Share this article

print logo

Area bowling (Feb. 2)

Area Bowling

11th FRAME: Monday Night - Matthew Foss 278-772, Brendan Northrop 655. Snake Vogt Memorial – Ray Schultz Jr. 268-269-772, Bob Mariache 258-262-756, Brian Hauser 257-268-726, Matt Beardsley 265-693, Eric Hauser 267-689

ABBOTT: Mixed Trios – Andy Rettig 300-806, Ken Gawel 290-780, Brad Kiszewski 279-747, John Rettig 279-722, Liz Szpara 719. UAW 897 – Deane Bragg 279-288-753, Jerry Scheib 265-680, John Ochal 679, Sal Sorrento 253.

AIRPORT: WNY Sealcoat & Supplies – Mark Jasen 299-747, Bill Swiat 257-746, Chris Weiler 267-738, Dan Stachowiak 267-737, John Bolognese 733. TNT Classics – John Bridges Jr. 289-753, Tavia Rogers 278, Gary Preston 250-721, Moe Davidson Jr. 682, Derrick Greene 672.

ALLIE BRANDT: Lockport Businessmen — Wayne Smith 276-717, Mike Colley Jr. 257-694, Brandon Kipp 300-682, Henry Poole 258-678, Ron Kipp 256-676.

BRAYMILLER’S: Tuesday Night - Tom Pagano 257, Dave Budzinski 257, Dave Sherman 256.

BRIERWOOD: Bob Binns Memorial — Jim Losel 257-723, Joe Mullen 692, Brent Hardy 685, Eric Bucki 682, Dennis Dabolt 258–678. Beer Guzzlers — Dave Kappus 290-684, Denny Paszkiewicz 257-675.

BROADWAY: Whitey Kiszewski Memorial– Jim Wangler Jr 277-750, Steve Szuder 258-257-746, Colin Suto 279-717, Russell Priola 690, Brian Brzezowski 259-689, Joe Doxbeck 680, Janette Piesczynski 653.

KENMORE: Joan Bovo Memorial – Nicole Bongiovanni 225-641, Joyce Calway 234-641, Vickie Mayfield 226-609.

LANCASTER: Nickel Creek – Dave Kirsch. 299, Dave Miller 269-776, James Demola III 279-734, Bernie Ruda 255-714, Curl Burgess 701.

MANOR: Wednesday Night Men – Greg Sacco 279-262-771, Patrick A’Hearn 256-693, Mike Kozlowski 253-691, Stephen Hussar 687, Steven Michalski 677. Local #135 Mixed — Brandon Jeffords 265, D’Juan Jones 257, Chris Blendowski 256. J.J. Movers — Kenneth Goetz 269-258-762, Chris Labiak 276-727, Mark Persico 706, Mike Wozniak 691, Pat Foley 258-687, LaRhonda Johnson 225-245-681. Club 65 — Ron Wozniak 268-706. Koffee Kups — Debbie Dabney 233. Friday Mixers — Andy Kaczorowski 269.

MANOR II: Pete Stasio Memorial – Brian Fleischman 731, Jim Puccio 279-728, Steve Hocking 727, Aaron Gallman 700, Scott Barker 699.

SPARE TIME: Broad Spectrum 3-Man – Bob Rudnick 262-686, Pat Brick 259-683, Geno Wahl 280-675, Dana Voytovich 255-675.

SPRINGVILLE: Steve Hutch Memorial – Ralph Unger 697.

STRIKERS: Wednesday Night Businessman –Scott Brown 297-750, Robert Wilson 279-717, Tom Saccomanno 256-698, Mike Schmitt 267-676.

TONAWANDA: Engineering Society — Tom Mann 259-697, Julia Hay 225-607, Ryan Berglund 254, Matt Lukasiewize 253, Jim Gugino 250.

TRANSIT: Schoolmasters - Jerry Carroll 676. Transit Trio - Jen Hayes 256. Jeff Giancarlo Memorial - Greg Voytovich 689, Eric Peterson 682, Tyler Roskwitalski 680, Chris Cimerman 267. Storm/Bowlers Choice Pro Shop Senior Shootout – John Cierlicki 288-729, John Walker 279-709, Fred Gravanda 269-690, Gary Kinyon 268-666, Larry Panaro 247-666. Joe Alatko def. Larry Panaro, Wayne Schmidt and Fred Granvanda 247-232-226-209. Bowlers Choice 4 Man — Mike Cerny 290-258-792, Jason Ciliberto 258-275-777, Dan Melidona 265-252-760, Todd Spence 267-733, Mike Shaw 712, Steve Biondi 265-712, Kelly Blaszak 288-697, Holly Parrish 247-234-696, Jessica Mamon 245-242-661, Kathy Geissler 232-658.

WIMBLEDON: City Bowlers – Mike Vaccaro 265, Scott Prenatt 258-697, Al Harvey 258, Pat Wangler 256-679, Tom Augustynek-255. Daves Snack Shack – Dave Evans 734, Jason Sobczynski 722. LT Vending – Bill Swiat 289-773, Philip Nowicki 704, Josh Broad 259-689, Paul Hummel 259, Cliff Hiam 259.

There are no comments - be the first to comment