Share this article

print logo

Area golf (July 10)

Area golf

Western New York PLGA

Individual Championship

at Sheridan

A Flight

Kris Boyes 72-71­—143

Joe Mitchell 74-75—149

Caleb Edwards 76-67—152

Chris Drongosky 79-76—155

John Haberman Jr. 78-79—157

Jon Benson 77-80—157

Claudiu Mihai 82-77—159

Jerry Casero 81-78—159

Rich Kittinger 79-81—160

Glen Gast 82-79—161

Tim Hutton 82-79—161

Eric Williams Sr. 81-81—162

Dave Morgante 84-80—164

Jake Glofka 83-81—164

Bill Carroll 82-82—164

David Zona 88-77—165

Dirk Roth Jr. 83-82—165

Jeff Biddlecom 82-83—165

Mark Rydza 83-84—167

Brad Priebe 85-83—168

B Flight

Joe Abbarno 88-82—170*

Scott Losi 87-83—170

Tom Osborn 90-81—171

Travis Hardman 86-85—171

Jeff Spriegel 83-88—171

Dana Harrington 83-89—172

Jim Ticco 89-88—177

Tim Rickard 87-91—178

Brian Spencer 93-87—180

Norm Nieminen 86-95—181

*Won on first hole of playoff

Western New York PGA Junior

at Clifton Cprings

Boys 13-15: Jeremy Summerson 71, Alex Zurat 78, Mason Rivera 83. Boys 16-18: Samuel Weinstein 74, Mike Dugan 76, Matthew Moonan 78. Boys 9 Hole: Tyler Fink 45, Kevin Zhao 46, Andrew Murray 46. Girls 13-15: Olivia Durant 89, Sophie Renzi 93, Claire Yioulos 99. Girls 16-18: Sydney Ball 81, Tori Ortiz 90, Caroline Yarnall 94, Emily Wilborn 94. Girls 9 Hole: Lily Zhang 54, Victoria Leach 58, Angeline Perillo 62.

BROOKFIELD: 73rd Men’s Summer Invitational — Overall Winner: Joseph Burwick/Justin Andreozzi, Overall Runner-Up: Mike Duffy/Tom Austen, Armour Flight: Mike Clement/Peter Braun 31 points, Runyan Flight: Michael Janzti II/Scott Bradley 33, Sarazen Flight: David Costantini/Adam Haas 30, Hagan Flight: Darrel Lloyd/Darrel Lloyd III 31, Nelson Flight: John DiDonato/Ben Ferro 30, Jones Flight: Mike McMahon/Mike SanGeorge 33.5, Lema Flight: Glen VanDerzee/Jeff VanDerzee 30.5, Hogan Flight: Larry Schiavi/John Swanson 29, Snead Flight: Jim Buzzard/Mike Buzzard 33, Bolt Flight: Tom McArdle/Thomas Murray 30.5, Palmer Flight: Chad Shaw/Aaron Roth 30, Player Flight: John Donohue/Brendan Donohue 31.

GOWANDA: 2016 Invitational — Overall Champion: Kraig Weber/Dennis Jarosz, Flight 1: Todd Griffin/Don Griffin, Flight 2: Brady Gay/Brian Clouden, Flight 3: Mitch Johnson/Jim Driggs, Flight 4: Kevin Melisz/Tom McNally, Flight 5: Billy Hartnett/John Herman, Flight 6: Fred Phillips/Mike Mauer, Flight 7: Tim Burns/Andy Burns, Flight 8: Dan DeMarco/Jim Mendola, Flight 9: Dave Kelly/Chase Pittman, Flight 10: Jim Frascella/Rebel Andrzejewski.

ORCHARD PARK: 65th Yates Invitational — Overall Champions: Alexi Fakhari/Marc McCabe, Overall Runner-Up: Dylan Tinnesz/Andy Gannon, Wiesner Flight: Lawrence Evola/Jay Collier, Meixl Flight: James DeLacy/Scott DeLacy, Atwill Flight: Rocky Gocella/Mike Saccomanno, Van Kleek Flight: Keith Leo/John Clarke, Lansil Flight: Dennis Alexander/Chris Cauley, Leader Flight: Mike Neumeister/Kevin Wintringer, Stickney Flight: Eric Paulson/Ed Woeppel.

RIVER OAKS: Desmond Muirhead Invitational — Overall Champions: Kevin Rader/Brandon Gravino, Flight 1: John Zahner/Keith Zahner, Flight 2: Tom Brady/ John Provenzola, Flight 3: Jim Derrigan/John Edholm, Flight 4: John Siragusa/Robert Schnell.

WANAKAH: All Wanakah — Royal Troon Flight: Chuck Allesi/Jamie Miller 133, St Andrew’s Flight: Tom Pericak/Dean Jackson 137, Royal Liverpool Flight: Nick Costa/Rob Orr 136, Royal Lytham and St. Annes Flight: Nick Buscaglia/Bill Leahy 132, Murfield Flight: Peter Walsh/Tom Brown 133, Royal St. Georges Flight: Chuck Cieslica/Bob Cieslica 132, Turnberry Flight: Jeff Rich/TJ Greene 139.