Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 22)

Baseball

Thursday’s games

Cornell Cup I

Olmsted 16, Burgard 1

O: Josh Register CG 2-hitter, 10 Ks; Anthony Mendrysa 2-3, 3B, 2 runs, 2 RBI

City Honors 20, South Park 3

CH: Andrew Rose 5-6, 5 RBI; Leo Herzberg WP, 4 Ks

Hutch-Tech 14, McKinley 0

HT: Edwin Pagan WP, 3-hitter, 9Ks; Jon Cybulski 3-3, 2 runs, 2 RBI

ECIC I

Williamsville North 15, Jamestown 3

WN: Josh Surowiec 5 IP, 2 hits, 7 Ks, 3-4, HR, 4 RBI; Pete Battaglia 2-3, 2B, 2 RBI

ECIC III

East Aurora 6, Pioneer 0

EA: Noah Thompson WP, 13 Ks; Nick Izydorczak 3 RBI; Nate Mucci 2 RBI

Amherst 2, Maryvale 0

A: Clark McLellan 3 hits, 2 2B, run, RBI; Sean Gibson WP 3-hitter, 5 Ks

ECIC IV

Alden 13, Holland 1

A: Colton Pyszczynski CG 7-hitter, 6 Ks; J.J. Foster 2 hits, 3 RBI

Niagara Frontier

Niagara Falls 8, Kenmore East 4

NF: Bob Newbury 3-4, 3B, 2 RBI; Dustin Newman 2-4, 3B, 3 RBI

Grand Island 10, Kenmore West 5

GI: Drew Callen 3-4, 2 RBI; Bryce Jellinick 2-3, 3B, 2 SB, RBI

Lew-Port 3, Lockport 2

L-P: Matt Carden CG 4-hitter, 4 Ks; Dom Lindhurst 2 RBI

North Tonawanda 64, Niagara-Wheatfield 11

NW: Nick Peters, Sean Crangle 3 hits each

Nonleague

Tonawanda 7, Springville 6

T: Noah Mouton 6 IP, 9 Ks, 3-run HR, 4 RBI; Josh Large 2-3, 2 runs

West Seneca West 5, Bishop Timon-St. Jude 4

WSW: Jake Biddman gwrbi

WNY Maritime 16, I-Prep/Grover 2

M: Ryan Davis WP 1-hitter, 7 Ks; Jackson Winkelsas 3-4, 3 RBI

V-Batavia 6, Medina 2

M: Lucas Porter 2-4, 3B

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at St. Francis, 4:15 p.m.

Timon-St. Jude at O’Hara, 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 5 p.m.

West Seneca West at Wmsv. North, 5 p.m.

Frontier at Lancaster, 5:15 p.m.

Hamburg at Jamestown, 5:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. East at Wmsv. South, 4:45 p.m.

Iroquois at Sweet Home, 5 p.m.

West Seneca East at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC III

Springville at Amherst, 4:45 p.m.

Depew at East Aurora, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Lackawanna, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Tonawanda, 4:30 p.m.

Eden at JFK, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Akron, 4:45 p.m.

CSAT at Barker, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Portville at Gowanda, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Frewsburg at Ellicottville/West Valley, 4:30 p.m.

Randolph at Franklinville, 4:30 p.m.

Pine Valley at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Fredonia, 4:30 p.m.

Southwestern at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

Falconer at Maple Grove, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Brocton, 4:30 p.m.

Nonleague

Cattaraugus/LV at Panama, 4:30 p.m.

Holland at Pioneer, 4:30 p.m.

Saturday’s games

ECIC III

Cheektowaga at Maryvale, 11 a.m.

CCAA West 2

Clymer at Brocton, 11 a.m.

Nonleague

V-Wellsville at Olean, 1 p.m.

Cattaraugus/Little Valley at Randolph, 10 a.m.

Amherst at Sweet Home, 10 a.m.

Frewsburg at Falconer, 11 a.m.

Dunkirk at Jamestown, 11 a.m.

Wmsv. East at Kenmore West, 11 a.m.

Pine Valley at Maple Grove, 11 a.m.

Canisius at Williamsville South, 11 a.m.

Orchard Park at Gowanda, 12 p.m.

Niagara-Wheatfield at Iroquois, 12 p.m.

Monday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s at Canisius, 4:15 p.m.

St. Francis at St. Mary’s/Lanc., 4:15 p.m.

O’Hara at Timon-St. Jude, 4:30 p.m.

ECIC I

Clarence at Jamestown, 4:45 p.m.

Williamsville North at Frontier, 5 p.m.

Lancaster at Hamburg, 5 p.m.

W. S. West at Orchard Park, 5 p.m.

ECIC II

Starpoint at Iroquois, 4:45 p.m.

W.S. East at Williamsville East, 5 p.m.

Sweet Home at Wmsv. South, 5 p.m.

ECIC III

Springville at Depew, 4:30 p.m.

East Aurora at Maryvale, 5 p.m.

Amherst at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Holland at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Tonawanda at Lackawanna, 4:30 p.m.

Eden at Alden, 5 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore West at Kenmore East, 4:45 p.m.

Niagara-Wheatfield at Lew-Port, 4:45 p.m.

North Tonawanda at Lockport, 4:45 p.m.

Grand Island at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at CSAT, 4:45 p.m.

Barker at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Medina at Wilson, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Panama at Clymer, 4 p.m.

CCAA East 1

Portville at Silver Creek/Forest, 4:30 p.m.

Catt./Little Valley at All.-Lime., 4:30 p.m.

Nonleague

JFK at Cheektowaga, 4:30 p.m.

Gowanda at Dunkirk, 4:30 p.m.

Pine Valley at Falconer, 4:30 p.m.

Southwestern at Frewsburg, 4:30 p.m.

Fredonia at Olean, 4:30 p.m.

Westfield at Randolph, 4:30 p.m.

Softball

Monsignor Martin

Mount Mercy 20, Cardinal O’Hara 0

MM: Kara Hoch 3-4, 3RBIs; Emma Fredo 2-2, RBI

Immaculata 6, Nichols 5

I : Abby Widegy gwrbi; McKenzie Suto WP 14Ks

ECIC I

Williamsville North 4, West Seneca West 2

WN: Megan Fish CG 6-hitter; Alex Mucci 2 hits, 2B, 2 RBI

ECIC II

Iroquois 12, Sweet Home 2

I: Olivia Simon 4-hitter, 13 Ks; Marisaa Parker 3-5, 3 RBI

ECIC IV

Alden 7, Holland 0

A: Brooke Strausbaugh 1-hitter, 10 Ks; Jenna Wlostowski 3-5, 2 RBI

Niagara Frontier

Lew-Port 9, Lockport 5

L-P: Bailey Stayner 3-3, HR, 6 RBI

North Tonawanda 3, Niagara-Wheatfield 0

NT: Rachel Krawczyk CG, sho, 6 Ks; Laney Wieclaw 2-RBI 2B

CCAA East 1

Salamanca 12, Cattaraugus/Little Valley 7

S: Emma Isaac CG, 2-5, 3 RBI

Nonleague

Maryvale 6, Nardin 5

M: Autumn Farino gwrbi; Megan Meyer 3-4, 3 runs

Orchard Park 16, Williamsville East 5

OP: Amber Piniewski 4-5, 2B; Kayla Raymond 4-4 3B

Today’s games

ECIC I

Clarence at Orchard Park, 5 p.m.

W.S. West at Williamsville North, 5 p.m.

Frontier at Lancaster, 5:15 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC III

Depew at East Aurora, 4:30 p.m.

ECIC IV

Alden at Lackawanna, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Tonawanda, 4:30 p.m.

Eden at JFK, 5 p.m.

Niagara-Orleans

Barker at CSAT, 4:45 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.

Akron at Albion, 5 p.m.

CCAA East 2

Randolph at Franklinville, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Dunkirk at Fredonia, 4 p.m.

Falconer at Maple Grove, 4:30 p.m.

Nonleague

Wilson at Starpoint, 4:15 p.m.

Cassadaga Valley at Brocton, 4:30 p.m.

Frewsburg at Ellicottville/WV, 4:30 p.m.

Southwestern at Westfield, 4:30 p.m.

Hamburg at Jamestown, 5:30 p.m.

Nonleague

Frewsburg at Falconer, 11 a.m.

Mount St. Mary at Kenmore West, 11 a.m.

Jamestown at Southwestern, 12 p.m.

Gerry Gentner “Just Show Up” Tournament

at Northtown Center

Boys lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude 13, Nichols 3

TSJ: Christian Watts 4g; Kevin McMahon 4g

Canisius 13, St. Joe’s 9

C: Reid Martin 5g-a; Michael Tierney 2g-a

Class A

Orchard Park 15, Lancaster 7

OP: Griffin Loughran g-5a 8 ground balls; Mike Eusanio 3g-2a

Frontier 2, Clarence 1

Class B

Sweet Home 13, Lake Shore 6

SH: Jon Phillips 5g-2a; Steve Oswald 3g; Matt Gademski 3g

Class C

Akron 22, Wilson 2

A: Lee Abrams 4g-a; Keenan Ninham 2g-4a

Medina 16, Lew-Port 6

M: Coby Albone 6g; Brendan Luthart 3g-5a

Today’s games

Class B

Iroquois at Lake Shore, 5 p.m.

Niagara-Wheatfield at Wmsv. East, 5 p.m.

W.S. West at Williamsville North, 5 p.m.

Amherst at West Seneca East, 7 p.m.

Grand Island at Hamburg, 7:30 p.m.

Nonleague

Lancaster at St. Francis, 7 p.m.

Saturday’s games

Nonleague

Sweet Home at Nichols, 11 a.m.

Wilson at Lockport, noon

Girls lacrosse

Thursday’s games

Class B

Williamsville South 11, Sweet Home 6

WS: Ivy Carey 5g-a; Bella Celeste 3g-a

Niagara-Wheatfield 18, N. Tonawanda 4

NW: Emily Ellis 4g; Alexis Ackerson 3g; Lauren Wills g-4a

West Seneca East 17, Williamsville East 2

WSE: Laura Skrzypczyk 6g-a; Sam Jacobs 12 saves

Nonleague

V-Notre Dame-Batavia 4, Mount Mercy 3

MMA: Bri Gawronski 14 saves

Niagara Falls 15, Lew-Port 1

NF: Kaylyn Phillips 5g

Today’s games

Monsignor Martin

Mt. St. Mary at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

Class A

Hamburg at Orchard Park, 5 p.m.

Frontier at Lancaster, 5:15 p.m.

Class B

Wmsv. North at West Seneca West, 5 p.m.

Class C

Springville at Eden, 4:30 p.m.

East Aurora at Lake Shore, 4:45 p.m.

Nonleague

Newfane at Buffalo Seminary, 4:30 p.m.

V-Notre Dame-Batavia at Sacred Heart, 5:30 p.m.

Saturday’s games

Nonleague

V-Mercy at Amherst, 11 a.m.

Girls track and field

Monsignor Martin

Mount St. Mary 54, Immaculata 51

MSM: Julie Quebral 1500 (5:40), 3000 (12:20).

Mount St. Mary 72, St. Mary’s/Lanc. 31

SML: Kathyrn Vogl 100 (13.3), LJ (15-9).

Boys tennis

ECIC II

Sweet Home 3, Lake Shore 2

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 4, Kenmore West 0

CCAA

Olean 5, Panama 0

Southwestern 3, Dunkirk 2

Monsignor Martin

Nichols 5, St. Francis 0

Girls tennis

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 5, Park 0

Nardin 5, Mount St. Mary 0

Sacred Heart 5, Mount Mercy 0