Share this article

print logo

Area softball (July 22)

NSA Girls Fast Pitch World Series

at Sunshine Park, W.S.

Thursday’s Results

10-UNDER

Bracket play

W.S. Magic Orange 18, W.S. Magic Blue 0

Lancaster Heat 7, W.S. Magic Orange 5

Lancaster Heat 7, NVGSA Firebirds 4

Orchard Park Starz 11, Clarence Red Devils 9

Ohio Monsters 7, Orchard Park Starz 5

Ohio Monsters 6, NY Diamond Girls 4

Amherst Lightning 1, NY Diamond Girls (Gangi) 0

12-UNDER

Bracket play

Bay River Rumble 8, NVGSA Firebirds 0

Cayuga Gamblers (Livesay) 10, Ann Arbor Gold 0

Ohio Monsters 8, W.S. Magic Navy 0

Cayuga Gamblers (Livesay) 10, Ohio Monsters 4

TR Lightning 15, Cayuga Gamblers (Livesay) 6

Wheatfield Nitro 10, Orchard Park Starz 6

Louisa Thunder 9, North Buffalo Wildcats 2

Louisa Thunder 13, Wheatfield Nitro 5

Canonsburg Lady Knights 8, Louisa Thunder 0

Michigan Outlaws 6, W.S. Magic Blue 5

Central Niagara Rally 14, Cayuga Gamblers (Eagan) 2

Michigan Outlaws 10, Central Niagara Rally 0

Michigan Outlaws 12, NVGSA Firebirds 2

Lou Gehrig Lasers (Bessel) 10, Clarence Red Devils 6

Amherst Lightning 12, W.S. Magic White 1

Southern Delaware Hurricanes 8, Lou Gehrig Lasers (Bessel) 3

Amherst Lightning 13, Southern Delaware Hurricanes 3

NY Diamond Girls (Cotton) 6, Lou Gehrig Lasers (Snyder) 5

Bay River Rumble 9, NY Diamond Girls (Cotton) 0

Surge Thunder 1, Orion Hunter 0

Lou Gehrig Lasers (Snyder) vs. Amherst Lightning, 6:30

14-UNDER

Bracket play

Fauquier Freeze 9, Evans Force 3

Lou Gehrig Lasers Gold 13, Coastal Fury 6

Nitro Gold 8, Edge Chaos 1

NY Inferno 12, Nitro Gold 1

Virginia Legends 6, NY Inferno 0

Avalanche 8, NVGSA Firebirds 3

WNY Sting 10, Avalanche 3

WNY Sting 11, Virginia Legends 7

WNY Sting 9, Evans Force 1

Xtreme Shanahan 7, W.S. Magic Navy 3

Ohio Monsters Black 10, Xtreme Shanahan 5

Ohio Monsters Black 11, W.S. Magic Blue 5

Clarence Red Devils 9, WNY Rally 3

Clarence Red Devils 13, W.S. Magic Orange 1

Clarence Red Devils 9, Ohio Monsters Black 2

Clarence Red Devils 5, Coastal Fury 3

16-UNDER

Bracket play

Amherst Lightning (Stone) 1, WNY Sting 0

W.S. Magic Orange 4, Amherst Lightning (Hejaily) 1

Amherst Lightning (DeCicco) 3, Amherst Lightning (Reid) 1

Delco Rage Premier 6, TC Thunder Red 0

Amherst Lightning (DeCicco) 3, Delco Rage Premier 0

Brampton Blazers 7, LV Patriot Flames Red 4

Dazzlers 10, Cayuga Gamblers 6

W.S. Magic Blue 2, Dazzlers Softball 0

Brampton Blazers 8, W.S. Magic Blue 7

WNY Sting 10, Brampton Blazers 2

USSSA NY Pride 5, WNY Sting 4

Grand Island Vipers 8, Seacoast Shock 4

Barrie Storm 7, Grand Island Vipers 3

USSSA NY Pride 7, Lancaster Heat (Murray) 6

USSSA NY Pride 7, Barrie Storm 2

USSSA NY Pride 8, Amherst Lightning (Hejaily) 7

Lou Gehrig Lasers 6, Indiana Fusion 4

Oakville Angels 2, North Coast Wabes 1

LV Patriot Flames Black 10, Oakville Angels 5

LV Patriot Flames Black 11, Lou Gehrig Lasers 1

Amherst Lightning (Reid) 7, LV Patriot Flames Black 2

Genesee Storm 7, ‘99 Firebirds 0

Genesee Storm 3, PA Riot 1

Genesee Storm 7, Amherst Lightning (Reid) 4

Lackawanna Lightning 8, Tri County Thunder Blue 2

Genesee Storm 5, Lackawanna Lightning 1

Genesee Storm 8, TC Thunder Red 6

Amherst Lightning (Stone) vs. W.S. Magic Orange, 6:30

18-UNDER

Bracket play

Amherst Lightning 6, W.S. Magic White 4

Amherst Lightning 6, WNy Sting 1

Northern Valley Cyclones 10, Chester County Stars 1

Northern Valley Cyclones 11, Avalanche Showcase 0

Kroll Energy Krushers 9, North County Blaze 1

Butler County Sting 7, Kroll Energy Krushers 2

Ancaster Blizzard 11, Central Florida Sting 5

Ancaster Blizzard 3, Brampton Blazers Gold 2

Ancaster Blizzard 12, Butler County Sting 6

WNY Rally 3, VA Stingrays Elite 2

LV Patriot Flames 9, Wings Flights of Hope 5

Northern Valley Cyclones 12, Amherst Lightning 2

There are no comments - be the first to comment