Share this article

print logo

High school scores & schedules (Feb. 2)

Boys basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 53, St. Joe’s 44

Canisius 90, Niagara Catholic 50

Bishop Timon 75, Cardinal O’Hara 63

St. Francis 79, Christian Central 40

Park 82, St. Mary’s/Lanc. 41

CCAA East 2

North Collins 56, Catt/Little Valley 54

Nonleague

Walsh 73, Fredonia 46

Nichols 53, St. Joe’s 44

Nichols 10 17 10 16 - 53

St. Joe’s 12 5 15 12 - 44

NICHOLS (7-8, 4-3): Banaszak 21, Hervey 2, Horan 6, Johnson 10, Peterson 6, Serotte 2.

ST. JOE’S (6-9, 1-6): Boling 2, Capen 13, Cockrell 2, Durkin 3, Jackson 10, Kelly 2, Noward 2, Telesco 5, Ostrowski 5.

3-point goals: Banaszak 5, Capen 2, Durkin, Ostrowski.

Canisius 90, Niagara Catholic 50

Nia. Catholic 9 13 11 17 - 50

Canisius 22 19 27 22 - 90

NIA. CATHOLIC (5-13, 1-8):Abramaitys 2, Hoang 2, Krupp 2, Owens 15, Phillips 16, Turner 6, Wright 7.

CANISIUS (12-5, 6-2): Baldy 4, Bradley 20, Collins 6, Jamison 8, MacDonald 11, McCaffrey 9, Moultrie 11, Topper 3, Trapper 7, Weir 8, Zeis 3.

3-point goals: MacDonald 3, McCaffrey 3, Moultrie, Owens, Topper, Turner, Weir, Wright, Zeis.

Bishop Timon 75, Cardinal O’Hara 63

Timon-St. Jude 15 21 14 25 - 75

O’Hara 14 14 12 23 - 63

TIMON-ST. JUDE (11-4, 5-2):Baugh 10, Boyland 9, Harrison 17, Johnson 4, Payne 6, Warren 22, World 7.

O’HARA (10-7, 5-3): Benton 8, Cheatham 5, Haynes 26, Hemphill 14, R Velazquez 2, R Velazquez 8.

3-point goals: Benton 2, Haynes 4, Warren.

St. Francis 79, Christian Central 40

St. Francis 11 18 26 24 - 79

Chr. Central 9 7 8 16 - 40

ST. FRANCIS (13-4, 6-1):Bartholomew 4, Cummings 4, Cunningham 6, Daley 2, Darrell 5, Ivey 4, Mangan 7, Palmer 3, Pompey 4, Sireika 17, Taggart 2, Theisen 6, Welch 8, Woyshner 7.

CHR. CENTRAL (3-12, 1-8): Cook 4, Fink 4, Lekeuneu 5, Miller 10, Moser 7, Opferbeck 7, Tyson 3.

3-point goals: Cummings, Cunningham 2, Mangan, Moser 2, Opferbeck, Sireika 3, Theisen 2, Tyson, Woyshner.

Park 82, St. Mary’s/Lanc. 41

St. Mary’s/L 8 11 13 9 - 41

Park 23 14 31 14 - 82

ST. MARY’S/L (11-5, 5-4): Brown 5, Ciezki 6, Collins 4, Hunt 6, O’Brien 2, Penska 2, Poland 4, Russell 3, Schablewski 7, Tytka 2.

PARK (13-2, 7-1): Eziukwu 8, Hutchins 5, Jones 11, Lowe 9, Nnagbo 8, Scott 14, Smith 19, Stewart 8.

3-point goals: Brown, Lowe 3, Scott 2, Smith 5, Stewart.

North Collins 56, Catt/Little Valley 54

Catt/Little Valley 11 6 16 21 - 54

North Collins 4 19 12 21 - 56

CATT/LV (0-8, 0-4): Baker 3, Hutchison 22, Martin 22, Minnekine 2, O’Donnell 2, Southwick 3, Ulinger 1

NORTH COLLINS (4-9, 2-7): Bosinski 13, Gullo 6, T. Mercado 8, D. Mercado 10, Schroeder 15

3-point goals: Hutchison 2, Southwick, Bosinski, Gullo 2, T. Mercado 2, D. Mercado, Schroeder 2

Walsh 73, Fredonia 46

Fredonia 10 9 16 11 - 46

Walsh 27 23 8 15 - 73

FREDONIA (3-10): Huggins 3, Piper 2, Plaister 7, Pucci 2, Shuart 22, Tarnowski 2, Voss 8.

WALSH (8-6): Butler-Kemp 22, Esposito 2, Kemp 40, Lowry 3, Oren 2, Ramadhan 2, Yorke 2.

3-point goals: Butler-Kemp 2, Huggins, Kemp 2, Lowry, Plaister, Voss 2.

Today’s games

Yale Cup Division I

Emerson at Burgard, 6 p.m.

East at Hutch-Tech, 6 p.m.

Middle Early College at Riverside, 6 p.m.

McKinley at South Park, 6 p.m.

Yale Cup Division II

Buffalo Arts at City Honors, 6 p.m.

MST Seneca at da Vinci, 6 p.m.

Olmsted at I-Prep/Grover, 6 p.m.

ECIC I

West Seneca West at Frontier, 7:30 p.m.

Clarence at Lancaster, 7:30 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 7:30 p.m.

ECIC II

Hamburg at Iroquois, 6:30 p.m.

Amherst vs. Sweet Home

at Amherst, 6:30 p.m.

West Seneca East at Wmsv. East, 6:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at Lake Shore, 6:30 p.m.

Maryvale at Starpoint, 7 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at JFK, 6 p.m.

Lackawanna at Springville, 6:30 p.m.

Eden at Alden, 7 p.m.

Cleveland Hill at Holland, 7 p.m.

CCAA West 1

Olean at Dunkirk, 7:30 p.m.

Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.

Chaut. Lake at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Brocton, 7:30 p.m.

Frewsburg at Clymer, 7:30 p.m.

Panama at Sherman, 7:30 p.m.

CCAA East 1

All-Limestone at Gowanda, 7:30 p.m.

Portville at Salamanca, 7:30 p.m.

Randolph at Silver Creek, 7:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at Forestville, 7:30 p.m.

Catt/Little Valley at Franklinville, 7:30 p.m.

Ellicottville at North Collins, 7:30 p.m.

Nonleague

St. Joe’s at Cheektowaga, 6:30 p.m.

V-Notre Dame-Batavia at Lockport, 6:30 p.m.

V-Aquinas at Wmsv. South, 7:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 63, Niagara Catholic 20

ECIC III

Lake Shore 65, Maryvale 41

ECIC IV

Springville 50, Lackawanna 33

Holland 39, JFK 30

Niagara Frontier

Lockport 45, Niagara Falls 22

Nonleague

Cheektowaga 56, Sweet Home 45

Kenmore East 49, Williamsville East 42

East Aurora 54, Jamestown 32

Charter Cup

Global Concepts at WNY Maritime, ppd

Nichols 63, Niagara Catholic 20

Nichols 24 7 18 14 - 63

Nia. Catholic 2 4 9 5 - 20

NICHOLS (9-7, 5-4): Bueme 12, Cunningham 5, Dockery 21, Hawkes 4, K Jones 7, L Jones 2, Niedzialowski 9, Sauer 3.

NIA. CATHOLIC (0-14, 0-8): Franjoine 2, Freeburger 2, B Gardy 6, M Gardy 3, Puzan 7.

3-point goals: B Gardy, K Jones, Niedzialowski 3, Puzan.

Lake Shore 65, Maryvale 41

Lake Shore 22 13 8 22 - 65

Maryvale 8 6 16 11 - 41

LAKE SHORE (14-1, 8-1): Buchanan 2, N Cornfield 15, T Cornfield 15, Jones 5, Park 7, Santana 1, Scanlan 10, White 10.

MARYVALE (1-13, 0-9): Albrecht 4, Cadwallader 14, Hoiensahl 2, McGee-Ross 14, Smith 6, Stockmeyer 1.

3-point goals: Jones.

Springville 50, Lackawanna 33

Springville 5 16 23 6 - 50

Lackawanna 4 8 11 10 - 33

SPRINGVILLE (5-10, 5-6): Dickinson 2, Frank 2, Krzemien 8, Lewandowski 18, Pazzuti 2, Rosati 11, Sopko 4, Stedman 3.

LACKAWANNA (0-9, 0-9): Dilbert 13, Fields 3, Forestier 11, Robinson 6.

3-point goals: Dilbert, Forestier 3, Lewandowski 3.

Holland 39, JFK 30

Holland 9 7 11 12 - 39

JFK 4 8 7 11 - 30

HOLLAND (11-6, 10-2): Bulega 6, Grupp 2, Izydorczak 3, Schmidt 3, Shanahan 2, Slocum 23.

JFK (3-11, 3-9): Getz 4, McMahon 5, Thomas 13, Vohwinkel 6, Voss 2.

3-point goals: Bulega, Schmidt, Thomas 3.

Lockport 45, Niagara Falls 22

Lockport 13 17 10 5 - 45

Niagara Falls 4 4 9 5 - 22

LOCKPORT (10-5, 9-2): Chandler 6, DiTullio 4, Douglass 12, Doxey 6, K Krchniak 7, K Krchniak 2, Kurbs 2, Mullane 3, White 3.

NIAGARA FALLS (3-12, 1-10):Bones 2, D Harris 7, H Harris 5, Means 4, Thomas 4.

3-point goals: D Harris, H Harris, K Krchniak 2.

Cheektowaga 56, Sweet Home 45

Sweet Home 9 10 13 13 - 45

Cheektowaga 10 12 18 16 - 56

SWEET HOME (2-12): Brandt 34, Brooks 4, Fumerelle 2, Millender 5.

CHEEKTOWAGA (7-7):Davis 6, Moore 10, Parker 13, Rumph 23, Scott 1, Spencer 3.

3-point goals: Brandt 5, Moore 2, Parker 3, Spencer.

Kenmore East 49, Wmsv. East 42

Kenmore East 6 12 15 16 - 49

Wmsv. East 16 7 8 11 - 42

KENMORE EAST (14-2): Burhans 4, Ghosen 2, Lagattuta 9, McCarthy 3, Mills 13, Sordetto 18.

WMSV. EAST (4-11): Berti 2, Beyer 3, Kozlowski 2, Lawida 9, Miske 11, Reid 3, Romanowski 12.

3-point goals: Beyer, Lawida 3, Miske 3, Sordetto.

East Aurora 54, Jamestown 32

Jamestown 10 2 15 5 - 32

East Aurora 15 10 14 15 - 54

JAMESTOWN (5-8): Bennett 5, Brightman 1, Evan 6, Indelicato 2, Lundmark 4, Reinhardt 8, Stockwell 6.

EAST AURORA (10-2):Jancevski 2, Kasprzyk 7, Kmicinski 5, Oar 14, Pierce 3, Tully 23.

3-point goals: Bennett, Pierce.

Today’s games

Canisius Cup

da Vinci at MST Seneca, 4:30 p.m.

Burgard at East, 5 p.m.

Riverside at I-Prep/Grover, 5 p.m.

Olmsted at Buffalo Arts, 6 p.m.

Hutch-Tech at Emerson, 6 p.m.

City Honors at McKinley, 6 p.m.

South Park at Middle Early College, 6 p.m.

Monsignor Martin

Mount Mercy at Niagara Catholic, 5:30 p.m.

Nichols at Cardinal Hayes, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Barker, 6:30 p.m.

Medina at Roy-Hart, 6:30 p.m.

Akron at Albion, 7 p.m.

Nonleague

Health Sciences at Mount St. Mary, 6 p.m.

Boys hockey

Wednesday’s games

WNY Federation

Sweet Home vs. Lockport

at Cornerstone Arena, 8 p.m.

WNY Club

Red Division

St. Joe’s Maroon 4, Orchard Park 2

White Division

Iroquois 6, Buffalo 3

Today’s games

WNY Federation

West Seneca West vs. Lew-Port

at Hyde Park Ice Pavilion, 5 p.m.

Amherst vs. North Tonawanda

at Northtown Center, 6:30 p.m.

Williamsville East vs. Kenmore East

at Northtown Center, 7 p.m.

Clarence vs. Bishop Timon-St. Jude

at Northtown Center, 8:30 p.m.

Canisius vs. St. Joe’s

at Northtown Center, 9 p.m.

Girls hockey

Today’s games

Section VI quarterfinals

at Northtown Center

6-Lanc/Iroq/Dep vs. 3- Amh/SH/Clar, 4 p.m.

5-WS/Ham/Eden vs. 4-Kenmore/GI, 5:30 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Clarence 7, Williamsville South 0 C: John Milbrandt 243-649, Elliott Pohlman 236-632

Williamsville North 6, Amherst 1 WN: Ron Matre 229-641

Niagara-Wheatfield 6, Kenmore East 1

NW: Nate Maloney 267-715

Starpoint 6, Sweet Home 1

S: Matt Pyskaty 287-712

ECIC North Small

Alden 4, Cheektowaga 3

Maryvale 7, Cleveland Hill 0

M: Braedon Suffoletta 245-664

ECIC South Small

Pioneer 6, JFK 1

P: Bryce Burton 246

Eden 5, Holland 2

Girls bowling

ECIC North Large

Clarence 7, Wmsv. South 0

C: Melissa Simpson 244-673

Amherst 5, Williamsville North 2 Kelly Normandin 246-626

Starpoint 7, Sweet Home 0

S: Samantha Spatorico 500

ECIC North Small

Cheektowaga 6, Alden 1

C: Emily Crone 217

ECIC South Small

Pioneer 6, JFK 1

P: Cassie Green 205-533

Eden 4, Holland 3

Rifle

ECIC

Lancaster 1126, Orchard Park 1071

L: Kiersten Mucha 295

Pioneer 1107, Holland 1038

P: Mitchell Sheehan 286

Nonleague

Alden 1130, Kenmore 1121

A (9-0): Megan Gabbey 285

Boys swimming

ECIC III

Lake Shore 93, Alden 71

Girls squash

WNY finals

Nichols 7, Buffalo Seminary 0

There are no comments - be the first to comment