Share this article

print logo

High school scores & schedule (Sept. 8)

Boys soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 7, Cardinal O’Hara 3

SM (2-0): Nathan Waley 2g

St. Joe’s 6, Bishop Timon-St. Jude 0

SJ (2-1-1): Logan Sherman, Ryan Giambra 2g each

St. Francis 3, Nichols 1

SF: Justin Victor 2g, Collin Witman g

ECIC IV

Lackawanna 6, Springville 0

L: Hamidou Balde 3g, Abdul Albaneh 2g

Niagara Frontier

Grand Island 12, CSAT 0

GI: Garrett Robinson 3g

Lew-Port 2, Kenmore West 1

LP (3-0-1, 1-1): Dominic Dragone 2g

Niagara-Wheatfield 2, Niagara Falls 0

NW: Noah Vallas, Joey Gioaninni g

Lockport 3, North Tonawanda 2

L: Josh Sherman 2g

CCAA Central

North Collins at Pine Valley, 4:30 p.m.

Nonleague

Depew 4, Eden 0

D (2-1-1): Matt Budzynski shutout, Andres Pyc g, Devin Connolly g

Westfield at Fredonia, 4:30 p.m.

V-Scio at Portville, 4:30 p.m.

Iroquois at East Aurora, 7 p.m.

Today’s games

Monsignor Martin

Nia. Catholic at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Clarence, 5 p.m.

ECIC IV

Springville at Alden, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Medina, 4:45 p.m.

DYouville Cup

Lafayette at City Honors, 4 p.m.

Middle Early College at da Vinci, 4 p.m.

Riverside at Hutch-Tech, 4 p.m.

East at South Park, 4 p.m.

Emerson at Buffalo Arts, 5:45 p.m.

Burgard at MST Seneca, 5:45 p.m.

CCAA East

Randolph at All-Limestone, 4:30 p.m.

Franklinville at Salamanca, 4:30 p.m.

CCAA Central

Silver Creek at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

North Collins at Frewsburg, 5 p.m.

CCAA West

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 4:30 p.m.

Nonleague

Lackawanna at Christian Central, 4:30 p.m.

Park at Tapestry, 4:30 p.m.

Amherst Tournament

Holland vs. Amherst, 5 p.m.

Girls soccer

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara 5, Buffalo Seminary 1

CO (1-0): Erin Griffis 3g

Nardin 10, Nichols 2

NAR: Olivia Jerge 3g-1a; Ally Evoniuk 3g-1a; Emma Gervase 2g-1a

Mount St. Mary 4, Niagara Catholic 0

MSM (2-1): Megan Persico g-2a

Christian Central at Park, 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster 3, West Seneca West 1

L (1-1): Molly Preston 2g-a

ECIC IV

Holland 2, Springville 1

H: Laura Schiltz 2g

Niagara Frontier

Grand Island 10, CSAT 0

GI (2-0, 2-0): Madisyn Pezzino, Marcy Barberic 3g each

North Tonawanda 5, Lockport 1

NT: Olivia Hecei 2g, Samantha Hanes g-2a

Niagara-Wheatfield at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Kenmore West at Lew-Port, 7 p.m.

CCAA West

Southwestern at Falconer, 4:30 p.m.

Nonleague

Cassadaga Valley , North Collins

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

Olean Tournament

Allegany-Limestone 9, Olean 0

AL: Danielle Spring 3g

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Sacred Heart, 4:30 p.m.

ECIC I

Wmsv. North at West Seneca West, 5 p.m.

Frontier at Jamestown, 5:15 p.m.

Clarence at Orchard Park, 5:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Wmsv. South, 4:30 p.m.

Amherst at Iroquois, 5 p.m.

West Seneca East at Wmsv. East, 5 p.m.

ECIC III

East Aurora at Depew, 4:30 p.m.

Lake Shore at Cheektowaga, 5 p.m.

Pioneer at Maryvale, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Eden, 4:30 p.m.

Holland at JFK, 5 p.m.

Lackawanna at Tonawanda, 7 p.m.

Nonleague

V-Belfast at Hinsdale, 5 p.m.

Girls volleyball

Wednesday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 25-25-25, Mount Mercy 15-19-19

MSM (1-0): Emily Trotman 2 aces, 2 blocks, 3 kills

ECIC I

Lancaster 25-25-25, Jamestown 8-14-13

L: Jenna Patterson 4 aces, Jess Clark 3 aces

Niagara-Orleans

Akron 25-17-25-18-25, Medina 16-25-22-25-20

A: Taylor Schlosser 6 blocks, Whitley Stafford 20 digs

Roy-Hart 25-25-25, Albion 10-15-21

RH (1-0, 3-0): Aspen Moore 3 aces, 22 digs; Bea Bacon 9 kills, 2 block

Newfane at Wilson, 5 p.m.

Buffalo Public Schools

Buffalo Arts 25-25-25, MST Seneca 14-14-21

McKinley 19-19-25-25-25, da Vinci 25-25-12-12-19

Olmsted 25-25-25, South Park 3-9-16

O: Jarihya Greer 4 aces

CCAA West

Dunkirk at Fredonia, 6 p.m.

CCAA Central

North Collins 25-25-25, Cassadaga Valley 14-18-18

NC: Deanne Wilson 12 kills, 5 aces; Angela Filkov 20 assists, 2 aces

Gowanda at Silver Creek, 6 p.m.

Today’s games

ECIC I

Frontier at Orchard Park, 6 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Wmsv. South, 6:30 p.m.

ECIC IV

Eden at Tonawanda, 6 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Grand Island, 4:30 p.m.

CCAA West

Maple Grove at Chautauqua Lake, 6 p.m.

CCAA East

Ellicottville at Olean, 6 p.m.

Salamanca at Portville, 6 p.m.

Catt/Little Valley at Randolph, 6 p.m.

Nonleague

Buffalo Arts at Kenmore East, 4:30 p.m.

City Honors at Niagara Falls, 4:30 p.m.

Nardin at Clarence, 6 p.m.

Falconer at Clymer, 6 p.m.

Panama at Pine Valley, 6 p.m.

Sherman at Southwestern, 6 p.m.

Cheektowaga at Starpoint, 6 p.m.

Boys volleyball

Wednesday’s games

ECIC I

Frontier 25-27-27, Hamburg 17-25-25

F (3-1): Dylan Tylock 7 kills, 2 blocks; Brandon Dunz 8 kills

Orchard Park 25-25-25, Lancaster 18-22-20

OP (1-2, 1-0): Cam Hassen 13 kills, Sean Duffy 7 kills

ECIC II

Williamsville South 17-25-25-25, Iroquois 25-19-22-23

WS: Mitchell Binda 10 kills, Dan Proch 9 kills

Sweet Home 25-30-26, Williamsville East 17-28-24

ECIC III

Eden 25-25-25, East Aurora 7-12-10

EDEN: Collin Wrigley 10 kills; Drew Hesse 8 aces

Maryvale 25-25-25, Holland 7-6-15

M: Jordan Nosal 11 aces, Mar’quez Greene 7 kills

Niagara Frontier

Lockport 25-25-25, Kenmore East 12-17-10

L: Sean Denniston 5 kills, Zack Scheidner 6 kills, 3 aces

Niagara Falls at Nia-Wheatfield, 4:30 p.m.

Nonleague

West Seneca East 25-25-25, Amherst 17-23-22

Starpoint 26-25-26, Cheektowaga 24-21-24

S: Campbell Schoenfeld 11 kills, Derek Klemer 26 assists

Williamsville North 25-25-25, St. Mary’s/Lanc. 18-21-15

WN: Mason O’Neil 10 kills

Today’s games

ECIC I

Clarence at West Seneca West, 6 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Nia-Wheatfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Starpoint at Holland, 5 p.m.

West Seneca East at Maryvale, 6 p.m.

St. Joe’s at Williamsville North, 6 p.m.

Field hockey

Wednesday’s games

ECIC I

Lancaster 1, Clarence 1 (OT)

ECIC II

Williamsville South 8, Sweet Home 0

WS (2-0): Abby Serenczy, Elisabeth Sidorski 2g-a each

ECIC III

Eden 1, Holland 0

E: Skylar Kennedy g, Demi Jacobs shutout

Nonleague

Nichols 6, Kenmore East 1

N: Audrey Lazar 3g-2a

Williamsville North , Williamsville East

Iroquois 9, East Aurora 0

I (1-0): Taylor Abraszek 4g, Hayley Fonfara 2g

West Seneca East at Starpoint, 5 p.m.

Amherst 4, Orchard Park 1

A (1-0): Sam Pieri 2g, Jenna Sobol 3a

Today’s games

Niagara Frontier

Akron at Barker, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Newfane, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Medina, 7:15 p.m.

Boys golf

ECIC Large North

Clarence 256, Sweet Home 277

M: Zach Peters (C) 40 at Brookfield

ECIC South Small

EastAurora/Holland 249, Springville 328

M: Jake Roach (EA) 35 at East Aurora CC

Niagara Frontier League

Kenmore East 265, Lew-Port 277

M: Ben Shotwell (KE) 36 at Brighton

Grand Island 264, Kenmore West 281

M: Carson Suffoletta (GI) 38 at River Oaks

Monsignor Martin

St. Francis 200, Nichols 208

M: Mike Donnor (SF), Mike Tomczak (SF), Noah Unger (SF) 38 at Country Club of Buffalo

Girls golf

Monsignor Martin

Sacred Heart 236, Mt. Mercy 330

M: Emily Kase (SH) 39 at Cazenovia Park

Nardin 242, Mount St. Mary’s 318

M: Emma Lalley (N) 45 at Sheridan

Girls tennis

ECIC II

Hamburg 3, Wmsv. South 2

Niagara Frontier League

Niagara-Wheatfield 5, Kenmore East 0

Grand Island 5, Kenmore West 0

Lockport 5, Niagara Falls 0

CCAA West

Maple Grove 5, Dunkirk 0

Nonleague

Lancaster 4, Williamsville East 1

Salamanca 4, Dunkirk 1

There are no comments - be the first to comment