Share this article

print logo

High school scores & schedules (April 20)

Baseball

Tuesday’s games

Cornell Cup I

City Honors 11, Riverside 0

CH: Andrew Rose WP, 1-hitter, 9 Ks; Joe Alessi 2-run double

Olmsted 8, Hutch-Tech 7

O: Isaiah McDuffie CG, 11 Ks, 2-4, 2B, run, SB; Anthony Mendrysa 3-4, 2B, 2 RBIs

Monsignor Martin

St. Francis 19, Cardinal O’Hara 5

SF: Jacob Victor 3-3, 2 3B, 2B, 3 runs, 4 RBIs; Ty Syta 3-4, 3 runs, 3 RBIs

ECIC II

Iroquois 23, West Seneca East 0

I: Tyler Napierala 3-3, 5 RBIs; Brent Reid 3-3, 5 runs; Evan Kaul CG, 4-hitter, 9 Ks

ECIC III

Pioneer 12, Cheektowaga 1

P: Zach Franckowiak CG 4-hitter, 10 Ks, 5-5, 6 RBIs

Springville 11, Depew 8

S: Dan Wirfel 3-3, 2 RBIs; Ian Baker 3-4, 2 runs, RBI

ECIC IV

Tonawanda 17, Holland 3

T: Zach Stapf 3-4, 3B, 3 runs; Tyler Buczkowski 2-3, 2 2B, 3 RBIs

Niagara Frontier

Grand Island 7, Niagara-Wheatfield 2

GI: Manny Montes WP, 3-hitter, 9 Ks; Drew Callen 2-3, 3B, RBI

Niagara-Orleans

Akron 12, Newfane 11

A (2-2, 2-2): Jake Cummings gw run, 2 SB; Aaron Siska 2B, 3 RBI

Roy-Hart 18, Medina 4

RH: Charlie Bruning WP, 4-5, 5 RBI

Nonleague

Gowanda 8, Fredonia 6

G (5-0): Joe Kruszka 2-2, 2B, 3B, 3 RBI, 2 HBP

North Collins 12, Silver Creek/Forestville 2

NC: Dylan Winter 3 hits, 3 RBI; Dylan Mercado 5 IP in relief, 5 Ks

North Tonawanda 7, Williamsville South 3

NT: Tyler Clare 2-2, run, RBI; Ben Kolbe 5.1 IP, 4 hits, 1 ER, 7 Ks

Hamburg 8, Williamsville East 7

H: Dan Reilly WP 6.1 IP, 1 ER, 2 Ks; Austin O’Shei 4-4, 2B, 2 runs, RBI

Williamsville North 9, Sweet Home 5

WN: Kyle Spoth 2-3, 2B, 2 RBI

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Canisius, 4:15 p.m.

Timon-St. Jude at Nichols, 4:30 p.m.

St. Francis at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC I

Frontier at Orchard Park, 5 p.m.

Jamestown at West Seneca West, 5 p.m.

Lancaster at Williamsville North, 5 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 4:30 p.m.

Lake Shore at Williamsville East, 4:45 p.m.

Williamsville South at Iroquois, 5 p.m.

ECIC III

Springville at East Aurora, 4:30 p.m.

Pioneer at Amherst, 5 p.m.

Maryvale at Depew, 5 p.m.

ECIC IV

JFK at Alden, 4:30 p.m.

Lackawanna at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Holland at Eden, 4:30 p.m.

Lackawanna at Cleveland Hill, 6 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Lew-Port, 4:45 p.m.

Lockport at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Kenmore West at Nia.-Wheat., 4:45 p.m.

Kenmore East at N. Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 4:45 p.m.

Barker at Albion, 4:45 p.m.

Newfane at CSAT, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Cattaraugus/LV at Portville, 5 p.m.

Ellicottville/WV at Frnklinvlle., 4:30 p.m.

Gowanda at Olean, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at Randolph, 4:30 p.m.

North Collins at Frewsburg, 5 p.m.

CCAA West 1

Maple Grove at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

Fredonia at Falconer, 4:30 p.m.

Dunkirk at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Brocton at Westfield, 4:30 p.m.

Softball

Tuesday’s games

ECIC I

West Seneca West 5, Clarence 3

WSW: Abby Hoestermann 2-3, 2 2B, 2 runs; Morgan Altman WP, 2-3, 3B, 2 RBI

ECIC II

Williamsville East 7, Williamsville South 2

WE: Jess Weaver WP; Bri Bucello 4-4 2 RBI

Lake Shore 7, Sweet Home 0

LS: Jordan Scholl 3 hits 2 2B; Alexa Haberer WP, 12 Ks; Talia Wright HR, 2 RBI

ECIC III

Maryvale 19, Cheektowaga 9

M: Maddy O’Heir WP, 4 runs, 3 SB, 3 RBI; Karli Murray 4-5, 3 SB, 4 runs

ECIC IV

Holland 5, Tonawanda 1

H: Kayli Brown 3-hitter, 5 Ks

Niagara-Orleans

Roy-Hart 7, Medina 6

RH: Samantha Choate 5-hitter, 5 Ks; Mattie Fry 2 hits

Akron 5, Newfane 2

A: Abby Stone 2-2 2B, 3B, 2 RBI; Sydney Leeds 3-4, 2B, 2 RBI

Nonleague

City Honors 18, Pioneer 9

CH (4-0): Julia Panepinto 5-5, 2 RBI, 3 run; Iris Kahris 3-4, 2B, 3B, HR, 5 RBI, 3 runs

Orchard Park 11, Grand Island 2

OP: Lydia Petricca 4-5; Lilly Wosniak WP, 3-4

Fredonia 4, Iroquois 2

F: Sydney Bigelow 2-3, 3B, 2 RBI

Maple Grove 7, Cassadaga Valley 6 (8)

MG: Morgan Lehman 3 hits, gwrbi 3B; Mary Nickerson run, 2 RBI

North Collins 11, Silver Creek 9

NC: Morgan Lwaton 2 HR, 4 RBI; Angela Filkov, Emily Winter HR each

Olean 5, Portville 3

O: Miranda Sakala 3-3, 2 2B, RBI

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Nichols, 4:15 p.m.

Immaculata at Sacred Heart, 4:15 p.m.

Mount St. Mary at St. Mary’s/L., 4:15 p.m.

ECIC I

Frontier at Orchard Park, 5 p.m.

Lancaster at Williamsville North, 5 p.m.

Jamestown at West Seneca East, 5:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 4:30 p.m.

Williamsville South at Iroquois, 4:45 p.m.

Lake Shore at Williamsville East, 4:45 p.m.

ECIC III

Springville at East Aurora, 4:30 p.m.

Maryvale at Depew, 5 p.m.

Amherst at Pioneer, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Cleveland Hill, 4 p.m.

JFK at Alden, 4:30 p.m.

Holland at Eden, 4:30 p.m.

Lackawanna at Cleveland Hill, 6 p.m.

Niagara Frontier

N. Tonawanda at Kenmore East, 4:45 p.m.

Nia.-Wheat. at Kenmore West, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Lockport, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Barker, 4:45 p.m.

CSAT at Newfane, 4:45 p.m.

Akron at Wilson, 5 p.m.

CCAA East 1

All.-Limestone at Salamanca, 4:30 p.m.

Cattaraugus/LV at Portville, 5 p.m.

CCAA East 2

Pine Valley at Randolph, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Maple Grove at Chaut. Lake, 4:30 p.m.

Fredonia at Falconer, 4:30 p.m.

Dunkirk at Southwestern, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Ellicottville/WV at Frnklnvlle., 4:30 p.m.

Brocton at Westfield, 4:30 p.m.

Nonleague

Panama at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Clymer at Forestville, 4:30 p.m.

Gowanda at Olean, 4:30 p.m.

Tonawanda at Lew-Port, 4:45 p.m.

North Collins at Frewsburg, 5 p.m.

Clarence at Hamburg, 5 p.m.

Boys lacrosse

Tuesday’s games

Monsignor Martin

Canisius 19, St. Francis 3

C (4-4, 2-0): Jack Baldwin 4g-2a, Henry Popko 3g, Michael Tierney 5a

St. Joe’s 11, Bishop Timon-St. Jude 10 (o)

SJ: Casey Kelly gwg; Blake Zachau 5g

Class A

Orchard Park 18, Lockport 3

OP: Kevin McParlane 5g-a; Ron Shull 13 faceoffs won

Class C

Akron 16, Eden 6

A: Gates Abrams 7g-4a; Owen Hill 2g-4a

Today’s games

Class B

Iroquois at Grand Island, 5 p.m.

Sweet Home at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Lake Shore at West Seneca West, 5 p.m.

West Seneca East at Wmsv. East, 5 p.m.

Amherst at Williamsville South, 5 p.m.

North Tonawanda at Hamburg, 7:30 p.m.

Nonleague

Lockport at Williamsville North, 5 p.m.

Girls lacrosse

Tuesday’s games

Class A

Lancaster 15, Hamburg 9

L: Hannah Nagowski 7g-a; Anna Orlando 3g-a; Alyssa Markowski 2g; Jenna Hagan 2g-2a

Class B

West Seneca East 12, Sweet Home 1

West Seneca West 10, Wmsv. South 6

WSW (4-1, 1-0): Casey Villagomez 3g-3a, Hannah McCoy 3g

Nonleague

Mount Mercy 21, Springville 6

MMA: Brigid Lempko 5g-3a; Emily Gawlak 4g-4a; Brigid Keane 5g-2a

Today’s games

Monsignor Martin

Buffalo Sem. at Immaculata, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Sacred Heart, 4:30 p.m.

Nardin at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

Class A

Clarence at Orchard Park, 5 p.m.

Class C

Lake Shore at Iroquois, 4:45 p.m.

East Aurora at Springville, 4:45 p.m.

Amherst at Eden, 5 p.m.

Nonleague

Frontier at Williamsville North, 5:15 p.m.

Boys track and field

ECIC I

Clarence 91, Frontier 40

C: Sean Law 100 (11.6), 200 (24.0).

Lancaster 125, Jamestown 26

L: Colin Blair SP (60-4), D (171-4).

Wmsv. North 71, Orchard Park 70

ECIC II

Hamburg 101, Wmsv. South 40

WS: Mark Thomas SP (45-6.25), D (126-0.5).

Sweet Home 99, Wmsv. East 42

SH: Nathaniel Davis 100 (10.9), 200 (22.2), HJ (5-10); Mike Ciminella SP (37-6), D (116-0).

W.S. West 75, W.S. East 66

WSW: Peter Borzillieri 100 (11.0), 200 (23.7); Parker Welling TJ (39-6.75), 400H (1:04.7), 110H (17.6); Joe Castoire SP (42-1.75), D (113-2.75).

ECIC III

Cheektowaga 85, Iroquois 56

I: Nathan Emer SP (45-8), D (138-2); Ryan Mitchell 1600 (4:57.3), 3200 (10:58.1). C: Eric Bartnik TJ (40-9), 200 (23.8), LJ (19-0).

Lake Shore 91, Pioneer 50

LS: T.J. Kmitch 110H (16.6), 400H (1:06.8), LJ (18-11); Chris Beckley PV (13-0), 100 (12.0), 200 (23.8); Gus Wolf 800 (2:11), 1600 (5:05), 3200 (11:11).

Starpoint 87, Amherst 54

S: Dan Sgroy 110H (17.2), 400H (1:01.7). A: Cameron Carver 400 (53.2), 800 (2:11.6).

ECIC IV

Alden 76, Depew 65

Springville 109, Maryvale 32

S: Tyler Olrogg 800 (2:06), 1600 (5:17), 3200 (11:57); Brad Zisra 110H (18.6), 400H (1:06.8). M: Nakeem Ubaydah 100 (11.4), 200 (23.7).

ECIC V

Cleveland Hill 88, Holland 53

H: Zach Jones 100 (11.3), LJ (19-8.75), 400H (1:01.1), 200 (23.1). CH: Jacob Osswald 1600 (5:08.1), 3200 (11:01.5).

JFK 77, Tonawanda 55

JFK: Sean McGee SP (39-10.5), D. T: Aaron Holler 200 (23.66), 400.

Niagara Frontier

Kenmore East 74, Grand Island 63

KE: Mike Reardon SP (37-5.5), D (100-2). GI: Joe Frailey 400 (52.9), 800 (2:22.2); Jerome Masters 400H (1:03.4), PV (9-6).

Lew-Port 97, North Tonawanda 44

LP: Hunter Khan SP (36-8), D (110-4). NT: Ed Gath 110H (16.5), 400H (1:02.2).

Niagara Falls 94, Niagara-Wheatfield 47

Niagara-Orleans

Akron 68.5, Barker 68.5

A: Ethan PeQuen 110H (20.1), 400H (1:03.8); Kyle Full 800 (2:17), 1600 (5:00.2); Zach Bell 200 (24.3), 400 (54.1). B: Kurk Fay SP (44-0), D (118-2); Jake Arnold TJ (36-10), LJ (18-5.5).

Roy-Hart 76, Newfane 65

N: Paul Dunbar 100 (11.5), PV (14-0). RH: Avery Green 1600 (4:43.4), 800 (2:09.7); Jack Stoddard 110H (16.0), TJ (34-11).

Wilson 84, Medina 57

Buffalo Public Schools

at All High Stadium

Meet 1

Hutch-Tech 102, Emerson 19

Hutch-Tech 100, I-Prep/Grover 20

Emerson 49, I-Prep/Grover 41

HT: Ahsanul Haque 100 (11.4), 200 (24.1).

Meet 2

City Honors 93, Lafayette 21

City Honors 98, Riverside 12

City Honors 101, Buffalo Arts 7

Lafayette 69, Riverside 21

Lafayette 63, Buffalo Arts 18

Riverside 38, Buffalo Arts 30

CH: Abraham Loncke 110H (16.6), 400H (1:03.6), TJ (34-5); Avery Roper 100 (11.5), LJ (18-8); Antonio Henry 200 (25.5), HJ (4-6).

Meet 3

McKinley 85, MST Seneca 23

McKinley 91, Burgard 19

McKinley 79, South Park 29

MST Seneca 47, Burgard 45

MST Seneca 52, South Park 44

Burgard 53, South Park 46

M: Keyon Johnson 100 (11.3), 200 (23.1), LJ (20-4.5); Tyshawn Joseph 110H (17.4), 400H (1:05.4).

Meet 4

Bennett/MEC 98, Olmsted 14

Bennett/MEC 92, East 18

Bennett/MEC 99.5, da Vinci 8.5

Olmsted 61, East 44

Olmsted 74, da Vinci 24

East 51, da Vinci 26

BMC: Nar Ahmed 110H (18.7), 400H (1:06.5).

Girls track and field

ECIC I

Clarence 99, Frontier 41

C: Jaide Cummings 100 (13.1), 200 (27.2); Marissa Marfurt TJ (32-3), LJ (14-10).

Lancasster 102.5, Jamestown 32.5

L: Katelyn Cefali LJ, TJ (32-8).

Wmsv. North 83, Orchard Park 58

WN: Erin Lippa SP (34-4), D (111-11). OP: Jenna Crean 100 (12.3), 200 (25.9), 400 (58.9).

ECIC II

Sweet Home 99, Wmsv. East 33

SH: Tiana Luton 100H (15.2), 200 (26.0), HJ (5-4); Tirza Peters SP (35-2), D (104-0); Britney Banks 100 (13.3), 400H (1:11.7); Nerae Trueheart LJ (14-3), TJ (34-5.5).

W.S. West 95, W.S. East 46

WSW: Tiffany Major SP (29-8.25), D (86-11.25); Shania LiVecchi 800 (2:36.3), 3000 (12:53.7). WSE: Azure Pitts LJ (15-6.25), TJ (31-1), 100 (13.0).

Wmsv. South 79, Hamburg 62

WS: Alyssa Oviasogie 100H (15.3), 400H (1:10.4), LJ (16-7.5), TJ (35-0); Sam Vahue HJ (4-6), 400 (1:03.0).

ECIC III

Amherst 89, Starpoint 57

A: Haley Sheehan 100 (13.0), 200 (27.5), 400 (1:02.4). S: Brittany Walek SP (32-7), D (99-0).

Iroquois 111, Cheektowaga 27

I: Rachel Donner SP (37-11), D (103-3); Julia Peinhofer 100H (17.3), 400H (1:12.3); Katie Blair 800 (2:50.3), 1500 (6:09.6); Sydney Slachetka HJ (5-1), LJ (15-4.25); Lania Capariso 100 (12.4), 400 (1:06.1).

Lake Shore 72, Pioneer 69

LS: Jessica Dunlap 100 (13.4), LJ (15.5); Shelby Kittenger 100H (17.4), 400H (1:09.1). P: Courtney Schoepflin 1500 (5:26.1), 3000 (11:55.4).

ECIC IV

Alden 99, Depew 42

A: Alex Motz SP (29-0.5), D (99-3): Hailey Rospierski 100H (14.81), HJ (5-1). D: Sam Spinella 100 (12.7), LJ (16-11).

Springville 113, Maryvale 25

ECIC V

Holland 89, Cleveland Hill 52

H: Riley Jones 1500 (5:06.6), 3000 (11:01.8).CH: Caremine Seemuller PV (7-6), LJ (15-0); Amani Scott 200 (27.5), 400 (1:03.15).

JFK 78, Tonawanda 53

JFK: Hannah Thomas 800 (2:56.5), 1500 (6:20). T: Hope Balling 100 (13.62), 400 (1:02.1).

Niagara Frontier

Kenmore East 79, Grand Island 61

GI: Claire Brandon 100 (13.6), TJ (29-10), HJ (4-4); Isabella Dickinson 1500 (5:45), 3200 (12:39); Shannon Klein 400 (1:07), 800 (2:54); Amber Schwinn SP (30-8), LJ (13-11).

Lew-Port 110, North Tonawanda 31

LP: Emily Oliverio 200 (27.7), 100 (13.6); Claira Skowronski 1500 (5:31), 3000 (12:01).

Niagara-Wheatfield 109, Niagara Falls 31

Niagara-Orleans

Akron 113, Barker 28

A: Margo Henley 1500 (5:29.8), 3000 (11:56); Henrietta Jones SP (34-1), D (82-3); Leah Czechowski 100 (13.0), 200 (27.1). B: Erin Greenwald PV (7-0), 100 (18.2).

Newfane 85, Roy-Hart 52

N: Vanessa Burkhard 1500 (5:29.2), 800 (2:42.6); Hannah Lewandowski SP (30-9), D (90-10). RH: Amber Villella LJ (13-10), TJ (30-10).

Wilson 85, Medina 52

Boys tennis

ECIC II

Sweet Home 5, Iroquois 0

ECIC III

Amherst 3, Starpoint 2

East Aurora 5, Cheektowaga 0

Girls tennis

Monsignor Martin

Buffalo Seminary 3, Nardin 2

Mt. St. Mary 3, Niagara Catholic 2

St. Mary’s/Lanc. 5, Park 0

Coed tennis

Dr. Bapst Series

Buffalo Arts 6, Middle College 2

East 6, Emerson 2

I-Prep/Grover 5, da Vinci 3

McKinley 8, Bennett 0

Middle College 5, Bennett 3