Share this article

print logo

High school scores & schedules (Oct. 7)

Boys soccer

Thursday’s games

ECIC I

Lancaster 0, Clarence 0 (OT)

C: Dan Wilde sho, 5 saves

L: Anthony Gallo sho, 12 saves

West Seneca West 13, Jamestown 0

WSW: David Mack 4g-a; Nate Roberts 3g-2a; Ben Sokolowski sho

Williamsville North 3, Frontier 0

WN: Chris Styker 2g

ECIC II

Williamsville South 3, Iroquois 2

WS: Jared Burns g-a; Joe Malinowski g-a

Sweet Home 6, Amherst 0

SH: Noah Keem 2g-2a

Hamburg 8, West Seneca East 0

H: Gabe Mastrangelo 4g; Justin Weiskerger 3a; Zach Setera/Tucker Reynolds sho

ECIC III

Starpoint 4, Cheektowaga 0

S: Daniel Mascaro 2a

Depew 2, Maryvale 0

D: Devin Connolly, Andreas Pyc g; Tyler Sadaro sho

East Aurora 4, Pioneer 0

EA: Pat Philips 2g-a

ECIC IV

Lackawanna 3, Alden 0

L: Abdul Albaneh 2g; Ali Mosed sho

Tonawanda 4, Springville 1

T: Aaron Holler 2g; Ryan Gardner g-a

Eden 0, Holland 0

E: Jared Breeden sho

H: Corey Scull sho

IAC

Christian Central 3, Park 0

CCA: Joshua Tyson 2g

DYouville Cup

I-Prep/Grover 4, City Honors 1

IP: Olga Rusimbana, Pa Lu, Ahmed Hassoon, Ahzet Sher g each

CCAA East

Franklinville 0, Portville 0 (OT)

CCAA Central

Pine Valley 4, Chautauqua Lake 1

PV: Matt Carpenter 3g; Tyler West g-2a

Westfield 1, Frewsburg 0

CCAA West

Falconer 3, Dunkirk 1

F: Trenton Colburn 2g

Olean 3, Fredonia 0

Southwestern 2, Maple Grove 0

Nonleague

Allegany-Limestone 1, V-Genesee Valley 0

AL: Dylan Talbot gwg

North Collins 1, Ellicottville 0

NC: T.J. Jimerson gwg

Newfane 4, Lake Shore 0

N (14-0): Trevor Moreland 2g-a; Max Weber sho (5 svs)

Medina 9, Global Concepts 0

M: Kristian Snyder 6g

Today’s games

Monsignor Martin

Canisius at Nichols, 4:30 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Hamburg, 5 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Grand Island, 4:30 p.m.

N, Tonawanda at Kenmore East, 4:30 p.m.

Lockport at Lew-Port, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Medina, 7 p.m.

Nonleague

Gow at Niagara Catholic, 4:30 p.m.

Global Cncpts. at Oracle Chrtr., 4:30 p.m.

Girls soccer

Thursday’s games

Clarence 10, West Seneca West 0

C: Anna Davies 2g-a; Emma Faso 2g; Gabby Eberlee/Grace Fabian sho

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 3, Park 1

SML: Courtney Kline 2g

Niagara-Orleans

Akron 10, Barker 0

A: Kara Seguin 2g-3a; Maggie Leeds 2g-a; Laurie Poeller sho

Albion 5, Wilson 1

A: Brylie Hapeman 2g-a; Emily Blanchard g-3a

Radcliffe Cup

McKinley 3, da Vinci 2

Buffalo Arts 1, South Park 0

BA: Kylie Spink gwg; Tamara Caliz sho

City Honors 3, Olmsted 2 (2OT)

CH: Jenna Szopinski gwg 2a; Emily Pyne a

CCAA East

Portville 5, Randolph 0

Nonleague

Maryvale 9, Hutch-Tech 0

M: Lexi Aquilino 2g-3a; Autumn Farino sho

Sacred Heart 1, V-Mercy 1

SH: Tatyjana Scalisi g

V-Aquinas 1, Nichols 0

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/L. at Buff. Seminary, 4:30 p.m.

Niagara Catholic at O’Hara, 4:30 p.m.

Nichols at Mount Mercy, 4:30 p.m.

Chrstn. Cent. at Mount St. Mary, 4:30 p.m.

Sacred Heart at Nardin, 4:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Williamsville North, 5:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Amherst, 4:45 p.m.

Iroquois at Williamsville East, 4:45 p.m.

Williamsville South at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC III

Starpoint at Maryvale, 4:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Lackawanna, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Lockport, 4:30 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Kenmore East at North Tonawanda, 7 p.m.

CCAA East

Salamanca at All.-Limestone, 4:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Cassadaga Valley at Frewsburg, 4:30 p.m.

Westfield at Silver Creek, 6 p.m.

CCAA West

Olean at Falconer, 4:30 p.m.

Nonleague

Maple Grove at Chautauqua Lk., 4:30 p.m.

Dunkirk at Lake Shore, 4:30 p.m.

Lancaster at Holland, 6:30 p.m.

West Seneca East at Orchard Park, 7 p.m.

Girls volleyball

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 25-25-25, O’Hara 8-16-20

MM: Erin Sliwinski 10 digs

Nichols 25-25-25, Niagara Catholic 9-17-15

N: Emma Hawks 5 aces

Sacred Heart 25-25-25, Nardin 13-12-18

SH: Micaela Ryan 9 kills, 2 aces

ECIC I

Clarence 25-25-25, Jamestown 12-9-19

C: Meghan Neelon 9 kills, 4 aces

Orchard Park 25-25-25, W.S. West 21-21-15

OP: Kate Hennessey 7 kills

Lancaster 25-25-25, Frontier 17-12-14

L: Caelie Marcussen 6 blocks, 3 kills; Katie Becht 16 digs

ECIC II

Sweet Home 25-25-25, Amherst 21-13-11

SH: Tirzah Peters 15 kills, block

Hamburg 25-25-25, W.S. East 22-16-19

H: Eleanor Clarke 7 kills

Williamsville South 25-23-25-25, Iroquois 23-25-19-23

WS: Amari DeBerry 7 kills

ECIC III

Lake Shore 25-25-20-25, Cheektowaga 18-20-25-17

LS (6-3): Alexa Haber 8 kills, 4 blocks

Maryvale 25-25-20-23-25, East Aurora 23-15-25-25-20

M: Julia Carter 23 kills, 8 digs; Amiah George 9 digs

ECIC IV

Alden 25-25-25, Lackawanna 14-7-6

A: Hanna Dussault 15 assts, 7 kills

Springville 25-25-19-25, Tonawanda 18-10-25-20

S: Caroline Roy 13 kills, 8 blocks

Niagara Frontier

Kenmore West 25-25-25, Nia. Falls 9-10-13

KW: Megan Stuff 5 kills, 5 digs

Kenmore East 25-25-25, Lew-Port 23-21-16

KE: Jordan McKenna 7 kills, 5 blocks, 2 aces; Kendall Mills 14 kills, 3 aces

LP: Destinee Norman 21 digs, 3 aces

Niagara-Wheatfield 27-25-25, North Tonawanda 25-19-18

NW: Danielle Brochey 12 kills, 9 digs

NT: Julie Milbrand 14 kills, 7 digs, 4 blocks

CCAA East

Portville 25-23-25-25, Randolph 11-25-16-22

P: Brooke Decker 10 kills, 15 asst, 6 aces; Sydney Colligan 10 kills, 5 aces, 4 blocks

Nonleague

Grand Island 21-25-25-25, Williamsville North 25-18-20-12

GI: Claire Brandon 20 digs

Today’s games

ECIC II

Williamsville East at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Springville, 5:30 p.m.

Niagara Frontier

Albion at Newfane, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Akron, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

Lafayette at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Riverside at Middle Early Coll., 4:30 p.m.

Buffalo Arts at Hutch-Tech, 5:30 p.m.

MST Seneca at Olmsted, 5:30 p.m.

da Vinci at South Park, 5:30 p.m.

CCAA North

Silver Creek at Dunkirk, 6 p.m.

North Collins at Forestville, 6:30 p.m.

Nonleague

Salamanca at Pine Valley, 6 p.m.

W.S. East at W.S. West, 6 p.m.

Boys volleyball

Thursday’s games

Canisius 25-25-25, Cardinal O’Hara 9-5-20

C: Dan Kane 23 assts; Devin Joslyn 11 kills

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, St. Joe’s 23-16-16

SML: Eric Brown 9 kills, 5 aces

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Nia. Falls 18-21-23

GI (8-3,6-3): Dave Pachla 18 kills; Randy Thomas 10 kills, 3 aces

Niagara-Wheatfield 25-25-25, Kenmore East 19-23-17

NW: Emilio Tripp 13 digs; Noah Klettke 6 blocks

Today’s games

ECIC I

Wmsv. North at Orchard Park, 6 p.m.

Frontier at Lancaster, 6:30 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville South, 5:30 p.m.

Lake Shore at Sweet Home, 6 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 5 p.m.

Holland at East Aurora, 5 p.m.

Nonleague

Wmsv. East at Kenmore West, 4:30 p.m.

W.S. East at W.S. West, 6 p.m.

Medina at St. Francis, 6:30 p.m.

Field hockey

Thursday’s games

Niagara-Orleans

Barker 5, Medina 0

B: Lydia Dewart 2g; Cara Fox sho

Roy-Hart 1, Newfane 0

RH: Sydney Newton gwg; Jamie Bower sho

Akron 9, Kenmore 0

A: Heather Cummings 3g; Abby Stone 2g; Julia Diebel 2g

Nonleague

Wilson 4, Nichols 3

W: Erin Boyle g-2a

Sweet Home 2, Lancaster 1

SH: Riley Kromer gwg; Renee Lauer 2a

East Aurora 3, West Seneca West 0

EA: Hope Winter 2g; Mallie Reimer sho

Today’s games

ECIC II

Iroquois at Williamsville East, 4:45 p.m.

Hamburg at Williamsville South, 5 p.m.

Nonleague

Starpoint at Orchard Park, 5 p.m.

Eden at West Seneca East, 5 p.m.

Clarence at Amherst, 5:30 p.m.

Boys golf

Southtowns Invitational

Orchard Park 12, St. Francis 9, East Aurora 8

M: Jackson Roskow (OP) 35 at Wanakah

Williamsville Cup

Wmsv. North 392, Wmsv. East 431, Wmsv. South 488

M: Kevin Halpern (WN) 73 at Audubon

Niagara Frontier

Lockport 220, CSAT 282

Nia.-Wheatfield 189, CSAT 282

Nia.-Wheatfield 189, Lockport 220

M: Drew Borek (L), Nolan Codd (NW), Nick Peters (NW) 36 at Beaver Island

Lew-Port 270, North Tonawanda 298

M: Jeremy Saunders (LP) 42 at Niagara Frontier CC

Kenmore West 261, Niagara Falls 285

M: Cole Phillips (KW) 38 at Hyde Park

Monsignor Martin

St. Joe’s 117, Park 172

M: Dylan Angelo (SJ) 38 at St. Joe’s

Canisius 217, Nichols 217

Canisius wins on tiebreaker

M: Matt Maouad (C) 38 at Cherry Hill

Girls tennis

ECIC II

Iroquois 5, Sweet Home 0

Niagara Frontier

Grand Island 5, Niagara Falls 0

Lockport 3, Lew-Port 2

Niagara-Wheatfield 5, Niagara Falls 0

North Tonawanda 4, Kenmore West 1

CCAA

Chautauqua Lake 3, Olean 2

Maple Grove 4, Falconer 1

Southwestern 5-5, Dunkirk 0-0

Nonleague

Clarence 5, Amherst 0

Girls swimming

ECIC II

Sweet Home 110, Lake Shore 74

Nonleague

Buffalo Public Schools 102, Maryvale 68

Girls gymnastics

ECIC I

Kenmore 165.10, Frontier 163.50, Hamburg 156.70

There are no comments - be the first to comment