3-point goals: Anderson, Carlock, Dean, Hampshire, Howard, D Jones, Pagan, Ruiz.

Park 86, Cardinal O’Hara 50

Park 27 17 20 22 - 86

O’Hara 6 15 18 11 - 50

PARK (16-4, 10-3): Eziukwu 4, Gompah 2, Hutchins 4, Jones 18, Lowe 9, Nnagbo 6, Scott 13, Smith 21, Stewart 9.

O’HARA (13-10, 8-6): Benton 4, Boyd 4, Broadnax 3, Cheatham 5, Haynes 13, Hemphill 11, R Velazquez 2, R Velazquez 8.

3-point goals: Boyd, Broadnax, Cheatham, Haynes 4, Lowe, Scott, Smith 4, Stewart.

St. Mary’s/Lanc. 53, Nichols 42

Nichols 8 13 10 11 - 42

St. Mary’s 11 14 14 14 - 53

NICHOLS (10-12, 6-7): Hervey 11, Horan 3, Johnson 16, Jones 8, Serotte 4.

ST. MARY’S (16-6, 8-2):Brown 8, Ciezki 9, Hunt 14, O’Brien 7, Penska 2, Poland 2, Russell 5, Schablewski 6.

3-point goals: Horan, Hunt 2, Johnson 2, O’Brien, Russell.

Cheektowaga 94, Depew 40

Depew 17 9 6 8 - 40

Cheektowaga 20 33 30 11 - 94

DEPEW (13-7, 6-5): C Biersbach 3, T Biersbach 7, Clark 2, Jarmusz 2, Jarrett 2, Mietus 2, Miller 13, Mlodozeniec 3, Pilley 6.

CHEEKTOWAGA (14-7, 11-1): Bass 2, Bragg 5, Bryant 6, Burdette 5, Cleague 2, McGinnis 6, Parker 16, Soloman 1, Welch 51.

3-point goals: C Biersbach, Bragg, Miller 3, Parker, Welch 4.

JFK 44, Holland 31

Holland 9 4 11 7 - 31

JFK 12 14 10 8 - 44

HOLLAND (11-9, 9-5):Kolbmann 4, Lewandowski 6, Nellis 8, Relyea 11, Rock 2.

JFK (7-13, 6-8):Bell 2, Braniecki 14, Daniels 3, Fischer 17, Manzella 2, Nowinski 4, Ricotta 2.

3-point goals: Braniecki 2, Fischer 4, Nellis 2, Relyea.

Barker 55, Roy-Hart 45

Roy-Hart 14 12 7 12 - 45

Barker 11 18 15 11 - 55

ROY-HART (6-13, 4-8):Bruning 24, Davis 8, Fitch 2, Hess 11.

BARKER (8-12, 5-7): Arnold 11, Callaghan 2, Luckman 25, Voss 6, Wasnock 11.

3-point goals: Arnold, Bruning 2, Davis 2, Hess 2, Luckman, Voss 2, Wasnock.

Newfane 64, Wilson 47

Wilson 9 11 8 19 - 47

Newfane 10 18 17 19 - 64

WILSON (11-9, 7-5): Daul 15, Fox 2, Frerichs 10, Lewis 6, Miller 6, Musall 4, Seeley 4.

NEWFANE (14-6, 10-2): Gross 11, Hill 7, Kline 7, Kramp 10, Russell 21, Weber 8.

3-point goals: Daul 2, Frerichs 2, Gross, Kramp 2, Miller 2, Russell 3, Seeley, Weber.

All.-Lime. 51, V-Wellsville 46 (OT)

All.-Lime. 10 11 6 17 7 - 51

Wellsville 8 8 18 10 2 - 46

ALL.-LIME. (8-12):Curran 1, Davis 2, Flanders 12, Golley 6, Grove 2, Hemphill 13, McAfee 2, McMullen 9, Wolfgang 4.

WELLSVILLE: Kalhoff 13, Hoffman 7, Trenotti 12, Whitehouse 3, Lawson 9, Cook 2.

3-point goals: Trenotti 2, Hoffman, Kalhoff 3, Flanders 2, Hemphill.

Olmsted 55, WNY Maritime 39

Maritime 18 10 6 5 - 39

Olmsted 15 11 14 15 - 55

MARITIME (5-13):Canuelas 4, Davis 4, Grafals 3, Morales 4, Rich 16, Weston 8.

OLMSTED (17-3):Baynes 23, Carr-Johnson 8, Evans 9, Parham 6, Reid 9.

3-point goals: Baynes, Carr-Johnson, Evans, Grafals, Parham 2, Reid, Rich 4, Weston.

Forestville 48, Brocton 42

Brocton 5 17 4 16 - 42

Forestville 8 7 12 21 - 48

BROCTON (1-18):Brown 11, McFadden 11, Rexford 2, Rivera 16, Rizzo 1, Spicer 1.

FORESTVILLE (9-10):Drozdziel 2, Hartloff 8, Markham 21, Narraway 1, Stanbro 8, Weaver 6, West 2.

3-point goals: Brown, Markham 3, McFadden 3, Rivera.

Gowanda 56, Southwestern 49

Southwestern 18 8 14 9 - 49

Gowanda 7 19 12 18 - 56

SOUTHWESTERN (3-9): Card 15, Hale 3, Pannes 20, Snyder 7.

GOWANDA (11-6): Benton 22, Brawdy 8, Dodolek 7, Kruszka 5, Lindgren 4, Rosier 10.

3-point goals: Benton 3, Card 4, Rosier 2.

Friday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic at Walsh, 6:30 p.m.

Bishop Timon-St. Jude at Canisius, 7 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 7 p.m.

Nonleague

Dunkirk at Chautauqua Lake, 4 p.m.

Orchard Park at Lackawanna, 6:30 p.m.

Frontier at Hamburg, 7:30 p.m.

North Tona. at St. Mary’s/Lanc., 7:30 p.m.

Girls basketball

Canisius Cup

I-Prep/Grover 47, MST Seneca 41

Buffalo Arts 73, Hutch-Tech 36

ECIC I

Frontier 41, Orchard Park 34

Nonleague

Northeast (Pa.) 65, St. Mary’s/Lanc. 54

Fredonia 61, Allegany-Limestone 47

Amherst 57, Kenmore West 25

V-Churchville Chili 46, Albion 40

Clarence 51, Williamsville East 41

Maryvale 61, JFK 27

Southwestern 63, Randolph 58

Lake Shore 47, Williamsville North 31

I-Prep/Grover 47, MST Seneca 41

I-Prep 11 14 12 10 - 47

MST Seneca 16 6 7 12 - 41

I-PREP (11-4, 10-2): Green 7, Hassan 17, Jasmine 2, Mercado 6, Santana 15.

MST SENECA (8-4, 8-4):Kilgore 4, Lopez 11, Mosley 4, Parker 3, Young 19.

3-point goals: Green, Lopez 3.

Buffalo Arts 73, Hutch-Tech 36

Buffalo Arts 14 21 18 20 - 73

Hutch-Tech 11 18 4 3 - 36

BUFFALO ARTS (16-4, 14-1):Bush 16, Campbell 25, Outling 11, Rashada 6, Scales 2, Skillon 8.

HUTCH-TECH (9-11, 7-7): Cross 4, Ford 8, Funderburk 3, Lowry 10, Watson 12.

3-point goals: Campbell 4, Lowry 2, Outling 3.

Frontier 41, Orchard Park 34

Orchard Park 8 4 10 12 - 34

Frontier 7 14 6 14 - 41

ORCHARD PARK (9-11, 5-7):Erie 4, Fischer 14, Henrich 6, Lenard 5, Probst 3, Zablonski 2.

FRONTIER (13-7, 10-2):Barry 6, Henry 2, Izzo 12, Kruska 19, Lorka 2.

3-point goals: Izzo 2, Kruska 3, Lenard, Probst.

Northeast (Pa.) 65, St. Mary’s/L. 54

St. Mary’s 12 9 16 17 - 54

Northeast 19 18 17 11 - 65

ST. MARY’S (18-4):Bish 3, C Kline 2, M Kline 13, Kowalewski 3, Kruse 2, Maroney 8, Wipperman 4, Zanghi 19.

NORTHEAST (16-4): Bradford 13, Eby 12, Rodenbaugh 17, Skrekla 2, Mayes 12, Newharp 6, Zahner 2, Wackley 2.

3-point goals: Bradford 2, Rodenbaugh, Mayes 2, M Kline 4.

Fredonia 61, Allegany-Limestone 47

All.-Lime. 11 12 8 16 - 47

Fredonia 18 14 14 15 - 61

ALL.-LIME. (12-8):Davis 28, Giardini 1, Kinney 7, Maley 7, Wolfgang 4.

FREDONIA (13-6): C Cybart 5, H Cybart 21, Gullo 9, Katta 6, Morrison 4, Price 10, St. George 6.

3-point goals: Gullo, Kinney 2, Price 2.

Amherst 57, Kenmore West 25

Amherst 16 11 17 13 - 57

Ken. West 8 7 6 4 - 25

AMHERST (15-4):Bardeen 2, Klein 10, Shutts 2, Stelley 4, C Sullivan 10, V Sullivan 5, VanBuren 1, C Wanzer 18, E Wanzer 2.

KENMORE WEST (8-9): Brown 2, Ferguson 2, Pfohl 2, Quinlan 8, Ramano 2, Rivera 5, Seifried 4.

3-point goals: Quinlan, Rivera, V Sullivan, C Wanzer.

V-Churchville Chili 46, Albion 40

Church. Chili 12 6 18 10 - 46

Albion 10 9 11 10 - 40

CHURCHVILLE: Bennett 2, Shipley 2, Gauron 9, Burgess 24, Simmons 9.

ALBION (11-8):Blanchard 14, Chudy 1, DiCureia 3, Doty 5, Powell 13, Snook 4.

3-point goals: Blanchard 2, Powell, Burgess 2.

Clarence 51, Williamsville East 41

Wmsv. East 8 9 7 17 - 41

Clarence 12 16 12 11 - 51

WMSV. EAST (5-15): Berti 4, Beyer 4, Miske 8, Reid 4, Romanowski 21.

CLARENCE (18-2):Callaghan 6, Cullinan 3, Davies 2, DiGulio 11, Eckert 11, Heximer 3, Meichenbaum 4, Reynolds 11.

3-point goals: Callaghan 2, Cullinan, DiGulio, Heximer, Miske 2.

Maryvale 61, JFK 27

JFK 0 8 8 11 - 27

Maryvale 6 18 22 15 - 61

JFK (3-17):Chudzinski 4, Getz 14, McMahon 2, Thomas 3, Vohwinkel 2, Voss 2.

MARYVALE (2-18):Allarad 4, Cadwallader 19, Hoiensahl 10, McGee-Ross 24, Smith 4.

3-point goals: Cadwallader 3.

Southwestern 63, Randolph 58

Southwestern 15 14 20 14 - 63

Randolph 14 18 12 14 - 58

SOUTHWESTERN (11-6): Austin 2, Burk 35, Conway 4, Dibble 9, Lawton 2, Mathews 2, Radack 9.

RANDOLPH (10-9):Adams 6, Ames 6, Hettenbaugh 13, Hvizdak 9, Marsh 21, Taylor 3.

3-point goals: Burk 6, Hettenbaugh 2, Hvizdak, Marsh 3, Radack, Taylor.

Lake Shore 47, Williamsville North 31

Lake Shore 21 10 8 8 - 47

Wmsv. North 0 3 16 12 - 31

LAKE SHORE (19-1): Buchanan 2, N Cornfield 9, T Cornfield 15, Jimerson 1, Jones 3, Scanlan 8, Snyder 2, White 7.

WMSV. NORTH (3-14): Craffey 6, Lippa 15, Shapiro 7, Sheppard 5.

3-point goals: N Cornfield, T Cornfield, Craffey, Jones, Lippa 3, Shapiro.

Friday’s games

Canisius Cup

Lafayette at Riverside, 4 p.m.

Nonleague

Buff. Seminary at North Collins, 5:30 p.m.

Middle College at Springville, 6:30 p.m.

Holland at Pioneer, 7 p.m.

Lockport Tournament

Sacred Heart vs. Wmsv. South, 6 p.m.

East Aurora vs. Lockport, 7:30 p.m.

Wilson Tournament

Mount Mercy vs. Cheektowaga, 6 p.m.

Cleveland Hill vs. Wilson, 7:30 p.m.

Boys hockey

NIAGARA CUP

Semifinals

Feb. 20 at HarborCenter

1-St. Joe’s vs. 4-St. Francis, 6:30 p.m.

2-Timon-St. Jude vs. 3-Canisius, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

SJ/SF vs. BTSJ/Can, 4 p.m.

SECTION VI PLAYOFFS

Large schools

Quarterfinals

Feb. 18 at Northtown Center

1-Wmsv. North vs. 8-Lockport, 11 a.m.

2-Orchard Park vs. 7-Niagara Falls, 1 p.m.

3-Niagara-Wheatfield vs. 6-Frontier, 3 p.m.

4-Lancaster vs. 5-Clarence, 5 p.m.

Semifinals

Feb. 21 at HarborCenter

1st seed vs. 4th seed, 6 p.m.

2nd seed vs. 3rd seed, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

Semifinals winners, 6:15 p.m.

Small schools

Prequarterfinals

Feb. 16 at Northtown Center

5-Kenmore East 6, 12-Amherst 2

KE: Russ Riggio 2g-2a

11-North Tonawanda 4, 6-West Sen. West 1

Feb. 17 at Northtown Center

7-W.S. East vs. 10-Wmsv. South, 6 p.m.

8-Lew-Port vs. 9-Sweet Home, 8 p.m.

Quarterfinals

Feb. 19 at Northtown Center

1-Wmsv. East vs. 11-No. Tonawanda, 1 p.m.

2-Hamburg vs. highest seed, 3 p.m.

3-Grand Island vs. lowest seed, 5 p.m.

4-Kenmore West vs. 5-Kenmore East, 7 p.m.

Semifinals

Feb. 22 at HarborCenter

1st seed vs. 4th seed, 6 p.m.

2nd seed vs. 3rd seed, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

Semifinals winners, 8:30 p.m.

WNY Club Playoffs

Red Division

St. Joe’s 5, Cheektowaga 0

(St. Joe’s leads best of three series, 1-0)

Girls hockey

Thursday’s games

WNY Federation Semifinals

at Northtown Center

1-Williamsville 4, 4-Amh/SH/Clar 3 (OT)

W: Holly Schmelzer gwg-a, Jenna Cavalieri 2g, Jenna Lukomski 23 saves

2-OP/Frontier/LS 2, 3-Monsignor Martin 0

FLOP: Frangelica Bautz gwg, Mary Kromer g, Maggie Spyche 15-save shutout

Championship

Feb. 26 at Harbor Center, 8 p.m.

1-Williamsville 2-Orchard Park/Front/LS

Boys bowling

Section VI Championships

Thursday at Airport Lanes

Team scores

Class A: West Seneca West 5534, Niagara Falls 5410, Frontier 5208, Clarence 5183, Niagara-Wheatfield 5161, Orchard Park 5157, Jamestown 5078, Hamburg 5067, North Tonawanda 4938, Williamsville East 4846, Sweet Home 4837, Williamsville North 4557, Lockport 4511, Hutch-Tech 4499, Lancaster 4422, Kenmore West 4323, McKinley 3932.

Class B: Iroquois 5071, Maryvale 4983, Lew-Port 4975, Grand Island 4858, Cheektowaga 4784, Kenmore East 4672, Depew 4645, Pioneer 4634, Amherst 4558, Dunkirk 4554, Starpoint 4511, Allegany-Limestone 4466, South Park 3524.

Class C: Fredonia 5190, Tonawanda 5085, Springville 4886, Gowanda 4829, Eden 4701, Alden 4464, Lackawanna 4381, MST Seneca 3205.

Class D: Frewsburg 5361, Salamanca 5047, Forestville 4752, Falconer 4617, Brocton 4354, Cleveland Hill 4298, Hinsdale 4294.

Individual scores (total pins, 6 games)

Nate Maloney (NW) 1263, Joshua Snow (Frews) 1180, Kyle Ziemba (WSW) 1174, Andrew Burckhalter (WSW) 1162, Trevor Watts (NF) 1148, Malik Williams (Frews) 1145, Brandon Badaszewski (Front) 1133, Tom Klenke (OP) 1133, Ricky Burgstrom (Fred) 1132, Nathen Papiernik (NF) 1129.

Final ECIC North Small Standings

Top Games & Series

Andrew Gabalski (Alden) 277-677.

Rifle

ECIC

Lancaster 1148, Holland 1026

L: Eric Koeth 291

Click here to see the comments. Add yours now!