Share this article

print logo

High school scores & schedules (Sept. 20)

Boys soccer

Monday’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude 3, St. Francis 2

BS (2-3,1-3): Ryan Maaghul 2g

Canisius 1, St. Joe’s 0

C (5-1): Max Montante g

ECIC I

Clarence 6, West Seneca West 0

C: Sam Sutherland 3g; Kenny Suen sho (4 svs)

ECIC II

Williamsville East 6, Amherst 0

WE: Carlos Reyes 2g

ECIC III

Starpoint 8, Maryvale 0

Niagara Frontier

Lew-Port 8, CSAT 1

LP (7-1,5-1): David Reilly 2g-a; Dominic Dragone 2g-a; Josh Smith 2g-a

Grand Island 3, Kenmore East 0

GI (8-0,6-0): Garrett Robinson 2g; Steven Pufpaff sho

Lockport 5, Niagara Falls 0

L: Colin McWilliams 2g; Brandon Reid sho

Niagara-Wheatfield 1, Kenmore West 0 (OT)

NW (4-1-1,4-2-2): Noah Vallas g; Tim Calkins sho (8 svs)

Nonleague

Alden 2, Hutch-Tech 0

Iroquois 1, Cheektowaga 0 (OT)

I (3-4-1,2-2-1): Dan Brush gwg; Andrew Hetzendorfer/Ian Klocek sho (8 svs)

Springville 6, Pioneer 2

Oracle Charter at Tapestry, 4:30 p.m.

Dunkirk 6, Jamestown 0

V-Kendall 4, Albion 3.

Depew 1, St. Mary’s/Lanc. 1 (2OT)

D: Ed Bauer g

SM: Nino Marino g

Hamburg 3, Lake Shore 0

H (5-2): Gabe Mastrangelo 2g; Zach Setera sho

Today’s games

ECIC IV

Eden at Springville, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Medina, 6:30 p.m.

Akron at Roy-Hart, 6:30 p.m.

DYouville Cup

Middle Early College at Buffalo Arts, 4 p.m.

Emerson at Burgard, 4 p.m.

McKinley at Hutch-Tech, 4 p.m.

East at MST Seneca, 4 p.m.

City Honors at Riverside, 4 p.m.

Lafayette at Olmsted, 5:45 p.m.

da Vinci at South Park, 5:45 p.m.

CCAA East

Salamanca at Allegany-Limestone, 4:30 Portville at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA West

Olean at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA Central

Chautauqua Lake at Pine Valley, 4:30 p.m.

Frewsburg at Westfield, 4:30 p.m.

CCAA West

Falconer at Dunkirk, 7 p.m.

Southwestern at Maple Grove, 7 p.m.

Nonleague

East Aurora 0 V-Bath 0 (2 OT)

EA: Dan Philips sho (9 svs)

Central Baptist at Academy of Aurora, Gow at Park, 4 p.m.

Christian Academy of WNY at Stanley G. Falk, 4 p.m.

Ellicottville at North Collins, 4:30 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Silver Creek, 5 p.m.

Walsh at West Seneca Christian, 5 p.m.

Christian Central at West Seneca East, 5 p.m.

Girls soccer

Monday’s games

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 2, Christian Central 1

BS (4-1,4-0): Anna Schultz gwg

Nardin 3, Mount St. Mary 0

N (5-1-1, 3-0): Sydney Scello g-a, Emma Zielinski shutout

Nichols 8, Niagara Catholic 0

St. Mary’s/Lanc. at Park, 4:30 p.m.

ECIC I

West Seneca West 4, Jamestown 0

WSW: Emily Jaworski 2g; Payton Bernardoni/Sarah Ramsey sho

ECIC IV

Alden 6, Lackawanna 0

A: Ashleigh Strasser 3a

Niagara Frontier

Grand Island 6, Kenmore East 0

GI (6-1,6-0): Madisyn Pezzino 2g-2a

Kenmore West 3, Niagara-Wheatfield 1

KW (6-2): Kayleigh Knapp 2g

Niagara Falls 3, Lockport 1

NF: Kelsey Viele g

Lew-Port 11, CSAT 0

Niagara-Orleans

Albion 7, Barker 0

A (4-5-1): Emily Blanchard 4g

Radcliffe Cup

Riverside at I-Prep/Grover, 4 p.m.

CCAA East

Ellicottville 3, Allegany-Limestone 2 (OT)

E: Jenna Aldrich 2g/gwg

CCAA West

Fredonia 2, Falconer 1

CCAA East

Randolph at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA Central

Frewsburg 3, Pine Valley 0

F (4-3): Kaitlyn Blanchard 2g

Radcliffe Cup

Emerson at Middle Early College, 4:30 CCAA Central

North Collins 3, Westfield 0

NC: Emma Kron 2 g, Lilly Archuletta g-a

Chautauqua Lake at Silver Creek, 4:30 Radcliffe Cup

Lafayette at South Park, 4:30 p.m.

CCAA West

Southwestern 7, Dunkirk 1

Nonleague

Mount Mercy 10, Olmsted 0

MM: Alyssa Siracuse 3-2a; Abigail Hillery g-2a; Annie Bamrick 2g

Maple Grove 5, Cassadaga Valley 0

Sacred Heart 8, Wilson 0

Akron 3, Iroquois 1

A: Jenna Robnett 2a

St. Mary’s/Lanc. 1, Depew 1

D: A Rackley g

North Tonawanda 5, Tonawanda 3

Today’s games

Monsignor Martin

Christian Central at O’Hara, 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Lancaster, 4:45 p.m.

Orchard Park at Frontier, 5 p.m.

Williamsville North at Jamestown, 5:30 p.m.

ECIC II

Williamsville East at Sweet Home, 4:30 p.m.

Amherst at Williamsville South, 4:45 p.m.

West Seneca East at Hamburg, 5:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at East Aurora, 4:30 p.m.

Cheektowaga at Starpoint, 4:30 p.m.

Lake Shore at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Tonawanda at Alden, 4:30 p.m.

Springville at Eden, 4:30 p.m.

Lackawanna at JFK, 4:30 p.m.

Nonleague

Mount St. Mary at Kenmore East, 4:30 p.m.

V-Aquinas at Grand Island, 6:30 p.m.

Girls volleyball

Monday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart 25-25-25, Nardin 19-11-22

SH (3-0, 3-0): Gabby Berardi 20 assists

Mount St. Mary 25-25-25, Niagara Catholic 9-15-10

MSM (4-0, 3-0): Caroline Manna 4 aces, 5 kills, 2 digs

St. Mary’s/Lanc. 25-25-25, Nichols 7-9-9

SM (4-0): Kay Vogel 10 kills

ECIC III

Lake Shore 24-25-25-25, Depew 26-18-10-18

LS (3-1,3-0): Madison Stevens 4 blocks; Audrey Feldmann 6 digs

ECIC IV

Alden 25-25-25, Holland 13-9-12

A (5-0): Anna Dussault 23 assists, 7 aces, 2 blocks

Cleve-Hill 19-25-25-25 , Tonawanda 25-16-18-22

CH: Susie Horton 6 kills; Lydia Catalino 4 aces

Niagara-Orleans

Albion 25-14-13-25-25, Medina 13-25-25-23-16

A (3-1): Chanyce Powell 21 kills

Roy-Hart 25-25-25, Newfane 8-17-13

RH (6-1,3-1): Bea Beacon 5 kills, 5 aces

Akron 25-25-25, Wilson 16-9-16

A (6-0,5-0): Sharah Jonathan 18 assists; Darion Jonathan 10 kills

Buffalo Public Schools

Emerson at East, 4:30 p.m.

Lafayette 25-22-25-25-25, I-Prep/Grover 8-25-27-14-19

L: Lesllim Vicente 23 kills

Middle Early College 15-23-25-25-18 , Riverside 25-25-19-23-16

Hutch-Tech 25-25-25, MST Seneca 6-13-12

HT (4-0): Janelle Miller 10 aces

Olmsted 25-25-25, McKinley 18-16-16

O (3-1): AJ Chapman 4 kills, 4 blocks

Buffalo Arts at South Park, 6 p.m.

CCAA North

Brocton at Cassadaga Valley, 6 p.m.

Gowanda at Dunkirk, 6 p.m.

Silver Creek at Forestville, 6 p.m.

North Collins at Fredonia, 6 p.m.

Nonleague

Niagara-Wheatfield 25-25-25, Williamsville South 11-19-17

NW (6-1,4-1): Jenna Sonnenburg 14 digs, ace

JFK at Amherst, 6 p.m.

Randolph at Southwestern, 6 p.m.

Today’s games

ECIC I

Williamsville North at Frontier, 6 p.m.

Clarence at Lancaster, 6 p.m.

Jamestown at West Seneca West, 7 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Iroquois, 6 p.m.

Williamsville East at West Seneca East, Williamsville South at Hamburg, 6:30 p.m.

ECIC III

Pioneer at East Aurora, 5:30 p.m.

Depew at Cheektowaga, 6 p.m.

Maryvale at Lake Shore, 6 p.m.

ECIC IV

Holland at Springville, 5 p.m.

Alden at Tonawanda, 5:30 p.m.

Eden at JFK, 6 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at CSAT, 4:30 p.m.

Lockport at Grand Island, 4:30 p.m.

Kenmore West at Kenmore East, 4:30 p.m.

North Tonawanda at Lew-Port, 4:30 p.m.

CCAA East

Ellicottville at Cattaraugus/Little Valley, 6 p.m.

CCAA Central

Pine Valley at Chautauqua Lake, 6 p.m.

Southwestern at Clymer, 6 p.m.

Panama at Falconer, 6 p.m.

Sherman at Maple Grove, 6 p.m.

CCAA East

Olean at Portville, 6 p.m.

Allegany-Limestone at Salamanca, 6 p.m.

Nonleague

St. Mary’s/Lanc. at Orchard Park, 6 p.m.

TBA at Walsh, 6 p.m.

Boys volleyball

Monday’s games

ECIC I

Lancaster 25-25-25, Williamsville North 19-19-13

L (2-3): Nick Cumbo 19 digs; Matt Garry 5 blocks

Orchard Park 28-25-20-25, Hamburg 26-16-25-21

OP (3-2,3-0): Dan Olejniczak 8 kills, 3 blocks

Frontier 25-24-26-22-15, W.S. West 18-26-24-25-7

F (6-1,4-0): Brandon Dunz 9 kills, 3 blocks

ECIC II

Sweet Home 25-25-25, Amherst 15-16-15

SH (4-1): DJ Genau 3 aces; 6 assists

Iroquois 25-25-25, West Seneca East 20-20-20

I: Nolan Walker 25 assists

Williamsville East 26-29-19-25-15, Lake Shore 28-27-25-15-6

WE (4-1): Drew Elliot 14 kills

ECIC III

Cheektowaga 25-25-25, Holland 7-17-16

Starpoint 25-25-25, Depew 16-14-10

SP (3-1): Campbell Schoenfeld 11 kills, Cullen Becker and Elliott Becker 6 kills each

Niagara Frontier

Grand Island 25-25-25, Kenmore East 12-14-20

GI (5-2,3-2): Kyle Podgronry 8 kills, 4 digs

Today’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at St. Francis, 6 p.m.

St. Mary’s/Lanc. at Cardinal O’Hara, 6:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Lockport at Niagara-Wheatfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Sweet Home at Starpoint, 6 p.m.

Field hockey

Monday’s games

ECIC I

Clarence 3, Sweet Home 3 (2OT)

SH (3-2-1): Lauren Safad 2g

C: Alyssa Andres 2g

Hamburg 6, Orchard Park 1

Williamsville North 6, West Seneca West 3

ECIC II

Williamsville South 7, West Seneca East 0

WS (6-0-1): Jenna Woods 3g; Cassandra Lewandowski 2g; Elisabeth Sidorski 2g

Williamsville East 1, Amherst 0

WE (4-1-1): CJ McDermott g, Hannah Nurse 6-save shutout

ECIC III

East Aurora 2, Starpoint 1 (OT)

EA (1-6): Grace Link 2g

Pioneer 4, Eden 0

P (6-0): Katelyn Slomba 2g, Brittany Baker g-a

Nonleague

Lancaster 3, Holland 0

L (2-3-1): Emily McEwin 2g-a; Alexia Kapland sho (10 svs)

Today’s games

Niagara-Orleans

Medina at Akron, 4:45 p.m.

Newfane at Kenmore, 4:45 p.m.

Barker at Wilson, 4:45 p.m.

Nonleague

Roy-Hart at Sacred Heart, 4:30 p.m.

Boys golf

ECIC North Large

Lancaster 232, Hamburg 263

M: Derrick Hanitz (L), Jeff Coonsm (L), Brian Beck (H) 37 at 18-mile GC

Wmsv. North 248, Wmsv. East 280

M: Mike Wells (WN), Kevnin Halpern (WN), Collin Mack (WN), Brandon Szubinski WE) 40 at Travis Valley

ECIC North small

Alden 273, Amherst 303

M: Curtis Petschke (Ald) 38 at Park

ECIC South Large

Sweet Home 265, Wmsv. South 286

M: Tyler Enholm (SH) 41 at Buffalo CC

ECIC South Small

Iroquois 248, Eden 377

M: Cameron Gincarlo (I) 39 at Elm

Monsignor Martin

Nichols 165, Cardinal O’Hara 186, Park 211

M: Matthew Gasuik (N) with 38 at Brighton

St. Joe’s 159, Gow 175, St. Mary’s 213, Christian Central 263

M: Shane Broad (SJ) 39 at Elma Meadows

Niagara Frontier

Kenmore East 269, Niagara Falls 283, CSAT 369

M: Ben Shotwell (KE) 40 at Hyde Park

Kenmore West 285, Lew-Port 298

M: Cole Phillips (KW)/Chris McCullagh 40 Nigara Frontier CC

Niagara-Orleans

Roy-Hart 217, Akron 268

M: Hogan Lang (RH) 40 at Shelridge CC

Wilson 200, Medina 221

M: Mike Cardone (W) 35

Girls golf

ECIC North Large

Clarence 153, Williamsville South 251

M: Elena Lopez (C) 35 at Audubon

Monsignor Martin

Nardin 259, Mt. St. Mary 310

M: Adeline Mahoney (N) 42 at Cazenovia

Girls tennis

ECIC I

Clarence 5, West Seneca West 0

Lancaster 5, Frontier 0

Wmsv. North 3, Orcharh Park 2

ECIC II

Hamburg 3, Wmsv. South 2

ECIC III

Iroquois 5, Cheektowaga 0

Maryvale 3, Amherst 2

ECIC IV

East Aurora 4, Alden 1

Starpoint 4, Lake Shore 1

Niagara Frontier

Kenmore East 4, Kenmore West 1

Lockport 3, Lew-Port 2

Nia.-Wheatfield 3, North Tonawanda 2

CCAA

Chautauqua Lake 3, Jamestown 2

Falconer 3, Olean 2

Fredonia 4, Dunkirk 1

Southwest 4, Maple Grove 1

Girls swimming

ECIC II

WSE 62, Cheektowaga 39

There are no comments - be the first to comment