Share this article

print logo

High school scores & schedules (Dec. 20)

Boys basketball

Monday’s games

Yale Cup Division I

McKinley 57, Burgard 52

East 101, Emerson 62

Middle Early College 68, Hutch-Tech 50

South Park 81, Riverside 65

Yale Cup Division II

I-Prep/Grover 45, da Vinci 26

Lafayette 70, Buffalo Arts 61

Olmsted 54, City Honors 40

ECIC IV

Lackawanna 68, Eden 59

Charter Cup

Health Sciences 82, WNY Maritime 32

McKinley 57, Burgard 52

McKinley 13 18 12 14 - 57

Burgard 4 21 18 9 - 52

MCKINLEY (3-0, 2-0): Booze 6, Evans 7, Johnson 3, Martin 7, Rogers 6, Spencer 7, Wardlaw 20, Windsor 1.

BURGARD (3-2, 0-2): Calloway 2, Earley 6, Morrison 1, Myers 11, Pringle 2, Riley 22, Villa 1, Williams 7.

3-point goals: Earley, Myers, Riley 3, Wardlaw, Williams.

East 101, Emerson 62

Emerson 12 17 12 21 - 62

East 29 18 26 28 - 101

EMERSON (0-5, 0-2): Edwards 32, Gist 5, Hough 3, Hunter 6, Seltzer 2, Sullivan 9, Young 5.

EAST (3-2, 2-0): Allen 15, Anderson 42, Maryon 5, Shaw 22, Stevens 10, Williams 7.

3-point goals: Allen, Anderson 3, Edwards 5, Maryon, Shaw, Sullivan.

Middle College 68, Hutch-Tech 50

MEC 17 15 13 23 - 68

Hutch-Tech 13 5 14 18 - 50

MEC (2-1, 2-0): Bishop 4, Clemons 8, Dobbins 15, Goree 14, Jackson 8, Kompany 19.

HUTCH-TECH (2-3, 0-2): Barney 9, Bennett 13, Cash 4, Caudle 5, Jacobs 4, Lagrange 5, Mitchell 1, Pawlak 7.

3-point goals: Barney 3, Bennett 2, Clemons 2, Dobbins, Kompany 2.

South Park 81, Riverside 65

Riverside 13 12 17 23 - 65

South Park 19 23 20 19 - 81

RIVERSIDE (1-3, 0-2): Bratton 20, Deleon Vasquez 11, Douth 13, Griffin 4, Kyle 6, Laureano 12, Rivera 2, Silva 2.

SOUTH PARK (3-2, 2-0): Allen 3, Anderson 5, Crockett 1, Harris 18, Mack 7, Mushat 10, Ridgeway 4, Stroud 4, Woods 29.

3-point goals: Bratton, Deleon Vasquez, Laureano 3, Mack, Mushat, Woods 3.

I-Prep/Grover 45, da Vinci 26

I-Prep 9 8 14 14 - 45

da Vinci 3 8 9 6 - 26

I-PREP (1-4, 1-1): Clark 9, Dean 5, Ngoma 4, Rodriguez 3, Santiago 1, Smith 6.

DA VINCI (0-2, 0-2): Hargrove 8, Knight 9.

3-point goals: Clark, Knight.

Lafayette 70, Buffalo Arts 61

Lafayette 24 17 13 16 - 70

Arts 15 22 11 13 - 61

LAFAYETTE (2-2, 2-1): Burts 23, Elliott 3, Felix 11, Rosa 20, Sijeniyo 3, Torres 10.

BUFFALO ARTS (1-2, 1-1): Althoff 2, Carter-Keith 10, Colvey 4, Edwards 1, D Johnson 9, J Johnson 24, Pierce 2, Slobert 9.

3-point goals: Elliott, Felix 2, D Johnson, J Johnson, Rosa 2.

Olmsted 54, City Honors 40

Olmsted 14 14 15 11 - 54

City Honors 5 5 16 14 - 40

OLMSTED (4-2, 2-0): Baynes 2, Evans 5, Hough 3, Johnson 2, Parham 14, Reid 20, Richards 6, Simpson 2.

CITY HONORS (2-3, 0-2): Bulluck 2, Moody 1, Radford 13, Saleem 2, Slaughter 7, Solomon 2, Taylor 13.

3-point goals: Hough, Parham 2, Radford, Reid 2, Slaughter, Taylor 3.

Lackawanna 68, Eden 59

Eden 5 15 18 21 - 59

Lack 17 16 20 15 - 68

EDEN (2-3, 0-2): C Bennett 6, C Bennett 3, Bialy 25, Emel 12, Gill 2, LoTempio 2, Porter 9.

LACKAWANNA (4-0, 2-0): Albaneh 2, Bekric 6, Grabar 12, Horton 5, Nelson 4, Pacillo 8, Rice 5, Rodriguez 4, Smith 18, Threeths 4.

3-point goals: Bialy 5, Emel 2, Grabar, Horton, Pacillo 2, Porter, Rice.

Health Sciences 82, Maritime 32

Maritime 10 4 9 9 - 32 Health 27 15 18 22 - 82 MARITIME (2-4, 0-4): Davis 5, Laster 2, Morales 8, Rich 6, Weston 6.

HEALTH SCIENCES (7-1, 3-0): Briggs 10, Cook 6, Costner 2, Crosby 3, Gaines 7, Lott 21, Steward 10, Threat 11.

3-point goals: Briggs, Lott, Morales 2, Rich, Threat 3.

Tuesday’s games

ECIC I

Jamestown at Clarence, 7:30 p.m.

Orchard Park at Frontier, 7:30 p.m.

W.S. West at Wmsv. North, 7:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville East, 6:30 p.m.

Sweet Home at Hamburg, 7:30 p.m.

W.S. East at Wmsv.South, 7:30 p.m.

ECIC III

Starpoint at Cheektowaga, 6:30 p.m.

Maryvale at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

Holland at Springville, 6:30 p.m.

Cleve-Hill at Tonawanda, 6:30 p.m.

JFK at Alden, 7 p.m.

Niagara Frontier

North Tonawanda at CSAT, 6:30 p.m.

Kenmore West at Grand Island, 6:30 p.m.

Niagara Falls at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Newfane, 6:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Falconer, 7:30 p.m.

Fredonia at Maple Grove, 7:30 p.m.

CCAA West 2

Clymer at Brocton, 7:30 p.m.

Frewsburg at Panama, 7:30 p.m.

Nonleague

V-Byron-Bergen at Barker, 6:30 p.m.

Iroquois at Lake Shore, 6:30 p.m.

Gowanda at Southwestern, 7:30 p.m.

Girls basketball

Canisius Cup

East 54, Riverside 34

I-Prep/Grover 37, da Vinci 29

Burgard 43, Lafayette 33

Buffalo Arts 55, McKinley 54

Hutch-Tech 31, Middle Early College 29

Olmsted 60, South Park 31

Monsignor Martin

Mount St. Mary 33, Nardin 26

ECIC III

East Aurora 64, Depew 44

CCAA West 1

Falconer 41, Dunkirk 37

Fredonia 65, Maple Grove 17

Nonleague

Sweet Home 56, West Seneca West 44

Medina 62, V-Lyndonville 39

Tapestry 49, Buffalo Seminary 38

Park 41, JFK 24

Salamanca 56, North Collins 36

Iroquois 61, Alden 31

Ellicottville 52, Randolph 37

Franklinville 86, Gowanda 43

East 54, Riverside 34

East 11 15 14 14 - 54

Riverside 12 3 9 10 - 34

EAST (3-1, 3-0):Anderson 39, Hardy 5, Jemes 8, Pitts 2.

RIVERSIDE (0-2, 0-2): Gallego 5, Newkirk 18, Romes 11.

3-point goals: Newkirk 4, Romes 3.

I-Prep/Grover 37, da Vinci 29

da Vinci 10 7 6 6 - 29

I-Prep 8 8 10 11 - 37

DA VINCI (1-2, 1-1): Curne 11, Jenkins 10, Rafalko 2, Smith 6.

I-PREP (3-1, 2-0): Green 1, Hassan 6, Jasmine 2, Santana 28.

3-point goals: Curne, Jenkins 2, Smith.

Burgard 43, Lafayette 33

Burgard 10 9 13 11 - 43

Lafayette 8 12 10 3 - 33

LAFAYETTE (0-2, 0-2): Perez 12, Vincente 19.

BURGARD (1-0): Person 6, Lester 1, Truitt 2, Stewart 2, Johnson 30, Gadly 2, Turner 1

3-point goals: Perez 2, Vincente 2.

Buffalo Arts 55, McKinley 54

Arts 10 16 13 16 - 55

McKinley 11 18 12 13 - 54

BUFFALO ARTS (3-1, 1-0): Monett 17, Outling 28, Skillon 3.

MCKINLEY (1-2, 1-1): Debose 10, Donald 18, Jackson 2, J Wilson 2, V Wilson 14, Windsor 8.

3-point goals: Outling 3, V Wilson 3.

Hutch-Tech 31, Middle College 29

Hutch-Tech 8 6 7 10 - 31

MEC 8 7 9 5 - 29

HUTCH-TECH (3-3, 2-0): Cross 4, DeJesus 1, Funderburk 2, Oden 3, Price 8, Watson 13.

MEC (0-3, 0-1):Green 2, Samuel 3, Small 17, Wilbon 1, Woods 6.

3-point goals: Oden, Samuel, Woods.

Olmsted 60, South Park 31

South Park 4 13 8 6 - 31

Olmsted 15 13 17 15 - 60

SOUTH PARK (0-2, 0-2): Burhanan 15, Sullivan 4, Teasley 6, Wilson 8.

OLMSTED (3-0, 2-0): Burch 12, Conyers 10, Marchione 3, McDuffie 20, Rutledge 11.

3-point goals: Burch, Burhanan 4, Rutledge.

Mount St. Mary 33, Nardin 26

Mt St. Mary 4 7 6 16 - 33

Nardin 7 4 5 10 - 26

MOUNT ST. MARY (5-3, 1-0): Badgley 2, Burns 5, Fittry 5, Hart 2, Miller 2, Mucica 9, Murphy 5, O’Brien 4.

NARDIN (2-2, 0-1): Adams 9, Hartnett 5, Herman 7, Scello 2, Vasquez 3.

3-point goals: Burns, Fittry.

East Aurora 64, Depew 44

East Aurora 19 17 15 13 - 64

Depew 11 14 10 9 - 44

EAST AURORA (5-0, 3-0): Brinker 31, Hutton 8, Jancevski 2, Kmicinski 6, Meisenheimer 16, Oar 1.

DEPEW (3-4, 1-2): Bobeck 6, Borgosz 10, Clark 21, Dotterweich 7.

3-point goals: Brinker, Clark 4, Meisenheimer 2.

Fredonia 65, Maple Grove 17

M. Grove 4 6 4 3 - 17

Fredonia 20 15 13 17 - 65

MAPLE GROVE (0-2, 0-2): Caskey 5, Greiner 2, McCall 2, Schuppenhauer 1, Swanson 5, Tanner 2.

FREDONIA (2-1, 1-0): C Cybart 12, H Cybart 17, Goss 4, Gullo 5, Katta 8, Morrison 6, Price 11, Rosen 2.

3-point goals: Caskey, C Cybart, H Cybart 3, Gullo.

Medina 62, V-Lyndonville 39

Medina 13 19 16 14 - 62

V-Lyndon 6 9 11 13 - 39

MEDINA (6-0): Brown 32, Cuadra 4, Gross 3, Henning 2, Johnson 2, Williams 19.

V-LYNDONVILLE (0-4): Buckland 3, Hinkson 6, Lembcke 4, A Lewis 2, A Lewis 13, Muck 9, Rodriguez 2.

3-point goals: Williams 3.

Tapestry 49, Buffalo Seminary 38

Buff Sem 12 7 11 8 - 38

Tapestry 11 12 15 11 - 49

BUFFALO SEMINARY (2-1): Burlow 8, Conboy 6, Gallagher 18, Siddiqui 2, Smolarek 4.

TAPESTRY (4-3): Akaic 2, Caver 23, Freeman 11, King 8, Purdue 5.

3-point goals: Burlow, Freeman, Purdue.

Park 41, JFK 24

JFK 6 6 3 9 - 24

Park 7 9 11 14 - 41

JFK (1-4): Chudzinski 2, Getz 15, Thomas 2, Voss 2.

PARK (1-1): Acoff 3, Adamson 4, Havis-Walton 4, Nwora 8, Scheur 2, Skinner 6, Smith 2, Warren 12.

Salamanca 56, North Collins 36

N. Collins 6 11 10 9 - 36

Salamanca 7 14 22 13 - 56

NORTH COLLINS (0-3): Gabel 2, Keen 2, Neamon 8, Romano 10, Williams 3, Wroblewski 11.

SALAMANCA (2-3): Dowdy 2, Gross 3, McGonigle 22, Miller 18, Sherwood 11.

3-point goals: Williams.

Iroquois 61, Alden 31

Alden 6 5 6 14 - 31

Iroquois 19 17 17 8 - 61

ALDEN (5-2): Altieri 3, Augustine 3, Heist 4, Hummel 2, Kocher 4, Palizay 4, Thompson 3, Wlostowski 6, Wrest 2.

IROQUOIS (4-1): Donner 8, McBride 4, McLaughlin 3, Plonka 12, Quinn 16, Reidel 11, Shanahan 4, Wittek 4.

3-point goals: Donner 2, Reidel 3, Wlostowski 2.

Ellicottville 52, Randolph 37

Randolph 2 15 8 12 - 37

Ellicottville 9 15 14 14 - 52

RANDOLPH (1-3, 0-0):Adams 2, Ames 2, Hettenbaugh 15, Hvizdak 4, Leeper 6, Marsh 8.

ELLICOTTVILLE (6-0, 0-0):Aldrich 2, Cortez 10, Erlandson 10, Hamilton 20, Jimerson 10.

3-point goals: Hamilton 4, Hettenbaugh 4, Marsh.

Franklinville 86, Gowanda 43

Gowanda 11 7 10 15 - 43

Franklnv’l 30 17 19 20 - 86

GOWANDA (1-3): Carpenter 4, Hawkins 14, Hy 2, Scanlan 16, Stang 5, Zimmerman 2.

FRANKLNV’L (4-0): A Haskell 22, D Haskell 27, McCoy 8, Michellis 2, Nugent 5, O’Neal 2, Pfeiffer 10, Wright 10.

3-point goals: A Haskell 3, D Haskell 5, McCoy 2, Nugent, Pfeiffer 2, Scanlan 2.

Sweet Home 56, West Seneca West 44

S. Home 16 14 8 18 - 56 W. S West 6 15 10 13 - 44 SWEET HOME (1-4): Brandt 26, Fumerelle 3, Gerber 4, Millender 10, Petrus 13.

W. SEN. WEST (2-5): Cocina 5, Hoestermann 6, McCarthy 11, McClain 4, Urbanczyk 6, Vanderlip 2, Vona 10.

3-point goals: Brandt 4, Fumerelle, McCarthy 2, Petrus 3, Urbanczyk.

Tuesday’s games

ECIC III

Maryvale at Starpoint, 7:55 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Kenmore West, 6:30 p.m.

Lew-Port at Niagara Falls, 6:30 p.m.

Kenmore East at Nia-Wheatfield, 6:30 p.m.

CSAT at North Tonawanda, 7 p.m.

CCAA East 1

Catt./Little Valley at Silver Creek, 7:30 p.m.

Nonleague

Holland at St. Mary’s/Lanc., 7 p.m.

West Seneca East at Lancaster, 7:30 p.m.

Allegany-Limestone at Frewsburg, 8 p.m.

Charter Cup

Global Concepts at Health Sciences, 6 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Niagara Falls 4, North Tonawanda 1

Girls hockey

WNY Federation

Williamsville 3, Orchard Park/Front./LS 2

W (7-0-1): Amanda Gaffney gwg

Tuesday’s games

WNY Federation

Orchard Park/Frontier/Lake Shore vs. Amherst/Sweet Home/Clarence

at Northtown Center, 4 p.m.

West Seneca/Hamburg/Eden vs. Lancaster/Iroquois/Depew

at Holiday Twin Rinks, 4 p.m.

Williamsville vs. Kenmore/Grand Island

at Lincoln Ice Arena, 7:40 p.m.

Boys bowling

ECIC North Large

Amherst 6, Wmsv. North 1

Mathis Hoegerly (A) 589

Sweet Home 5, Starpoint 2

Azston Ford (SH) 237

ECIC North Small

Tonawanda 7, Cheektowaga 0

Aaron Simond (T) 268-666

Alden 5, Depew 2

Adam Wood (A) 543

ECIC South Large

Frontier 6, Iroquois 1

Lucas Bond (I) 670

W.S. West 6, Orchard Park 1

Matt Woroniecki (WSW) 255

Colin Little (OP) 255

ECIC South Small

Springville 7, JFK 0

Nick Abdo (S) 592

CCAA

Dunkirk 3, Falconer 1

Johnathon Collins (D) 581

Girls bowling

ECIC North Large

Amherst 6, Wmsv.North 1

Rachel Banning (A) 549

Sweet Home 5, Starpoint 2

ECIC North Small

Tonawanda 4, Cheektowaga 3

Marina McClure (T) 254-670

Depew 5, Alden 2

Rachel Wagner (D) 580

ECIC South Large

Frontier 7, Iroquois 0

Katie Barone (F) 614

ECIC South Small

JFK 5, Springville 2

Deanna Nugent (JFK) 545

CCAA

Dunkirk 6, Falconer 0

Hannah Ellman (D) 540

Wrestling

ECIC III

Cheektowaga 52, Tonawanda 22

C: Austin Silinski (138) dec. 8-3

Boys swimming

ECIC Interdivision

Orchard Park 125, Sweet Home 57

There are no comments - be the first to comment