Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 27)

Boys soccer

Monday’s games

Niagara Frontier

Kenmore East 3, Niagara Falls 2

KE (5-3-2,4-2-2): Austin Kowalski gwg

Niagara-Wheatfield 1, Lockport 0

NW (5-2-1,5-3-2): Zach Ernle g

Luca Vigmoli a; Tim Calkins sho

Grand Island 5, Lew-Port 0

GI (10-0,8-0): Nemanja Simic 2g

Garrett Robinson g-2a; Steve Pufpaff sho (8svs)

Niagara-Orleans

Newfane 4, Roy-Hart 1

N (10-0): Mateo May g-a

IAC

Christian Central 9, W. S. Christian 0

CC (5-1): Josh Tyson 3g; Daniel Tyson 2g

DYouville Cup

Hutch-Tech 4, Lafayette 2

I-Prep/Grover 8, Olmsted 0

IP: Pa Lu 2g; Ahmed Hassoon 2g

Rashid Put sho

Tuesday’s games

ECIC I

Orchard Park at Frontier, 5 p.m.

Clarence at West Seneca West, 5 p.m.

Jamestown at Wmsv. North, 5:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Iroquois, 5 p.m.

Amherst at Williamsville South, 5 p.m.

Williamsville East at Sweet Home, 7 p.m.

ECIC III

Depew at Cheektowaga, 4:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 5 p.m.

Lake Shore at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Eden, 4:30 p.m.

Springville at Lackawanna, 4:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 7 p.m.

IAC

Christian Central at Gow, 4 p.m.

Park at West Seneca Christian, 4 p.m.

CCAA East

All.-Limestone at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Chaut. Lake at North Collins, 4:30 p.m.

Pine Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West

Olean at Southwestern, 4:30 p.m.

Maple Grove at Dunkirk, 7 p.m.

Nonleague

Falk at St. Mary’s School / Deaf, 3:30 p.m.

Central Baptist at C.A. of WNY, 4 p.m.

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

Girls soccer

Monday’s games

Monsignor Martin

Nardin 6, Christian Central 0

N: Lindsay Karas 2g; Olivia Jerge 2a

ECIC I

Clarence 8, Jamestown 0

C (10-0,7-0): Riley Bowers 2g; Anna Davies 2g-3a

Lancaster 6, West Seneca West 1

L (4-4): Ali Jurkowski 2g; Molly Preston 2g

Williamsville North 4, Orchard Park 1

WN: Katie Bodie 8 saves

ECIC II

Hamburg 3, Iroquois 2

H (5-4,4-3): Paige Thurnherr gwg-a

Williamsville South 3, West Seneca East 2 (OT)

WS: Allie Reed gwg

Williamsville East 6, Amherst 1

WE (7-2,7-0): Marissa Birzon 3g-a; Ruby Zhang g-2a

ECIC III

Maryvale 4, Cheektowaga 1

M (5-1-1): Jenna Gennaro 2g-a; Lexi Aquilino g-2a

East Aurora 6, Lake Shore 3

EA (5-5): Lauren DePeno 3g; Grace Mooney 2a

Starpoint 7, Depew 0

SP (7-2-1): Lizzy Bradley 3g; D. Nichols sho

ECIC IV

Alden 5, JFK 0

Holland 4, Springville 0

H: Abby King 2a; Madison Perry sho

Niagara Frontier

Grand Island 5, Lew-Port 1

GI (9-1,8-0): Madison Pezzino 4g

North Tonawanda 4, Kenmore West 3

NT: Samantha Hanes 2g; Macey Gioeli 2g; Sydney Schafer 2a

CCAA Central

Pine Valley at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

CCAA East

Cattaraugus/Little Valley at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA Central

North Collins 5, Frewsburg 4 (2OT)

NC (6-2-1): Lilly Archuletta gwg; Emma Kron 2g

CCAA East

Allegany-Limestone 3, Randolph 1

AL: Molly McClelland 2g

Ellicottville 3, Salamanca 0

E: Evie Cortez 2g; Robin Freaney sho

CCAA Central

Cassadaga Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West

Fredonia at Maple Grove, 7 p.m.

Falconer at Southwestern, 7 p.m.

Nonleague

Dunkirk 5, Olmsted 0

D: Emilee Hanlon 2g-3a

Sacred Heart 2, Frontier 1

SH: Nicole Grichen gwg

Taylor DiMarco g-a

Tuesday’s games

ECIC III

Maryvale at Lake Shore, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:30 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:30 p.m.

Barker at Albion, 6:30 p.m.

Radcliffe Cup

McKinley at City Honors, 4 p.m.

Middle Early College at Lafayette, 4 p.m.

Buffalo Arts at Emerson, 4:30 p.m.

South Park at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

Hutch-Tech at Olmsted, 5:45 p.m.

Nonleague

Frontier at Nichols, 4:30 p.m.

W. S. West at Buffalo Seminary, 5 p.m.

Girls volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

Niagara Catholic at Cardinal O’Hara, 5:30 p.m.

Sacred Heart 25-25-25, Mount Mercy 16-19-21

SH: Claire Beecher 13 digs

Nardin 25-17-25-28, Nichols 11-25-15-26

N (5-3): Alexis Bartlo 15 digs, 10 aces

ECIC I

Clarence 25-25-25, Frontier 17-20-12

C (8-3,6-0): Ratzel 9 kills; Emily Kuhn 7 kills, 2 blocks

Lancaster 25-25-25, West Seneca West 21-15-14

L: Grace Blair 8 blocks; Katie Becht 12 digs

Orchard Park 21-25-26-25, Williamsville North 25-16-24-19

OP (6-5,0-2): Brooke Shivley 27 digs, 6 aces

ECIC II

Williamsville South 25-25-25, West Seneca East 14-13-15

WMSV SO: Amari DeBerry 9 kills; Riley Domen 9 aces

Williamsville East 25-25-25, Amherst 6-8-16

WE (5-0): McKayla Greenfield 5 aces, 22 assists

Hamburg 25-25-25, Sweet Home 23-19-10

H (6-1): Emma Moscato 9 kills

ECIC III

Starpoint 25-25-27, Depew 18-23-25

SP: Bella Dockery 9 kills; Katie Putney 4 blocks, 3 kills

Lake Shore 25-25-25, Pioneer 9-17-14

LS (5-3,5-2): Talia Wright 7 kills; Ariel Smith 7 kills

ECIC IV

Eden at Holland, 5 p.m.

Alden at Cleveland Hill, 5:30 p.m.

Tonawanda 25-25-25, JFK 16-21-18-

T: Maria Garbo 15 digs, 6 aces, 6 kills; Caitlyn Vishion 7 aces, 4 kills, 4 digs

Springville at Lackawanna, 5:30 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 25-25-25, Lew-Port 16-14-22

CSAT 25-25-25, Niagara Falls 7-15-20

Grand Island 25-28-25, North Tonawanda 11-26-18

GI: Lauren Chadwick 12 aces, 3 aces; Lindsay Proctor 3 aces, 8 assists, 4 kills

Lockport 25-21-25-25, Kenmore East 20-25-14-21

L (6-2,5-2): Kathryn Krchniak 22 kills, 6 aces

CCAA Central

Sherman at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Panama at Clymer, 6 p.m.

CCAA North

Brocton at Dunkirk, 6 p.m.

CCAA Central

Maple Grove at Falconer, 6 p.m.

CCAA North

Cassadaga Valley at Forestville, 6 p.m.

Gowanda at Fredonia, 6 p.m.

CCAA Central

Southwestern at Pine Valley, 6 p.m.

CCAA East

Portville 25-25-25, Allegany-Limestone 8-16-21

P: Sierra Keim 15 kills, 7 aces; Beth Miller 11 kills, 5 aces

Allegany-Limestone at Portville, 6 p.m.

Ellicottville at Randolph, 6 p.m.

CCAA North

North Collins at Silver Creek, 6:30 p.m.

Nonleague

Global Concepts at Buffalo Arts, 4:30 p.m.

MST Seneca 25-25-25, Tapestry 10-23-21

MST: Me Meh 11 digs, 3 aces, 3 kills

Cheektowaga at Albion, 6 p.m.

Maryvale 25-22-25-25, Iroquois 17-25-15-20

M (5-2,3-2): Morgan Michalski 30 assists, 4 aces; Julia Carter 15 kills, 7 aces

Tuesday’s games

Buffalo Public Schools

Riverdale at East, 4:30 p.m.

Lafayette at Emerson, 4:30 p.m.

Middle Early College at I-Prep/Grover, 4:30 p.m.

da Vinci at McKinley, 5:30 p.m.

Buffalo Arts at MST Seneca, 5:30 p.m.

South Park at Olmsted, 5:30 p.m.

Nonleague

Clarence at Grand Island, 5 p.m.

New Life Christian at Walsh, 5 p.m.

Kenmore East at Newfane, 6 p.m.

Boys volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 25-25-25, Cardinal O’Hara 16-16-21

SJ: Matthew Duke 12 kills

ECIC I

Orchard Park 25-25-25-25, Lancaster 23-21-27-21

OP (4-3,4-1): Sean Duffy 9 kills, 8 blocks

ECIC III

Cheektowaga 25-25-21-25, Starpoint 18-23-25-19

Niagara Frontier

Lockport 25-21-25-25, Grand Island 22-25-23-15

L (7-0): Tristan White 13 kills; Sean Denniston 10 digs

Kenmore West 25-25-25, Kenmore East 11-15-16

KW: Carlos Gonzalez Jr. 11 kills, 5 digs; Jake Pray 20 assists, 6 aces

Tuesday’s games

ECIC I

West Seneca West at Clarence, 6 p.m.

Frontier at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Amherst, 5 p.m.

Williamsville East at Sweet Home, 6 p.m.

Iroquois at Williamsville South, 6:30 p.m.

ECIC III

Eden at East Aurora, 5 p.m.

Maryvale at Holland, 6 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at North Tonawanda, 4:30 p.m.

Field hockey

Monday’s games

ECIC II

Hamburg 3, Sweet Home 1

H (3-4-1): Jenny Robbins g-a

ECIC III

Starpoint 2, Holland 1 (OT)

SP (1-6): Gabby Palumbo gwg

Nonleague

Roy-Hart 2, Buffalo Seminary 0

RH (5-3): Angelina Ciarsella 2g

Williamsville South 3, Clarence 2

WS (9-0-1): Leah Czerwinski 2g

Williamsville East 6, Eden 1

WE (6-2-1): CJ McDermott 2g

Iroquois 2, Pioneer 0

I (7-0): Abby Greier sho

Williamsville North 7, East Aurora 0

WN (6-3): Shannon Quinlin 2g

Amherst 6, West Seneca East 1

A (5-3): Sam Pieri 2g; Molly Minigell 3a

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Roy-Hart at Kenmore East, 4:45 p.m.

Medina at Newfane, 4:45 p.m.

Akron at Wilson, 4:45 p.m.

Nonleague

Nichols at Barker, 4:45 p.m.

Boys golf

ECIC North Large

Wilmsv North 241, Will South 288

M: Mike Wells (WN) 38 at CC of Buffalo

ECIC South Large

Orchard Park 227, West Seneca 278

M: Aidan Shaw (OP) at Orchard Park CC

Monsignor Martin

Gow 178, Cardinal O’Hara 189

M: Zach Schectman 40 (G) at Elma Meadows

Niagara-Orleans

Medina 221, Albion 257

M: Ian Wagner (M) 36 at Shelridge

Roy-Hart 232, Newfane 256

M: Austin Walker / DJ Davis 44 at Oak Run

Wilson 206, Barker 267

M: Connor Seeley 37 (W) at Willowbrook

Girls gymnastics

Interleague

Sweet Home 91.4, Wmsv, South 113.50, Kenmore 142.90

There are no comments - be the first to comment