Share this article

print logo

High school scores & schedules (May 30)

High schools

Baseball

FAR WEST REGIONALS

CLASS AA

Sat., June 4 at Frontier Field, Rochester

Lancaster vs. Section V winner, TBA

CLASS A

Sat., June 4 at Diethrick Stad., Jamestown

Wmsv. East vs. Section V winner, TBA

CLASS B

Sat., June 4 at Frontier Field, Rochester

Fredonia vs. Section V winner, TBA

CLASS C

Sat., June 4 at TBA

Frewsburg vs. Section V winner, TBA

CLASS D

Sat., June 4 at Diethrick Stad., Jamestown

Westfield vs. Section V winner, TBA

Softball

FAR WEST REGIONALS

CLASS AA

Friday, June 3 at Niagara-Wheatfield

Orchard Park vs. Section V winner, 3 p.m.

CLASS A

Friday, June 3 at Niagara-Wheatfield

W. Seneca East vs. Section V winner, 3 p.m.

CLASS B

Friday, June 3 at Niagara-Wheatfield

Depew vs. Section V winner, 5 p.m.

CLASS C

Friday, June 3 at Scio H.S.

Cleveland Hill vs. Section V winner, 5 p.m.

CLASS D

Friday, June 3 at Scio H.S.

Franklinville vs. Section V winner, 7 p.m.

Boys lacrosse

SECTION VI CHAMPIONSHIPS

Thursday, June 2 at All-High Stadium

CLASS A

1-Orchard Park vs. 3-Lancaster, 8 pm

CLASS B

1-Hamburg vs. 3-Nia.-Wheatfield, 3:30 pm

CLASS C

1-Gowanda/Sil. Creek vs. 2-Akron, 5:30 pm

NYSCHSAA AA CHAMPIONSHIP

at Bronx

Fordham Prep 11, St. Joe’s 4

SJ (10-11): Carter Stefaniak, Jack Lalley, Garrett House, Kyle Clifford goal each

Girls lacrosse

SECTION VI CHAMPIONSHIPS

Wednesday, June 1 at All-High Stadium

CLASS A

1-Lancaster vs. 2-Frontier, 3:30 p.m.

CLASS B

1-Hamburg vs. 2-W. Seneca East, 5:30 p.m.

CLASS C

1-Lake Shore vs. 2-Amherst, 8 p.m.

Rowing

Fontana All High Championships

at West Side RC

Boys 3V 8+: 1, Canisius; 2, Canisius; 3, St. Joe’s.

Boys Novice Fours: 1, St. Joe’s 6:32.0; 2, West Side RC 6:47.7; 3, Nichols 7:00.2.

Boys Novice Fours B: 1, Timon/St. Jude 7:11.9; 2, City Honors 7:45.1; 3, Canisius 7:50.4.

Girls Novice Fours A: 1, City Honors 7:03.6; 2, Mt. St. Mary 7:31.1; 3, Buffalo Seminary 7:43.0.

Girls Novice Fours B: 1, Nichols 7:03.6; 2, Mt. Mercy 7:31.1; 3, West Side RC 7:43.0.

Boys 2V Eights+: 1, St. Joe’s 5:21.0; 2, Canisius 5:34.3; 3, West Side RC 6:05.0.

Boys 1V Fours+: 1, Canisius 5:28.5; 2, St. Joe’s 5:30.1; 3, Nichols 5:33.6; 4, West Side RC 5:44.2.

Girls 1V Fours: 1, Nichols 6:31.2; 2, Mt. St. Mary 6:37.3; 3, City Honors 6:53.6; 4, West Side RC 7:00.6.

Mixed Novice Eights: 1, Nichols 6:47.2; 2, City Honors 7:07.1.

Boys 2V Fours: 1, Canisius 6:06.0; 2, St. Joe’s 6:10.5; 3, Nichols 6:24.4; 4, West Side RC 6:44.5.

Girls Lightweight Fours: 1, Nichols 7:21.3; 2, City Honors 7:30.2; 3, Nardin 7:35.9.

Girls 2V Fours: 1, Nichols 7:12.4; 2, Mt. St. Mary 7:30.3; 3, West Side RC 8:26.7.

Boys Freshman/Novice Eights: 1, St. Joe’s 6:00.6; 2, Canisius 6:08.9; 3, Canisius 6:35.2.

Girls Freshman/Novice Eights A: 1, West Side RC 6:34.4; 2, Nardin 6:36.5; 3, Mt. St. Mary 7:22.0; 4, BSRA 7:48.9.

Girls Freshman/Novice Eights: B: 1, West Side RC 8:05.3; 2, Nardin 9:22.1.

Girls 2V Eights: 1, Nardin 6:38.3; 2, West Side RC 7:00.6; 3, Buffalo Seminary 7:09.6; 4, Nardin 7:15.8.

Boys 1V Eights: 1, St. Joe’s 5:22.7; 2, West Side RC 5:26.0; 3, Canisius 5:46.1; 4, City Honors 6:33.7.

Girls 1V Eights: 1, Nardin 6:19.2; 2, Mt. St. Mary 6:29.2; 3, West Side RC 6:38.1; 4, Nichols 6:50.1; 5, City Honors 7:12.6.

There are no comments - be the first to comment