High school scores & schedules (Nov. 12) - The Buffalo News

Share this article

print logo

High school scores & schedules (Nov. 12)

High schools

Football

Far West Regionals

at New Era Field

Friday’s Games

CLASS D

Maple Grove 28, V-Alexander 0

V-Alexander 0 0 0 0 - 0

Maple Grove 0 8 6 14 - 28

MG: Benson 12 run (Benson run)

MG: Benson 39 run (pass failed)

MG: Micek 6 run (pass failed)

MG: Micek 4 run (Tanner run)

CLASS A

V-Greece Athena 41, Bennett 12

Saturday’s Games

CLASS C

Cleve. Hill vs. V-Bishop Kearney, noon

CLASS AA

Lancaster vs. V-Victor, 3:15 p.m.

CLASS B

Dunkirk vs. V-Batavia, 6:30 p.m.

Monsignor Martin semifinals

Friday’s Game

St. Francis 26, St. Joe’s 14

St. Joe’s 0 7 0 7 - 14

St. Francis 6 6 14 0 - 26

SF: Dempsey 22 pass from Hickson (kick failed)

SF: Dempsey 19 pass from Hickson (pass failed)

SJ: Kelly 17 run (Surace kick)

SF: McDuffie 50 run (McDuffie run)

SJ: Kelly 1 run (Surace kick)

SF: Hickson 7 run (run failed)

Saturday’s Game

4-Timon-St. Jude at 1-Canisius, 1 p.m.

Monsignor Martin championship

at New Era Field

Thursday, Nov. 17

St. Francis vs. 4-Timon-St. Jude at 1-Canisius winner, 6 p.m.

Boys soccer

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

at Middletown

CLASS A

Saturday’s semifinals

Grand Island vs. III-New Hartford, 11 a.m.

I-Somers vs. XI-Amityville Mem., 8:30 a.m.

Final: Sunday, Nov. 13 10:30 a.m.

NYSCHSAA CHAMPIONSHIPS

CLASS AA

Semifinals

Friday, Nov. 11 at St. John’s

Canisius 5, Holy Cross 1

C (15-3): JP Bobak 2g, Max Montante g, Abel Tefera g, Vincent Canzilla g

Final

Sunday, Nov. 13 at St. John’s

Canisius vs. Chaminade/Fordham Prep, 1 p.m.

Girls soccer

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

CLASS AA

Saturday’s semifinals

at Tompkins Cortland CC

Clarence vs. I-Arlington, 12:30 p.m.

VIII-Massapequa vs. II-Niskayuna, 10 a.m.

Final: Sun., Nov. 13 at SUNY Cortland, 12:15 p.m.

CLASS B

Saturday’s semifinals

at Cortland HS

Newfane vs. IV-Chenengo Forks, 10 a.m.

VIII-Wheatley vs. III-Westhill, 12:30 p.m.

Final: Sun., Nov. 13 at SUNY Cortland, 9:00 a.m.

NYSCHSAA CHAMPIONSHIPS

Saturday at Niagara University

Nardin vs. Sacred Heart (Hempstead), 11:30 a.m.

Girls volleyball

SUBREGIONALS

FAR WEST REGIONALS

Saturday, Nov. 12 at Victor HS

CLASS AA

Clarence vs. V-Penfield, 5:30 p.m.

CLASS A

Wmsv. East vs. V-Pitt.-Sutherland, 3:30 p.m.

CLASS C

Eden vs. V-Caledonia-Mumford, 1:30 p.m.

Saturday, Nov. 12 at LeRoy HS

CLASS D

Panama vs. V-Bishop Kearney, 3 p.m.

NYSCHSAA CHAMPIONSHIPS

Saturday at St Francis Prep, Queens, N.Y.

Pool play: 10 a.m.

Playoffs follow pool play

Participating teams: St Mary’s/Lancaster, Kellenberg Memorial, Maria Regina, St Francis Prep.

Boys volleyball

REGIONAL CHAMPIONSHIPS

DIVISION I

Saturday at Orchard Park

Clarence vs. V-Penfield, noon

DIVISION II

Eden vs. V-Spencerport, 2 p.m.

Field hockey

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

at Maine-Endwell

CLASS B

Saturday’s semifinals

Iroquois vs. I-Lakeland, noon

IV-Vestal vs. VIII-Garden City, 10:30 a.m.

Final: Sunday, Nov. 13 10 a.m.

Boys hockey

WNY Club

Blue Division

Wilson 18, Eden 2

There are no comments - be the first to comment