High school scores & schedules (Nov. 10) - The Buffalo News

Share this article

print logo

High school scores & schedules (Nov. 10)

High schools

Football

Far West Regionals

at New Era Field

Friday, Nov. 11

CLASS D

Maple Grove vs. V-Alexander, 5 p.m.

CLASS A

Bennett vs. V-Greece Athena, 8 p.m.

Saturday, Nov. 12

CLASS C

Cleve. Hill vs. V-Bishop Kearney, noon

CLASS AA

Lancaster vs. V-Victor, 3:15 p.m.

CLASS B

Dunkirk vs. V-Batavia, 6:30 p.m.

Monsignor Martin semifinals

Friday, Nov. 11

St. Joe’s at St. Francis, 7 p.m.

Saturday, Nov. 12

Timon-St. Jude at Canisius, 1 p.m.

Monsignor Martin championship

at New Era Field

Thursday, Nov. 17

Semifinal winners, 6 p.m.

Boys soccer

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

at Middletown

CLASS A

Saturday’s semifinals

Grand Island vs. III-New Hartford, 11 a.m.

I-Somers vs. XI-Amityville Mem., 8:30 a.m.

Final: Sunday, Nov. 13 10:30 a.m.

NYSCHSAA CHAMPIONSHIPS

CLASS AA

Friday, Nov. 11 at St. John’s

Canisius vs. Chaminade (Mineola), 4 p.m.

Girls soccer

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

CLASS AA

Saturday’s semifinals

at Tompkins Cortland CC

Clarence vs. I-Arlington, 12:30 p.m.

VIII-Massapequa vs. II-Niskayuna, 10 a.m.

Final: Sun., Nov. 13 at SUNY Cortland, 12:15 p.m.

CLASS B

Saturday’s semifinals

at Cortland HS

Newfane vs. IV-Chenengo Forks, 10 a.m.

VIII-Wheatley vs. III-Westhill, 12:30 p.m.

Final: Sun., Nov. 13 at SUNY Cortland, 9:00 a.m.

NYSCHSAA CHAMPIONSHIPS

Saturday at Niagara University

Nardin vs. Sacred Heart (Hempstead), TBA

Girls volleyball

SUBREGIONALS

Wednesday at Chittenango HS

CLASS B

III-Cazenovia 25-25-25, Alden 11-12-13

CLASS C

Eden 25-25-25, III-LaFayette 12-13-13

E: Alyssa Durski 31 assists, 8 digs; Emma Sutfin 6 digs, 3 aces; Sam Burgio 17 kills, 3 aces

FAR WEST REGIONALS

Saturday, Nov. 12 at Victor HS

CLASS AA

Clarence vs. V-Penfield, 5:30 p.m.

CLASS A

Wmsv. East vs. V-Pittsford-Sutherland, 3:30 p.m.

CLASS C

Eden vs. Cal-Mum/LeRoy winner, 1:30 p.m.

Saturday, Nov. 12 at LeRoy HS

CLASS D

Panama vs. Bishop Kearney, 3 p.m.

Boys volleyball

Regional Qualifier

Eden 16-26-29-25-25, Hamburg 25-28-27-19-12

E: Collin Rigley 27 kills; Gavin Musielak 55 assts; Drew Hesse 18 kills

REGIONAL CHAMPIONSHIPS

DIVISION I

Saturday at Orchard Park

Clarence vs. TBA, 12 p.m.

DIVISION II

Eden vs. Spencerport/Midlakes, 2 p.m.

Field hockey

NYSPHSAA CHAMPIONSHIPS

at Maine-Endwell

CLASS B

Saturday’s semifinals

Iroquois vs. I-Lakeland, noon

IV-Vestal vs. VIII-Garden City, 10:30 a.m.

Final: Sunday, Nov. 13 10 a.m.

There are no comments - be the first to comment