Share this article

print logo

Area bowling (Feb. 9)

area bowling

11TH FRAME: Snake Vogt Memorial — Matt Foss 255-300-756, Ray Schultz Jr. 258-267-741, Paul Beyer 277-710, Jay Grostefon 683, Greg Merkle 269-681.

ABBOTT: UAW 897 — Steve Bettcher 675, Paul Kaminski 257, Jerry Scheib 256, Frank Krencik 255, John Ochal 255.

ALLIE BRANDT: DRI — Al McKee 259-763, John Grembowicz 279-719, Joe Moore II 267-675, Brian Case 675. US Postal — Carl Kinyon 269-759, Ricky Mussell 286-738, Aaron Verheyn 258-728, Steve Robinson 254-728, Bob Adams 702, Jason Ciliberto 279-702. Sportsmen — John Logan 267-773, Gary Kling 257-723, Ron Routhier 256.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Jim Staub 277-717, Norm Jurek 278-699, Charlie Brooks 693, Greg Krupp 267-683, Frank Markott 682.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial — Rudy Kiszewski 269-728, Coilin Suto 257-697, Joe Doxbeck 691, Brian Kiszewski 681.

CLASSIC: Wesco — Glen Eberhardt 277-677, Bob Kirbis 251. TNT Classic — Maurice Davidson Jr. 298-822, Larae H. Bryant 267-743, Warren Wright 251-744, Debbie A. Flood 245-674, Mike Gilmer 701, Tracy Tillotson 245-661, Lee Attaway 258-685, Marvell Kirkwood 256-682. Smith/Magaris Memorial — Mike Manzella 279-253-747, Justin Fordham 257-689, Glen Eberhardt 277-680, Dennis Alston 257.

KENMORE: Leo Greenauer Memorial — Josh Moore 254-732, Joe Montante Jr. 269-701, Nate Wiewiorski 690, Jon Jack 277-683. Joan Bovo Memorial- Austin Fitzpatrick 263-711, Nicole Bongiovanni 268-662, Joyce Calway 611, Tracy Fitzpatrick 609.

LANCASTER: Nickel Creek — Rich Grupka 300-798, Mike Borodzik Jr. 277-728, David Koteras 704, Joe Mills 692, Ryan Kocher 278-688.

MANOR II: Pete Stasio Memorial — John Martin 268-255-746, Brian Konieczka 278-732, William Schukraft 297-700, Chris Fecio 688, Mike Grimmer 268.

SPARETIME: Tuesday’s Firefighter’s — Dave Czaplinski 289-813, Bob Senker 289-793, Joe Doxbeck 286-773, James Gaines 279-763, Jesse Wray 265-701. Broad Spectrum 3-Man — Pat Brick 267-259-750, Chad Mee 737, John Stobnicki 689, Geno Wahl 682, Bob Rudnick 258-678.

STRIKERS: Tuesday Night 3-man — Charlie Wannemacher 275-729, John McCracken 697, Bob Nicoll 693, Ryan Stotz 289-686. Wednesday Night Businessman — Charlie Galbo Iii 256-706, Carmen Monaco 258-699, Scott Edwards 253-675, John Dunz 269.

TONAWANDA: Engineering Society — Ian Sutherland 298-675, Jeff Mooney 250, Hannah Mosher 225-626, Julia Hay 225-600, Nino Milone 250.

TRANSIT: Schoolmasters — Tom Luczkowski 265-700, Jerry Carroll 289-692. Jeff Giancarlo Memorial — Dean Roskwitalski 276-269-792, Dan Lauocat Jr. 280-267-768, Ken Weimer 721, Eric Peterson 682. Mens Trio — Jim Rusin 264-680, Jeff Okulewicz 258-677, Mark Skimmer 279, Bill Siegel 257. Storm/Bowlers Choice Pro Shop Senior Shoot-out — Joe Trigilio 258-737, John Masiello 247-716, Gary Kinyon 257-697, Bill Baer 254-691, Tim Newman 268-686. Fred Grauanda def. John Danieuwicz, Jim Imbrowicz, Dave Lucas 215-214-191-171.

WIMBLEDON: City Bowlers — Pat Wangler 705, Scott Prenatt 682. Daves Snack Shack — Paul Cybulski 279-718, Jake Hiam 714, Wayne Malczewski 688, Mark Minnuto 675, Gary Baumer Jr. 255. LT Vending — Steve Dorobiala 265-279-744, Jim Bachert 683, Don Goodman 675, Mike Bachert 260.

There are no comments - be the first to comment