High school scores & schedules (Feb. 15) - The Buffalo News

Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 15)

Boys basketball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude 60, St. Francis 55

St. Mary’s/Lanc. 77, Walsh 53

Yale Cup Division II

MST Seneca 78, City Honors 34

ECIC II

Amherst 54, Hamburg 48

ECIC IV

Springville 70, JFK 58

Niagara-Orleans

Medina 80, Barker 42

Newfane 73, Akron 36

Wilson 54, Albion 52

Charter Cup

Tapestry 87, Global Concepts 60

Nonleague

V-Aquinas 54, Canisius 43

Allegany-Limestone 76, Buffalo Science 73

MST Seneca 78, City Honors 34

City Honors 11 9 9 5 - 34

MST Seneca 18 19 21 20 - 78

CITY HONORS (6-14, 3-9): Battaglia 6, Moody 5, Radford 19, Taylor 4.

MST SENECA (15-4, 10-1): Anderson 10, Brown 2, Chapman 36, Costner 2, Gray 6, Howard 7, Jones 5, Prince 4, Speed 6.

3-point goals: Battaglia 2, Howard, Radford 2.

Timon-St. Jude 60, St. Francis 55

St. Francis 6 12 17 20 - 55

Timon-SJ 16 13 14 17 - 60

ST. FRANCIS (17-6, 10-2): Cummings 5, Cunningham 15, Darrell 14, Ivey 9, Sireika 5, Taggart 1, Welch 6.

TIMON-ST. JUDE (16-6, 10-2):Baugh 4, Boyland 2, Harrison 6, Johnson 13, Radford 4, Warren 28, World 3.

3-point goals: Cunningham 3, Darrell, Harrison, Ivey, Sireika, Warren 3, World.

St. Mary’s/Lanc. 77, Walsh 53

Walsh 5 13 18 17 - 53

St. Mary’s 21 17 14 25 - 77

WALSH (10-9, 4-8): Butler-Kemp 15, Kemp 19, Ramadhan 12, Stojanovic 5, Yorke 2.

ST. MARY’S (15-6, 7-2):Brown 7, Ciezki 7, Collins 6, Hunt 13, O’Brien 13, Osei 3, Penska 5, Poland 3, Propis 2, Russell 8, Schablewski 10.

3-point goals: Brown, Butler-Kemp 3, Ciezki, Collins, Hunt, Kemp 2, O’Brien, Osei, Penska, Ramadhan 4, Russell 2, Stojanovic.

Amherst 54, Hamburg 48

Amherst 13 19 12 10 - 54

Hamburg 9 10 20 9 - 48

AMHERST (17-3, 11-1):Alfieri 5, Ashley 9, Cooper 12, Fulford 2, Funderburk 5, Hines 13, Kay 4, Womack 4.

HAMBURG (7-12, 3-9): Crowley 1, Genzel 23, Hall 1, Hart 12, Henry 2, Mahoney 7, Rettig 2.

3-point goals: Alfieri, Funderburk, Genzel 3, Hart 4, Hines, Mahoney.

Springville 70, JFK 58

JFK 16 12 12 18 - 58

Springville 14 22 14 20 - 70

JFK (6-13, 5-8): Braniecki 24, Daniels 4, Fischer 7, Isbrandt 5, Kohl 5, Manzella 6, Nawojski 1, Nowinski 2, Ricotta 3, Wallace 1.

SPRINGVILLE (14-6, 11-3):Conney 4, Coon 7, Domes 6, Goodridge 28, James 15, Kostelny 2, O’Brien 4, Pollard 2, Pruitt 2.

3-point goals: Fischer, Goodridge 4.

Medina 80, Barker 42

Medina 14 21 27 18 - 80

Barker 13 10 9 10 - 42

MEDINA (15-4, 11-0):Atkins 3, Cardone 2, Cooper 23, Howard 1, Lewis 5, Luthart 13, Montague 4, Rhim 11, Salone 18.

BARKER (7-12, 4-7): Arnold 5, Callaghan 2, Ecker 4, Luckman 19, Smith 2, Sullivan 3, Voss 3, Wasnock 4.

3-point goals: Arnold, Atkins, Luckman 2, Salone, Sullivan, Voss.

Newfane 73, Akron 36

Akron 5 15 7 9 - 36

Newfane 16 27 17 13 - 73

AKRON (2-16, 1-10):Abrams 6, Hill 4, Holtz 3, Ladd 6, E Martin 4, W Martin 6, Schultz 5.

NEWFANE (13-6, 9-2):C Auernhamer 2, S Auernhamer 2, Boudeman 4, Dunbar 12, Hill 7, Kline 11, Kramp 4, Russell 16, Stanton 1, Weber 14.

3-point goals: Holtz, Kline, Russell 2, Weber.

Wilson 54, Albion 52

Wilson 18 8 13 15 - 54

Albion 9 12 21 10 - 52

WILSON (11-8, 7-4): Daul 11, Fox 2, Frerichs 15, Lewis 2, Miller 16, Seeley 8.

ALBION (5-14, 3-9):Buzard 2, Chambers 8, Ferris 4, Gardner 1, Hall 8, Mattison 9, Pritchard 2, Reynolds 12, Ward 6.

3-point goals: Chambers 2, Frerichs 2, Mattison 3, Miller 4, Seeley, Ward 2.

V-Aquinas 54, Canisius 43

Canisius 10 4 16 13 - 43

V-Aquinas 16 17 6 15 - 54

CANISIUS (14-8):Bradley 18, Collins 3, Jamison 2, MacDonald 5, McCaffrey 2, Moultrie 13.

V-AQUINAS (14-5):Alston 2, E Carter 5, G Carter 2, Flegler 2, Hawkes 9, Pickett 19, Putnam 12.

3-point goals: Bradley 2, Collins, MacDonald, Moultrie 3, Pickett 4, Putnam 3.

All.-Limestone 76, Buffalo Science 73

Buf. Science 12 18 21 22 - 73

All.-Lime. 13 21 24 18 - 76

BUFFALO SCIENCE (4-15):Brown 4, Johnson 17, Osmani 19, Wingard 15, Wood-Wiley 18.

ALL.-LIME. (7-12): Curran 9, Davis 5, Flanders 9, Golley 3, Grove 2, Hemphill 18, McAfee 11, McMullen 13, Napoleon 4, Nye 2.

3-point goals: Davis, Flanders, Johnson, McAfee, McMullen 2, Osmani, Wingard, Wood-Wiley.

Tapestry 87, Global Concepts 60

Tapestry 10 22 24 31 - 87

G. Concepts 14 18 22 6 - 60

TAPESTRY (14-6, 8-2):Brown 1, Curry 16, Jenifer 25, Mikail 1, Nance 4, Plummer 11, Russell 27, WIlson 2.

GLOBAL CONCEPTS (4-7, 3-4): Alvarez 7, Burroughs 13, Dilbert 22, Florez 3, Mercado 3, Parker 12.

3-point goals: Alvarez, Burroughs 4, Plummer, Russell 5.

Wednesday’s games

Yale Cup Division I

Riverside at Hutch-Tech, 4 p.m.

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at St. Joe’s, 7 p.m.

Christian Central at Nia. Catholic, 7:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 7:30 p.m.

Frontier at Lancaster, 7:30 p.m.

Jamestown at Wmsv. North, 7:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Iroquois, 6:30 p.m.

Wmsv. South at Sweet Home, 6:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Starpoint at Pioneer, 7 p.m.

East Aurora at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Tonawanda at Alden, 7 p.m.

Lackawanna at Holland, 7 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Grand Island, 6:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Ken. West, 6:30 p.m.

CSAT at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 6:30 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Clymer, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Sherman, 7:30 p.m.

Nonleague

West Sen. East at West Sen. West, 6:30 p.m.

V-Elba at Albion, 7 p.m.

Gowanda vs. Frewsburg, 7:30 p.m.

Girls basketball

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 79, Sacred Heart 39

ECIC I

Clarence 44, Orchard Park 27

Jamestown 54, Williamsville North 32

ECIC II

Iroquois 76, Williamsville East 45

Amherst 54, Hamburg 34

Williamsville South 75, Sweet Home 35

ECIC III

Lake Shore 65, Cheektowaga 31

Starpoint 49, Pioneer 46

East Aurora 64, Maryvale 32

ECIC IV

Holland 41, Lackawanna 27

Cleveland Hill 36, Eden 28

Springville 26, JFK 24

Tonawanda 41, Alden 25

Niagara Frontier

Lockport 61, Niagara Falls 20

Kenmore East 39, Grand Island 29

Niagara-Orleans

Newfane 61, Akron 42

Wilson 47, Albion 40

Medina 65, Barker 23

CCAA East 1

Allegany-Limestone 58, Randolph 45

CCAA East 2

Franklinville 86, North Collins 24

CCAA West 1

Fredonia 55, Chautauqua Lake 41

Olean 68, Southwestern 37

CCAA West 2

Frewsburg 46, Clymer 36

Cardinal O’Hara 79, Sacred Heart 39

O’Hara 25 18 21 15 - 79

Sacred Heart 7 9 13 10 - 39

O’HARA (19-5, 9-0): Dickson 11, Harrison 7, Johnson 10, Maniero 6, A Parker 10, S Parker 6, Scott 2, Smith 8, Sommerville 5, Zeigler 14.

SACRED HEART (13-7, 6-2):Grimm 13, Hill 2, Kamens 3, Ryan 10, Scannell 6, Sees 5.

3-point goals: Dickson 2, Harrison, Kamens, Smith 2, Sommerville.

Clarence 44, Orchard Park 27

Clarence 17 9 11 7 - 44

Orchard Park 7 4 4 12 - 27

CLARENCE (17-2, 11-1):Carey 2, Cullinan 13, Davies 2, DiGulio 1, Eckert 15, Meichenbaum 2, Reynolds 9.

ORCHARD PARK (9-8, 5-5): Fischer 10, Harrigan 1, Henrich 8, Lenard 4, O’Connor 2, Probst 2.

Jamestown 54, Wmsv. North 32

Jamestown 19 5 18 12 - 54

Wmsv. North 12 11 6 3 - 32

JAMESTOWN (8-12, 7-5):Bennett 4, Brightman 6, Evan 6, Indelicato 8, Lundmark 2, Reinhardt 8, Rodriguez 3, Stockwell 6, Swanson 14.

WMSV. NORTH (5-15, 2-10):Bangert 5, Craffey 4, Herlan 3, Lippa 6, Shapiro 8, Sheppard 6.

3-point goals: Bangert, Indelicato 2, Lippa 2, Rodriguez, Swanson 2.

Iroquois 76, Williamsville East 45

Iroquois 20 17 23 16 - 76

Wmsv. East 20 3 9 13 - 45

IROQUOIS (14-6, 7-5): Donner 6, McBride 4, McLaughlin 2, Plonka 3, Quinn 23, Reidel 24, Shanahan 9, Wittek 6.

WMSV. EAST (5-14, 3-9): Gruber 1, Kozlowski 4, Lawida 3, Miske 16, Reid 2, Romanowski 17, Turton 2.

3-point goals: Donner, Lawida, Miske 4, Reidel 4, Shanahan 3.

Amherst 54, Hamburg 34

Hamburg 8 8 6 12 - 34

Amherst 11 12 15 16 - 54

HAMBURG (10-10, 7-5):Chiacchia 5, Haberman 2, McKeone 2, Vesneske 8, Villarini 17.

AMHERST (15-4, 10-2):Klein 9, Shutts 6, Smith 2, Stelley 8, Sullivan 6, Wanzer 23.

3-point goals: Vesneske 2, Villarini 2.

Wmsv. South 75, Sweet Home 35

Sweet Home 4 10 14 7 - 35

Wmsv. South 25 13 23 14 - 75

SWEET HOME (3-15, 2-9): Brandt 18, Fumerelle 12, Gerber 2, Moody 2, Petrus 1.

WMSV. SOUTH (15-3, 12-0):Castronova 6, A DeBerry 21, N DeBerry 15, Dolan 7, Foster 2, Lassiter 13, McCullough 8, Stahl 3.

3-point goals: N DeBerry, Dolan, Lassiter 4, McCullough, Stahl.

Lake Shore 65, Cheektowaga 31

Lake Shore 20 25 18 2 - 65

Cheektowaga 4 14 3 10 - 31

LAKE SHORE (18-1, 11-1): Buchanan 5, N Cornfield 6, T Cornfield 15, Jimerson 7, Jones 2, Park 4, Scanlan 17, Snyder 1, White 8.

CHEEKTOWAGA (8-9, 5-6): Dubois 4, Moore 5, Rumph 16, Scott 2, Stone 4.

3-point goals: Buchanan, T Cornfield, Moore, Rumph, Scanlan.

Starpoint 49, Pioneer 46

Pioneer 4 8 19 15 - 46

Starpoint 9 18 10 12 - 49

PIONEER (5-13, 3-9): Cooper-Dixon 3, Eigenbrod 6, Fuller 5, Haley 3, Kline 18, Rogers 9, Schwab 2.

STARPOINT (7-13, 4-8): Chambers 7, Held 2, Lopardi 2, Lunn 4, J Mott 8, J Mott 7, Weber 9, Wick 10.

3-point goals: Chambers, Eigenbrod, Kline 2, Rogers 3, Weber 2.

East Aurora 64, Maryvale 32

Maryvale 10 11 4 7 - 32

East Aurora 9 12 30 13 - 64

MARYVALE (1-17, 0-12):Allarad 7, Cadwallader 7, Hoiensahl 2, McGee-Ross 11, A Smith 3, T Smith 2.

EAST AURORA (15-3, 9-3): Hutton 2, Jancevski 2, Kasprzyk 4, Kmicinski 16, Martin 2, Meisenheimer 15, Oar 6, Pierce 2, Tully 15.

3-point goals: Kmicinski, Meisenheimer.

Holland 41, Lackawanna 27

Holland 6 17 12 6 - 41

Lackawanna 5 6 9 7 - 27

HOLLAND (12-7, 11-3):Bulega 14, Clemons 2, Izydorczak 1, King 2, Schmidt 6, Shanahan 1, Slocum 15.

LACKAWANNA (0-14, 0-14): Dilbert 2, Fields 12, Forestier 6, Robinson 7.

3-point goals: Fields 4, Forestier 2, Robinson 2, Schmidt 2.

Cleveland Hill 36, Eden 28

Cleve Hill 9 6 9 12 - 36

Eden 3 1 14 10 - 28

CLEVE HILL (13-5, 10-4): Douglas 7, James 8, Mitchell 2, Scott 4, Skorka 5, Turley 10.

EDEN (5-15, 3-11): Bennett 4, Harris 1, Musielak 2, Szuflita 8, VanWey 2, Woodard 11.

3-point goals: Skorka, Woodard 2.

Springville 26, JFK 24

Springville 6 5 10 5 - 26

JFK 1 11 7 5 - 24

SPRINGVILLE (7-11, 7-6):Dickinson 1, Krzemien 9, Lewandowski 5, Pazzuti 2, Rosati 5, Sopko 2, Stedman 2.

JFK (3-14, 3-11): Getz 4, Golimowski 2, Landwehr 2, Thomas 10, Vohwinkel 6.

3-point goals: Thomas 3, Vohwinkel.

Tonawanda 41, Alden 25

Alden 3 7 2 13 - 25

Tonawanda 11 12 12 6 - 41

ALDEN (13-7, 10-4): Altieri 4, Hummel 6, Jordon 2, Kocher 3, Palizay 3, Thompson 3, Wlostowski 2, Wrest 2.

TONAWANDA (15-5, 12-2):Adams 4, Balling 12, Farrell 6, Hollock 10, Kurdziel 4, Schoelerman 5.

3-point goals: Hollock 2, Kocher.

Lockport 61, Niagara Falls 20

Niagara Falls 6 2 10 2 - 20

Lockport 19 13 11 18 - 61

NIAGARA FALLS (4-15, 2-12):Bones 2, Burton 1, D Harris 8, H Harris 2, Means 2, Thomas 3, Ubiles 2.

LOCKPORT (13-5, 12-2): Chandler 4, Darrell 3, DiTullio 6, Douglass 11, Doxey 4, K Krchniak 17, K Krchniak 4, Mullane 5, Schrader 4, White 3.

3-point goals: D Harris 2, K Krchniak 5.

Kenmore East 39, Grand Island 29

Grand Island 3 5 10 11 - 29

Kenmore East 11 7 13 8 - 39

GRAND ISLAND (11-9, 8-6):Bailey 9, Chiarenza 2, Eichel 2, Harrigan 4, Sweeney 12.

KENMORE EAST (18-2, 14-0): Burhans 2, Lagattuta 4, McCarthy 10, Mills 8, Sordetto 15.

3-point goals: Mills, Sweeney 2.

Newfane 61, Akron 42

Newfane 15 16 17 13 - 61

Akron 6 16 10 10 - 42

NEWFANE (12-7, 10-4):Emborsky 20, Foltz 15, Geer 2, Knoll 5, LeFever 2, A Littman 9, O Littman 6, Passuite 2.

AKRON (8-9, 5-6): Abrams 2, Hill 6, Hoefler 2, J Jonathan 4, S Jonathan 10, Leeds 12, Printup 2, Robnett 2.

3-point goals: Emborsky 2, Foltz.

Wilson 47, Albion 40

Albion 6 11 12 11 - 40

Wilson 13 7 20 7 - 47

ALBION (11-7, 7-5): Blanchard 2, DiCureia 6, Doty 4, Eldred 4, Hapeman 2, Powell 10, Snook 12.

WILSON (15-3, 11-1): Darlak 10, Kelly 8, Munnikhuysen 6, Neumann 2, Senek 21.

3-point goals: Darlak, DiCureia 2, Powell, Senek.

Medina 65, Barker 23

Barker 4 3 10 6 - 23

Medina 23 19 17 6 - 65

BARKER (1-18, 1-10):E Annable 8, K Annable 2, Dewart 3, Harris 10.

MEDINA (14-5, 7-4):Beilieki 6, Brown 22, Cochrane 4, Cuadra 8, Gross 2, Johnson 4, Kams 5, Sones 2, Williams 10, Winters 2.

3-point goals: Dewart, Harris 3, Williams 2.

Frewsburg 46, Clymer 36

Frewsburg 6 8 20 12 - 46

Clymer 12 11 9 4 - 36

FREWSBURG (17-2, 10-0):Blanchard 14, Boardman 4, Gray 4, Iuculano 20, Lynn 4.

CLYMER (7-8, 3-5): Beckwith 4, Blakeslee 2, Covey 11, Dunnewold 5, Duryee 11, Gustafson 3.

3-point goals: Beckwith, Blanchard 4, Covey, Gustafson.

Franklinville 86, North Collins 24

North Collins 10 7 3 4 - 24

Franklnv’l 24 32 18 12 - 86

NORTH COLLINS (1-14, 0-7): Gabel 3, Haney 2, Keen 2, Neamon 7, Romano 2, Williams 1, Wroblewski 7.

FRANKLNV’L (17-2, 9-1): A Haskell 11, D Haskell 22, McCoy 4, Michellis 2, Nugent 7, O’Neal 5, Pfeiffer 17, Smith 10, Wright 8.

3-point goals: A Haskell, D Haskell 4, Neamon, Nugent, O’Neal, Pfeiffer 4, Wroblewski.

Fredonia 55, Chautauqua Lake 41

Chaut. Lake 14 5 9 13 - 41

Fredonia 18 15 9 13 - 55

CHAUT. LAKE (11-8, 9-3):Fardink 3, Gleason 5, Gustafson 6, Henry 4, Paulus 4, Phelps 8, Zenns 11.

FREDONIA (12-6, 9-3): C Cybart 13, H Cybart 26, Gullo 6, Katta 4, Price 6.

3-point goals: C Cybart, H Cybart 4, Phelps, Price 2.

Olean 68, Southwestern 37

Southwestern 10 5 7 15 - 37

Olean 19 24 20 5 - 68

SOUTHWESTERN (10-6, 5-4): Austin 4, Burk 5, Bursch 4, Conway 7, Dibble 5, Jacobsen 1, Lawton 1, Mathews 3, Radack 7.

OLEAN (16-3, 11-1):Anzivine 2, Carpenter 1, George 1, Jespersen 2, Martin 4, G Pfeiffer 12, S Pfeiffer 36, Ramarge 4, Singleton 6.

3-point goals: Martin, G Pfeiffer 4, S Pfeiffer 6, Radack.

Allegany-Limestone 58, Randolph 45

All.-Lime. 16 12 16 14 - 58

Randolph 10 8 15 12 - 45

ALL.-LIME. (12-7, 10-0):Davis 24, Giardini 21, Kinney 5, Maley 2, Wolfgang 6.

RANDOLPH (10-7, 7-3):Adams 5, Ames 13, Hettenbaugh 7, Hvizdak 5, Leeper 6, Marsh 9.

3-point goals: Ames, Kinney, Marsh.

Wednesday’s games

Canisius Cup

McKinley at Olmsted, 6 p.m.

Monsignor Martin

Nia. Catholic at Buf. Seminary, 4:30 p.m.

Nardin at Mount St. Mary, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 6:30 p.m.

Nonleague

Springville at West Seneca East, 5 p.m.

Tapestry at Roy-Hart, 6 p.m.

Nichols at WNY Maritime, 6 p.m.

Niagara-Wheatfield at Newfane, 7 p.m.

Gowanda at Catt./Little Valley, 7:30 p.m.

Wilson Tournament

Cheektowaga vs. Cleveland Hill, 6 p.m.

Mount Mercy vs. Wilson, 7:30 p.m.

Boys hockey

NIAGARA CUP

Semifinals

Feb. 20 at HarborCenter

1-St. Joe’s vs. 4-St. Francis, 6:30 p.m.

2-Timon-St. Jude vs. 3-Canisius, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

SJ/SF vs. BTSJ/Can, 4 p.m.

SECTION VI PLAYOFFS

Large schools

Quarterfinals

Feb. 18 at Northtown Center

1-Wmsv. North vs. 8-Lockport, 11 a.m.

2-Orchard Park vs. 7-Niagara Falls, 1 p.m.

3-Niagara-Wheatfield vs. 6-Frontier, 3 p.m.

4-Lancaster vs. 5-Clarence, 5 p.m.

Semifinals

Feb. 21 at HarborCenter, 6 p.m. & 8 p.m.

1st seed vs. 4th seed, 6 p.m.

2nd seed vs. 3rd seed, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

Semifinals winners, 6:15 p.m.

Small schools

Prequarterfinals

Feb. 16 at Northtown Center

5-Kenmore East vs. 12-Amherst, 7 p.m.

6-W.S. West vs. 11-North Tonawanda, 9 p.m.

Feb. 17 at Northtown Center

7-W.S. East vs. 10-Wmsv. South, 6 p.m.

8-Lew-Port vs. 9-Sweet Home, 8 p.m.

Quarterfinals

Feb. 19 at Northtown Center

1-Wmsv. East vs. 8th seed, 1 p.m.

2-Hamburg vs. 7th seed, 3 p.m.

3-Grand Island vs. 6th seed, 5 p.m.

4-Kenmore West vs. 5th seed, 7 p.m.

Semifinals

Feb. 22 at HarborCenter

1st seed vs. 4th seed, 6 p.m.

2nd seed vs. 3rd seed, 8:30 p.m.

Final

Feb. 27 at KeyBank Center

Semifinals winners, 8:30 p.m.

Girls hockey

WNY Federation Quarterfinals

Tuesday at Northtown Center

OP/Frontier/LS 7, Lancaster/Iro/Depew 1

FLOP: Mary Kromer 2g, Frangelica Bautz 2g

Msgnr Martin 4, WS/Ham/Eden 3 (OT)

Amherst/SH/Clarence 6, Kenmore/GI 5

Boys swimming

Section VI Championships

Tuesday at Flickinger Center

Swimmmer of the Meet: Seth Farrand (Olean).

200 Medley Relay: Hamburg (Michael Maurer, Luke Kennedy, Christian Steiner, Liam O’Connell) 1:38.44, Orchard Park (Philip Choroser, Matthew Mikulec, Joe Blake, ALec Hoch) 1:40.63, East Aurora (Russell Zagrobeny, Charlie Morris, Christopher Koenig, Ezra Webster) 1:42.07. 200 Freestyle: Anthony Mariniello (Wmsv. South) 1:45.18, O’Connell (Hamburg) 1:45.42, Braden Feasley (Hamburg) 1:48.30. 200 IM: Maurer (Hamburg) 1:56.02, Michael Clough (Wmsv. East) 1:58.72, Nick D’Arrigo (Wmsv. South) 2:01.66. 50 Freestyle: Seth Farrand (Olean) 20.84, A. Hoch (Orchard Park) 21.35, Bryan Hong (Wmsv. East) 21.76. 100 Butterfly: Clough (Wmsv. East) 51.52, Mark Crocker (Lockport) 53.97, Drew Deren (Orchard Park) 54.09. 100 Freestyle: Farrand (Olean) 46.43, A. Hoch (Orchard Park) 47.58, Nolan West (Springville) 48.62. 500 Freestyle: O’Connell (Hamburg) 4:46.17, Mariniello (Wmsv. South) 4:54.24, Paulo Pereira (Sweet Home) 4:58.17. 200 Freestyle Relay: Orchard Park (Mason McMullen, Sean Duffy, Riley McLaughlin, Trevor Hoch) 1:28.61, Williamsville East (Hong, William Eaton, Dylan Kim, Clough) 1:29.90, Olean (Farrand, Ryan Brown, Nathan Andera, Logan Cross) 1:30.17. 100 Backstroke: Maurer (Hamburg) 53.02, Jacob Maciejewski (Lancaster) 57.28, Russell Zagrobeny (East Aurora) 57.29. 100 Breaststroke: Kennedy* (Hamburg) 57.26, Eaton (Wmsv. East) 1:00.44, Matthew Walker (Kenmore West) 1:01.17. 400 Freestyle Relay: Hamburg (Feasley, O’Connell, Kennedy, Maurer) 3:15.46, Orchard Park (Joe Blake, Deren, Josh Blake, A. Hoch) 3:17.16, Williamsville East (Hong, Eaton, John Kraus, Clough) 3:19.83. Diving: Tim Finley (Wmsv. East) 547.75, Logan Cross (Olean) 392.70, Jake Minnick (Lockport) 387.15.

* Section VI record

Boys bowling

All-Catholic championships

at Classic Lanes

1. St. Francis 2247, 2. Cardinal O’Hara 2024, 3. Canisius 1946, 4. St. Joe’s 1873, 5. Park 1578.

MVP: Kyle Wells (SF) 220.

All-Catholic team: Ryan Reese (CO), Sam Petkovsky (SF), Nick Rallo (Can), Ryan Crapo (SF), Kyle Wells (SF).

ECIC ROLL-OFFS

North Large Division

High Series (A): Nick Penksa (SH) 632

High Game (A): Matt Pyskaty (Star) 257

High Series (B): Brandon Szubinski (WE) 592

High Game (B): Matt Spychaj (Amh) 223

High Series (C): Christian Calhoon (WE) 548

High Game (C): Matt Welch (WN) 207

South Large Division

High Series (A): Connor Gates (Front) 607

High Game (A): Dan Zahlhas (Lanc) 234

High Series (B): Declan Stiles (OP) 582

High Game (B): Jarrett Brock (OP) 224

High Series (C): Seamus Noonan (Lanc) 490

High Game (C): Austin Marshall (Lanc) 175

North Small Division

High Series (A): Ryan Lent (Mary) 591

High Game (A): Zak Bollman (Cheek)277

High Series (B): Andrew Gablaski (Alden) 477

High Game (B): Justin Petz (Mary) 200

High Series (C): Nate Pocobello (Cheek) 477

High Game (C): Austin Miller (Mary) 170

South Small Division

High Series (A): Austin Coon (Spring) 545

High Game (A): Karson Hurlburt (Pio) 203

High Series (B): Emmett Collins (Spring) 545

High Game (B): Dalton Grimm (Spring) 214

High Series (C): Seth Wright (Pio) 457

High Game (C): Zach Plehinger (Lack) 184

Girls bowling

All-Catholic championships

at Classic Lanes

1. Mount St. Mary 1939, 2. Sacred Heart, 3. Mount Mercy.

MVP: Megan Lewis (SH) 511.

All-Catholic team: Molly Stonish (MSM), Bailey Huber (MSM), Samantha Batchev (MM), Kelly Thomas (MM).

Wednesday’s games

Section VI Championships

at Airport Lanes, 9 a.m.

There are no comments - be the first to comment