Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 7)

Boys basketball

Sunday’s game

Monsignor Martin

St. Francis 79, Walsh 47

Walsh 6 13 13 15 - 47

St. Francis 20 14 16 29 - 79

WALSH (9-7, 3-6): Butler-Kemp 19, Kemp 21, Lowry 2, Oren 1, Ramadhan 4.

ST. FRANCIS (15-4, 8-1): Bartholomew 2, Cunningham 9, Daley 4, Darrell 10, Ivey 9, Mangan 4, Pompey 2, Sireika 14, Taggart 4, Theisen 7, Welch 10, Woyshner 4.

3-point goals: Butler-Kemp, Kemp, Ramadhan, Cunningham 3, Darrell, Ivey, Sireika 4, Theisen 2.

Monday’s games

Yale Cup Division I

Riverside 71, Emerson 65

South Park 80, Burgard 52

East 70, Middle Early College 55

McKinley 65, Hutch-Tech 43

Yale Cup Division II

Buffalo Arts 50, da Vinci 27

Lafayette 93, City Honors 46

MST Seneca 77, Olmsted 71

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 79, Niagara Catholic 61

St. Francis 65, Nichols 33

St. Mary’s/Lanc. 78, Christian Central 49

ECIC IV

Lackawanna 59, Alden 45

CCAA East 1

Portville 73, Silver Creek 46

Salamanca 69, Allegany-Limestone 62

Randolph 53, Gowanda 50

CCAA West 1

Chautauqua Lake 76, Falconer 27

Olean 74, Fredonia 56

Dunkirk 76, Southwestern 67

CCAA East 2

Franklinville 64, Ellicottville 55

Pine Valley 56, North Collins 45

CCAA West 2

Frewsburg 55, Westfield 44

Panama 51, Brocton 37

Charter Cup

Health Sciences 122, Oracle Charter 31

Nonleague

Williamsville East 73, Buffalo Science 68

Riverside 71, Emerson 65

Emerson 13 16 17 19 - 65

Riverside 26 16 15 14 - 71

EMERSON (0-15, 0-10): Brown 2, T. Edwards 19, Hunter 19, Rice 6, Seltzer 2, Young 7.

RIVERSIDE (5-10, 2-8): Adorno Nunez 4, Bratton 22, Deleon Vasquez 4, Douth 13, Laureano 3, Stevens 23.

3-point goals: T. Edwards 2, Hunter, Young 2, Bratton 2, Stevens 3.

South Park 80, Burgard 52

South Park 20 21 13 26 - 80

Burgard 7 13 18 14 - 52

SOUTH PARK (12-4, 10-1): Harris 13, Jackson 2, Lewis 11, Mack 13, Mushat 13, White 13, Woods 5, Williams 4.

BURGARD (10-6, 4-5): Calloway 9, Griffin 4, Morrison 4, Riley 23, Williams 9, Rosenthal 3.

3-point goals: Harris 4, Mack, Mushat 2, White 2, Woods, Calloway, Williams 2.

East 70, Middle Early College 55

MEC 5 12 17 21 - 55

East 24 17 6 23 - 70

MEC (10-6, 8-3): Bishop 14, Dobbins 25, Fayson 4, Jackson 2, Kompany 6, Toliver 4.

EAST (12-5, 10-1): Allen 24, Anderson 19, Colbert 2, Littleton 2, Maryon 3, Shaw 12, Stevens 6, Williams 2.

3-point goals: Bishop 4, Dobbins 5, Kompany 2, Anderson 3, Maryon.

McKinley 65, Hutch-Tech 43

McKinley 18 15 9 22 - 65

Hutch-Tech 8 12 14 9 - 43

MCKINLEY (11-6, 7-4): Booze 13, Elias 2, Evans 8, Johnson 4, Rogers 23, Spencer 5, Wardlaw 7.

HUTCH-TECH (2-13, 0-9): Bennett 5, Caudle 2, Cook 4, Jacobs 10, J. Mitchell 6, Nor 2, Pawlak 6, Smith 3, Whitfield 6.

3-point goals: Spencer, Pawlak 2.

Buffalo Arts 50, da Vinci 27

da Vinci 11 6 9 1 - 27

Buffalo Arts 8 6 23 13 - 50

DA VINCI (0-10, 0-10): Hargrove 10, Hobsen 1, Kulian 5, Lewis 11.

BUFFALO ARTS (4-7, 4-6): Carter-Keith 2, Colvey 14, Edwards 2, D. Johnson 8, J. Johnson 16, Pierce 4, Woodruff 4.

3-point goals: Kulian, Lewis, Colvey 2, D. Johnson 2, J. Johnson 3.

MST Seneca 77, Olmsted 71

MST Seneca 18 16 24 19 - 77

Olmsted 13 15 20 23 - 71

MST SENECA (12-4, 7-1): Dvd. Anderson 9, Chapman 18, Hampshire 2, Howard 31, D. Jones 14, Prince 3.

OLMSTED (14-3, 9-1): Baynes 7, Carr-Johnson 9, Evans 5, Parham 7, Reid 37, Richards 6.

3-point goals: Howard 2, Prince, Baynes, Carr-Johnson 3, Evans, Parham, Reid 4.

Lafayette 93, City Honors 46

Lafayette 16 24 20 33 - 93

City Honors 14 7 15 11 - 47

LAFAYETTE (9-7, 6-3): Burts 29, D. Elliott 5, Felix 17, Gonzalez 5, A. Grimes 11, Jan Del 1, Rosa 19, Torres 4.

CITY HONORS (5-12, 2-7): Bulluck 4, Flewellyn 4, Moody 9, Morrisroe 1, Radford 15, Saleem 4, Slaughter 6, Taylor 3, Vazquez 1.

3-point goals: Burts 3, D. Elliott, Felix 2, Gonzalez, A. Grimes, Rosa 3.

Cardinal O’Hara 79, Nia. Catholic 61

Nia. Catholic 12 19 14 16 - 61

O’Hara 16 21 16 26 - 79

N. CATHOLIC (5-13, 1-9): Abramaitys 2, Krupp 5, Owens 27, Phillips 8, Jmn. Turner 9, Wright 2.

O’HARA (12-7, 7-3): Benton 20, Broadnax 5, Cheatham 10, Haynes 6, Hemphill 14, Rn. Velazquez 21, Rmr. Velazquez 3.

3-point goals: Owens, Jmn. Turner 2, Benton 4, Broadnax, Hemphill.

St. Francis 65, Nichols 33

St. Francis 19 18 16 12 - 65

Nichols 10 2 6 15 - 33

ST. FRANCIS (16-4, 9-1): Bartholomew 2, Cummings 2, Cunningham 3, Darrell 2, Ivey 8, Pompey 6, Sireika 15, Taggart 4, Theisen 5, Welch 16, Woyshner 2.

NICHOLS (8-10, 3-7): Bair 6, Banaszak 7, Hervey 6, Horan 6, Johnson 7, Jones 3.

3-point goals: Cunningham, Ivey, Sireika 2.

St. Mary’s/L. 78, Christian Central 49

Christian Cen. 11 18 9 11 - 49

St. Mary’s/L. 13 18 19 28 - 78

CHR. CENTRAL (3-14, 1-10): Cook 4, Ewing 4, Fink 9, Lekeuneu 5, Z. Miller 4, Moser 8, Opferbeck 9, D. Tyson 6.

ST. MARY’S/L (12-5, 6-4): Brown 2, Ciezki 3, Collins 7, Hunt 4, Mazurowski 4, O’Brien 7, Osei 9, Poland 7, Powell 4, Propis 2, Russell 9, Schablewski 14, Tytka 6.

3-point goals: Fink 3, Z. Miller, Moser 2, Opferbeck 2, Collins, Osei 3, Russell 3.

Lackawanna 59, Alden 45

Alden 12 11 6 15 - 45

Lackawanna 14 12 16 17 - 59

ALDEN (4-11, 4-7): Boucher 6, Chester 2, Jeziorski 10, Kibler 3, Leigh 6, Lund 2, Pastuszynski 2, Snell 14.

LACKAWANNA (11-4, 8-2): Horton 2, Pacillo 23, Rodriguez 11, N. Smith 9, Threeths 11.

3-point goals: Jeziorski 2, Kibler, Leigh, Pacillo 3, Rodriguez 2, N. Smith, Threeths.

Portville 73, Silver Creek 46

Silver Creek 10 9 16 11 - 46

Portville 19 18 18 18 - 73

SILVER CREEK (7-11, 0-8): Gates 6, Jamison 7, Jones 8, Williams 8, Woleben 17.

PORTVILLE (5-13, 2-6): Gayton 11, Harris 8, Kloc 13, Lott 2, Murray 5, Stein 14, Tobola 10, Watson 6.

3-point goals: Gates 2, Williams 2, Gayton, Harris 2, Murray, Stein 2, Watson 2.

Randolph 53, Gowanda 50

Gowanda 15 10 14 11 - 50

Randolph 13 14 12 14 - 53

GOWANDA (9-5, 3-3): Benton 18, Brawdy 14, Dodolek 8, Jensen 2, S. John 6, Kruszka 2.

RANDOLPH (14-4, 8-0): Beaver 9, Bernard 8, Carlson 3, George 2, Hind 11, Lecceadone 20, Wakefield 3.

3-point goals: Brawdy, Dodolek, S. John 2, Beaver, Hind 3, Lecceadone, Wakefield.

Chautauqua Lake 76, Falconer 27

Falconer 5 8 8 6 - 27

Chaut. Lake 32 12 18 14 - 76

FALCONER (0-11, 0-8): Dallas 5, Luke 6, MacKenzie 2, Teboe 10, Young 4.

CHAUT. LAKE (16-2, 9-1): Bentley 2, A. Gleason 2, D. Gleason 12, Hammond 4, Meredith 7, Pope 31, Sargent 2, Swan 12, Vinciguerra 4.

3-point goals: Teboe 2, D. Gleason 4, Pope, Swan.

Olean 74, Fredonia 56

Fredonia 13 10 18 15 - 56

Olean 14 21 19 20 - 74

FREDONIA (5-13, 3-7): Plaister 11, Pucci 4, Ruckman 3, Shuart 11, Tarnowski 5, Voss 22.

OLEAN (16-2, 10-1): Dandrea 1, Droney 8, Magro 3, Rogers 2, Schmidt 15, Shoemaker 28, Snyder 17.

3-point goals: Plaister 2, Tarnowski, Voss 6, Magro, Shoemaker 4.

Dunkirk 76, Southwestern 67

Dunkirk 19 21 22 14 - 76

Southwestern 23 21 18 5 - 67

DUNKIRK (8-8, 5-4): Buchanan-Ruiz 2, Butts 13, Garcia 2, Hernandez 16, Kristan-Johnson 24, Sth. Rasmus 6, Sobilo 4, Stewart 7, Waklawski 2.

SOUTHWESTERN (3-6, 2-4): Card 14, Hale 4, Munir 7, Pannes 27, Vezina 3.

3-point goals: Butts 3, Hernandez 2, Sth. Rasmus 2, Sobilo, Stewart, Card 3, Munir 2, Pannes 4.

Franklinville 64, Ellicottville 55

Franklinville 8 17 17 22 - 64

Ellicottville 12 16 15 12 - 55

FRANKLNV’L (13-4, 6-1): Blecha 16, Burton 3, Clark 12, Erickson 16, Kopp 17.

ELLICOTTVILLE (14-3, 7-1): Bowen 11, Chudy 14, Grinols 19, Leiper 1, Rowland 4, Stuve 6.

3-point goals: Blecha 2, Burton, Erickson 2, Kopp 3, Grinols 5.

Frewsburg 55, Westfield 44

Westfield 7 14 13 10 - 44

Frewsburg 10 8 16 21 - 55

WESTFIELD (6-10, 4-5): Bills 6, Grayson 9, Horr 18, Poletto 4, Schuster 4.

FREWSBURG (13-4, 9-2): Bird 7, Caldwell 13, Conlan 12, Nelson 4, O’Brien 19.

3-point goals: Horr 4, Conlan 2, O’Brien 3.

Panama 51, Brocton 37

Brocton 15 6 10 6 - 37

Panama 14 13 14 10 - 51

BROCTON (1-16, 1-10): Brown 8, DeRosier 2, McFadden 11, Rexford 2, Rivera 4, Spicer 10.

PANAMA (3-15, 3-7): Chase 5, Delahoy 8, Eggleston 15, Frye 7, Golden 8, Marsh 2, Morse 3, Smith 3.

3-point goals: Brown, McFadden, Chase, Frye.

H. Sciences 122, Oracle Charter 31

H. Sciences 38 24 27 33 - 122

Oracle Charter 7 7 12 5 - 31

HEALTH SCIENCES (16-4, 9-0): Cook 10, Fears 4, Gaines 50, Haygood 11, Tyshn. Lott 4, Nelson 18, Threat 16.

ORACLE (3-13, 1-6): Luundo 6, Marshall 13, Rosenthal 7, Asturias 2, Halton 3.

3-point goals: Gaines 3, Haygood 2, Tyshn. Lott, Threat 2, Marshall.

Wmsv. East 73, Buffalo Science 68

Buff. Science 12 13 22 21 - 68

Wmsv. East 18 17 21 17 - 73

BUFFALO SCIENCE (1-13): Brown 3, J. Johnson 32, Osmani 8, Wingard 8, Wood-Wiley 9, Workman 8.

WMSV. EAST (5-13): Butler 30, Gelder 13, Keenan 6, Khadra 7, Kieffer 2, Kleinmann 11, Ca. Williams 4.

3-point goals: J. Johnson 2, Workman, Butler 4, Gelder, Keenan.

Today’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Timon-St. Jude, 6:30 p.m.

Canisius at Park, 6:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at W. Seneca West, 6:30 p.m.

Williamsville North at Clarence, 7:30 p.m.

Lancaster at Jamestown, 7:30 p.m.

ECIC II

Iroquois at Sweet Home, 6:30 p.m.

Amherst at West Seneca East, 6:30 p.m.

Williamsville South at Hamburg, 7:30 p.m.

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 7 p.m.

Starpoint at Depew, 7:30 p.m.

Lake Shore at Maryvale, 7:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, 6:30 p.m.

Lackawanna at Tonawanda, 6:30 p.m.

Springville at Eden, 7 p.m.

JFK at Holland, 7 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Grand Island, 6:30 p.m.

Lockport at Lew-Port, 7 p.m.

N. Tonawanda at Kenmore East, 7:30 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Medina, 6:30 p.m.

Barker at Newfane, 7 p.m.

Albion at Roy-Hart, 7 p.m.

Charter Cup

Global Concepts at Tapestry, 6 p.m.

Nonleague

V-Lyndonville at Akron, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Kenmore West, 6:30 p.m.

Girls basketball

Monday’s games

Canisius Cup

Burgard 44, da Vinci 36

East 49, Lafayette 17

MST Seneca 62, Riverside 33

Olmsted 46, Emerson 34

Hutch-Tech 53, McKinley 52

Middle Early College 39, City Honors 31

Buffalo Arts 61, South Park 16

Monsignor Martin

Mount Mercy 44, Park 41

St. Mary’s/Lanc. 45, Nardin 38

ECIC III

Lake Shore 54, East Aurora 38

Nonleague

Bishop Kearney 68, Amherst 52

Eden 37, Niagara Catholic 28

West Seneca West 42, JFK 26

Clarence 85, Sweet Home 34

Orchard Park 59, Nichols 44

Burgard 44, da Vinci 36

Burgard 15 8 15 6 - 44

da Vinci 6 12 10 8 - 36

BURGARD (4-4, 4-4): Johnson 28, Mosley 2, Person 2, Truitt 2, Turner 10.

DA VINCI (5-6, 5-5): Curne 9, Jenkins 23, Smith 4.

3-point goals: Johnson, Turner, Curne, Jenkins 3.

East 49, Lafayette 17

East 18 9 14 8 - 49

Lafayette 6 4 4 3 - 17

EAST (11-4, 4-2): Anderson 25, Avent 5, Clark 8, Jemes 9, Rios 2.

LAFAYETTE (1-7, 1-7): Nikyze 1, Perez 10, Vincente 4, Zidro 2.

3-point goals: Avent, Jemes, Perez 2.

MST Seneca 62, Riverside 33

Riverside 10 6 10 7 - 33

MST Seneca 9 16 18 19 - 62

RIVERSIDE (1-8, 1-8): Gallego 10, Guthrie 6, Newkirk 9, Romes 3, Sastre 5.

MST SENECA (7-2, 7-2): Downing 1, Kilgore 11, Lopez 11, Mosley 6, Parker 9, Young 24.

3-point goals: Gallego 2, Newkirk, Sastre, Lopez, Young.

Olmsted 46, Emerson 34

Olmsted 16 11 11 8 - 46

Emerson 10 6 5 13 - 34

OLMSTED (12-3, 10-1): Burch 5, Conyers 15, Marchione 2, McDuffie 22, Rutledge 2.

EMERSON (8-7, 5-5): A. Anderson 9, Brown 5, Sharp 9, Thornton 7, Weatherspoon 4.

3-point goals: Burch, McDuffie, Brown, Sharp 2, Thornton 2.

Hutch Tech 53, McKinley 52

Hutch Tech 13 12 19 9 - 53

McKinley 15 10 16 11 - 52

HUTCH-TECH (8-9, 6-5): Cross 5, DeJesus 3, Ford 8, Funderburk 13, Watson 23.

MCKINLEY (7-6, 5-4): Cook 11, Debose 17, V. Wilson 8, J. Wilson 9, Windsor 7.

3-point goals: Funderburk, V. Wilson 2, J. Wilson.

Middle College 39, City Honors 31

City Honors 10 10 5 6 - 31

Middle College 10 7 12 10 - 39

CITY HONORS (4-5, 4-5): Eason 6, Elardo 2, Jackson 8, Wood 15.

MEC (4-11, 3-6): Jackson 2, Minter 9, Roulhac 12, Samuel 7, Small 7, Wilbon 2.

3-point goals: Minter, Roulhac 2, Samuel.

Buffalo Arts 61, South Park 16

Buffalo Arts 18 12 19 12 - 61

South Park 3 7 2 4 - 16

BUFF. ARTS (13-4, 10-1): Bush 17, Campbell 19, Monett 4, Outling 17, Rashada 4.

SOUTH PARK (0-11, 0-11): Burhanan 9, Hodge 4, Washington 3.

3-point goals: Campbell 2, Outling, Burhanan.

Mount Mercy 44, Park 41

Park 6 9 10 16 - 41

Mount Mercy 11 4 13 16 - 44

PARK (2-7, 1-6): Adamson 18, Nwora 9, Scheur 2, Skinner 6, Warren 6.

MOUNT MERCY (11-7, 3-4): M. Ashe 19, Bamrick 1, Ferrentino 8, Hamm 4, Hughes 8, McKeone 2, Strang 2.

3-point goals: Adamson 4, M. Ashe, Hughes 2.

St. Mary’s/Lanc. 45, Nardin 38

St. Mary’s/L. 8 18 9 10 - 45

Nardin 7 11 10 10 - 38

ST. MARY’S/L (15-3, 5-2): Bish 4, C. Kline 4, M. Kline 5, Maroney 4, Nawojski 6, Wipperman 4, Zanghi 18.

NARDIN (6-7, 3-4): Adams 17, Hartnett 5, Karas 6, Raccuia 1, Scello 6, Spira 2, Vasquez 1.

3-point goals: M. Kline, Adams 2, Hartnett.

Lake Shore 54, East Aurora 38

East Aurora 13 9 10 6 - 38

Lake Shore 15 7 16 16 - 54

EAST AURORA (13-3, 8-3): Jancevski 1, Kasprzyk 8, Kmicinski 7, Martin 4, Oar 8, Tully 10.

LAKE SHORE (15-1, 9-1): N. Cornfield 3, T. Cornfield 10, Jones 3, Scanlan 10, Snyder 3, White 25.

3-point goals: Kmicinski, Jones, White.

Bishop Kearney 68, Amherst 52

Amherst 8 11 9 24 - 52

Bishop Kearney 19 10 29 10 - 68

AMHERST (12-4): Bardeen 2, Klein 8, Seaner 3, Shutts 2, Stelley 11, V. Sullivan 3, C. Sullivan 10, C. Wanzer 11, E. Wanzer 2

B. KEARNEY (13-4): Freeman 12, Baker 12, Good 5, Tytler 4, Wright 8, Wellman 2, Wilson 21, Simmons 4.

3-point goals: Stelley 2, C. Wanzer, Freeman 2, Good.

Eden 37, Niagara Catholic 28

Nia. Catholic 2 4 8 14 - 28

Eden 6 13 10 13 - 42

N. CATHOLIC (0-16): Campbell 2, Clark 6, Franjoine 3, Freeburger 2, M. Gardy 5, B. Gardy 8, Miller 1, Puzan 1.

EDEN (4-14): Bennett 2, Musielak 10, Nowak 4, Szuflita 3, VanWey 2, B. Woodard 3, M. Woodard 13.

3-point goals: B. Woodard, M. Woodard.

West Seneca West 42, JFK 26

JFK 9 7 9 1 - 26

W. Seneca West 6 13 10 13 - 42

JFK (3-12): Getz 5, Landwehr 3, McMahon 3, Thomas 12, Vohwinkel 3.

W.S. WEST (5-12): Cocina 2, Hoestermann 2, Marshall 5, McCarthy 14, McClain 2, Purdy 2, Soloman 5, Urbanczyk 2, Vona 8.

3-point goals: Landwehr, Thomas 4, McCarthy 4, Soloman.

Clarence 85, Sweet Home 34

Sweet Home 2 9 11 12 - 34

Clarence 15 23 23 24 - 85

SWEET HOME (2-14): Brandt 19, Brooks 4, Fumerelle 5, Gerber 6.

CLARENCE (16-2): Andzel 3, Bienko 2, Carey 7, Cullinan 22, Davies 8, DiGulio 2, Eckert 16, Meichenbaum 5, Mersereau 3, Reynolds 17.

3-point goals: Brandt 2, Fumerelle, Andzel, Carey, Cullinan 2, Mersereau.

Orchard Park 59, Nichols 44

Nichols 13 10 11 10 - 44

Orchard Park 22 13 12 12 - 59

NICHOLS (9-9): Bueme 19, Cunningham 6, Dockery 8, K. Jones 3, Niedzialowski 3, Sauer 5.

ORCHARD PARK (9-8): Erie 4, Fischer 13, Flannery 3, Henrich 6, Lenard 20, Major 4, O’Connor 4, Probst 1, Wozniak 2, Zablonski 2.

3-point goals: K. Jones, Niedzialowski, Flannery, Lenard 4.

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Nardin, 6 p.m.

ECIC I

Frontier at Lancaster, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Williamsville South, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Lockport, 6:30 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Kenmore East at North Tonawanda, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Wilson, 6 p.m.

Newfane at Barker, 6:30 p.m.

Roy-Hart at Albion, 7 p.m.

CCAA East 1

Portville at Silver Creek, 6:30 p.m.

Randolph at Gowanda, 7:30 p.m.

All.-Limestone at Salamanca, 7:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Southwestern, 6 p.m.

Chautauqua Lake at Falconer, 7:30 p.m.

Olean at Fredonia, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at North Collins, 6 p.m.

Cattaraugus/LV at Forestville, 7:30 p.m.

Ellicottville at Franklinville, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Clymer, 7:30 p.m.

Westfield at Frewsburg, 7:30 p.m.

Cassadaga Valley at Panama, 7:30 p.m.

Charter Cup

H. Sciences at Global Concepts, 4:30 p.m.

Nonleague

Amherst at Cheektowaga, 6:30 p.m.

West Seneca West at Iroquois, 6:30 p.m.

Jamestown at Lake Shore, 6:30 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 6:30 p.m.

Maryvale at Alden, 7 p.m.

Boys hockey

Monday’s games

WNY Federation

West Seneca East 5, Niagara Falls 3

St. Francis 2, Grand Island 0

Frontier 4, Kenmore East 3

F: Jeff Walczak 2g, Kyle Mack g

Sweet Home 5, North Tonawanda 4 (OT)

SH: Tyler Edholm gwg

WNY Club

Blue Division

Wilson/Newfane 6, Jamestown 5

Girls hockey

Monday’s games

Section VI semifinals

at Northtown Center

Kenmore/G. Island 4, Williamsville 2

K/GI: Olivia Smith 3g-a, Ellie Simmons 40 svs

OP/Frontier/LS 4, Amh/SH/Clar 1

OP/F/LS: Meghan Roche g-2a, Brooke Becker 2a

Boys bowling

Monday’s games

ECIC North Large

Starpoint 5, Williamsville North 2

S: Matt Pyskaty 237-648

Sweet Home 7, Williamsville South 0

SH: Nick Penska 227-245-688

ECIC South Large

Hamburg 7, West Seneca East 0

H: Geno Bruce 231-654

Frontier 6, Lancaster 1

F: Brandon Badaszewski 259-716

Orchard Park 5, Iroquois 2

OP: Tom Klenke 675

I: Dylan DeVoe 246

ECIC North Small

Alden 6, Cleveland Hill 1

A: Adam Wood 246-630

ECIC South Small

Springville 6, Eden 1

S: Zack Slippy 267-724

E: Evan Kelly 665

Niagara Frontier

Niagara Falls 7, Kenmore West 0

Girls bowling

Monday’s games

ECIC North Large

Starpoint 5, Williamsville North 2

S: Matty Barone 475

ECIC North Small

Alden 6, Cleveland Hill 1

A: Sydney Skimmer 488

ECIC South Large

Frontier 5, Lancaster 2

F: Brittany McAndrews 229-633

ECIC South Small

Springville 6, Eden 1

S: Mariah Gamel 516

Niagara Frontier

Niagara Falls 6, Kenmore West 1

NF: McKenzie Gilmore 254-721

There are no comments - be the first to comment