Share this article

print logo

High school scores & schedules (Oct. 6)

Boys soccer

Wednesday’s games

Niagara Frontier

Grand Island 7, Kenmore West 0

GI: John Griffin 2g-a; Garrett Robinson g-2a; Steven Pufpaff sho 7 saves

Lew-Port 3, Niagara Falls 1

Niagara-Wheatfield 2, Kenmore East 0

NW: Noah Vallas g; Alex Shawver g; Tim Calkins sho, 8 saves

Niagara-Orleans

Wilson 3, Akron 2

Newfane 6, Medina 0

N (13-0, 9-0): Mateo May 3g-a, Trevor Moreland g-3a

Roy-Hart 2, Albion 0

RH: Jamasen Johnson 2g; Kodey Hayes sho, 7 saves

DYouville Cup

Burgard 3, MST Seneca 1

Middle Early College 7, da Vinci 1

MEC: Chris Irakoze 3g; Samweli Mdikibagabo 3g; Seba Mashimingo g-4a

Riverside 8, Olmsted 2

Hutch-Tech 2, City Honors 0

HT: Ndagano Gloire 2g; Soesoe Aye/Tomihn Htoo sho

I-Prep/Grover 6, Lafayette 2

IP: Pa Lu 2g; Ahmed Hassoon 2g

L: Theovie Louzala 2g

Today’s games

ECIC I

Lancaster at Clarence, 5 p.m.

Jamestown at West Seneca West, 5:30 p.m.

Frontier at Williamsville North, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Iroquois, 4:45 p.m.

Sweet Home at Amherst, 5 p.m.

Hamburg at West Seneca East, 5 p.m.

ECIC III

Starpoint at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Maryvale at Depew, 4:45 p.m.

Pioneer at East Aurora, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Lackawanna, 4:30 p.m.

Tonawanda at Springville, 4:30 p.m.

Eden at Holland, 6:30 p.m.

IAC

Park at Christian Central, 4 p.m.

Walsh at Gow, 4:30 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Westfield at Frewsburg, 4:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Olean, 4:30 p.m.

Maple Grove at Southwestern, 7 p.m.

Dunkirk at Falconer, 4:30 p.m.

DYouville Cup

I-Prep/Grover at City Honors, 4 p.m.

Nonleague

Christian Academy of WNY at St. Mary’s School for the Deaf, 3:30 p.m.

Medina at Global Concepts , 4:30 p.m.

North Collins at Ellicottville, 5 p.m.

Newfane at Lake Shore, 5 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

ECIC I

Frontier 2, Lancaster 1

F: Alyssa Lorka gwg; Ariele Hoage a

Orchard Park 6, Jamestown 2

OP: Arayana Dreyer 3g

Clarence , West Seneca West

ECIC II

Williamsville East 6, Williamsville South 1

WE: Marissa Birzon 4g-a; Ruby Zhang g-a

Hamburg 4, Sweet Home 0

H: Paige Hafner 3g-a; Paige Thunherr 2a; Julia Whipple sho

West Seneca East 2, Iroquois 2

ECIC III

Pioneer 2, Starpoint 0

P: Rachel Foote, Erin Byers g; Jasmine Sims sho 5 saves

Maryvale 5, Lake Shore 3

M: Lexi Aquilino 2g-a; Ashley Smith g-a

ECIC IV

Alden 10, Lackawanna 0

Tonawanda 2, Springville 1

T: Hope Balling 2g

Holland 3, Eden 1

Niagara Frontier

North Tonawanda 9, CSAT 0

NT: Bella Finley 5g

Grand Island 12, Kenmore West 0

GI: Madisyn Pezzino 7g; Marcy Barberic 3g-4a

Niagara-Wheatfield 2, Kenmore East 1

Lew-Port 5, Niagara Falls 1

CCAA East

Allegany-Limestone 5, Ellicottville 1

AL: Molly McClelland 2g; Alyssa Spring g-a

Portville 2, Cattaraugus/Little Valley 1

Randolph 6, Franklinville 1

CCAA Central

Frewsburg 6, Pine Valley 0

Westfield 3, North Collins 1

CCAA West

Fredonia 4, Falconer 2

Southwestern 5, Dunkirk 2

Nonleague

Chautauqua Lake 3, Silver Creek 1

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Nia. Catholic, 4:30 p.m.

Park at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Depew, 4 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at Akron, 4:30 p.m.

Roy-Hart at Medina, 4:30 p.m.

Albion at Wilson, 4:30 p.m.

Radcliffe Cup

McKinley at da Vinci, 4 p.m.

South Park at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

Lafayette at Emerson, 4:30 p.m.

City Honors at Olmsted, 4:30 p.m.

CCAA East

Randolph at Portville, 7 p.m.

Nonleague

Hutch-Tech at Maryvale, 4:30 p.m.

V-Aquinas at Nichols, 5 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

ECIC IV

Cleveland Hill 25-25-19-25, JFK 11-2--25-22

CH: Christina Mohney 6 kills, 3 blocks, 6 aces; Emily McIntosh 12 digs, 8 aces

Alden 25-27-25, Springville 19-25-19

A: Shelby Kersten 22 kills, 8 blocks

Niagara-Orleans

Akron 25-25-25, Newfane 15-16-9

A: Taydem Printup 6 kills, 4 aces

Albion 25-25-25, Wilson 22-15-23

A: Chanyce Powell 8 kills, 5 digs, 4 blocks

Roy-Hart 25-25-25, Medina 16-20-21

RH: Dea Bacon 12 kills, 7 aces

Buffalo Public Schools

Olmsted 24-25-25-25, Buffalo Arts 26-13-19-20

O: Lauryn Whiteside 6 kills, 2 aces

Hutch-Tech 25-25-25, McKinley 17-10-7

da Vinci 22-25-25-25, MST Seneca 25-16-11-18

D: Kaylee Zupkov 8 aces, 5 kills, 4 blocks

Middle Early College 25-20-18-25-25, Emerson 14-25-25-17-20

CCAA North

North Collins 25-25-25, Dunkirk 10-11-15

NC: Angela Filkov 16 assts, 14 digs, 5 aces

Nonleague

St. Mary’s/L. 25-25-25, V-Mercy 20-20-23

SM: Caitlyn Meyer 17 kills, Jill Vitale 31 assists

Depew 25-25-25, Amherst 20-16-20

D: Mikayla Hyman 23 assts

Today’s games

Monsignor Martin

O’Hara at Mount Mercy, 5:30 p.m.

Niagara Catholic at Nichols, 5:30 p.m.

Nardin at Sacred Heart, 5:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Jamestown, 6 p.m.

West Seneca West at Orchard Park, 6 p.m.

Lancaster at Frontier, 6:15 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Amherst, 6 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 6:30 p.m.

Iroquois at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Lake Shore, 6 p.m.

East Aurora at Maryvale, 6 p.m.

Starpoint at Pioneer, 6 p.m.

ECIC IV

JFK at Holland, 4:30 p.m.

Lackawanna at Alden, 5:30 p.m.

Springville at Tonawanda, 5:30 p.m.

Eden at Cleveland Hill, 6 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Kenmore West, 4:30 p.m.

Kenmore East at Lew-Port, 4:30 p.m.

Nia.-Wheat. at N. Tonawanda, 4:30 p.m.

CCAA North

Gowanda at Cassadaga Valley, 6 p.m.

CCAA East

Olean at Allegany-Limestone, 6 p.m.

Salamanca at Ellicottville, 6 p.m.

CCAA East

Portville at Randolph, 6 p.m.

CCAA Central

Clymer at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Maple Grove at Pine Valley, 6 p.m.

Falconer at Sherman, 6 p.m.

Panama at Southwestern, 6 p.m.

Nonleague

Global Cncpts. at Health Sci., 4:30 p.m.

New Life Christian at Tapestry, 4:30 p.m.

Grand Island at Wmsv. North, 6 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 14-25-25-25, St. Joe’s 25-11-16-12

SF: C.J: Lukcsh 20 digs; Cody Smith 13 kills

ECIC I

Clarence 23-19-25-25-15, Orchard Park 25-25-17-19-11

C: Henry Payne 43 kills; Tyler White 12 kills; Shawn Trznadel 62 assts

Hamburg 26-23-25-18-15, West Seneca West 24-25-19-25-10

Frontier 25-25-25, Wmsv. North 18-14-13

F: Owen Bean 9 kills; Ben Taylor 14 assts

ECIC II

Lake Shore 25-25-25, W.S. East 13-21-14

LS: Tom Jaworski8 kills; Nate Lockwood 7 kills, 5 blocks

Sweet Home 20-25-26-25, Wmsv. South 25-13-24-22

SH: Jon Miller 19 assts, 9 kills; Dylan Aarum 8 kills

ECIC III

Cheektowaga 25-25-25, E. Aurora 10-12-15

Eden 25-25-25, Holland 9-9-13

Maryvale 25-25-25, Depew 17-7-12

M: Thomas Frain 6 aces; Nate Zawadzki 24 assts

Niagara Frontier

Lockport 25-25-25, N. Tonawanda 16-18-10

L: Jesse Donorovich 14 kills, 5 digs; Treston White 7 kills, 2 aces, 2 digs, 2 blocks

Nonleague

Lancaster 26-25-25, Nia.-Wheat. 24-11-15

L (6-9): Matt LaPiana 23 assists, Peter Cimino 7 kills

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Canisius, 6 p.m.

St. Joe’s at St. Mary’s/Lanc., 6:45 p.m.

Niagara Frontier

Niagara Falls at Grand Island, 4:30 p.m.

Nia.-Wheat. at Kenmore East, 4:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC II

Hamburg 7, West Seneca East 3

H: Maggie Vesneske 4g-a; Jenny Robbins 2g

ECIC III

Pioneer 2, Starpoint 0

P (13-1): Riley McMahon 2g, Sidney Ploetz sho, 2 saves

Amherst 2, East Aurora 0

A: Casey Adimey 2g; Jenna Sobol 2a; Julianna Ellis sho

Nonleague

Sacred Heart 6, Buffalo Seminary 0

SH: Cassie Kamens 3g; Katlyn Drew-Mead 2g-4a; Isabella Sidoni sho

Nichols 1, Bishop Strachan 0

N: Abby Gicewicz gwg; Madi Tucker sho

Williamsville East 3, Lancaster 1

Iroquois 1, Williamsville North 0

I: Taylor Abraszek gwg; Abby Grier sho 7 saves

Eden 3, West Seneca West 2 (SO)

Williamsville South 5, Holland 0

WS: Abby Ferenczy 3g; Marnie Reidell 2a; Delaney Gillman sho

Orchard Park 3, Sweet Home 2

Today’s games

Niagara-Orleans

Medina at Barker, 4:45 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Kenmore at Akron, 5 p.m.

Nonleague

Lancaster at Sweet Home, 5 p.m.

East Aurora at West Seneca West, 5 p.m.

Boys cross country

Monsignor Martin

Nichols 15, Timon/St. Jude 50

James Rauch (N) 20:37

Canisius 20, Cardinal O’Hara 43

Canisius 15, Christian Central 50

Cardinal O’Hara 15, Christian Central 50

Tom Appenheimer (COH) 17:48

Boys golf

ECIC Large North

Wmsv. North 239, Clarence 245

M: Mike Wells (WN), Kevin Halpern (WN), Richy Felber (C) 36 at Audubon

Niagara Frontier

Lockport 274, Kenmore East 279

M: Andrew Borek (L), Brennan Bailey (L) 40 at Lockport

Grand Island 252, Lockport 274

M: Cameron Collignon (GI) 39 at Lockport

Nia.-Wheatfield 250, Kenmore West 270

M: Matt Pawlak (NW), Nolan Codd (NW), Nick Peters (NW) 41 at Sheridan

North Tonawanda 261, CSAT 333

M: Ben Kolbe (NT) 35 at Beaver Island

Monsignor Martin

Nichols 151, Park 233

M: Tom Elia (N) 37 at CC of Buffalo

Nichols 151, St. Mary’s/Lancaster 200

M: Joe Tomczak (N) 37 at CC of Buffalo

St. Joe’s 190, Timon/SJ 227

St. Joe’s 152, O’Hara 217

M: Jack Rinaldi, Dylan Angelo (SJ) 36 at Sheridan

Girls tennis

ECIC I

Williamsville North 5, Frontier 0

ECIC II

Hamburg 5, Sweet Home 0

Wmsv. East 5, Wmsv. South 0

ECIC III

Iroquois 3, Maryvale 2

Starpoint 5, Cheektowaga 0

ECIC IV

Alden 4, Springville 1

East Aurora 5, Tonawanda 0

Niagara Frontier

Kenmore East 4, Kenmore West 1

CCAA

Chautauqua Lake 3, Dunkirk 2

Chautauqua Lake 4, Salamanca 1

Maple Grove 3, Southwestern 2

Nonleague

Villa Maria (Pa.) 3, Nichols 2

There are no comments - be the first to comment