Share this article

print logo

Area softball (July 20)

NSA Girls Fast Pitch World Series

at Sunshine Park, W.S.

Tuesday’s Results

10-UNDER

Pool play

Clarence Red Devils 13, W.S Magic Blue 6

Lancaster Heat 7, Ohio Monsters 4

Amherst Lightning 12, NY Diamond Girls 0

Bracket play

Lancaster Heat 10, Orchard Park Starz 4

NY Diamond Girls (Morris) 5, W.S. Magic Orange 3

Ohio Monsters 9, W.S. Magic Blue 7

Amherst Lightning 17, Clarence Red Devils 0

12-UNDER

Pool play

Central Niagara Rally 11, W.S. Magic White 1

Ann Arbor Gold 4, Southern Delaware Hurricanes 3

Lou Gehrig Lasers (Bessel) 8, Ohio Monsters 3

Orion Hunter 12, Cayuga Gamblers (Eagan) 0

W.S. Magic Blue 10, Amherst Lightning 1

Canonsburg Lady Knights 6, NVGSA Firebirds ‘04 2

Clarence Red Devils 10, W.S. Magic Navy 0

TR Lightning 2, Louisa Thunder 1

Wheatfield Nitro 7, North Buffalo Wildcats Black 4

NY Diamond Girls 7, Cayuga Gamblers (Livesay) 4

Lou Gehrig Lasers (Snyder) 10, Orchard Park Starz 5

Bracket play

Amherst Lightning 14, North Buffalo Wildcats Black 5

Southern Delaware Hurricanes 9, Orchard Park Starz 4

Cayuga Gamblers (Eagan) 7, W.S. Magic Navy 1

Late Monday Results

Cayuga Gamblers 7, Ohio Monsters 4

Bay River Rumble (Va.) 8, NY Diamond Girls 1

14-UNDER

Pool play

Lou Gehrig Lasers Gold 6, Edge Chaos 1

Ohio Monsters Black 11, WNY Rally 3

Bracket play

Evans Force 11, Xtreme Shanahan 3

W.S. Magic Orange 5, Edge Chaos 4

Evans Force 5, NY Inferno 2

NVGSA Firebirds 7, Cayuga Gamblers (Beutel) 4

Avalanche 12, WNY Rally 10

Fauquier Freeze 12, NVGSA Firebirds 5

W.S. Magic Blue 10, Avalanche 2

WNY Sting 11, Wheatfield Nitro Gold 5

W.S. Magic Navy 10, Cayuga Gamblers (Zernia) 9

WNY Sting 7, Ohio Monsters Black 4

Clarence Red Devils 11, Dazzlers Softball 0

Wellsville Diamond Dawgs 16, Lancaster Heat 5

Late Monday Results

Fauquier Freeze (Va.) 15, W.S. Magic Navy 0

Dazzlers Softball 11, NVGSA Firebirds 1

W.S. Magic Blue 9, Wellsville Diamond Dawgs 0

Avalance 13, Wheatfield Nitro Gold 5

Coastal Fury (Va.) 8, W.S. Magic Orange 7

Evans Force 10, Cayuga Gamblers (Zernia) 2

Cayuga Gamblers (Beutel) 13, Lancaster Heat 8

NY Inferno 5, WNY Rally 4

16-UNDER

Pool play

W.S. Magic Blue 5, Tri State Angels 1

Delco Rage Premier 14, Indiana Fusion 3

PA Riot 7, Sting 6

Lancaster Heat 6, Cayuga Gamblers 3

W.S. Magic Orange 9, Oakville Angels 1

Amherst Lightning (Hejaily) 9, North Coast Waves 4

Lehigh Valley Patriot Flames Red 11, Ice 16 U Silver 9

Amherst Lightning (DeCicco) 10, NY Inferno 7

Bracket play

Seacoast Shock 12, Chester County Stars 0

Amherst Lightning (Stone) 7, Ice 16U Silver 5

Lackawanna Lightning 10, USSSA New York Pride 4

WNY Sting 6, Seacoast Shock 1

PA Riot 8, Grand Island Vipers 3

Dazzlers Softball 9, Lou Gehrig Lazers (Wendell) 6

W.S. Magic Orange 1, Cayuga Gamblers 0

LV Patriot Flames 11, Dazzlers Softball 1

Amherst Lightning (Heljaily) 16, LV Patriot Flames Red 1

Indiana Fusion 16, NY Inferno 5

Lancaster Heat 3, Tri-County Thunder Blue 2

Amherst Lightning (DeCicco) 11, Ohio Monsters 1

Amherst Lightning (Reid) 5, Tri State Angels 2

Genesee Storm 8, Amherst Lightning (Reid) 0

Barrie Storm 9, ‘99 Firebirds 3

Oakville Angels 7, Sting 3

W.S. Magic Blue 3, North Coast Waves 2

TC Thunder Red 6, Oakville Angels 1

Delco Rage Premier 6, Lou Gehrig Lasers 0

Brampton Blazers 7, Nitro Orange 3

Late Monday Results

Tri County Thunder Blue (Pa.) 3, Lou Gehrig Lasers 1

18-UNDER

Pool play

Kroll Engergy Krushers 7, Sandlot Academy Saints 2

Brampton Blazers Gold 10, WNY Sting 4

MVSA 7, Dazzlers 4

No. Valley Cyclones (Pa.) 8, W.S. Magic White 0

Central Florida Sting 13, Dynamite Diamonds 6

Avalanche Softball Showcase 10, Ancaster Blizzard 7

Amherst Lightning 10, Niagara Jr. Thunderwolves 2

Butler County Sting 11, Twisters Fastpitch 1

Bracket play

Amherst Lightning 11, Dynamite Diamonds 1

Virginia Stingrays Elite 13, W.S. Magic White 0

Brampton Blazers Gold 3, Amherst Lightning 2

Chester County Stars (Pa.) 8, Sandlot Academy Saints 7

Butler County Sting 9, Chester County Stars (Pa.) 2

WNY Rally 5, Central Florida Sting 0

WNY Rally 4, No. Valley Cyclones (Pa.) 2

Kroll Energy Krushers 4, Niagara Jr. Thunderwolves 3

Avalanche Showcase 5, Kroll Energy Krushers 4

North County Blaze 8, MVSA 5

LV Patriot Flames (Pa.) 10, North County Blaze (Mass.) 1

Ancaster Blizzard 9, Dazzlers 1

WNY Sting 9, Twisters Fastpitch 1

Late Monday Results

No. Valley Cyclones (Pa.) 11, Dazzlers 1

LV Patriot Flames (Pa.) 7, WNY Rally 5

Virginia Stingrays Elite 9, WNY Rally 4

Chester County Stars (Pa.) 10 North County Blaze (Mass.) 0

Wings Flights of Hope 5, Chester County Stars (Pa.) 1

There are no comments - be the first to comment