Share this article

print logo

High school scores & schedule (Aug. 31)

High schools

Boys soccer

Tuesday’s games

ECIC I

Williamsville North 2, West Seneca West 0

ECIC II

Iroquois 1, Amherst 0

I (1-0, 1-0): Nathan Sorgi g, Andrew Hetzendorfer 4-save shutout

Hamburg 2, Williamsville South 1

H: Justin Weiskerger 2g

ECIC III

Starpoint 2, Maryvale 0

East Aurora 4, Depew 0

Lake Shore 2, Cheektowaga 1

Nonleague

Sweet Home 7, Lackawanna 2

SH (3-0): Aaron Robinson 3g, Noah Keem 2g-4a

V-Hornell 1, Olean 0

Wednesday’s games

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 4:30 p.m.

Wilson at Newfane, 4:30 p.m.

D’Youville Cup

Olmsted at City Honors, 11 a.m.

South Park at Middle Early College, 11 a.m.

Burgard at da Vinci, 1 p.m.

Buffalo Arts at East, 1 p.m.

McKinley at Lafayette, 1 p.m.

MST Seneca at Emerson, 3 p.m.

Nonleague

Holland at Pioneer, 7 p.m.

Clarence Tournament

I-Prep/Grover vs. St. Joe’s, 3 p.m.

Nichols vs. Clarence, 5 p.m.

Girls soccer

Tuesday’s games

Niagara-Orleans

Akron 4, Albion 1

Roy-Hart 5, Barker 1

Newfane 2, Wilson 1 (OT)

N (1-0): Lila Maurer gwg

Nonleague

Kenmore East 14, Cardinal O’Hara 0

KE (1-0): Emily Dellapenta 3g, Lyndsey O’Brien 3-save shutout

Wednesday’s games

ECIC I

Frontier at West Seneca West, 5 p.m.

Lancaster at Orchard Park, 5:30 p.m.

ECIC III

Depew at Pioneer, 3 p.m.

East Aurora at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Starpoint at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Springville, 4:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 7 p.m.

CCAA West

Cass. Valley at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

V-Genesee Valley at Ellicottville, 5 p.m.

Clarence Tournament

Nardin vs. III-Baldwinsville, 3 p.m.

Nichols vs. Clarence, 5 p.m.

Girls volleyball

Tuesday’s games

Nonleague

Medina 25-25-25, Tapestry 5-16-9

M (1-0): Lexi Neuman 8 aces, Faith Henning 7 aces

Wednesday’s game

Nonleague

Pioneer at Olean, 6 p.m.

Boys volleyball

Tuesday’s games

Nonleague

Clarence 25-25-25, St. Mary’s/Lanc. 14-17-20

V-Penfield 29-25-27, Orchard Park 27-19-25

Boys golf

Tuesday’s games

ECIC North Small

Maryvale 292, Tonawanda 336

M: Alex Dirado 41 at Diamond Hawk

ECIC South Small

East Aurora/Holland 246, Eden 354

M: Jake Roach (EA/H) 37 at Gowanda

Pioneer 279, Lake Shore 310

M: Cary Ignaczak (LS) 37 at Spruce Ridge

Niagara-Orleans

Barker 252, Albion DNF

M: Jake Meister (B) 42 at Niagara Orleans CC

Late Monday

Starpoint 289, Amherst 306

M: Will Grisko (A) 42 at Park

Girls golf

Tuesday’s games

ECIC North Large

Clarence 180, Wmsv. East 217

M: Alexis Kim (C) 42 at Brookfield

There are no comments - be the first to comment