Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 29)

Boys soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 7, Bishop Timon-St. Jude 0

C: J.P. Bobak 2g; Connor O’Keefe g-a; Charlie Stube 3a

St. Joe’s 1, Nichols 0

SJ: Logan Sherman gwg; Carmine Tronolone sho

ECIC II

Hamburg 6, Amherst 0

H: Gabe Mastrangelo 3g; Tim Oswald 2g

Niagara Frontier

Kenmore East 7, CSAT 0

KE: Dylan Cunningham 3g; Papouch Schmoyer 2g; Dylan Guarino sho

Kenmore West 3, Lockport 2

Niagara Falls 3, North Tonawanda 2

NF: Nick McKean 2g; Michael Ranieri g

Grand Island 1, Niagara-Wheatfield 0

GI: Garrett Robinson gwg; Steven Pufpaff sho 9 saves

Nonleague

Depew 2, Holland 0

D: Matt Wilson, Andreas Pyc g; Tyler Sodaro sho

Lackawanna 3, Hutch-Tech 0

L: Abdul Albaneh, Hamidou Balde, Jabreel Almontaser g; Ali Mosed sho

Medina 4, Niagara Catholic 0

Lancaster 4, Iroquois 1

L: Brandon Driscoll 2a

Today’s games

ECIC I

West Seneca West at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC III

Maryvale at Cheektowaga, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Wilson, 4:30 p.m.

Newfane at Albion, 6:30 p.m.

IAC

Christian Central at Park, 4 p.m.

Gow at Walsh, 4:30 p.m.

DYouville Cup

Emerson at East, 4 p.m.

I-Prep/Grover at McKinley, 4 p.m.

Burgard at Middle Early College, 4 p.m.

Hutch-Tech at Riverside, 4 p.m.

City Honors at Lafayette, 5:45 p.m.

MST Seneca at South Park, 5:45 p.m.

CCAA East

Salamanca at Franklinville, 4:30 p.m.

All.-Limestone at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA Central

Chautauqua Lk. at Silver Creek, 4:30 p.m.

Frewsburg at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Maple Grove, 7 p.m.

Falconer at Southwestern, 7 p.m.

Nonleague

Stanley G. Falk at Christian Academy of WNY, 4 p.m.

Academy of Aurora at St. Mary’s School for the Deaf, 4 p.m.

Williamsville East at Akron, 4:30 p.m.

Pioneer at Tapestry, 4:30 p.m.

Portville at Pine Valley, 5 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 3, Buffalo Seminary 2

COH: Maddie Sowinski 3g

Nichols 4, Mount St. Mary 1

Sacred Heart 9, Niagara Catholic 1

St. Mary’s/Lanc. 1, Christian Central 0

SML: Grace Fuller gwg

ECIC III

East Aurora 4, Depew 0

EA: Kacie Pierce sho 3 saves

ECIC IV

Holland 4, Alden 0

H: Laura Schiltz 2g

Niagara Frontier

Kenmore West 1, Lockport 0

KW: Hannah Gallivan gwg; Milena Ellis sho 8 saves

Grand Island 5, Niagara-Wheatfield 0

GI: Madisyn Pezzino 4g

CCAA East

Cattaraugus/Little Valley 1, Randolph 0

Ellicottville 3, Franklinville 1

Westfield 3, Pine Valley 1

Portville 7, Salamanca 1

CCAA Central

Chautauqua Lake 4, Cassadaga Valley 0

Frewsburg 3, Silver Creek 0

F: Gabby Iucalano g

CCAA West

Fredonia 4, Dunkirk 0

Nonleague

Lancaster 1, Hamburg 0

L: Molly Preston gwg; Stephanie Herrnreiter/Anya Achtyl sho

Nardin 4, Lew-Port 1

N: Sydney Scello 2g; Ally Evoniuk g-a

North Collins 3, Eden 0

Today’s games

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 5 p.m.

W.S. West at Williamsville North, 5 p.m.

Jamestown at Frontier, 5:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at Sweet Home, 4:15 p.m.

Wmsv. East at West Seneca East, 4:45 p.m.

Iroquois at Amherst, 5:30 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Lake Shore, 5 p.m.

JFK at Holland, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Lew-Port, 7 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Nichols 13-25-25-25, Mt. Mercy 25-16-18-21

N: Imani Dockery 10 blocks, 7 kills

Sacred Heart 25-25-25, Nia. Catholic 6-11-9

SH: Micaela Ryan 8 aces

St. Mary’s/L. 25-25-25, Mt. St. Mary 6-19-14

SML: Emily Pijacki 15 assists

ECIC III

Lake Shore 25-25-18-25, Depew 19-14-25-23

LS: Talia Wright 14 kills; Erika Deangelis 20 assts

ECIC IV

Alden 25-25-25, JFK 16-7-6

CCAA East

Portville 25-25-25, Cattaraugus/LV 9-13-9

P: Beth Miller 11 kills, 7 blocks, 4 aces; Sierra Keim 7 kills, 3 aces

Allegany-Limestone 26-25-25, Randolph 24-16-20

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Lew-Port 14-19-23

GI: Lindsay Proctor 7 kills, 4 aces, 9 assts

Nonleague

St. Mary’s/D 25-25-25, Rochester/D 16-11-17

SMD (3-1): Fatima Al Sabounji 4 digs, 2 kills; Sabina Bagjai 5 kills

Nardin 25-25-25, City Honors 5-9-17

N: Leah Nanna 9 aces, 7 kills

Lockport 25-25-25, Wmsv. South 17-16-15

L: Kathryn Krchniak 9 kills, 3 aces

Cheektowaga 21-25-25-25, Cleveland Hill 25-15-5-14

Chk: Paige Onisk 9 kills, 3 aces; Jena Ponosny 8 kills, 4 aces

Maryvale 25-25-23-25, West Seneca East 22-23-25-13

M: Julia Carter 21 kills, 12 aces

Hutch-Tech 25-17-25-25, Pioneer 23-25-23-12

Sweet Home 25-25-22-25, Starpoint 18-22-25-18

SH: Tirzah Peters 14 kills, 9 blocks, ace; Christie Ackendorf 10 kills, 10 digs, 5 blocks, 5 aces;

W.S. West 25-25-25, Iroquois 19-22-20

WSW: Katie Todaro 9 digs; Rebecca Patrick 8 kills

Williamsville East 25-26-19-25, Lancaster 20-24-25-13

WE: Rachel Steffan 11 kills, 10 aces; Lexi Novak 24 kills, 15 digs

East Aurora 25-25-25, Amherst 21-15-15

EA: Olivia Alessi 8 aces, 2 kills, 19 assts

Today’s games

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 6 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 5 p.m.

Wilson at Newfane, 5 p.m.

Albion at Roy-Hart, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

East at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Lafayette at Middle Early Coll., 4:30 p.m.

Emerson at Riverside, 4:30 p.m.

McKinley at Buffalo Arts, 5:30 p.m.

da Vinci at Hutch-Tech, 5:30 p.m.

MST Seneca at South Park, 5:30 p.m.

Nonleague

Forestville at Cattaraugus/LV, 6 p.m.

Hamburg at Frontier, 6 p.m.

Cassadaga Valley at Pine Valley, 6 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 25-22-25-25, St. Francis 18-25-18-20

C: Chas Palka 23 kills; Griffin Schmit 12 kills, 6 aces, 4 blocks; Kevin Joslyn 14 kills, 3 blocks

St. Joe’s 22-26-25-21-15, St. Mary’s/Lanc. 25-24-19-25-13

SJ: Keith Norward 10 kills, 5 blocks; Matthew Duke 10 kills

ECIC I

Lancaster 21-25-25-25, Williamsville North 25-21-15-10

L: Brock Santoro 18 kills; Nick Cumbo 30 digs

ECIC III

Starpoint 25-25-25, East Aurora 3-20-13

S: Alex Ehrenberg 16 assists

Nonleague

Cheektowaga 25-25-25, Ken. East 10-23-21

Maryvale 25-28-25-25, Iroquois 16-30-23-22

M: Zach Amato 14 digs; Jason McCarthy 10 digs

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Clarence, 6 p.m.

Hamburg at Lancaster, 6 p.m.

Orchard Park at West Seneca West, 6 p.m.

ECIC II

Amherst at Williamsville East, 5 p.m.

Sweet Home at Iroquois, 6 p.m.

Lake Shore at Wmsv. South, 6:30 p.m.

ECIC III

Depew at East Aurora, 5 p.m.

Holland at Starpoint, 5 p.m.

Cheektowaga at Eden, 6 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Kenmore East, 4:30 p.m.

N. Tonawanda at Kenmore West, 4:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Nonleague

Frontier at Canisius, 6:30 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC I

Williamsville North 2, Clarence 1 (OT)

WN: Emma Roland 2g

ECIC III

Pioneer 6, Holland 0

P: Riley McMahon 3g-a; Destiny Silsby 2g

CISAA

Ridley (Ont.) 1, Nichols 0

Nonleague

West Seneca West 6, West Seneca East 4

WSW: Katie Ziemba 3g-a; Abby Breen 2g

Williamsville South 2, Amherst 0

WS: Leah Czerwinski 2g; Delaney Dillman sho

Williamsville East 2, East Aurora 0

WE: C.J. McDermott 2g; Hannah Nurse sho

Hamburg 3, Starpoint 1

H: Kara Violanti 2g

Sweet Home 4, Eden 0

SH: Kaylee Pistner 2g; Renee Lauer g-a

Iroquois 4, Orchard Park 0

I: Riley DeGrace 2g; Abby Grier sho

Today’s games

Niagara-Orleans

Newfane at Barker, 4:45 p.m.

Wilson at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Kenmore at Medina, 5 p.m.

Nonleague

Wmsv. North at Hamburg, 5:30 p.m.

Pioneer at Orchard Park, 5:30 p.m.

Boys cross country

Monsignor Martin

Canisius 15, Gow 49

Canisius 15, Timon/St. Jude 50

Gow 15, Timon/St. Jude 50

C: Mac Granto 17:28

St. Francis 15, Nichols 50

Nichols 15, Christian Central 50

SF: Andrew Michalski 17:22

St. Joe’s 20, Cardinal O’Hara 43

OH: Tom Appenheimer 17:50

Girls tennis

ECIC I

Frontier 3, West Seneca West 2

Lancaster 4, Williamsville North 1

ECIC II

Wmsv. East 5, West Seneca East 0

Williamsville South 4, Sweet Home 1

ECIC III

Lake Shore 5, Cheektowaga 0

Maryvale 3, Starpoint 2

ECIC IV

Alden 5, Tonawanda 0

East Aurora 5, Depew 0

Springville 3, Eden 2

Niagara Frontier

Lockport 5, Kenmore West 0

Niagara-Wheatfield 4, Grand Island 1

North Tonawanda 4, Kenmore East 1

CCAA

Jamestown 5, Salamanca 0

Boys golf

ECIC Large South

Orchard Park 238, Hamburg 293

M: Mitchell Smith, Ben Spitz (OP) 36 at Orchard Park CC

ECIC Large North

Clarence 264, Wmsv. South 295

M: Zach Peters (C) 40 at Brookfield

ECIC Small South

Iroquois 267, Lake Shore 289

M: Sean Hoellig (I) 39 at Gowanda CC

Pioneer 282, Eden 376

M: Chris Flood (P) 43 at Gowanda CC

ECIC Small North

Starpoint 258, Maryvale 316

M: Braden Zdrojewski (S) 40 at Shawnee CC

Niagara Frontier

North Tonawanda 291, Lockport 292

M: Andrew Borek (L) 39 at Lockport T&CC

Niagara-Orleans

Wilson 204, Albion inc.

M: Jonah Miller (W) 36 at Hickory Ridge

Akron 264, Newfane 270

M: Brennan Murty (A), Vincent Strollo (A) 46 at Dande Farms

Monsignor Martin

St. Joe’s 198, Nichols 208

M: Jacob Mertz (SJ) 36 at Sheridan

Cardinal O’Hara 188, St. Mary’s/L. 189

Cardinal O’Hara 188, Park 193

St. Mary’s/Lan. 189, Park 193

M: Zack Doel, Seiki Kawahara (COH) 43 at Brighton

Canisius 207, Timon/SJ 36

John Jenkins (C) 40 at Cherry Hill CC

Girls golf

ECIC

Lancaster 226, Depew 228

M: Kali Boguhn (L) 54 at Lancaster CC

Williamsville East 192, Depew 228

M: Jersey Phillips (WE) 45 at Lancaster CC

Williamsville North 187, Lancaster 205

M: Alex Mucci (WN) 40 at Oakwood

Monsignor Martin

Sacred Heart 240, Nardin 246

M: Emily Kase (SH) 42 at Cazenovia

Mount Sr. Mary 300, Buffalo Sem. 360

M: Hannah Carey (M) 50 at Sheridan Park

Girls gymnastics

Nonleague

Clarence 139.70, Kenmore 133.40, Maryvale 128.40, Williamsville East 107.50

Caila Wagar (WE) 33.75

Lancaster 164.25, Frontier 152.60, Hamburg 149.55

There are no comments - be the first to comment