Share this article

print logo

High school scores & schedule (April 15)

Baseball

Thursday’s games

ECIC I

West Seneca West 5, Clarence 4

WSW (1-0): JC Siwy 2-4, 2RBIs

Jonathan Broad save (4Ks)

Orchard Park 8, Lancaster 5

Hamburg 7, Frontier 0

H (2-0): Garrett Baugher WP, 7Ks, 2B, 3B, 2RBIs; Devon Crowley 2B, run

ECIC III

Amherst 5, Depew 4

A (1-0): Sean Gibson pitched 4 inn. in relief, 3Ks; 2B

Maryvale 16, Pioneer 13

M: Mark Bailey save, 2 hits, 3 RBI

Simon Krywcum 2 hits, 3 RBI

ECIC IV

Eden 18, Cleveland Hill 0

E (2-0): Cal Nowicki 1-hitter, 11Ks

Sawyer Overhoff 3RBIs

JFK 12, Lackawanna 2

JFK (1-0): Andrew Czubaj 4-6, 5RBIs

Niagara Frontier

Niagara Falls 7, Lew-Port 2

NF: Matt Gray 5 inning, 5k; Justin Beyer 3-4, 4 RBI

Kenmore West 9, Lockport 1

KW: Ben Serrano 3-4, 3b, 3 run

Adam Pray 3-4, 2 sb

Grand Island 19, North Tonawanda 8

GI: Brendan Sheehan 5-5, 2 2b, 4 RBI

Jake Niland 4-4, 2 2b, 4 RBI

Niagara-Orleans

Medina 6, Newfane 5

M (1-2): Luke Porter WP, CG, 5Ks; Brad Mcpherson 2-3, RBI

Akron 7, Roy-Hart 5

A (1-1): Curtis Miller WP, 6Ks, RBI

Brennan Murty save, 2Ks

Cornell Cup

McKinley 19, Burgard 4

MK: Lenaire Herring 5 innings, 7k, 3-4, 4 RBI

Hutch-Tech 12, Riverside 1

HT (1-0): Edwin Pagan 3RBIs; Branden Kessler 3RBIs

Nonleague

St. Francis 7, Fredonia 3

SF (1-0): Ty Syta 2RBIs, 2 runs

Luke Farimacci WP

Barker 16, V-Byron-Bergen 4

B: Collin Webb 3-4, 2 runs, 3 RBI

Ellicottville 6, Walsh 1

E (2-2): Robert Sawicki CG, 13Ks

Tom Easton 2-run HR

Portville 5, Randolph 2

P: Sean Harris CG, 11Ks

Wmsv. North 6, Wmsv. East 4

WN (3-0): Josh Surowoic 2-3, 2B, 3RBIs; Connor Thomas 2B, RBI

Friday’s games

ECIC I

Clarence at Frontier, 5 p.m.

Williamsville North at Hamburg, 5 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 5 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 5:30 p.m.

ECIC II

Starpoint at Williamsville East, 4:30 p.m.

Sweet Home at Lake Shore, 5 p.m.

Williamsville South at W.S East, 5 p.m.

ECIC III

Maryvale at East Aurora, 4:30 p.m.

Pioneer at Depew, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Eden, 4:30 p.m.

Tonawanda at JFK, 4:30 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Albion, 4:45 p.m.

Medina at Barker, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Clymer, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Falconer at Dunkirk, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Fredonia, 4:30 p.m.

Southwestern at Maple Grove, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA East 1

Allegany-Limestone at Olean, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Frewsburg at Pine Valley, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Sherman, 4:30 p.m.

CCAA East 1

Cattaraugus/Little Valley at Silver Creek/Forestville, 4:30 p.m.

Softball

Thursday’s games

ECIC I

Frontier 12, Hamburg 3

F (1-0): Emily Johnston 12Ks

Camie Duggan 3-4, 3RBIs

Orchard Park 14, West Seneca West 3

OP: Peyton Hillis 4runs; 2RBIs

Madison Stewart 3B, 2B, 4RBIs; Alex Sheehy HR, 2B, 3B

Williamsville North 15, Jamestown 0

WN (1-0): Miranda Fish 2B, 3B

ECIC II

W.S. East 4, Starpoint 3 (8)

WSE: Amanda Manquen 5 inn. 3-hitter, 9Ks; Anilese Kelly 3 inn. 7Ks, 3RBIs (gw RBI); Madi Jaszcz 2B, 2 runs

ECIC III

Cheektowaga 19, Pioneer 6

C (1-0) Isabella Pezzino 3-5, 3 runs

Morgan Wozniak 2-3, HR, 3 runs

ECIC IV

Eden 5, Cleveland Hill 2

E (2-0): Paiton Basinski 3-for-3; Jill Murray 3-for-4, 2 RBIs

JFK 18, Lackawanna 4

JFK (1-0): Lauren Yox 2-4; Katie Zecere WP, 9Ks

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield 14, Kenmore East 3

NW: Mackenzie Franks 4-5, 2 RBI, 3 runs; Marissa Hayes wp, 10k

Kenmore West 7, Lockport 6

KW: Lina Mirabella 3-3; Grace Ferguson 2 hits, 3 RBI

Lew-Port 4, Niagara Falls 2

LP (1-1): Riley Crum CG, RBI

Niagara-Orleans

Akron 23, Roy-Hart 2

Thompson Trophy

da Vinci 18, Bennett 0

D: Emily Fitzpatrick 13k, HR, 3b

CCAA West 1

Southwestern 7, Falconer 6

SW (2-0): Erin Radack 2-run 1B

Nonleague

Williamsville East 10, Amherst 7

WE: Rachel Steffan 2-4, RBI

Christy Mack 3RBIs

Franklinville 2, Cattaraugus/Little Valley 1

F (2-1): Ally Haskell 12 Ks, 2 hits

Mount St. Mary 5, Williamsville South 2

MSM: Emily Trotman 2 run HR

Depew 15, Springville 0

D (1-0) Karsen Cotton 2-hitter, 14Ks, 3B, 3RBIs; Abby Tomasik 2B, 4RBIs

Olean 16, Silver Creek 2

Nardin 7, Dunkirk 1

City Honors 3, Iroquois 1

Alden 12, Maryvale 1

A: Laura Kratzke 1-hitter, 10k, cg, 2 run HR

Friday’s games

Monsignor Martin

Mt. Mercy at Niagara Catholic, 4:15 p.m.

ECIC I

Clarence at Frontier, 5 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 5 p.m.

Jamestown at Orchard Park, 5:30 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at W. Seneca East, 4:30 p.m.

Starpoint at Williamsville East, 4:30 p.m.

ECIC III

Maryvale at East Aurora, 4:30 p.m.

Cheektowaga at Springville, 4:30 p.m.

Pioneer at Depew, 5 p.m.

ECIC IV

Lackawanna at Eden, 4:30 p.m.

Tonawanda at JFK, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Grand Island, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at CSAT, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Westfield at Clymer, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Falconer at Dunkirk, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Randolph at Ellicottv/W. Valley, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Chautauqua Lake at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at North Collins, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Sherman, 4:30 p.m.

CCAA East 1

Catt./Little Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

Salamanca at Portville, 5 p.m.

Nonleague

Forestville at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Southwestern at Maple Grove, 4:30 p.m.

Allegany-Limestone at Olean, 4:30 p.m.

Frewsburg at Pine Valley, 4:30 p.m.

Wmsv. North at Hamburg, 4:45 p.m.

Kenmore East at Immaculata, 4:45 p.m. Boys lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Joe’s 12, St. Francis 8

SJ (2-3): Jack Lalley 3g; Ryan Jacobs 3g

Bishop Timon-St. Jude 12, St. Francis 3

T (1-2): Christian Watts 5g; Nate Quinn 3g

Class A

Orchard Park 18, Frontier 3

OP: Josh Bernas 4g-2a

Class C

Akron 15, Gowanda/Silver Creek 14

A (5-0): Owen Hill 7g-2a; Gates Abhams 4g-4a; Symon Jonathan 18 svs

Friday’s games

Class B

Williamsville East at Grand Island, 5 p.m.

Amherst at Iroquois, 5 p.m.

W. S. West at North Tonawanda, 5 p.m.

Lake Shore at Sweet Home, 5 p.m.

Williamsville North at Hamburg, 7:30 p.m.

Nia.-Wheatfield at W. S. East, 7:30 p.m.

Class C

Eden at East Aurora, 5 p.m.

Salamanca at Medina, 5 p.m.

Wilson at Lew-Port, 5:30 p.m.

Nonleague

Williamsville South at Lancaster, 5 p.m.

TBA vs. Nichols

at Turf Field, 5 p.m.

TBA vs. St. Edmund Prep (NYC)

at Nichols Stadium, 5 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 14, Buffalo Seminary 3

MM: Brigid Keane 5g-1a; Emily Gawlak 4g-1a

Mount St. Mary 13, Immaculata 0

MSM: Meredith Baly 2g; Grace Pearl 2g; Sam Miller 6 saves

Class B

Grand Island 16, Williamsville East 5

GI (4-0): Jess Surace 5g; Abby Blair 2g-a

Nonleague

Iroquois 13, Niagara-Wheatfield 7

I (3-2): Alexis Skowron 5g-2a

Lancaster 18, Williamsville North 6

L: Hannah Nagowski 4g-3a

Anna Orlando 3g-4a

Friday’s games

Class A

Hamburg at Clarence, 5 p.m.

Orchard Park at Frontier, 5 p.m.

Class B

Grand Island at West Seneca East, 5 p.m.

Class C

Eden at East Aurora, 5 p.m.

Iroquois at Springville, 5 p.m.

Boys tennis

ECIC I

Wmsv. East 5, Iroquois 0

ECIC III

Amherst 3, Sweet Home 2

East Aurora 5, Starpoint 0

Niagara Frontier

Grand Island 3, Niagara Falls 2

Lew-Port 4, Ken West 0

Niagara Orleans

Medina 4.5, Newfane 1

Nonleague

Clarence 4, Alden 1

Lake Shore 3, Maryvale 2

Co-ed tennis

South Park 6, Bennett 2

McKinley 8, Emerson 0

Girls tennis

Monsignor Martin Assn.

Mt. St. Marys 5, Niagara Catholic 0

Buffalo Seminary 5, Mt. Mercy 0

Sacred Heart 4, St. Mary’s/Lancaster 1

Nichols 5, St. Francis 0

There are no comments - be the first to comment